Otomatik vida nedir ve düzgüsel vidadan farkı nedir?


Otomatik vidalar ve standart vidalar birçok tasarıma ve varyasyona haizdir ve değişik uygulamalarda kullanılabilir. Bu iki tip vidanın kullanımları ve farklılıkları hakkında daha çok öğreneceğimiz farklılıklar vardır.

Otomatik vida nedir?

Kendinden kılavuzlu vidalar fazlaca amaçlı bağlantı elemanlarıdır ve popüler bir endüstriyel seçimdir. Bu tip çivi dişli, konik ve koniktir ve değişik malzemelerle kuvvetli bağlar oluşturur. Bu vidaları birçok kendin yap projesinde kullanmak başlamanıza ve ihtiyacınız olan şeyleri karşılamanıza destek olacaktır. Ahşap, metal, alçıpan ve hatta beton ile çalışmak için değişik boyut ve tiplerde kendinden kılavuzlu vidalar mevcuttur.

alenen

Otomatik vidalar, parçada bir somuna gerek kalmadan otomatikman uygulanacak şekilde tasarlanmıştır, sadece bazı durumlarda kılavuz deliği evvelinde delmek gerekir. Tüm bu delikleri tek seferde delmek istiyorsanız birazcık vakit alacaktır; Zira egzersizleri ne çoğunlukla değiştirmeniz gerekiyor? Pilot delikleri vidalarla kendiniz açabilirsiniz sadece akülü yada akülü elektrikli matkap kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bir matkap, vidaları bir el tornavidasından daha kolay takar ve hatta gevşetir.

Otomatik vida özellikleri

  • Bu vidalar koniktir, ince yada kalınca dişlidir ve somunsuz olarak ayarlanır ve ahşap ve plastik parçaları birbirine bağlar.
  • Kendiliğinden kılavuzlanan vidalar çoğu zaman, malzemenin yalnızca bir tarafına erişebileceğiniz iki parça malzemeyi birbirine bağlamanız gerektiğinde kullanılır. Her iki tarafa da erişiminiz olduğunda, düzgüsel bir vida yada çivi kullanabilirsiniz.
  • Kendinden kılavuzlu vidalar daha fazlaca mobilya şeklinde ürün parçalarının sökülüp yine takılması ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılır; Zira kendinden kılavuzlu vidalar, çıkarıldıkları aynı dişlere yine takılabilir.

standart

Kendinden kılavuzlu vidalar standart gerekliliklere uygun olmalıdır. Bu vidalar için ASTM, DIN yada ISO şeklinde standartlar kullanılmaktadır. Vida seçimi için lüzumlu uygulamaya gore standart tablosuna dikkat edilmelidir.

kendinden kılavuzlu vida

Yaygın vida türleri

Bu bölümde, yaygın olarak kullanılan otomatik vida türlerinden bazı örnekler veriyoruz:

Düz başlı matkap uçlu vida yada dolap vidası

Vida başı, çevreleyen malzemenin yüzeyinin altına yerleştirilmiştir ve pürüzsüz, muntazam bir temas yüzeyi oluşturur.

Allen yada lokma başlı vidalar

Bu vidanın tahriki hususi bir şekle haizdir ve çeşitli parçalara girerken kırılma ve bükülme olasılığı azalır.

kendinden kılavuzlu tornavidalar

Bu vidaların düz bir kafası vardır. Vida başının şekli, düz başlı vidaya gore basıncı daha geniş bir alana yayar. Bu vidalar alçı levhayı ahşap ve metal vidalara bağlamak için kullanılır.

Flanş başlı cıvatalar

Bu vidalar çoğu zaman metali metale yada plastiği plastiğe bağlamak için kullanılır. Vidanın flanşlı başı, öteki vidalara gore daha çok tork uygulanmasını sağlar.

kendinden kılavuzlu vida

Düzgüsel vida nedir?

Ortak vida, tıpkı otomatik vida şeklinde yaygın ve fazlaca yönlü bir bağlantı elemanıdır. Bu vidanın bir dişi vardır, sadece çoğu zaman yuvarlak bir ucu vardır. Bu tip vida kullanmak, değişik malzemelerle kuvvetli bir bağlantı oluşturur. Değişik boyut ve tiplerdeki ortak vidalar, ahşap, metal, alçıpan, beton ve ev projeleri şeklinde değişik malzemelerde kullanıma uygundur.

Somunlu ortak bir vida kullanılır ve öteki oto vidaları ve bağlantı elemanlarına kıyasla en yüksek sıkma kuvvetine haizdir. Bu vidaların gövdesinde tasarlanmış dişlere karşın, muhteşem tutma gücüne sahiptirler ve bu tarz şeyleri takmak için somun ve rondela kullanmanız gerekir. Yıkayıcı, yükü daha geniş bir yüzeye dağıtır ve aşınma ve yıpranmayı azaltmaya destek sunar. Ek olarak, geleneksel vidaların gevşetilmesi otomatik vidalardan daha yavaştır. Cıvata ve somunlar değişik boyut ve tiplerde üretilmekte ve metal, ahşap, beton şeklinde değişik malzemeleri sabitlemek için kullanılmaktadır.

Cıvataları ve somunları takmak ve çıkarmak için manuel yada pnömatik anahtar kullanmalısınız. Bu vidaların sökülmesi oto vidalarına gore daha kolaydır. Pnömatik darbeli anahtar, el aletlerinden fazlaca daha çok tork oluşturur ve işinizi kolaylaştırır.

Vida türleri hakkında genel bir bilginiz var ise, her birinin nerede ve ne vakit kullanılacağını kolayca belirleyebilirsiniz.

Otomatik vida ile düzgüsel vida arasındaki fark

kendinden kılavuzlu vida

Geleneksel vida ile otomatik vida içinde karar vermeden ilkin şu üç şeyi göz önünde bulundurun:

talep etmek

Yaptığınız projenin türüne dikkat edin. Şunu ihmal etmeyin: Vidaların büyük bir tutma kuvveti vardır, sadece kendinden kılavuzlu vidaların averaj bir tutma kuvveti vardır. Eskrim yada çerçeveleme şeklinde hafifçe ve orta ölçekli inşaat projelerinde vida kullanın. Ağır projelerde cıvata ve somun kullanın. Ek olarak bu vidalar parçaları söküp takmak için de uygundur.

Araç-gereç

Projeleriniz için sac, ahşap, beton yada alçıpan kullanmak isteyebilirsiniz. Her durumda, bu malzemeleri iyi mi birbirine bağlamak istediğinize karar vermeniz gerekir. Otomatik mi yoksa düzgüsel vida mı kullanmalıyım?

Oto vidalarının çoğu zaman kullanıldığı malzemeler şunlardır:

  • kontrplak
  • sıkıştırılmış paneller
  • alçı duvar
  • metal tabak
  • zemin kaplaması panelleri

Düzgüsel cıvata ve somunların kullanıldığı malzemeler şunlardır:

Bazı malzemelerde, otomatik ve geleneksel vidaların bir kombinasyonu kullanılmalıdır. Mesela, bir çerçevenin parçası olan iskele için 5″ x 10″ bir parçada kendinden diş açan bir vida kullanabilirsiniz, sadece zemin kaplaması parçalarının montajı şeklinde uygulamalar için vida ve somun kullanmak daha iyidir. Otomatik ve konvansiyonel vidalar içinde seçim yaparken, değişik malzemelerle iletken üstündeki yüke dikkat ettiğinizden güvenilir olun.

maliyeti

Projelerinizde maliyet ve fiyata devamlı dikkat edin, bilhassa fazlaca sayıda konnektör kullanmanız gerektiğinde bu mevzunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Cıvatalar ve somunlar çoğu zaman daha pahalıdır, sadece doğru konektörü kullanmanın uzun solukta zamandan ve paradan tutum ettirdiğinin de bilincinde olun. Parçalar için yanlış konektörü kullandıysanız ve peşinden parçayı onarmak zorunda kaldıysanız, aslen daha ucuz olan ilk seçeneğe giderek paradan tutum etmediniz.

kendinden kılavuzlu vida

Şimdi yukarıdakilere gore otomatik vida ile basit vida arasındaki farkı öğrenebilir, şartlara uygun vidayı satın alabilirsiniz. Uzmanlarımız ek olarak zamandan ve paradan tutum ederek en iyi seçimi yapmanıza destek olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Otomatik vidaların kullanım alanları nedir?

Makine vidaları kontrplak, sunta, alçıpan, sac ve zemin kaplaması için kullanılır.

Vidaların genel kullanım alanları nedir?

Ortak cıvatalar iskele, beton ve kirişlerde kullanılır.



Source bağlantı