Parmak bileme zincirlerinin çeşitleri ve kullanım alanları (metal, ahşap, taş). mekanizma


Parmak öğütücü nedir?

Parmak taşlama, ufak, elde tutulan ve döner elektrikli aletlerden biridir ve taşlama ailesine aittir. Parmak öğütücü, pnömatik yada elektrikle çalışır ve dönen bir mile haizdir. Kesici parça bir pens tarafınca tutulur ve bu aletlerin bazıları 30.000 rpm’de çalışabilir. Kesme ucu oldukça yüksek bir hızda döner ve iş parçasından ahşap, metal yada taş olabilen malzemeleri ayırmak için kullanılır. Parmak taşlama makinelerinin kısa ve yaygın olmak suretiyle iki tür boğazı vardır ve bu alete reçine çarkları, çarklar yada aşındırıcı zincir türleri takılarak kullanılabilir (parmak taşlama makinesi kullanmanın mini taşlama kullanmaktan değişik bulunduğunu ve karıştırılmaması icap ettiğini ihmal etmeyin) .

Parmak taşlama serisi uygulaması

Parmak frezeleriniz için uygun zincir ve ataşmanları kullanırsanız, bununla fazlaca şey yapabilirsiniz. Büyük, endüstriyel işler için kullanılan öğütme taşlarının aksine, parmak değirmenler metallerle çalışmak için, bilhassa alet ve kalıp yapımında kullanılır, sadece plastik ve ahşap şeklinde daha duyarlı malzemeler için de kullanılabilirler.

Parmak frezenin ucundaki uygun zinciri kullanarak çeşitli malzemeleri parlatabilir, parlatabilir, kesebilir, parlatabilir yada taşlayabilirsiniz. Zincir tipleri, parmak taşlama makinesini fazlaca yönlü bir alet haline getirir. Günümüzde ekip üreticileri, kaynaklı yüzeyleri delmek, pah kırmak, parlatmak, taşlamak ve eşleştirmek için parmak frezeler kullanıyor.

parmak bileme serisi türleri

Bir dizi parmak frezeyle çalışın

Ahşap, metal ve taş için tüm zincir türlerinin beraber kullanılabileceğini ihmal etmeyin.

Taş için parmak değirmeni serisi

Taş endüstrisinde bir parmak öğütücü kullanılır ve uygun bir takım parmak öğütücü kullanılarak çeşitli taş yüzeyleri parlatmak için kullanılabilir. Bir sonraki bölümde parmak bilemeye uygun bazı zincirler, taş işçiliğine de uygun bazı zincirler verilmiştir.

zincir parmak freze için demir

Demir taşlama parmak serisi

Metal parlatma önemlidir şundan dolayı metaller, bilhassa paslanmaz çelik, parlatmadan sonrasında daima daha iyi görünür ve daha iyi görünür, sadece iş parçası ne kadar büyük olursa, parlatma zorlaşır. Mesela, bir arabayı parlatabilirsiniz, sadece bu esasen yorucu ve vakit alıcıdır. Bu durumda, büyük ölçekli işler için ufak bir taşlama makinesi kullanılır. Uygun bir metal polisaj zincirine haiz parmak zımpara yardımıyla büyük yüzeyleri bile kolaylıkla parlatabilirsiniz. Döner parlatma matkapları dairesel bir kesite haizdir, bundan dolayı delikleri ve kavisli yüzeyleri parlatmak için uygundurlar. Bu seri bununla beraber kalıp profillerinin temizlenmesi ve parlatılması için de kullanılmaktadır. Bununla beraber, yüzey düzgünlüğü fazlaca önemliyse, parmak zımpara düz yüzeyleri parlatmak için uygun bir vasıta değildir.

Daha ilkin metal parçaları birbirine lehimlediyseniz, lehimleme noktalarının ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz. Bir parmak ısırtması yardımıyla fazla kaynak noktalarını kolayca çıkarabilir, böylece kaynak meydana getirilen yüzeyin daha pürüzsüz ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Oldukça fazla kaynak yada metal işleme yapıyorsanız, bu aleti aldığınızdan, doğru zinciri kullandığınızdan ve fazla kaynak noktalarını kaldırdığınızdan güvenilir olun.

