Öğretici ve Tanım SheleeArt Style: Dutch Pour Boyama Tekniği


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Bu eğitimde, SheleeArt stili bağcıklı Dutch Pour yöntemimi göstereceğim. Hazırlanması, öteki dökme tekniklerine nazaran birazcık daha karmaşıktır, sadece çabaya kıymet. Bu yöntem için birkaç (azca ya da oldukça gizli saklı) tanım vardır, sadece bir çok ABD Birleşik Devletleri’nde bulunmayan ürünleri kullanır. Bu yüzden Amazon’da kolayca bulabileceğiniz ürünleri kullanarak bu teknik için kendi tarifimi geliştirdim. Bir YouTube videosu da dahil olmak suretiyle bu adım adım kılavuzda size her şeyi anlatacağım.

SheleeArt Style / SheleeArt Stretching Bloom Tekniği Nedir?

“SheleeArt Style” yada “SheleeArt Stretching Blooms” terimi, hususi dantel hücrelerle karakterize edilen Dutch Pour ile eşanlamlıdır. “SheleeArt Style” terimi, bu tür Dutch Pours’u yaratan aynı adlı Avustralyalı bir sanatçı tarafınca buluş edildi.

Sadece bu terim bu teknik için pek doğru değil şu sebeple bu sanatçı bu tekniğin ne mucidi ne de yaratıcısı. Uzun süredir dantelli Dutch Pours yaratan bir takım başka ABD’li ve Avustralyalı sanatçı var. Sadece, bu teknik şu anda oldukça abartılı olduğundan ve esas olarak SheleeArt Style adıyla bilindiğinden, basitlik adına bu yazıda bu terimi de kullanacağım.

Sheleeart çiçekleri uzatır

Dutch Pour Painting tekniği için lüzumlu aksesuarlar

Elmer's Glue-All Extra Strong, 1 Galon, 2'li Paket
 • Kağıt, ahşap, kumaş, deri, seramik ve daha fazlası benzer biçimde yapıştırma malzemeleri
 • Süratli kuruyan formül, güvenli ve toksik olmayan
 • El sanatları, onarımlar ve projeler için muhteşem mutfakta, atölyede, emek verme odasında ve garajda kullanım için

Amazon’da görüntüle

SOLO GOYA döküm sıvısı
 • Renk parlaklığını korurken akrilik boyaların akış davranışını optimize eder
 • Su bazlıdır ve akrilik boya ile her oranda karışabilir.
 • Saydam parlak vernik olarak saf olarak kullanılabilir
 • Alman yapımı

Amazon’da görüntüle

Liquitex Profesyonel Akış Yardımı, Etki Ortamı, 4 oz
 • Su tansiyonunu kırarak mürekkep akışını iyileştirir
 • Su bazlı boyaların, mürekkeplerin yada boyaların karışabilirliğini artırır
 • Fırça darbelerini en aza indirir ve sırların boyanabilirliğini artırır

Amazon’da görüntüle

Su Bazlı Minwax Polikrilik Koruyucu Kaplama, quart
 • Berrak saten kaplama ve su arıtma
 • Hafifçe kokulu, sararmaz ve süratli kurur
 • Mat, saten, yarı parlak ve parlak renklerde mevcuttur

Amazon’da görüntüle

Lüzumlu öteki malzemeler

sheleart tekniği

Resmin yapısı ve terimler dizgesi

Bu tablo üç katman halinde yapılmıştır, alt katman – bizim resmimizde beyaz – destek yüzeyidir ve “yastık” olarak adlandırılır. Bunun üstüne renk damlatılır ve hücreler/bağcıklar için renkle kaplanır. İstenilen etkiyi elde etmek için üç katmanın da aynı anda hareket etmesi son aşama önemlidir.

Dutchpour bağcık

SheleeArt tarzında bağcıklı Dutch Pour video eğitimi

Bu videoda, SheleeArt tarzında güzel dantellerle bir tablonun iyi mi yapıldığını görebilirsiniz.

Bağcıklı bir Hollandalı alçı için adım adım talimatlar

Herhangi bir ortam yada karışım için kendi tarifim

Yastık

Titanyum Beyaz Akrilik Boyayı Artist Junior Vinyl Glue yada Elmer’s Glue-All ile 1:1 oranında karıştırın ve birazcık su ile inceltin. Boya karışımının karo yada boya zemininde kalınca bir katman halinde kalması için oldukça viskoz olması gerekir. Bu karışım birkaç hafta süresince iyi bir halde saklanabilir.

döküm ortamı

100 ml ahşap verniği karıştırın Minwax poliakrilik koruyucu kaplama 100 ml Solo Goya Pouring Medium ile 1 : 1 oranında karıştırın. Bu karışım birazcık koyulaşır. Bu karışım sıkıca kapatılmış bir kapta birkaç gün saklanabilir.

renk karışımı

5 ml Akrilik Boyayı yukarıda karıştırılmış olan 15 ml Pouring Medium ile karıştırınız. Bu karışım kremsi bir sıvı kıvamına haiz olmalı ve spatuladan düz bir halde akmalıdır. Sadece, geleneksel dökümden daha kalınca olmalıdır. Gerekirse birazcık su ilave ederek 2-3 gün üzerini iyice kapatarak bırakabilirsiniz.

Bağcıklar / hücreler için renk karışımları

Boya spatuladan oldukça viskoz bir halde damlayana ve damla 1 ila 2 saniye içinde düzleşene kadar birazcık Titanyum Beyazını Liquitex Flow Aid ile seyreltin. Bu karışım oldukça ince olmamalı, oldukça kalınca da olmamalıdır. Aksi takdirde bağcık hücrelerinin oluşumu ondan sonra zorlaşacaktır. Doğru tutarlılığı bulmak burada birazcık zor.

çiçekler

yastığı uygula

Karışımın ortalama 80 ml’sini 10 x 10 santimetre’lik bir karonun ortasına dökün. (15 x 15 santimetre için ortalama 100 ml’ye ihtiyacınız olacak) Ped kalınca bir katman halinde kalmalıdır, böylece ondan sonra dökümünüzü en uygun şekle sokabilir yada kaydırabilirsiniz. Karışım oldukça inceyse, sonraki bağlama hücreleri oldukça fazla eriyecektir. Herhangi bir hava kabarcığı bu aşamada önemsizdir. Sizi rahatsız ediyorlarsa, dokunarak yada çizerek bu tarz şeyleri kaldırabilirsiniz.

sheleeart stili step1

boya katmanları

Renklerin tablonun yüzeyine oturmaması yada tablo tarafınca emilmesi için artık süratli çalışmalısınız. Bu, bilhassa bu tekniği bir tuval üstünde kullanırken geçerlidir.

Herhangi bir sırayla renk başına 1 ila 2 damla uygulayın. Renklerin matlığına dikkat edin ki değişik renkli hücreler oluşsun. Üst renk, benim durumumda olduğu benzer biçimde oldukça parlak olmamalıdır, böylece dantel hücreleri güzel bir kontrast oluşturur.

sheleeart tarzı step2sheleeart stili step3

Şimdi 1 ila 2 damla dantel boyası ilave edin. Renkleri daha iyi dağıtmak için döşemeyi kolayca kaydırabilirsiniz. Arkasından, boyama bıçağıyla yastığı her taraftan yine birbirine bastırın.

Daha kalınca bir yastığı yerinde tutmak için uygun boyutta bir halka kalıbı (mutfak?) da kullanabilirsiniz.

Dutch Pour’un tamamlanması

Şimdi en zor kısma, baloncuklara geldik. Ergonomik gerektirir ve sizin için en iyi olanı kendiniz bulmanız gerekir. Bazıları yukarıdan renkli bağcıkların ortasına, ötekiler taraftan üfler. Dantel renginin ortasına taraftan üfleyip öteki renklerin üstüne ince bir halde kaydırarak rengi daha iyi denetim edebiliyorum. Bir kaydırmada olduğu benzer biçimde, üst boya tabakası, alt tabakanın hücreler şeklinde yükselmesine izin verecek kadar ince olmalıdır. Bu kısmı evvelde bir karo üstünde uygulayabilirsiniz. Tek renk ve dantel rengi olan bir top yastık yeterlidir. Boyayı çiçek deseninde yaymak için pipet de kullanabilirsiniz.

sheleeart stili step4sheleeart stili step5

Fakat şimdi örnek görselimize geri dönelim: Oldukca sert üflememeye dikkat edin, aksi takdirde renkler yastığa karışır. Renklerin yine yine merkeze akmasına izin verin. Dokunarak yada ateşleyerek hücre oluşumunu teşvik edebilirsiniz. Hücre oluşumundan memnun olduğunuzda deseni hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Hangi parçaları kesinlikle saklamak istediğinize karar verin ve ilkin boyama alanınızı bu yönde kaydırın. Bu hücreler bununla birlikte en büyükleri olacak şu sebeple en oldukça her yöne çekiliyorlar.

sheleeart tarzı step6

son sözler

Yukarıda bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, bu, bu teknik için ihtimaller içinde bir tariftir. Benzer sonuçlara ulaşabilen birkaç başka tanım varyasyonu vardır. Ahşap verniği kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınmak için kontrol etmeye devam ediyorum. Şimdi size bu teknikle bolca eğlenceler temenni ediyorum ve Feysbuk grubumuzdaki deneyimlerinizi ve doğal ki bitmiş sanat eserlerinizi okumayı sabırsızlıkla umuyorum 🙂

başka tecrübe etmek ister misin akrilik döküm tekniği? O halde “Akrilik Dökme Teknikleri – Akışkan Boya Öğrenin” yazımıza göz atmalısınız.

Edith Lüssi'nin Portresi

Edith Lussi

Edith Lüssi, kocası ve kızıyla beraber Doğu İsviçre’de yaşıyor. Gençliğinden beri resimle uğraşmaktadır. Kimya laboratuvarı asistanlığı eğitimini tamamladıktan birkaç yıl sonrasında, bir buçuk yılda ham maddenin dökümünden bitmiş bebeğe kadar porselen bebek yapmayı öğrendi. Kendini kalıpçılığa adamış eşiyle beraber Johannesburg / Cenup Afrika’da on yılı aşkın bir süre porselen bebek ve seramik fabrikası işletti. Edith, İsviçre’ye döndükten sonrasında boş zamanlarında tekrardan akrilik boyalarla fotoğraf halletmeye başladı. Aile, iş ve hobilerini uzlaştırmak için HAF’ta iki senelik uzaktan çizim ve boyama kursuna katıldı. Bunu değişik boyama stillerinde daha çok çevrimiçi kurs izledi. Talih eseri bununla ilgili bir video keşfetti. akrilik dökün YouTube’da ve bu büyüleyici teknoloji mevzusunda derhal heyecanlandı. Bugün bir okulda biyoloji asistanı olarak yarı zamanlı çalışıyor ve boş günlerini fotoğraf halletmeye ayırıyor, akışkan sanat onun büyük tutkusu.

https://www.instagram.com/leartsandcrafts/

https://www.feysbuk.com/leartsandcrafts/

www.leartsandcrafts.com

Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz