Pergola nelerdir ve çeşitleri nedir? Pergola ve hayranlık arasındaki ayrım nelerdir?


Pergola çoğu zaman ev, bahçe ve villaların aleni alanlarında meydana getirilen bir yapıdır. Bir çardak, dinlenmek, çevredeki manzaranın keyfini çıkarmak ya da bir parti tanzim etmek için size müsait ve konforlu bir alan sağlayabilir. Her birinin kendine özgü güzellikleri ve avantajları olan değişik pergola türleri vardır. Birtakım pergola türleri muayyen hava koşullarına uygundur. Ek olarak değişik pergola modelleri de değişik zevklere uygundur. İlk bakışta, bir çardak bir çardağa benzer. Birçok fert pergolayı çardakla karıştırır ya da bu iki yapı arasındaki farkı tam olarak bilmez. Bu yazımızda pergolayı, değişik çeşitlerinin özelliklerini incelemeye ve pergola ile pergola arasındaki farkı incelemeye çalışıyoruz.


pergola nelerdir?

çardak

Pergola tasarımının ve yapımının kökeni, İtalya’daki Rönesans’a kadar uzanır. Pergola, evlerin alanı, villalar ve bahçeler benzer biçimde aleni alanlara kurulan bir yapıdır. Pergolalar, insanların rahat bir ortamda eğlenmeleri ya da partiler ve etkinlikler düzenlemeleri için daha çok mahremiyet sağlar. Ek olarak güneşli havalarda pergola insanlara birazcık gölge sağlar.

Yardımcı kolonları ve kafes çatı, pergola yapısının iki ana parçasıdır. Pergola kafes çatı çoğu zaman aleni olarak tasarlanır ve güneş ışığına ve yağmur benzer biçimde çevresel etkenlere karşı dayanıklı değildir. Sadece kişilerin ihtiyacına nazaran yüzeyinde değişik tipte kaplamalar da kullanılabilmektedir. Birtakım pergola türleri, evinize bağlanacak ve evinizin dış mekanını kaplayacak biçimde tasarlanır. Sadece bu tip pergola evden bağımsız bir yapıdır. Pergolalar ahşap, metal, plastik, fiberglas ve öteki malzemelerden yapılabilir. Günümüzde pergola modellerinin çeşitliliği çok fazladır. Aşağıda, değişik pergola modellerini ve bu yapının değişik çatı tiplerini inceleyeceğiz.

pergola çeşitleri

Ekli pergola
Ekli pergola

Ekli pergola

Pergola modelinin bir tarafı evin duvarına yapıştırılmıştır. Bu pergola modeli ile veranda benzer biçimde ev ile bağlantılı alanı kapatabilirsiniz. Ekli bir pergola, dış mekanın içeride hissettirmesini sağlar.

kemerli pergola

Pergolaların çatıları çoğu zaman düzdür sadece tavanları kemerli de olabilir. Kemerli çatı pergolaları çoğu zaman en kendine özgü pergola türüdür.

kemerli pergola
kemerli pergola

Ahşap pergola

Ahşap, pergola yapımı için en popüler malzemelerden biridir. Maliyet açısından, ahşap bir pergola yapmak öteki birtakım seçeneklerden daha pahalı olabilir, sadece ahşap bir pergolayı zararlılardan ve çürümeden korumak için birkaç yılda bir boyanmalı ya da müsait bir dolgu macunu ve öldürücü ile korunmalıdır. Yapmak. Ayrıca, ahşap pergola bakım maliyetleri uzun bir müddet süresince toplanabilir.

plastik pergola

PVC pergolalar ahşaba nazaran daha azca bakım gerektirir. PVC pergolalar bir defa yıkandıktan sonrasında senelerce dayanır. Bu avantajlara karşın, kaliteli bir PVC pergola inşa etmenin maliyeti, PVC yapıştırıcı benzer biçimde hususi ekipman ihtiyacı sebebiyle öteki birtakım pergola türlerinden daha yüksek olacaktır.

Ahşap pergola
Ahşap pergola

alüminyum pergola

Pergolanızın çağdaş bir görünüme haiz olmasını istiyorsanız alüminyum pergola doğru seçimdir.Genellikle alüminyum pergolalar mütevazi şekillere haiz olup çağdaş ve çağıl mimari ve peyzaj düzenlemeleri ile ahenk sağlar. Alüminyum paslanmaya karşı dayanıklı olduğundan fazla bakım gerektirmez.

metal pergola

Çelik benzer biçimde metal türleri pergola yapımı için çağdaş ve cazibeli bir seçenek olabilir. Çelik, alüminyumdan daha endüstriyel bir görünüme haizdir. Ek olarak çelik, alüminyumdan oldukça daha ağırdır, bu da pergolayı daha kuvvetli ve dayanıklı kılar. Sadece çelik, tertipli olarak yağmur ve neme maruz kaldığında paslanır, bundan dolayı çelik pergolanın paslanmaması için önlemler alınmalıdır.

Fiberglas pergola

Fiberglastan yapılma pergola hava koşullarına dayanıklıdır. Ek olarak bakım maliyetleri düşük ve uzun ömürlüdür. Boya tabakası fiberglas pergola üstüne iyi oturur, böylece en sevdiğiniz renklere boyayabilirsiniz. Fiberglas paslanmadığı için fiberglas pergolanızın yüzeyini koruma hikayesinde endişelenmenize gerek yok. Fiberglas, en basit pergola imal seçeneği olabilir, sadece çok pahalı bulunduğunu ihmal etmeyin.

Pergola çatı çeşitleri

Kanvas çatılı pergola
Kanvas çatılı pergola

Çatılı pergolalar bilhassa güzeldir. Fakat en önemlisi çatının pergola ömrünü uzatmasıdır. Pergola çatı tipi tarzı, bölgedeki hava koşullarına bağlıdır; Örnek olarak kumaş çatı su geçirmez ise oldukça yağmur yağan bölge için müsait değildir. Arkasından pergola çatı çeşitlerini inceleyeceğiz.

kepenk tavan

Bu çatı modeli, kuvvetli güneş ışığına ve rüzgara dayanıklı alüminyumdan yapılabilir. Bu çatı modeli geri çekilebilir olmasa da, tekrar de hava akışı ve güneş ışığı girişi için ayarlanabilir. Bunun için çatı kepenklerinin açısı değiştirilmeli ya da mümkünse tamamen kapatılmalıdır. Bu çatı modeli mekanik ya da manuel olarak ayarlanabilir.

Açılır kapanır çatılı pergola
Açılır kapanır çatılı pergola

durağan(durgun) çatı

Bu çatı modeli pergolalarda giderek daha çok kullanılmaktadır. Bu tavan modeli pergolaya oldukça fazla cazibe katıyor. Bu tavanlar pleksiglas ya da akrilik benzer biçimde saydam plastik bir malzemeden yapılır. Polikarbonat çatılı bir pergola hem de güneşin tadını çıkarabileceğiniz yarı gölge bir ortam sağlar.

Kanvas çatı

Kumaş tavanlar katlanamaz. Bu tavan tipinde kumaş gerilir ve kirişlere tutturulur. Kumaş hem güneşli bununla birlikte yağmurlu havalardan korur, sadece yalnızca su geçirmez malzemeler kullanıldığında. Çatı düz kumaştan yapılma ise pergolaya yalnız bir manzara verecektir ama uzun ömürlü olmayacaktır.

Geri çekilebilir çatı

Geri çekilebilir çatılar, bütün pergola çatısını geri çekmenizi sağlar. Bu model üstler ek olarak kolayca açılıp kapanan motorlu kilitlere haizdir.

Bir çardak ve bir pergola arasındaki ayrım

Bir çardak ve bir pergola arasındaki fark

Bu iki yapının her birinin özelliklerini bilmiyorsanız çardak ve pergola arasındaki farkı tahmin etmek zor olabilir. Pergola ve çardak arasındaki temel ayrım çatı yapısıdır. Temel pergola çatı tasarımı çoğu zaman birleştirilmiş kirişlerden (ahşap, alüminyum, çelik, PVC vb.) oluşan yatay bir ızgaradır. Bu çatı modeli pergola içerisindeki boşlukta birazcık gölge oluşturur sadece yağmurdan korumaz. Geri çekilebilir kanvas çatılar çoğu zaman tam gölge sağlar, sadece yağmura karşı fazla koruma sağlamaz.

Bir pergoladan değişik olarak, bir pergola çatısı tam bir kapsama alanı sağlar. Balkonda yanlar aleni olabilir fakat çatı devamlı kapalıdır. Köşkler ahşap, metal, çimento, taş, cam vb. olmak suretiyle değişik tiplerde yapılmaktadır. Verandanın çatısı çoğu zaman eğimlidir ve yağmur sularının toplanmasını engeller. Çoğu zaman kanadın zemini de bunun bir parçasıdır. Bu bölüm çoğu zaman zemin seviyesinin üzerindedir ve bazı zamanlar çardağın çevresinde minik bir güverte oluşturur.

Sıkça Sorulan Sorular

Pergola ne işe fayda?

Pergola’nın birçok kullanması vardır. Örnek olarak, bir çardağın cazibeli alanında partiler düzenlenebilir.

Pergola iyi mi yapılır?

Bir pergola inşa etmek, bir çardaktan birazcık daha kolaydır. Dış cephe kaplaması ve galvaniz sac kullanılarak bayağı bir pergola yapılabilir.Source bağlantı