Pistolenin temizlenmesi – Pistole temizleyicinin doğru kullanması için kıymetli ipuçları


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Airbrush tabancası, birbiriyle tam olarak eşleşen değişik parçalardan oluşan son aşama kırılgan bir alettir. Pistole tabancanızı olası olmasıyla birlikte uzun zaman kullanabilmeniz için dikkatli bakım ve tertipli temizlik şarttır. Doğru temizlikle, püskürtme deseninin tutarlı bir halde iyi olmasını ve airbrush tabancanızın keyfini uzun zaman çıkarmanızı sağlarsınız.

Airbrush tabancanızı iyi mi muntazam bir halde temizlersiniz?

Airbrush tabancanızı her kullanımdan sonrasında temizlemelisiniz. En azından işten daha uzun molalar verirseniz. Kapsamlı bir temizlik için, airbrush tabancasını ayrı parçalarına ayırmanız ve bütün boya kalıntılarını dikkatlice çıkarmanız icap eder.

İşler içinde renk değiştirebilmek için tabancayı su yahut deterjanla yıkayabilirsiniz. Bu, renkleri değiştirirken istenmeyen renk karışmasını önler. Yeni boyayı dökmeden ilkin, su yahut temizleyicinin tamamen dışarı üflendiğinden güvenilir olun. Aksi takdirde yeni renk oldukca fazla seyrelecektir.

Airbrush tabancanızın kapsamlı temizliği için temel bilgiler

Airbrush tabancanızın kapsamlı bir halde temizlenmesi için aşağıdaki gereçlere ihtiyacınız vardır:

 • Pistole tabancasını çözmek için araçlar
 • Airbrush temizleyici ve/yahut su
 • pamuklu
 • Mutfak rulosu, kağıt mendil yahut başka bir bez
 • Değişik boyutlarda Airbrush temizleme fırçaları
 • fırçalamak
 • meme temizleme iğnesi
 • Mürekkep çeşmesini temizlemek için gereçler
EBEST 4 Set Airbrush Püskürtme Tabancası Temizleme Aletleri
 • Kullanması rahat, beraber verilen filtre pedlerinden birini filtre tüpüne yerleştirin
 • ağır cam kavanoz; airbrush ve hortumun ağırlığının tencerenin üstüne düşmesini önler
 • Pistolenizin boya kabına solvent ilave edin ve pigmenti fırçadan bardağa boşaltmak için kapaktaki lastik açıklıktan püskürtün
 • Bu pak kap, airbrush muhafazakar olarak da kullanılabilir

Amazon’da görüntüle

Createx Airbrush Temizleyici 4 oz
 • Bereketli airbrush temizleyici, içindekiler: 4 ons
 • Airbrush tabancalarını temizlemek için ülkü
 • Kullanıma hazır – direkt şişeden kullanılabilir

Amazon’da görüntüle

Ilkin boya kabını boşaltın. Kapta kalan boyayı kapaklı ufak bir kapta saklayabilirsiniz. Sonrasında boya kabına birazcık su dökebilir ve mutfak kağıdı yahut pamuklu çubukla boya kalıntılarını çözebilirsiniz. Alternatif olarak, boya kabını temizlemek için bir fırça oldukca uygundur. Boya kabındaki su dökülmelidir ve nozülden püskürtülmemelidir, zira boya artıkları memeyi tıkayabilir.

Airbrush temizleme

İlk kaba temizlikten sonrasında, boya kabına birkaç damla airbrush temizleyici yahut su koyabilir ve peşinden her şeyi nozülden püskürtebilirsiniz. Tabancanın boyasının ne süre bittiğini görebilmek için arka plan olarak birazcık beyaz mutfak kağıdı kullanabilirsiniz.

Mürekkep ortamına bağlı olarak, mürekkep kalıntısını sökmek için su kafi olmayabilir. Kullanışlı bir airbrush temizleyiciniz yoksa, birazcık alkol/izopropanol yahut cam temizleyici kullanabilirsiniz. Bu sıvılar renkliyse, su püskürtün. En son, kanalda artık rutubet kalmayacak biçimde havayı tabancadan geçirin.

Pistole temizliği: adım adım talimatlar

Temizlemeden ilkin aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız:

 • Boya kanalını hakikaten serbestçe püskürtmek için kompresör basıncını ortalama 4 bar olarak ayarlamanız icap eder.
 • Airbrush temizleyicileri kullandığınızda sağlığınıza zararı dokunan olabilecek dumanlar doğar. Bu yüzden, airbrush yaparken her zaman bir teneffüs aleti kullanın.

Airbrush tabancasını sökün

Renk kanalı renk kalıntılarından arındırıldığında, bir bir bileşenleri temizleyebilirsiniz. Temizliğe başlamadan ilkin, tabancanın parçalarına zarar vermeden iyi mi demonte edileceği ile alakalı kullanım kılavuzuna bakınız.

Alet gerekiyorsa, bunlar çoğu zaman airbrush tabancasına dahildir. Alet kullanmadan demonte edebileceğiniz airbrush modelleri de bulunmaktadır.

Ufak parçalar kolayca kaybolur ve yenisini almak o denli rahat değildir. Bu yüzden, parçaları kaybetmemek için bir kapta toplamanızı tavsiye ederiz.

Airbrush tabancasının sökülmesi çoğu zaman iğnenin çıkarılmasıyla adım atar. Tabancanın içinin lüzumsuz yere kirlenmesini önlemek için iğneyi öne doğru çekmelisiniz. Bundan sonrasında nozül ve hava başlığı çıkarılır. Memenin bir konektörü yoksa, onu hususi bir aletle çıkarmanız gerekecektir. En son boya kabı, çalıştırma kolu ve iğne aynası kalır.

Sonrasında bir bir parçaları pamuklu çubuklar, airbrush temizleyici, bezler ve ince fırçalarla temizleyebilirsiniz. Oldukca fazla tazyik uygulandığında hızla hasar göreceğinden parçalara dikkat edin. İnatçı boya kabuklarını çıkarmak için metal parçaları da temizleyiciye batırabilirsiniz.

iğne temizleme

İğneyi temizlemek için, bir bezin üstüne bir miktar airbrush temizleme sıvısı döküp, iğneyi alıp, boya kalıntısı çıkana kadar hafifçe bir döndürme hareketiyle kumaşın içerisinden arkadan öne doğru çekebilirsiniz. Kendinizi yaralayabileceğiniz ve iğneye zarar verebileceğiniz için iğneyi hiç önden arkaya temizlememelisiniz.

airbrush nasıl temizlenir

Airbrush memesini temizleme

Nozülün içeriden temizlenmesi en iyi nozül temizleme iğnesi yahut oldukca ince bir fırça ile yapılır. Sadece, memeye zarar vermemek için bilhassa dikkatli olmalısınız.

Meme bağlantısını, mürekkep kanalını ve hava başlığını paklayın

Hava başlığını temizlemek için, üstünde birazcık hava fırçası temizleyici bulunan pamuklu bir bez kullanmanızı tavsiye ederiz. Renk kanalını temizlemenin en rahat yolu, çoğu zaman bir temizleme setinde bulabileceğiniz ince bir fırça kullanmaktır. Bütün contaların işlevselliğini korumak için boya kalıntılarını da iyice temizlemelisiniz.

İğne aynasının, silah gövdesinin ve boya kabının temizlenmesi

Boya kabının bir kağıt havlu ve bir miktar airbrush temizleyici ile temizlenmesi kolaydır. Bunun için oldukca küçükse pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Tabancanın gerisinde bulunan iğne kanalı fırça ile temizlenebilir. Temizleme, iğne aynasını tamamen sökmeden de çalışır.

Pistole tabancasını tekrar monte edin

ilk olarak, iğne aynasını, boya kabını ve çalıştırma kolunu gövdeye tekrar monte edin ve iğneyi önden arkaya doğru kaydırın. İğneyi arkadan öne doğru sokmamaya dikkat edin, aksi şekilde bükülebilir.

İğne aynasının ardından çıkana kadar iğneyi gövdeye sokun. İğneyi boya kabından yeniden görebildiğiniz anda en müsait biçimde yerleştirilmiştir ve memeyi monte edebilirsiniz. Nozül monte edildikten sonrasında, nozulun ucunu görene kadar iğneyi yeniden ileri doğru itin. En son, silah gövdesini sökün.

Airbrush silah bakımı

Pistole tabancası demonte edildikten sonrasında, contaları ve dişleri incelemek için bu fırsatı kullanabilirsiniz. Bu, airbrush tabancasının muntazam emek vermesi için önemlidir. Bu, airbrush tabancanızın daima en müsait püskürtme modeline haiz olması ve keyifli olması için önemlidir.

Pistoleyi temizle

Ipuçları ve Püf noktaları

Bir temizlik kiti kullanma

Temizliği sizin için kolaylaştırmak için piyasada ucuz ve kullanışlı airbrush temizleme kitleri bulunmaktadır. Bir temizleyici, müsait fırçalar, gizleme kapları ve öteki aksesuarlar dahil olmak suretiyle temizlik için ihtiyacınız olan bütün malzemeleri sağlarlar.

Hususi airbrush temizleyici en iyi biçimde çalışır, sadece ev tipi temizleyicileri değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Pahalı temizleyici yerine, örnek olarak düzgüsel bir pencere temizleyicisi de kullanabilirsiniz. Temizleme fırçaları diş fırçaları ile değiştirilebilir, sadece bunlar çoğu zaman oldukca kısadır. Temizleme fırçaları birazcık daha uzundur ve bundan dolayı iğne kanalını tamamen temizleyebilir.

Temizlik maddeleri olarak solventler

Genel hatlarıyla, solvent kullanırken daima dikkatli olmalısınız, zira her airbrush tabancası bu işlemin üstesinden gelemez. Solvente hakikaten dayanıklı olan sızdırmazlık malzemeleri bile oldukca sık kullanıldıklarında zarar görebilir.

Aseton öneri edilmez. Boya kalıntılarını oldukca etken bir halde çözmesine karşın, airbrush tabancasının kırılgan kauçuk contalarına hızla saldırır. Ayrıca, aseton nispeten zehirlidir ve ince sprey sisi hiç solunmamalıdır.

airbrush nasıl temizlenir

Temizlik için ultrasonik banyo kullanın

Ultrasonik banyo, airbrush tabancasının bir bir parçalarını temizlemek için idealdir. Bu tedavi bir tek birkaç dakika süre gelir ve oldukca etkilidir. Ek olarak ultrasonik banyo ile temizlik yapılması kırılgan parçaların zarar görme riskini azaltır.

Vardığımız netice

Güzel bir püskürtme modelini korumak için airbrush tabancasının müsait biçimde temizlenmesi şarttır. Muhtelif adımlar oldukca iş şeklinde gelebilir, sadece pratikle iş birkaç dakika içerisinde yapılabilir. Airbrush tabancanızı ne kadar sık ​​temizlerseniz, aslolan temizleme işlemi o denli azca süre alır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz