Oje çıkarıcı nelerdir? Oje çıkarıcı çeşitleri ve kullanım alanları


Çivi çektirme, eğilmiş yahut herhangi bir nedenle tahtadan yahut duvardan çekilmesi ihtiyaç duyulan çivileri çıkarmak için yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Çivi herhangi bir malzemeye batırıldıktan sonrasında müsait aletler olmadan çıkarılması imkansızdır. Oje çıkarıcı kullanmak bu problemi çözer. Çivi çakma makinelerinin değişik türleri ve modelleri vardır, en basiti çekiç çakma makinesidir. Öteki çivi çakma makineleri türleri içinde geleneksel çivi çakma makinaları, gazlı pense, kriko çivi çakma makinaları ve pnömatik çivi çakma makinaları bulunur. Bu araçların her birinin muayyen avantajları ve dezavantajları vardır ve kullanımları birçok noktaya dikkat etmeyi gerektirir. Bu yazımızda oje çıkarıcı çeşitlerini ve kullanımlarını inceleyeceğiz.


vida türleri

1. Eski Çivi Çekiciler: Bu tür çivi çekiciler, tırnak çıkarma için kullanılan en eski araçlardan bazılarıdır. Bu tip çivi çekicinin çeneleri, çivi başını kavrar ve yaratılan kaldıracı kullanarak çiviyi yüzeylerden dışarı çeker. Sürgülü alet sapı, ahşaba en az hasar vererek büyük ve minik çivileri çeker. Bu tip çivinin öteki birtakım modellere gore dezavantajlarından biri de boyutunun büyük olması ve nakliyat zorluğudur.

çivi çakma ustası

2. Gazlı Çivileme Pensesi: Kıskaç gazı ile, nesneye tamamen gömülü olan çivi başları benzer biçimde, çekicin çivi çakan bölümü onları kavrayamayacak halde çiviler çekilebilir. Çivi çakma çekicini kolayca kullanamayacağınız iç mekanlarda, gazlı maşalar iyi bir seçimdir. Ek olarak pense gazı kullanılması çivi çekildiğinde ahşaba minik çaplı zararlar verecektir.

çivi çakma ustası

3. Çivileme Kolu: Bu çivi cazibeli, yalnız çivi çekmek için tasarlanmış ve üretilmiştir. Aletin iki mengenesi vardır: biri bir uçta aletin şaftıyla hizalanmış, öteki ise öteki uçta 90 derecelik açıyla tutulan. Penseden değişik olarak, bu alet çoğu zaman çivinin çakıldığı tahtaya zarar verir. Bu yüzden, bu alet en iyi halde pürüzlü yüzeylerden ve güzel duyu açıdan cazibeli olmayan yüzeylerden çivi çekmek için kullanılır.

çivi çakma ustası

4. Pnömatik Çivi Makinesi: Havalı çivi çakma makinesinin emek harcama mekanizması pnömatik çivi çakma makinesine benzer; Tersini yapmaları farkıyla. Çiviyi çıkarmak için manuel kuvvetin kullanıldığı manuel çivi çekicinin aksine, bu alette çivi basınçlı havanın kuvveti kullanılarak vücuttan çekilir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan, tırnağın ucunu tırnağa yerleştirmek ve öteki yandan çivi çıkana kadar tetiğe basmak. Bu enstruman, ahşap panellerden oldukca sayıda çivi çıkarmak istediğinizde size süre ve enerji tasarrufu sağlar; Fakat tırnağın bulunmuş olduğu vücudun öteki tarafı kapalıysa ve ona ulaşamıyorsanız bu aletle tırnağı çıkaramayız.

çivi çakma ustası

çivi cazibeli

çivi çakma ustası

Çekicin üstündeki çivi çektirme olması durumunda ayrı bir çivi çektirme almaya gerek kalmış mıdır? Bu probleminin cevabı tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Çekicinin çivi cazibeli kısmını kullanmak, onu çıkarmanın rahat bir yoludur. Ek olarak bu metot, nesnenin görünümünü korumakla ilgilenmeyen işler için uygundur; Sadece darbeli matkap her şart için müsait bir seçenek olmayabilir. Birçok uygulamada öteki oje çeşitlerini taşımak icap eder.

Çekicin çivi cazibeli kısmını kullanarak çiviyi çıkarmanın iki yolu vardır. İlk metot, çivi çekiciyi çiviye takmak ve çiviyi dışarı çekmek için geri itmektir. Bu daha çok gayret gerektirebilir ve çivi çıkmadan ilkin cazibeli birkaç kere ileri geri sallamanız gerekebilir. Bunun yerine çekiçli çivi çektirmesi fiyatı ile çiviyi sağa sola çekmeniz gerekiyor. Bu metot bir öncekine gore daha kolaydır sadece tırnağı daha çok büker ve kullanılamaz hale getirir. Ek olarak ahşabın deformasyona uğramış olasılığı da daha fazladır.

Pnömatik çivi çakma makinesi yahut elektrikli çivi çakma makinesi

çivi çakma ustası

Havalı çivi çakma makinesi, çivileri tahtadan çıkarmaya destek olan bir araçtır. Bu tür çivi çakma cihazı, eski aygıt panellerinin çıkarılması da dahil olmak suretiyle muhtelif durumlarda kullanılmalıdır. Eski, bükülmüş, kırılmış ve sarkmış tırnakları çıkarmak oldukca zor olsa gerek. Bu şekilde bir durumda havalı çivi çakma makineleri en müsait aletlerdir. Bu alet bir hava kompresörüne bağlıdır ve basınçlı hava desteğiyle sıkışan çivilere metal bir çubuk fırlatır. Çiviler, basınçlı hava ve metal bir çubuğun etkisiyle tahtadan çekilir.

Pnömatik bir çivi çakma makinesi kullanmak için, çivi çakma makinesini bir hava kompresörüne bağlayın (kullanması hakkındaki Hava Kompresörü Nelerdir makalesinde okuyabilirsiniz). Namlu çivinin ucuna gelecek halde tetiği çekin. Silah çiviyi tahtadan çekmelidir. Çivi bir halde çıkmıyorsa en azından çivi çakma cazibeli ile yerinden çıkacak kadar dışarı çekin. Bu aletin ahşap yüzeye bir dereceye kadar zarar verdiğine dikkat edilmelidir. Ahşapta bükülmüş çivileriniz var ise, havalı çivi kullanmadan ilkin çiviyi olası olduğunca düzeltmek için bir çekiç kullanmak en iyisidir.

tırnak pensesi;

çivi çakma ustası

Çivi çektirme cihazı, bir çivi kesildiğinde bile çivileri, zımbaları ve zımbaları çıkarabilir. Ek olarak tırnak çekme pensesi kullanmak nesnelerin yüzeyine minimum ziyanı verir. Arkasından tırnağa oldukca fazla qüç uygulanır. Bu alet ile çivinin takılı olduğu yüzeye oldukca fazla qüç uygulamadan.

Sıkça Sorulan Sorular

Çivi cazibeli ne tür bir kaldıraçtır?

Çivi çakma makinesi ilk tiptir.

Nailer desteği nerede?

Çivi çakma makinesi desteği, beden ile tahrik kuvveti içinde bulunur.

Yapışkan kağıtSource bağlantı