Odun kurutma ve şekilleri


Ağaç kurutma nedir?

Ahşabın duvarlarındaki nemi uzaklaştırmak için kurutulması için uygun yöntemlere odun kurutma denir. Kurutulmuş kereste, inşaatta kullanıldığında daha azca yapısal soruna haizdir. Ek olarak kuru odun ve yakacak odun yakarken daha azca duman çıkarır ve daha eşit ve temiz yanar. Kurutulmuş odun, yaş odundan daha hafiftir, sadece gene de azca oranda rutubet ihtiva eder ve kuruduktan sonrasında mukavemeti artar. Kuru odun daha azca esnektir ve mantar ve küfe karşı daha dayanıklıdır. Kuru ahşap, boya yada vernik ile kolayca bitirilebilir. Odun kurutma işleminin süresi, kullanılan ahşabın cinsine ve ahşabın kurutulmuş olduğu alandaki bağıl neme göre değişiklik gösterir. Ahşabı çeşitli yöntemler yardımıyla kurutabilirsiniz sadece tüm bu yöntemlerin amacı nemi uzaklaştırmak ve ahşaba zarar vermemektir. Ahşap kurutma şekilleri hakkında informasyon almak için bizimle kalınca.

Ahşabın kuruması ne kadar sürer?

Ahşabı kurutmanın geleneksel şekillerinin daha çok süre gerektirdiğini ihmal etmeyin. Odun iyi bir halde yarılır ve istiflenirse, kuruması bir sürem sürer, bu da daha soğuk bölgelerde altı ila dokuz ay sürebilir.


Ahşap kurutma şekilleri

Ahşabı kurutmak için iki ana yöntem kullanılır; Birinci yöntemde hava akımı yardımıyla ahşap organik olarak kurur. İkinci yöntem, birçok işlemin kullanılabileceği ahşabı suni olarak kurutmaktır. Her iki yöntemde de kütüklerin tam hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde düzenlenmesine ve ayrılmasına dikkat edilmelidir.

Ahşabın kuru bulunduğunu iyi mi anlarız?

Ahşap kurutma

Yeşil ahşabın kullanılması birçok soruna neden olur, mesela yeşil ahşabın kuvvetli bir kokusu olan tehlikeli, dumanlı kreozot üretir. Yeşil kereste, inşaat ve mobilya yapımında yapısal sorunlardan muzdariptir. Aşağıda, kurumuş odun için idrak etme yöntemlerini tanıttık.

  • renk: Ahşabın rengi zaman içinde solar ve taze yeşil ve yeşilden daha azca parlaktır.
  • ile: Yeşil ahşabın kokusu kuru ahşaba gore daha güçlüdür. Ahşap kurudukça koku daha hafifçe ve daha azca yoğun hale gelir.
  • güçlük: Kurutulmuş ağaç sert, kompakt ve güçlüdür.
  • ses: Islak ahşap hususi bir ses çıkarır, sadece kuru ahşap boş bir ses çıkarır.
  • Yanıcılık: Bazı odun parçalarını deneysel olarak yakın ve yanıcı olup olmadığını deneyin. Yeşil odun yavaş yanar, oldukça fazla duman çıkarır ve evde yakmak için uygun değildir.

Kurutulmamış odun yakarsanız ne olur?

Ahşap kurutma

Soba için yeşil odun kullanılmaması tavsiye edilir; Odun nemi dumana niçin olur ve bir evin bacasında büyük oranda kreozot oluşur. Aşağıda ahşap kurutma şekilleri hakkında daha çok izahat yapıyoruz.

Açık havada odun kurutma

Ahşabı kurutmanın geleneksel ve en oldukça süre alan yöntemi, onu açık havada kurutmaktır; Ahşabın kuruması altı ila dokuz ay sürer. Ahşabı havalandırmak için açık alana ve platformlara kütük yada levhalar yerleştirerek havanın ahşabın içinde hem dikey hem de yatay olarak akmasını ve dolaşmasını sağlamalısınız. Zemin seviyesinin üstündeki platformlar ahşabı nebat örtüsünden ve ıslak zeminden uzak meblağ. Çoğu zaman levhaların uçları, fazla nemin bu parçalara sızmaması için kılıflanır yada kapatılır. Elementlerden korumak için kuruyan ahşabı gölgede bıraktığınızdan güvenilir olun.

Ahşap kurutma

Ahşabın fırında kurutulması

Ahşabı kurutmanın en yaygın ve etkili ticari yöntemi fırın kullanmaktır. Bu yöntemde rutubet alma işlemi harici enerji kullanılarak daha süratli yapılır. Ahşabın bu şekilde kurutulması, ahşabın türüne bağlı olarak iki günden bir haftaya kadar sürer. İki gelişmiş ve parça parça yöntem kullanılır. Çağdaş bir tünel fırınında, odun bir taraftan getirilir ve ahşabı yavaşça kurutmak için elektrikli otomobillerle değişik hava koşullarına haiz odalardan geçirilir. Bu yöntemde durağan(durgun) oranda odun kurutulur.

Kamara işleminde kurutulan ahşap tek bir yapı içinde kalır ve nemini kaybetmesi için değişik koşullar altında programlanır. Bu işlem, kuruması zor yada pahalı olan ahşaplar için kullanılır.

güneş fırınları

Bu yöntemde güneş fırınının hızı ile havayla kurutma yönteminin düşük enerjisi birleştirilir. Güneş fırınları, yapının cenup kısmında tek camlı pencerelere haizdir ve bu pencereler güneş ışığını hapseder. Pencere pervazlarına siyah metal termal kollektörler takılmıştır. Sıcak hava ahşabı kurutmak için fırında değişik şekillerde dolaşır. Bazı güneş fırınları geceleri ısıyı korumak için yalıtılmıştır. Solar fırın yöntemi, fırın yönteminden neredeyse iki kat daha uzun sürer. Yumuşak yapısı sebebiyle daha oldukça mobilya endüstrisinde kullanılan ahşabı kurutmak için kullanılır.

mikrodalga

Mikrodalga kurutma, ahşaba yönelik darbeli enerji kullanır. Rutubet ahşabı yok etmeyecek şekilde uzaklaştırılır. Bu yöntem hız ve yüksek kalite şeklinde avantajlara haizdir ve ahşap, blok, kaplama, yonga, kağıt ve ahşap esaslı kompozit malzemelerin kurutulması için uygundur. Ahşabın daha çok rutubet içeren kısımları en fazla enerjiyi emer; Bu yüzden ahşabın kurutulması esnasında üniform bir ısı ve rutubet oluşur. Kurutulmuş ahşabın kalitesi yüksektir ve muayene ihtiyacı azalır. Bu şekilde kurutulan ağaç daha azca esnektir.

Umarız bu makaleyi okuyarak ahşap kurutma ve değişik ahşap kurutma şekilleri hakkında yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Ek olarak, bu alanda herhangi bir deneyiminiz yada sorunuz var ise, yorumlardan bizimle iletişime geçebilir yada mekanizma uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.Source bağlantı