Plastik ahşap ve termo ahşap arasındaki fark (seçim ve satın alma rehberi)


Bu yazımızda termo ahşap ile plastik ahşap arasındaki farkı anlatacağız. Son yıllarda doğal ahşap ve kontrplak gibi ürünlere alternatif olarak plastik ahşap paneller (plastik kereste) popüler hale gelmiştir. Ahşap plastiğin ormansızlaşmayı önlemesi ve ormanın korunmasına yardımcı olması, popülaritesinin ve kullanımının artmasının nedenlerinden biridir. Thermowood son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir diğer üründür. Thermowood, kurutma fırınlarında ahşabın ısıtılıp nemi azaltılarak üretilir ve çeşitli endüstrilerde birçok uygulama alanına sahiptir. Thermowood’a aşina değilseniz, Thermowood Nedir’i mutlaka okuyun. Aşağıda, plastik ahşabın ve termo ahşabın avantaj ve dezavantajlarını ve her ikisinin farklı kullanımlarını inceleyeceğiz.


Plastik ahşabın avantajları ve dezavantajları

plastik ahşap

Genel olarak, ahşap-plastik kompozitler %70 polimer (işlenmemiş veya geri dönüştürülmüş plastik), %15 kimyasal katkı maddeleri ve %15 ahşap tozu içerir. Ahşap-plastikten yapılmış bu yapısal kombinasyon aşağıdaki avantaj ve dezavantajlara sahiptir:

Plastik ahşabın avantajları

1- Termit direnci: Bu özellik, plastik ahşabın doğal ahşaba göre başlıca avantajlarından biridir. Plastik ahşabın termite dayanıklı doğası, kamusal ve dış ortamlarda yaygın olarak kullanılmasına yol açmıştır.

2- Nem direnci: Bazı yapı malzemelerinin aksine, ahşap-plastik paneller neme karşı dayanıklıdır. Plastik ahşap, mutfak dolaplarında, banyolarda ve diğer yüksek nemli ortamlarda kullanıma çok uygundur.

3- UV dayanımı: PVC ahşap paneller farklı renklerde mevcuttur. Bildiğiniz gibi açık havada ve güneş altında olan mobilyalar veya herhangi bir eşya zamanla rengini kaybeder; Ancak ahşap plastikten üretilen cihazlar ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklı oldukları için dış ortamlarda kullanıma oldukça uygundur. Bu nedenle bina cephelerinde, yeşil alan yapımında vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

4- Yüksek mukavemet ve dayanıklılık: Plastik ahşabın en önemli özelliklerinden biri dayanıklılığıdır. Yağmur, kimyasallar ve nem gibi çevre koşullarının ahşap-plastik paneller üzerinde yıkıcı bir etkisi yoktur. Ayrıca bu panellerin kullanımı kolaydır ve gerektiğinde yaygın aletlerle kolayca tamir ve bakımı yapılabilir ve tahrip olması engellenir.

5- Çevre ile uyumluluk: Ahşap plastik biyolojik olarak parçalanabilen bir malzemedir. Ahşap-plastik yapıda ahşap, tarımsal atık, plastik gibi geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılırsa tamamen geri dönüştürülebilir. Ayrıca, bu ürünün üretim sürecinde en az miktarda atık üretilir.

plastik ahşap

Plastik ahşabın dezavantajları

1- Ahşap-plastik paneller, doğal ahşaba biraz benzeyebilir, ancak farklılıkları kolayca anlaşılır. Plastik ahşaptan yapılmış mobilyalar da doğal ahşap gibi görünür; Ancak görünüşü ve verdiği his, doğal ahşabın kalitesine sahip değildir; Bu nedenle plastik ahşap ile %100 doğal ahşap görünümü elde edilemez.

2- Ahşap plastiğin çok yüksek sıcaklıklara direnci çok azdır. Bu nedenle bazı amaçlar için kullanılamaz. Örneğin, plastik ahşabı kesmek için lazer kesim kullanılamaz; Çünkü onu yakabilir. Bu nedenle mutfakta ahşap-plastik levhaların kullanımı daha dikkatli yapılmalıdır çünkü üzerlerine çok sıcak yemekler koyamazsınız.

3- Plastik ahşabın diğer bir dezavantajı yapım ve üretim maliyetidir. Bu ürün diğer benzer malzemelere göre daha pahalıdır.

Termokuplun avantajları ve dezavantajları

ısıl odun

Thermowood, gelişmiş bir ısıtma mekanizmasıyla işlendiği için diğer ahşap türlerinden (masif ahşap veya modifiye ahşap) daha güçlü ve daha dayanıklı olan özel bir modifiye ahşap türüdür. Bu ürünü üretmek için odun, tutuşma noktasına ulaşmadan yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır. Thermowood üretim sürecinin farklı yöntemleri vardır ve hepsinde ortak olan üç ana adım vardır: kurutma, ısıtma ve soğutma. Thermowood üretiminde genel olarak hiçbir kimyasal kullanılmamaktadır. Thermowood’un aşağıda bahsedeceğimiz avantajları ve dezavantajları vardır.

Thermowood Avantajları

1- Yüksek dayanıklılık ve boyutsal kararlılık: Ahşabın ısıl işleminden (The Thermowood işlemi) sonra nem içeriği azalır ve “nem dengesi” adı verilen bir özellik kazanır. Bu işlem ve elde edilen özellikler sonucunda ahşabın çevre ile arasındaki nem emilimi ve ısı alışverişi önemli ölçüde azalır. Sonuç olarak Thermowood’da daha stabil boyutlar, daha az çatlama ve yalıtımında gözle görülür bir artış görüyoruz.

2- Çürümeye ve böcek saldırılarına karşı direnç: Ahşabın ısıl işlemi, çeşitli iklim ve koşullarda kullanımını iyileştirir. Ağaç ve ağaç ürünlerindeki hemiselülozlar böcekler ve mantarlar için bir besin kaynağıdır; Ancak bu bileşikler, termofilik gıdaların üretimi sırasında zarar görür ve bozulur, bu nedenle termofilik, böcek ve mantarların neden olduğu ayrışmaya karşı dirençlidir; Dolayısıyla bu ürünün biyolojik dayanıklılığının mükemmel olduğunu söyleyebiliriz.

ısıl odun

termomod kusurları

1- Yüksek ısıya maruz kalan ahşabın dezavantajlarından biri de tutuşma süresinin kısalmasıdır. Bu odunlar çok az nem içerir, bu da onların çok çabuk yanmasına neden olur. Bu, çeşitli yapılarda refrakter ısı kullanmanın potansiyel dezavantajlarından biri olabilir.

2- Thermowood’un bir diğer dezavantajı, esnekliğinin çok düşük olması, bazı kullanımlar için uygun olmamasıdır. Termal ahşabın zayıf esnekliği, üretim aşamasındaki düşük nem içeriğinden kaynaklanmaktadır.

3- Renk sabit kalmaz ve zamanla değişmez; Özellikle güneşe maruz kalındığında; Bu nedenle Thermowood’u dış ortamlarda kullanırken bu noktaya dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, bazı markalar ürünlerini UV ışınlarına karşı daha dayanıklı üretirler, bu nedenle bu tür ürünleri satın almak daha iyidir.

Termo ahşabı mı yoksa plastik ahşabı nerelerde kullanmalıyız?

plastik ahşap

Bölüm uygulamasıweb patlaması

Yüksek dayanıklılığı ve aşırı sıcaklıklar, nem ve termitler gibi faktörlere karşı direnci plast ahşabı çeşitli iç ve dış mekan uygulamaları için uygun hale getirmiştir. Plastwood, prefabrik evlerin yanı sıra yüzme havuzları, bahçe mobilyaları, park bankları, kapılar, pencereler, kutular, saksılar, dış mekan zemin kaplaması ve döşeme gibi dış mekan uygulamalarında kullanılmaktadır. Modüler mutfak, duvar kaplama, gardırop, kapı ve pencere çerçevesi, banyo dolabı, çit, ofis ve endüstriyel mobilya gibi iç mekan uygulamalarından da bahsedilebilir. Reklamcılıkta plastik kereste için diğer uygulamalar, tabelalar, teşhir standları ve tasarım ve teşhir panolarıdır.

Thermowood uygulaması

Mukavemeti, çürüme direnci ve mükemmel termal özellikleri nedeniyle Thermowood, kaplama (esas olarak metal malzemeler) için iyi bir seçimdir. Dış ortamlarda da kullanılabilir. Thermowood, zemin kaplaması, cephe ve döşeme gibi ortamın sürekli olarak neme maruz kaldığı uygulamalar için çok uygundur. Bu ürün bodrum gibi sıcaklık ve nem dengesinin olmadığı ortamlarda dahi rahatlıkla kullanılabilir. Refrakter ahşabın düşük nem içeriği nedeniyle, metaller onunla temas ederse, korozyon ve paslanma olmaz; Bu nedenle, ahşap kompozit ürünlerden farklı olarak, termal olarak modifiye edilmiş ahşap, metallerle birlikte kolaylıkla kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap plastik yüzme havuzu için uygun mu?

Güzel görünümü ve neme karşı direnci nedeniyle PVC laminat parke, havuz alanı için uygun bir seçimdir.

Bina cephesinde plastik ahşap kullanılabilir mi?

Plast ahşap neme ve çevre koşullarına karşı dayanıklıdır ve büyük bir mukavemete sahiptir. Ayrıca plastik ahşap güzel bir görünüme sahiptir ve zamanla renk değiştirmez. Bu nedenle bina cephelerinde kullanılabilir.Source link