Genel olarak, parmak frezeler şantiyeler, oto onarım atölyeleri, metal işleme atölyeleri ve başta demir olmak suretiyle metallerle uğraşan öteki sektörler için kullanışlı bir araçtır. Metal ile değişik emek verme türleri için piyasada değişik zincirler mevcuttur.

Ahşap taşlama parmak serisi

Ahşap için parmak öğütücü serisi

Ahşap işleme projelerinizi bitirdikten sonrasında, bitmiş ürünü düzeltmeniz gerekir; Bu sebeple yaptığınız iş ustalaşmış ve güzel görünmelidir. Çalışmanızın ahşap mobilyalar yada güzel bir ahşap oymacılığı olması fark etmez; Her durumda, pürüzsüz bir yüzeye haiz olmalıdır. Bu zor bir iş ve eğer doğru yapmazsan, yarattığın projeyi mahvedebilirsin. Doğru zinciri parmak öğütücünüze takarak çeşitli ahşap yüzeyleri otomatikman düzleştirebilir ve onlara ustalaşmış bir görünüm verebilirsiniz. Ahşap oymacılığı için karbür matkaplar ve parmak frezeler kullanılır. Yüzeyinde ahşap oymacılığı ve tasarımına uygun bir seri yapılmıştır.

Metal, ahşap ve taş için kullanılan zincir

parmak zinciri
  • 8 x 6mm 1/4″ Tungsten Karbür Döner Matkap Ucu Serisi, birçok mineral ve mermer ve yeşim şeklinde sert taşlar için uygundur. Makinelerin sertliği 70hrc’den azdır. Bu serinin çeşitli eğimli, bilyeli ve yivli serileri, ahşap ve plastik şeklinde düşük sertlikteki iş parçaları için uygundur.
  • 2 kesme kenarlı JESTUOUS serisi karbür frezeler, metal işleme ve kalıplama, zemin temizleme ve bakım, delik açma yada demir parçalardaki nokta kaynaklarını çıkarma için kullanılır. Bu seri, ısıl işlem ve dövme altında tungsten karbürden yapılmıştır. Karbür zincir, ağaç işleme, delme, delme, taşlama ve kesme için bir çok ufak döner alet ve parmak frezede kullanılabilir.
  • Bestgle 4 tane 6mm tungsten karbür zincir, çeşitli metal parçalar için muhteşem performansa haizdir.Bu zincir, metal işleme, hırdavat yapımı, oyma, ahşap oymacılığı, kuyumculuk, kaynak, pah kırma, döküm, delme, taşlama vb. için kullanılabilir. . Bu ürün bakır, alüminyum, alaşım, demir, mermer, yeşim taşı, çeşitli metaller, cam, ahşap, alçı vb. işlemede yüksek verimliliğe haizdir ve işleme sertliği 70 saate kadardır.
  • DL Tool 10 Parça Tungsten Karbür Döner Matkap Seti, gravür, delme ve metal parlatma için iki kesici kenara haizdir. Bu zincirler fazlaca dayanıklıdır ve tungsten karbürden yapılmıştır ve değişik türde metal malzemeler yapmak için beraber kullanılır. Standart elmas matkap uçları, demir ve demir dışı metaller, alüminyum, düz metal yüzeyler ve plastik ve ahşap şeklinde tüm metalik olmayan parçalar için kullanılır.

Umarız bu yazıda parmak freze türleri ve uygulamaları hakkında informasyon edinmişsinizdir. Parmak öğütücü ve minyatür öğütücü satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ek olarak gerekirse uzman danışmanlarımızdan da yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Parmak taşlama zincirinin kullanımı nedir?

Doğru zincir ve baklaların kullanılması, parmak frezelerin plastik, ahşap, metal vb. değişik malzemelerle çalışılmasına olanak verir.

Ahşap oymacılığı için doğru matkap ve parmak taşlama makinesi nedir?

Ahşap oymacılığı için karbür matkaplar ve parmak frezeler kullanılır.Source bağlantı