Öğretici ve Tanım SheleeArt Style: Dutch Pour Boyama Tekniği


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Bu eğitimde, SheleeArt stili bağcıklı Dutch Pour yöntemimi göstereceğim. Hazırlanması, öteki dökme tekniklerine bakılırsa birazcık daha karmaşıktır, sadece çabaya kıymet. Bu metot için birkaç (azca yahut oldukça gizli saklı) tanım vardır, sadece bir çok ABD Birleşik Devletleri’nde bulunmayan ürünleri kullanır. Bu nedenle Amazon’da kolayca bulabileceğiniz ürünleri kullanarak bu teknik için kendi tarifimi geliştirdim. Bir YouTube videosu da dahil olmak suretiyle bu adım adım kılavuzda size her şeyi anlatacağım.

SheleeArt Style / SheleeArt Stretching Bloom Tekniği Nelerdir?

“SheleeArt Style” ya da “SheleeArt Stretching Blooms” kavramı, hususi dantel hücrelerle karakterize edilen Dutch Pour ile eşanlamlıdır. “SheleeArt Style” kavramı, bu tür Dutch Pours’u yaratan aynı isimli Avustralyalı bir sanatçı tarafınca buluş edildi.

Sadece bu terim bu teknik için pek doğru değil zira bu sanatçı bu tekniğin ne mucidi ne de yaratıcısı. Uzun zamandır dantelli Dutch Pours yaratan bir takım başka Amerika’li ve Avustralyalı sanatçı var. Sadece, bu teknik şu anda çok abartılı olduğu için ve esas olarak SheleeArt Style adıyla bilindiğinden, basitlik adına bu yazıda bu kavramı de kullanacağım.

Sheleeart çiçekleri uzatır

Dutch Pour Painting tekniği için lüzumlu aksesuarlar

Elmer's Glue-All Extra Strong, 1 Galon, 2'li Paket
 • Kağıt, ahşap, kumaş, deri, seramik ve daha fazlası benzer biçimde yapıştırma malzemeleri
 • Süratli kuruyan formül, güvenilir ve toksik olmayan
 • El sanatları, onarımlar ve projeler için muhteşem mutfakta, atölyede, emek harcama odasında ve garajda kullanım için

Amazon’da görüntüle

SOLO GOYA döküm sıvısı
 • Renk parlaklığını korurken akrilik boyaların akış davranışını optimize eder
 • Su bazlıdır ve akrilik boya ile her miktarda karışabilir.
 • Saydam parlak vernik olarak saf olarak kullanılabilir
 • Alman yapımı

Amazon’da görüntüle

Liquitex Profesyonel Akış Yardımı, Etki Ortamı, 4 oz
 • Su tansiyonunu kırarak mürekkep akışını iyileştirir
 • Su bazlı boyaların, mürekkeplerin ya da boyaların karışabilirliğini artırır
 • Fırça darbelerini en aza indirir ve sırların boyanabilirliğini artırır

Amazon’da görüntüle

Su Bazlı Minwax Polikrilik Koruyucu Kaplama, quart
 • Berrak saten kaplama ve su arıtma
 • Hafifçe kokulu, sararmaz ve süratli kurur
 • Mat, saten, yarı parlak ve parlak renklerde mevcuttur

Amazon’da görüntüle

Lüzumlu öteki malzemeler

sheleart tekniği

Resmin yapısı ve terimler dizgesi

Bu tablo üç tabaka halinde yapılmıştır, alt tabaka – bizim resmimizde beyaz – yardımcı yüzeyidir ve “yastık” olarak adlandırılır. Bunun üstüne renk damlatılır ve hücreler/bağcıklar için renkle kaplanır. İstenilen etkiyi elde etmek için üç katmanın da aynı anda hareket etmesi son aşama önemlidir.

Dutchpour bağcık

SheleeArt tarzında bağcıklı Dutch Pour video eğitimi

Bu videoda, SheleeArt tarzında güzel dantellerle bir tablonun iyi mi yapıldığını görebilirsiniz.

Bağcıklı bir Hollandalı alçı için adım adım talimatlar

Herhangi bir ortam ya da karışım için kendi tarifim

Yastık

Titanyum Beyaz Akrilik Boyayı Artist Junior Vinyl Glue ya da Elmer’s Glue-All ile 1:1 oranında karıştırın ve birazcık su ile inceltin. Boya karışımının karo ya da boya zemininde kalınca bir katman halinde kalması için çok viskoz olması icap eder. Bu karışım birkaç hafta süresince iyi bir halde saklanabilir.

döküm ortamı

100 ml ahşap verniği karıştırın Minwax poliakrilik koruyucu kaplama 100 ml Solo Goya Pouring Medium ile 1 : 1 oranında karıştırın. Bu karışım birazcık koyulaşır. Bu karışım sıkıca kapatılmış bir kapta birkaç gün saklanabilir.

renk karışımı

5 ml Akrilik Boyayı yukarıda karıştırılmış olan 15 ml Pouring Medium ile karıştırınız. Bu karışım kremsi bir sıvı kıvamına haiz olmalı ve spatuladan düz bir halde akmalıdır. Sadece, geleneksel dökümden daha kalınca olmalıdır. Gerekirse birazcık su ilave ederek 2-3 gün üzerini iyice kapatarak bırakabilirsiniz.

Bağcıklar / hücreler için renk karışımları

Boya spatuladan çok viskoz bir halde damlayana ve damla 1 ila 2 saniye içerisinde düzleşene kadar birazcık Titanyum Beyazını Liquitex Flow Aid ile seyreltin. Bu karışım oldukça ince olmamalı, oldukça kalınca da olmamalıdır. Aksi takdirde bağcık hücrelerinin oluşumu hemen sonra zorlaşacaktır. Doğru tutarlılığı bulmak burada birazcık zor.

çiçekler

yastığı uygula

Karışımın ortalama 80 ml’tepsi 10 x 10 santimetre’lik bir karonun ortasına dökün. (15 x 15 santimetre için ortalama 100 ml’ye ihtiyacınız olacak) Ped kalınca bir katman halinde kalmalıdır, böylece hemen sonra dökümünüzü en müsait şekle sokabilir ya da kaydırabilirsiniz. Karışım oldukça inceyse, sonraki bağlama hücreleri oldukça fazla eriyecektir. Herhangi bir hava kabarcığı bu aşamada önemsizdir. Sizi rahatsız ediyorlarsa, dokunarak ya da çizerek bu tarz şeyleri kaldırabilirsiniz.

sheleeart stili step1

boya katmanları

Renklerin tablonun yüzeyine oturmaması ya da tablo tarafınca emilmesi için artık süratli çalışmalısınız. Bu, bilhassa bu tekniği bir tuval üstünde kullanırken doğrudur.

Herhangi bir sırası ile renk başına 1 ila 2 damla uygulayın. Renklerin matlığına dikkat edin ki değişik renkli hücreler oluşsun. Üst renk, benim durumumda olduğu benzer biçimde oldukça parlak olmamalıdır, böylece dantel hücreleri güzel bir kontrast oluşturur.

sheleeart tarzı step2sheleeart stili step3

Şimdi 1 ila 2 damla dantel boyası ilave edin. Renkleri daha iyi dağıtmak için döşemeyi kolayca kaydırabilirsiniz. Peşinden, boyama bıçağıyla yastığı her yandan yeniden birbirine bastırın.

Daha kalınca bir yastığı yerinde tutmak için müsait boyutta bir halka kalıbı (mutfak?) da kullanabilirsiniz.

Dutch Pour’un tamamlanması

Şimdi en zor kısma, baloncuklara geldik. Ergonomik gerektirir ve sizin için en iyi olanı kendiniz bulmanız icap eder. Bazıları yukarıdan renkli bağcıkların ortasına, ötekiler taraftan üfler. Dantel renginin ortasına taraftan üfleyip öteki renklerin üstüne ince bir halde kaydırarak rengi daha iyi denetim edebiliyorum. Bir kaydırmada olduğu benzer biçimde, üst boya tabakası, alt tabakanın hücreler gibi yükselmesine izin verecek kadar ince olmalıdır. Bu kısmı evvelinde bir karo üstünde uygulayabilirsiniz. Tek renk ve dantel rengi olan bir top yastık yeterlidir. Boyayı çiçek deseninde yaymak için pipet de kullanabilirsiniz.

sheleeart stili step4sheleeart stili step5

Fakat şimdi misal görselimize geri dönelim: Oldukça sert üflememeye dikkat edin, aksi takdirde renkler yastığa karışır. Renklerin yeniden yeniden merkeze akmasına izin verin. Dokunarak ya da ateşleyerek hücre oluşumunu teşvik edebilirsiniz. Hücre oluşumundan memnun olduğunuzda deseni hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Hangi parçaları ne olursa olsun saklamak istediğinize karar verin ve ilkin boyama alanınızı bu yönde kaydırın. Bu hücreler bununla beraber en büyükleri olacak zira en oldukça her yöne çekiliyorlar.

sheleeart tarzı step6

son laflar

Yukarıda bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, bu, bu teknik için ihtimaller içinde bir tariftir. Benzer sonuçlara ulaşabilen birkaç başka tanım varyasyonu vardır. Ahşap verniği kullanmaktan olası olduğunca kaçınmak için kontrol etmeye devam ediyorum. Şimdi size bu teknikle bolca eğlenceler temenni ediyorum ve Feysbuk grubumuzdaki deneyimlerinizi ve doğal ki sonlanmış olan sanat eserlerinizi okumayı sabırsızlıkla temenni ediyorum 🙂

başka tecrübe etmek talep eder misin akrilik döküm tekniği? Öyleyse “Akrilik Dökme Teknikleri – Akışkan Boya Öğrenin” yazımıza göz atmalısınız.

Edith Lüssi'nin Portresi

Edith Lussi

Edith Lüssi, kocası ve kızıyla beraber Şark İsviçre’de yaşıyor. Gençliğinden beri resimle uğraşmaktadır. Kimya laboratuvarı asistanlığı eğitimini tamamladıktan birkaç sene sonrasında, bir buçuk yılda ham maddenin dökümünden sonlanmış olan bebeğe kadar porselen bebek yapmayı öğrendi. Kendini kalıpçılığa adamış eşiyle beraber Johannesburg / Cenup Afrika’da on yılı aşkın bir müddet porselen bebek ve seramik fabrikası işletti. Edith, İsviçre’ye döndükten sonrasında boş zamanlarında yine akrilik boyalarla fotoğraf oluşturmaya başladı. Aile, iş ve hobilerini uzlaştırmak için HAF’ta iki senelik uzaktan çizim ve boyama kursuna katıldı. Bunu değişik boyama stillerinde daha çok çevrimiçi kurs izledi. Talih eseri bununla alakalı bir video keşfetti. akrilik dökün YouTube’da ve bu büyüleyici teknoloji hikayesinde derhal heyecanlandı. Bugün bir okulda biyoloji asistanı olarak yarı zamanlı çalışıyor ve boş günlerini fotoğraf oluşturmaya ayırıyor, akışkan sanat onun büyük tutkusu.

https://www.instagram.com/leartsandcrafts/

https://www.feysbuk.com/leartsandcrafts/

www.leartsandcrafts.com

Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz