Pistole tabancasının temizlenmesi – Kapsamlı temizlik için kıymetli ipuçları


Airbrush tabancası, birbiriyle tam olarak eşleşen muhtelif parçalardan oluşan son aşama kırılgan bir alettir. Pistole tabancanızı olası olmasıyla birlikte uzun vakit kullanabilmeniz için dikkatli bakım ve tertipli temizlik şarttır. Doğru temizleme ile, püskürtme deseninin tutarlı bir halde iyi olmasını ve airbrush tabancanızın keyfini uzun vakit çıkarmanızı sağlarsınız.

Airbrush tabancanızı iyi mi muntazam bir halde temizlersiniz?

Airbrush tabancanızı her kullanımdan sonrasında temizlemelisiniz. Fakat en azından işten daha uzun bir ara verirseniz. Kapsamlı bir temizlik için, tabancayı münferit parçalarına ayırmanız ve bütün boya kalıntılarını dikkatlice çıkarmanız icap eder.

İşler içinde renk değiştirebilmek için tabancayı su yahut temizleyici ile yıkayabilirsiniz. Bu, renkleri değiştirirken istenmeyen renk karışımlarını önler. Yeni boyayı doldurmadan ilkin, suyun yahut temizleyicinin tamamen dışarı atıldığından güvenilir olmalısınız. Aksi takdirde yeni renk fazlaca fazla seyrelecektir.

Airbrush tabancanızın kapsamlı temizliği için temel bilgiler

Airbrush tabancanızın kapsamlı bir halde temizlenmesi için aşağıdaki gereçlere ihtiyacınız vardır:

  • Pistole tabancasını deşifre etmek için araçlar
  • Airbrush temizleyici ve/yahut su
  • pamuklu
  • Mutfak rulosu, kağıt mendil yahut başka bir bez
  • Değişik boyutlarda Airbrush temizleme fırçaları
  • boya fırçası
  • meme temizleme iğnesi
  • Renk kanalını temizlemek için gereçler
GOCHEER profesyonel airbrush temizleme seti

Amazon’da görüntüle

IWATA Medea Airbrush Temizleyici 118ml

Amazon’da görüntüle

Ilkin boya kabını boşaltın. Kapta kalan boyayı kapaklı ufak bir kapta saklayabilirsiniz. Hemen sonra boya kabına birazcık su dökebilir ve kalan boyayı mutfak kağıdı yahut pamuklu çubukla gevşetebilirsiniz. Alternatif olarak, boya kabını temizlemek için bir fırça da fazlaca iyi çalışır. Doldurulmuş suyu boya kabından boşaltmalı ve nozülden püskürtmemelisiniz, şu sebeple herhangi bir boya kalıntısı memeyi tıkayabilir.

meme temizleyici

İlk kaba temizlikten sonrasında, boya kabına birkaç damla airbrush temizleyici yahut daha çok su koyabilir ve arkasından her şeyi nozülden püskürtebilirsiniz. Arka plan olarak birazcık beyaz mutfak kağıdı kullanabilirsiniz, böylece tabancada artık boya kalmadığında görebilirsiniz.

Boya ortamına bağlı olarak su, boya kalıntılarını deşifre etmek için kafi olmayabilir. Kullanışlı bir airbrush temizleyiciniz yoksa, birazcık alkol/izopropanol yahut pencere temizleyicisi de kullanabilirsiniz. Bu sıvılar renkliyse, su püskürtün. En son, kanalda artık rutubet kalmaması için havayı tabancadan geçirin.

Pistole temizliği: adım adım talimatlar

Temizlemeden ilkin aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız:

  • Boya kanalını hakikaten serbestçe püskürtmek için kompresör basıncını ortalama 4 bar olarak ayarlamanız icap eder.
  • Airbrush temizleyici kullanırsanız, sağlığa zararı olan olabilecek buharlar üretilir. Bundan dolayı, mAirbrushing yaparken her zaman bir teneffüs aleti kullanın.

Airbrush tabancasını sökün

Boya kanalı boya artıklarından arındırıldığında, münferit bileşenleri temizleyebilirsiniz. Temizliğe başlamadan ilkin, tabancayı parçalara zarar vermeden iyi mi sökeceğinizi görmek için kılavuza bakın.

Alet gerekiyorsa, bunlar çoğu zaman airbrush tabancasına dahildir. Alet kullanmadan demonte edebileceğiniz airbrush modelleri de bulunmaktadır.

Ufak parçalar kolayca kaybolur ve yerine yenilerini bulmak o denli basit değildir. Bundan dolayı, kaybetmemek için bir bir parçaları bir kapta toplamanızı tavsiye ederiz.

Airbrush tabancasının sökülmesi çoğu zaman iğnenin çıkarılmasıyla adım atar. Tabancanın içinin lüzumsuz yere kirlenmesini önlemek için iğneyi öne doğru çekmelisiniz. Hemen sonra nozül ve hava başlığı sökülür. Memenin konektörü yoksa, hususi bir aletle çıkarmanız icap eder. En son boya kabı, çalıştırma kolu ve iğne aynası kalır.

Hemen sonra bir bir parçaları pamuklu çubuklar, airbrush temizleyici, bez ve ince fırçalarla temizleyebilirsiniz. Tazyik oldukça yüksek olursa ivedi hasar görebileceklerinden parçalara dikkat edin. İnatçı boya kabuklarını çıkarmak için metal parçaları da temizleyiciye batırabilirsiniz.

iğne temizleme

İğneyi temizlemek için bir bezin üstüne bir miktar airbrush temizleme sıvısı döküp iğneyi elinizle alıp arkasından boya kalıntısı çıkana kadar hafifçe bir döndürme hareketi ile kumaşın ardından öne doğru çekin. İğneyi hiç bir koşulda önden arkaya temizlemeyin, aksi takdirde faydalanma riski vardır ve iğne hasar görebilir.

Pistoleyi izopropanol ile temizleyin

Airbrush memesini temizleme

Nozülün içeriden temizlenmesi en iyi nozül temizleme iğnesi yahut fazlaca ince bir fırça ile yapılır. Sadece, memenin zarar görmemesi için burada bilhassa dikkatli olmalısınız.

Meme bağlantısını, boya kanalını ve hava başlığını paklayın

Hava başlığını temizlemek için, üstüne birazcık hava fırçası temizleyici serpiştirdiğiniz bir pamuklu çubuk kullanmanızı tavsiye ederiz. Renk kanalını temizlemenin en basit yolu, çoğu zaman bir temizleme setinde bulabileceğiniz ince bir fırça kullanmaktır. Bütün contaların optimum işlevselliğini korumak için boya kalıntılarını da tamamen temizlemelisiniz.

İğne aynalarının, silah gövdelerinin ve boya kaplarının temizlenmesi

Boya kabının bir kağıt havlu ve bir miktar airbrush temizleyici ile temizlenmesi kolaydır. Bu, bunun için fazlaca küçükse, pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Tabancanın arka kısmında bulunan iğne kanalı fırça ile temizlenebilir. Temizleme, iğne aynasının tamamen sökülmesi olmadan da çalışır.

Airbrush tabancasını yeniden monte edin

Ilkin iğne aynasını, boya kabını ve kumanda kolunu gövdeye yeniden monte edin ve iğneyi önden arkaya doğru sokun. İğneyi bükebileceğinden, iğneyi arkadan öne doğru itmemeye dikkat edin.

İğneyi, arkadaki iğne aynasından çıkana kadar gövdeye doğru yönlendirin. İğneyi boya kabından yeniden görebildiğiniz anda en müsait halde yerleştirilmiştir ve memeyi monte edebilirsiniz. Meme monte edildikten sonrasında, uç memede görünene kadar iğneyi yeniden ileri doğru itin. En son, silah gövdesini sökün.

Airbrush silah bakımı

Pistole tabancası demonte edilir edilmez, contaları ve dişleri denetlemek için bu fırsatı kullanabilirsiniz. Bu, airbrush tabancasının muntazam emek harcaması için önemlidir. Bu, airbrush tabancanızın devamlı en müsait püskürtme modeline haiz olmasını ve uygulamanın hakikaten keyifli olmasını sağlar.

Temiz airbrush tabancası

Ipuçları ve Püf noktaları

Bir temizlik kiti kullanma

Temizliği sizin için kolaylaştırmak için piyasada ucuz ve kullanışlı airbrush temizleme kitleri bulunmaktadır. Bu size bir temizleyici, müsait fırçalar, gizleme kapları ve öteki aksesuarlar dahil olmak suretiyle temizlik için ihtiyacınız olan bütün malzemeleri verir.

Hususi airbrush temizleme maddesi en iyi kararı verir, sadece onu ev temizlik malzemeleriyle değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Örnek olarak, pahalı temizleyici yerine bayağı bir pencere temizleyicisi kullanabilirsiniz. Temizleme fırçaları diş fırçaları ile değiştirilebilir, sadece bunlar çoğu zaman fazlaca kısadır. Temizleme fırçaları birazcık daha uzundur ve bundan dolayı iğne kanalını tamamen temizleyebilir.

Temizleyici olarak çözücüler

Genel hatlarıyla, solvent kullanırken devamlı dikkatli olmalısınız, şu sebeple her airbrush tabancası bu işlemin üstesinden gelemez. Gerçekte solvente dayanıklı olan contalar bile fazlaca sık kullanıldıklarında zarar görebilir.

Aseton öneri edilmez. Bu, boya kalıntılarını fazlaca müessir bir halde çözse de, airbrush tabancasının kırılgan kauçuk contalarına hızla saldırır. Ayrıca, aseton nispeten zehirlidir ve ince sprey sisi hiç solunmamalıdır.

hava fırçasını temizle

Temizlik için ultrasonik banyo kullanın

Ultrasonik banyo, airbrush tabancasının bir bir parçalarını temizlemek için idealdir. Bu tedavi bir tek birkaç dakika devam eder ve fazlaca etkilidir. Ek olarak ultrasonik banyo ile temizlik yapılırken ince parçaların zarar görme riski azalır.

Vardığımız netice

Uzun solukta güzel bir püskürtme deseni elde etmek için airbrush tabancasının müsait halde temizlenmesi mutlaka gereklidir. Muhtelif emek harcama adımları kulağa fazlaca iş şeklinde geliyor, sadece birazcık pratikle bu tarz şeyleri bir tek birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz. Tabancanızı ne kadar sık ​​temizlerseniz, reel temizleme işlemi o denli azca vakit alır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz