Paulownia ağacı avantajları ve Paulownia yetiştiriciliğinin dezavantajları


Paulownia, İran’ın ahşap endüstrisinin gerekseme duyduğu kaynakların eksikliği sebebiyle son yıllarda dikkat çeken yerli olmayan bir türdür. Aşağıda size paulownia ağacını ve avantajlarını ve dezavantajlarını tanıtacağız.


Paulownia ağacı nedir?

botanik adı ile paulownia ağacı Bolonya tomentosa Dünyadaki en kuvvetli geniş yapraklı ağaç ve sert ağaçtır. Bu ağaç dikimden üç yıl sonrasında ticari verime ulaşır. Paulownia depolama ağacı. Bu, sonbaharda yapraklarını döktükleri ve ilkbaharda yenilerini büyüttükleri anlamına gelir. Prenses ağacı yada kraliçe ağacı da Paulownia’nın öteki isimleridir. Bu ağaç Güneydoğu Asya ve Çin’e özgüdür; Sadece tüm dünyada inşaat, sörf tahtaları şeklinde alanlarda ve ek olarak biyoyakıt olarak kullanılmaktadırlar.

Paulownia, yüksek gelişme hızı sebebiyle dünya genelinde kereste tüketiminin birçok ihtiyacını karşılayan en mühim ticari sert ağaç türüdür. Ormansızlaşma Şimal ABD’da ciddi bir problem haline geldiğinden, Palonia şeklinde sert ağaç ağaçlarına olan talep de öyleki. Paulownia ağacı dikkatleri üstüne çektikten sonrasında üstünde kapsamlı araştırmalar yapılmış oldu.

paulownia ağacı büyümesi

Paulownia ağacı

Paulownia hızla büyür ve uzun bir gölge ağacı olur. Balonya çalısının boyu her yıl ortalama 0,9 metre artar ve erişkin balonya ağacının boyu 9 ila 12 metreye ulaşır. Paulownia’nın derin kökleri, onu dayanıklı ve dayanıklı bir ağaç yapar. Paulownia ağacı, bu kuvvetli kökleri yardımıyla, öteki ağaçların çoğu zaman yetişmediği dik yokuşlu bölgelerde yaşamını sürdürür ve rüzgar toleransı yüksektir. Bu yüzden ormanların naturel olarak yetişmediği bölgelerde Paulownia ağacının büyüdüğünü görüyoruz.

Bu ağaç kalitesiz toprakta da yetişebilir; Bu yüzden, dünya genelinde ağaçlandırma için uygun seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Doğal ki, drenajı düşük olan ağır killi topraklar bu ağacı yetiştirmek için uygun değildir. Bu ağaç asidik, yansız yada hafifçe alkali pH’lı toprakta yetişir. Paulownia ağacı kurulduktan sonrasında kuraklığa dayanıklı hale geldi ve hava kirliliğinin ağaç üstünde negatif bir tesiri olmadı. Bununla beraber, bir Paulonia plantasyonunu başarı göstermiş bir halde kurmanın kendi zorlukları vardır ve kafi bakım gerektirir. Paulownia yetiştiriciliğinden maksimum verim alınması için lüzumlu çalışmaların yapılması tavsiye edilir.

Paulownia ağacının özellikleri

Paulownia Ahşap

paulownia ahşabı birçok alıcı için doğru seçimdir; Zira düğümsüz bir dokuya haizdir ve israfı büyük seviyede azaltır. Paulownia ağaçları hastalıklara dayanıklıdır ve yüksek ısı direncine haizdir. Bu ağacın ahşabı Asya’da 1000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Paulownia ahşabı fazlaca iyi bir yalıtkandır ve öteki ticari sert ve yumuşak ağaç türlerinden iki kat daha yüksek bir yanma sıcaklığına haizdir. Birçok uzmana nazaran Paulownia, iyi bir geleceği olan para kazandıran bir ağaçtır. Palonia ahşabı, dünyadaki öteki tüm ahşaplar içinde en yüksek mukavemet-ağırlık oranına haizdir. Auburn Üniversitesi bu ahşabın yoğunluğunu 288 kilo/m3 olarak hesaplamıştır.Paulownia’nın yoğunluğunu, averaj yoğunluğu 160 kilo/m3 olan balsa ağacıyla karşılaştırmak, sağlamlığını idrak etmek için yeterlidir. Balsa ağacının yırtılma modülü (MOR) 2800 psi ve Paulownia ağacı 5750 psi’dir. Büyütülmüş balonlar çoğu zaman düğümsüzdür ve çivi ve vidaları iyi tutma özelliğine haizdir. Sarı ladin ve beyaz çam şeklinde ağaçların odunları Paulownia’dan ilkin yarılacaktır.

Paulownia ahşabı fazlaca iyi bir yalıtkandır ve ondan meydana getirilen kütük evler için R faktörü, çam ve meşe ağacının ortalama iki katıdır. Bu ahşap, yangına oldukça dayanıklıdır. Paulownia, öteki ticari yumuşak ve sert ağaçların ortalama iki katı olan ortalama 400 °C tutuşma sıcaklığına haizdir. Düşük büzülme, iyi boyutsal kararlılık, böcek ve çürüme direnci ve yüzey küfüne karşı düşük direnç Paulownia ahşabının öteki mühim özellikleridir.

paulownia ahşap uygulamaları

Paulownia Ahşap

2500 yılı aşkın bir süredir Çin ve Japonya halkı balonya ağacını çeşitli amaçlarla kullanmaktadır. Bu tür ahşabın benzersiz özelliklerinden dolayı bugün Avustralya, ABD Birleşik Devletleri ve Avrupa ana tüketiciler arasındadır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu ağaç türünden çeşitli ürünler yapılabilmektedir:

  • Bina yapımında yüksek ahşap mukavemeti gerektirmeyen yapılar.
  • Hafifçe ahşabın kullanılması ihtiyaç duyulan havacılık ve yat sektörleri için yedek parça ve ekipmanlar.
  • Sörf tahtaları, sörf tahtaları şeklinde su sporlarında kullanılan ekipmanlar.
  • Kaplama ve kontrplak.
  • mobilyalar, bilhassa çekmeceler; Balon ahşabı böceklere karşı dayanıklı olduğundan bu ahşabın çekmeceleri dolap gövdesine tam oturur.
  • Müzik aletleri, bilhassa gitar ve perküsyon.
  • Asit, sirke vb. depolamak için variller

En büyük Paulownia ağacı

Paulownia ağacı

Paulownia, dünyanın en süratli büyüyen ağacıdır ve kısa sürede büyük bir yüksekliğe ve çapa ulaşır. Değişik ülkelerde meydana getirilen araştırmalara nazaran 5,8 metre çevre uzunluğu ile dünyanın en pahalı Paulownia ağacı ABD Birleşik Devletleri’nde, ortalama 22 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun Paulownia ağacı ise İtalya’ya ilişik. Ek olarak Gorgan Üniversitesi Ziraat Bilimleri ve Organik Kaynaklar Kampüsü’nde 3m çevresi, 95cm çapı ve 22m yüksekliğiyle 15 yaşındaki Fortune ağacının Paulownia’nın en büyük ve en kuvvetli türü olduğu bildirildi. İran’da ağaç.

Paulownia ağacının yararları

Paulownia ağacı

Paulownia hızla büyür ve hızla 9 metre yüksekliğe ulaşır. En uzun paulownia ağaçlarının çevresi ortalama 6 metredir. Bu ağaçlar, şartlar uygunsa 3 ila 5 yıl sonrasında değerlendirilebilir. İran’ın değişik iklim koşullarında 5 ila 7 yıl sonrasında bu ağaçların odunları inşaat, mobilya yapımı, döşeme, çöpçatanlık, kağıt ve kalem yapımı, ahşap kompozit ürünler, müzik aletleri vb. şeklinde ticari uygulamalarda kullanılabilir. Bologna ortalama 70 yaşlarında. Bu ağaçların bazıları 150 yıla kadar yaşar. Paulownia ağacının nefes mor çiçekleri kuvvetli bir vanilya kokusuna haizdir ve bundan dolayı süs uygulamalarında kullanılır. Paulownia çiçekleri arıcılıkta da kullanılmaktadır.

Paulownia ağacının öteki yararları içinde, İran’ın değişik bölgelerinde bu ağacın yetiştirilmesini mümkün kılan değişik toprak türleri ve drenaj koşullarına uyumluluğuna dikkat çekebiliriz. Paulownia’nın geniş yaprakları, çiftlik hayvanlarını beslemek ve kompost yapmak için de uygundur. Paulownia yetiştirme planı fazlaca tartışmalıdır ve destekçileri ve karşıtları vardır. Palonia dikim planının destekçilerine nazaran, İran’da uygun orman örtüsünün olmaması ve naturel kaynakları koruma ve gelecek nesillere aktarma ihtiyacı göz önüne alındığında, bu tür ahşap, kereste yetiştiriciliği ve ekonomik kullanım için uygun bir seçimdir. Bu kişilere nazaran İran senelerdir her türlü ahşabı, bilhassa de Rus ahşabı ithal etmektedir. Paulownia’yı ekip hasat ederek bu problemi çözebiliriz.

paulownia ağacı kusurları

Bir balon ağacı yetiştirmenin birçok pozitif yanları vardır, sadece hem de bu ağacı büyütmenin dezavantajları ve çevresel riskleri de göz ardı edilemez. Bolognese, istilacı bir tür olarak kabul edilir ve dünyanın birçok yerine özgü değildir; Zira naturel düşmanı yoktur ve büyümesi fazlaca hızlıdır. Paulownia ağacı doğru koşullar altında hızla çoğalır ve geniş yaprakları ve derin kökleri yerli türlerin büyümesini engeller. Ek olarak, bu tür istilacılar iklim değişikliğine niçin olur. Paulownia ağacı, bilhassa büyümesinin ilk senesinde fazlaca fazla suya gerekseme duyar. Netice olarak kuru ve yarı kurak bölgelerde yetiştirilmesi önerilmez.

Her Paulownia ağacı, yılda yirmi milyon tondan fazla tohum üretme kapasitesine haizdir. Bu tohumlar rüzgar ve su ile taşınarak her bölgedeki ekosistemi bozar. Elbet bu problemi çözmek için hibrit ve modifiye paulownia tohumları kısırlık garantisi ile satılmaktadır. Bu türün saldırganlığının Avustralya, ABD Birleşik Devletleri, Avusturya ve öteki ülkelerde birçok emek harcamadan sonrasında kanıtlanmış bulunduğunu belirtmek gerekir. Kereste dikimi için yerli ve ithal köknar şeklinde agresif olmayan seçenekler değerlendirilebilir. Sepidar ve Tebrizi ağaçları uzun süredir İranlılar tarafınca geleneksel olarak yetiştirilmektedir. Deltoides ladini şeklinde ithal ladin türleri de İran’daki testlerinden geçmiştir ve yetiştirilmeleri herhangi bir problem yaratmaz.

İran’da Paulownia ekimi

Paulownia ağacı

Sevgili ülkemiz İran’da, yerli odun kaynaklarının azlığı ve ormanların korunması gerekliliği sebebiyle, odun endüstrisinin gerekseme duyduğu kaynakların temini için alternatif seçeneklerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir yöntem, köknar, balonia, okaliptüs vb. şeklinde sert ağaç türleri dikmektir. Ayrıca, Paulownia şeklinde mahalli olmayan türlerin ithal edilmesinin herhangi bir ülke ve toplumdaki en büyük çevre problemlerinden biri olduğu ve kimi zaman bu ağaçları ithal etmenin ve yetiştirmenin uzun vadeli zararının sürdürülemez olandan kat kat daha çok olduğu unutulmamalıdır. onları yetiştirmenin yararları ve yararları. Ticari uygulamalar için Paulownia’nın seçilmesi durumunda, yetiştiriciliğine yönelik gerekçelendirme planlarında, bu çalışmanın pozitif yönde ve negatif tüm yönleri dikkate alınmalı ve bu istilacı türün negatif çevresel etkilerini nötralize etmek için uygun bir çözüm sunulmalıdır. mahalli ekosistem ve çevresel garantilerin sağlanması ve bu tür istilacılara karşı başka alternatifin olmaması durumunda, Uygun yönetim ve her yönüyle bağlılık ve yasal izinler alındıktan sonrasında, bu çiftliklerin inşa edilmesi için ihtiyatlı önlemler alınmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Balon ağacı yetiştirmenin dezavantajları nedir?

Paulownia ağacının kökleri mahalli türlerin büyümesini engeller ve kuru ve yarı kurak bölgelerde yetiştirilmesi önerilmez.

Öjenik Paulownia’nın süreci nedir?

Paulownia tohumlarının yayılması, herhangi bir alandaki ekosistemi yok edebilir. Bu yüzden, bu bitkinin tohumları üreme kabiliyetine haiz olmaması için öjeni ile sterilize edilir.Source bağlantı