Pazara Genel Bakış ve Karşılaştırma

Sıvı akrilik olarak da malum akrilik döküm için değişik düzleştirme ortamları kullanılabilir. Burada, ustalaşmış bir ortam ve alternatif bir düzleştirme maddesi olarak malum şeyi ayırt edebilirsiniz. İkincisi, akrilik yumuşatma maddesi olarak kullanılmak suretiyle tasarlanmamıştır, sadece iyi çalışır ve çoğu zaman daha ucuzdur. Aşağıdaki genel bakışta, size piyasada hangi ürünlerin bulunduğunu ve bunların avantaj ve dezavantajlarının neler bulunduğunu göstereceğiz.

Niçin su yerine saç kremi kullanmalısınız?

Düzgüsel boyama için, akrilik boyayı seyreltmek için çoğu zaman musluk suyu kullanılır. İyi çalışıyor, hiçbir maliyeti yok ve kullanımı oldukca kolay. Sadece eklenen su, boyadaki pigmentlerinizi seyrelterek parlaklığını ve kalınlığını kaybeder. Fazlaca fazla su ek olarak akrilik boyadaki bağlayıcıyı seyrelterek boyanın tuvale yapışmasını daha fena hale getirir. Kurutma işlemi ek olarak çatlaklara niçin olabilecek oldukca fazla su sebebiyle ziyan oldu. Bu, kanvasın düzensiz görünmesine niçin olabilir ve kullanılan boyaya bağlı olarak kanvas değişik derecede parlaklığa haiz olacaktır.

Bir yumuşatma maddesinin kullanılmasının bazı avantajları vardır:

 • Boyalarınızdaki pigmentlerin yapışması sağlanır, bundan dolayı yapışma daha iyidir.
 • Boya parlaklığını ve kalınlığını korur
 • Kurutma işlemi esnasında çatlakları önlemek kolaydır.

Netice: Akrilik boyayı seyreltmek için ona belirli bir miktar su ekleyebilirsiniz. Sadece akrilik döküm için ihtiyacınız olacak. ustalaşmış düzleştirici yada bir alternatif yumuşatma maddesi.

orta döküm

Ustalaşmış düzleştirme maddesi nedir?

Professional Smoothing Medium, akrilik boyalarla kullanılmak suretiyle hususi olarak tasarlanmıştır. Sadece belirgin sebeplerden dolayı üreticiler bileşenleri açıklamamaktadır. Bundan dolayı, bu ürünlerin tam bileşimi bir sır olarak kalıyor. Bununla beraber, çalışmanızın onlarca yıl dayanıklılığının alternatif bir düzleştirme maddesinden daha iyi bulunduğunu düşünebilirsiniz. Sadece, çalışmanızı UV koruyucu bir vernikle kapatmalısınız.

Özetle, ustalaşmış bir düzleştirme maddesi aşağıdaki avantaj ve dezavantajlara haizdir:

+ Dökülen akrilik boyaların uzun ömürlü olması
+ İyi döküm nitelikleri
+ Çatlamadan süratli kurur
+ Kuruduktan sonrasında bile iyi boya parlaklığı
– Yüksek fiyat

Ustalaşmış yumuşatma orta pazar incelemesi

Halihazırda kontrol edip onayladığımız, piyasada bulunan tüm düzleştirme ürünlerinin bir listesini sizin için derledik:

Solo Goya Berrak Likit Akrilik Medium
Solo Goya Pouring Medium, su bazlı bir dökme ortamıdır. Renk parlaklığını değiştirmeden akrilik boyaların akış davranışını optimize eder ve Solo Goya Akrilik boyalar için mükemmeldir. Fazlaca acele kurur ve ipeksi bir parlaklık verir. Solo Goya döküm ortamı, piyasadaki en ucuz ürünlerden biridir ve bununla birlikte paranızın karşılığını en iyi şekilde verir. Amazon’da deneyin
Liquitex Akrilik Döküm Orta
Liquitex, sanat ürünlerinin kalitesiyle tanınır. Liquitex Pouring Fluid’in kullanımı kolaydır ve ipeksi pürüzsüzlükte kurur. Hücreler nispeten kolay oluşur. Yüksek kaliteli destek, sadece bunun da bir bedeli var. Amazon’da deneyin
Deco Art Americana Dökme Ortamı 16oz-
DecoArt Americana’nın Pouring Medium’u piyasada nispeten yenidir ve Liquitex Pouring Medium ile karşılaştırılabilir. Ufak fotoğraflar ve yüksek kaliteli sonuçlar için önerilir. Amazon’da deneyin
Golden Artist akrilik ortam
Golden GAC 800, akrilik döküm için nispeten pahalı bir akrilik ortamdır. Bu döküm ortamı mata yakın, parlak ve muntazam bir yüzey oluşturarak değişik renklerin birbirine karışmamasını sağlar. Golden GAC 800, renk ayrımını optimize etmek için bir döküm ortamı katkı maddesi olarak kullanılabilir. Amazon’da deneyin
Viva Decor Akrilik Dökme Ortamı
Viva Decor, silikon yağı eklenmeden güzel hücreler üreten bir döküm ortamı geliştirdi. Bundan dolayı, bilhassa yeni başlayanlar için asla tecrübe olmadan bile mükemmel sonuçlar almak için uygundur. Viva Decor Versing Medium, ipeksi bir parlaklık için kurur, gölgeler oldukca parlak kalır ve oldukca sıkı karışmaz. Amazon’da deneyin
Vallejo Dökme Ortamı
Vallejo Matte Fluid Medium, akrilik döküm için de uygun, akrilik boyama için sıvı bir besiyeridir. Amazon’da deneyin

akrilik orta

Alternatif bir yumuşatma maddesi nedir?

Alternatif yumuşatma maddeleri kategorisi, açıkça düzleştirme maddeleri olarak kullanılması amaçlanmayan sadece oldukca iyi çalışan tüm ürünleri ihtiva eder. Alternatif düzleştirme ürünleri çoğu zaman ustalaşmış ürünlerden birazcık daha ucuzdur, sadece netice değişik değildir. Şu anda, bu alternatif akrilik yumuşatma ortamlarının on seneler süresince iyi mi davranacağını anlamak imkansızdır.

Mesela, vinil yapıştırıcı azca oranda asit ihtiva eder ve bu da akrilik boyaların birkaç yıl sonrasında solmasına niçin olabilir. Bununla beraber, sürdürülebilirliği etkileyen daha birçok unsur vardır, bundan dolayı genel bir izahat yapmak zor olsa gerek. Öteki yumuşatma maddelerini kullanırken, görüntülerinizi UV ışınlarından ve çevresel faktörlerden korumak için mühürlemek de önemlidir.

+ Ustalaşmış düzleştirme ürünlerinden oldukca daha ucuz
+ Sık kullanıcılar için daha büyük kaplarda mevcuttur
– Akrilik döküm görüntülerin dayanıklılığı mevzusunda hemen hemen uzun vadeli incelemeler yok.

Alternatif düzeltme maddesi pazarına genel bakış

Aşağıdaki alternatif düzleştirme maddeleri piyasada mevcuttur:

Floetrol Döküm Ortamı
Floetrol, oldukca popüler bir alternatif döküm ortamıdır. İyi renk ayrımı ile oldukca iyi sonuçlar alınabilir. Akrilik döküm resimlerde, nispeten bir tek güzel hücreler elde edeceksiniz. Dökme Floetrol nispeten yavaş kurur, boya yüzeyinde kalınca bir katman yoktur – kurumaya bağlı olarak yüzey yapısı bundan dolayı hafifçe görünür. Fiyat-performans oranı Floetrol ile muhteşem ve birçok sanatçı için en iyi alternatif Amazon’da Görüntüle
Kleopatra Vinyl Medium 3'ü 1 Arada
Cleopatra’s Vinyl Medium nispeten yoğun bir kıvama haizdir, bundan dolayı 1:1 oranında su ile karıştırılmalıdır. Kuruduktan sonrasında güzel, parlak bir yüzey oluşur. Hücreler, öteki VPA bazlı yapıştırıcılardan daha sınırlıdır. Bu ortamın pozitif yanları vernik için de uygun olmasıdır. Fotoğrafta vernik olarak uygulanabilir. Bu ürünün oldukca yönlülüğü, Kleopatra’nın vinil ortamını paranızın tam karşılığını verir. Amazon’da deneyin
Craft Planet PVA Okul Yapıştırıcısı
Planet Crafts vinil yapıştırıcı, kalitesi ve iyi fiyat-performans oranı ile ikna ediyor. Amazon’da deneyin

Reçine / epoksi reçine ile sıvı boyama

Klasik akrilik dökümün yanı sıra reçine/epoksi reçine ile boya pigmentleri yada öteki boya malzemeleri ile karışmasını sağlayarak akıcı boya görüntüleri de oluşturabilirsiniz. Reçine kullanıldığında, reçine ek koruma gerektirmediğinden fotoğraflarınıza herhangi bir şey eklemenize gerek kalmamıştır. Reçine Sanatı kılavuzumuzda daha fazlasını öğrenin.

Epoksiplast epoksi reçine 3 kg
 • Dipon Epoxyplast, yalnızca “yüksek kalitede” üretilen ve dağıtılan, düşük viskoziteli kristalin bir epoksi reçinesidir!
 • Takı, marangozluk, örn. “Çay masası”, zeminler, göletler, akvaryumlar, teraryumlar, ek olarak vapur yapımı ve tayyare yapımında.
 • Silikon kalıplara dökmek için muhteşem

Amazon’da deneyin

ResinPro Ultra şeffaf epoksi reçine
Ürün, kuruduktan sonrasında hava kabarcıklarının varlığını azaltan ve karbon fiberin emprenye edilmesini kolaylaştıran düşük viskozite ile karakterize edilir. Parlak ve saydam bir yüzey için muhteşem rutubet direnci. Amazon’da deneyin

reçine sanat eğitimi

Dökümlerim için karışım oranları nedir?

Akrilik boya ile yumuşatma maddesi arasındaki en iyi karışım oranı nedir? Ve su eklemeli miyiz? Bunlar genel olarak cevaplayamayacağımız sorular. Bunun sebebi, değişik üreticilerin akrilik yumuşatma maddeleri ve akrilik boyalarının değişik kıvamlara haiz olmasıdır: Bazıları daha kalınca, bazıları daha hafiftir.

Sadece, genel bir kaide olarak size iyi bir başlangıç ​​noktası verebiliriz: bir ölçü akrilik boya ve bir ölçü düzleştirici ile başlayın. İyice karıştırdıktan sonrasında kıvamını deneyin. Kıvamı bal benzer biçimde olmalıdır. Kıvamı oldukca koyu olursa yumuşatıcı ekleyip karıştırmaya devam edebilirsiniz. Birazcık su da ekleyebilirsiniz, sadece %20-%30’dan fazla eklememenizi tavsiye ederiz. İstenilen kıvamlaşana kadar devam edin.

Saksı karışımınızın kıvamı oldukca koyu olmamalı yoksa oldukca acele kuruduktan sonrasında çatlaklar oluşabilir. Her şey dibe çökeceği ve hücreler tutarsız ve nefes görüneceği için oldukca hafifçe bir karışım kullanmaktan da kaçınmalısınız. Gördüğünüz benzer biçimde, uygun tutarlılık akrilik dökümün anahtarıdır.

Ek olarak değişik pürüzsüzleştirici maddeleri karıştırabilirsiniz – bazıları parlak bir yüzey oluşturur, bazıları daha iyi akar, bazıları donuk ve kurudur. Bu tarz şeyleri karıştırırsanız kimi zaman oldukca şaşırtıcı sonuçlar alırsınız.

Alçı fotoğraflarınızdaki hücrelerin sırrı ve ihtiyacınız olan öteki şeyler

Ayrıca, değişik döküm ortamlarını da karıştırabilirsiniz – bazıları parlak bir yüzey verir, ötekiler daha iyi akar, ötekiler donuk ve kurudur. Bu tarz şeyleri karıştırırsanız kimi zaman oldukca şaşırtıcı sonuçlar alırsınız. Böylece kendi döküm ortamınızı oluşturabilirsiniz. Ek olarak yedek ürünleri ve ustalaşmış ürünleri karıştırabilirsiniz. 2-3 üründen fazlasının karıştırılması önerilmez. Bu, sonucu daha da öngörülemez hale getirir ve sonucu niçin bu şekilde aldığınızı bilemezsiniz.

Feysbuk grubumuzdan kanıtlanmış bazı tarifler:

 • 1 kısım Liquitex Döküm Ortamı
 • 1 kısım Floetrol
 • 1 kısım akrilik boya
 • 1 kısım Liquitex Döküm Ortamı
 • 1 kısım vinil yapıştırıcı
 • 0,5 kısım su
 • 1 kısım akrilik boya
 • 1 Parça Solo Goya Pouring Medium
 • 2 bileşenli vinil yapıştırıcı
 • 0,5 kısım su
 • 1 kısım akrilik boya

Doğru yumuşatma ortamı ve doğru tutarlılık, başarı göstermiş bir akrilik döküm görüntüsünün anahtarıdır. Fakat oldukca güzel hücreler bir tek silikon yada silikon saç yağı ile oluşturulur. Bir başka yazımızda ihtiyacınız olan öteki tüm akrilik döküm malzemelerini özetledik.

 

Bunları da sevebilirsiniz