odun ampulü nedir | boyutlar ve uygulama


Evin dış cephesine, çatısına ve duvar kaplamasına dikkat ettiyseniz, evin dış duvarını ve çatısını kaplamak için kullanılan ve ahşap kandil denilen panelleri görmüşsünüzdür.

odun ampulü nedir

Bir çok süre bir evin çatısı, saçak yada tavan kirişleri olarak malum duvarlar süresince devam eder. Bu bölümlerin alt yüzeyi, kısaca çatı kenarı ile duvar arasındaki sınır, lamba isminde olan cilalı bir görünüme haizdir. Lembeh “çıkıntı altına sabitlenen kısımlar” anlamına gelir, sadece Farsça’da olduğu şeklinde cephelerin çatı keresteleri ve duvar kaplamalarına Lembeh denir. Lamba, işi örtmek için cepheye ve tavana sabitlenen ahşap yada fibercement şeklinde parçalardır.

alenen

Lambanın kullanımı nedir?

Lambanın ilk ve en mühim kullanım alanı klimadır. Lamba, çatının alt yüzeyini ve dolayısıyla güneş ışığının ısısı ve enerjisiyle ısıtılan çatı katının bir kısmını kaplar. Bu ısı iyi havalandırılmazsa, yüzey sıcaklığı keskin bir halde yükselecek ve bunun sonucunda çatıdaki kaplamalar daha erken kırılacak ve kışın bir buz bariyeri oluşturacak ve bu da su yalıtımına yol açacaktır. Çatı altındaki mahalin aşırı ısınması ve bu ortamı soğutmak için harcanan enerji, elektrik tüketim miktarının artmasına niçin olur. Uygun havalandırma, çatı altı alandaki rutubet seviyesinin düşük tutulmasına destek sağlar. Bu alan iyi havalandırılmazsa küf, mantar oluşumu ve ahşap çürümesi şeklinde problemler ortaya çıkar.

Bina cephesinin güzelliği de fazlaca önemlidir; Ahşap lamba binanın cephesini güzelleştirir ve binanın çirkin görüntüsünü gizler. Pürüzsüz ve dokuma ahşap parçalar şeklinde değişik renk, araç-gereç ve desenlerde üretilen ahşap lamba; Bundan dolayı hem güzellik için hem de bina cephesinde uyum yaratmak için ahşap bir lambaya yatırım yapmak en doğrusudur.

Bina gövdesine duvar kaplaması ve ahşap kapaklı fibercement lamba monte edilebilir. Ampulün çeşitli renkleri vardır, sadece beyaz en yaygın olanıdır. Lamba seçerken, çalışmanızın daha güzel görünmesi için renginin binanın öteki bölümleriyle uyumlu olmasına dikkat edin.

Ek olarak lamba kullanarak alt yüzeyi ve tavan döşemesini çevresel etkenlerden koruyabilirsiniz. Değişik renklerde değişik lambalar kullanabilirsiniz sadece tavan döşemesi olmazsa olmaz bir yapıdır. Ampuller, bu yapının nemi ve mantar aktivitesini emmesine ve itmesine karşı korumaya destek sağlar. Ek olarak ahşap çürümesi, küf ve zaman içinde çatının çökmesine yol açan öteki sorunları da önler.

Lamba ne tür bir ağaçtan yapılmıştır?

ahşap lamba

Lambanın yapımında ve montajında ​​çeşitli malzemeler kullanılabilir sadece lambanın binanın cephesiyle uyumlu olması önemlidir. Her türlü ahşap kandil de tavan ve duvar kaplamalarına yeni bir görünüm katmak için kullanılır; Kimi zaman eski lamba hasar görür ve yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Doğru ahşap lamba seçimi binanın görünümüne tesir eder ve uzun ömürlü, uygun tipler kullanılmalıdır. Lamba işlerinde çeşitli ahşap ve vinil türleri kullanılmaktadır.

Tavan ve cephe aydınlatma işleri için en yaygın araç-gereç olan ahşap lamba, oldukça popüler ve popülerdir. Ahşap bir lamba çoğu zaman tek tek odun parçalarının kesilmesi, kurutulması ve uygun koruyucu malzemelerle emprenye edilmesiyle yapılır. Tipik olarak, aşağıdaki türler lamba odunu olarak kullanılır:

 • çam
 • Noel ağacı
 • karaçam ağacı
 • sedir
 • Sibirya çamı
 • İskandinav Noel ağacı

Ahşap çıtalar, çatı kirişlerine dik ve çatı mahyası ve duvarına bitişik olarak monte edilir. Şeritler eninin ortasına tek tek çivilerle tutturulur ve kısa levhalar uçlarına ve diplerine çakılır. Aralarındaki mesafe ortalama 80-100 santimetre ise, açıklığın ortasına ek bir tahta parçası kullanılır. Düz şeritler birleştirilirse, levhalar içinde boşluklar olduğundan havalandırma delikleri açmaya gerek kalmamıştır. Şeritlerin kenarları kabartmalı ve bindirmeli ise havalandırma delikleri bırakılarak üstü file ile kapatılır.

Ahşap dekoratif unsurlara haiz klasik evlerin yapımında ahşap lambalar kullanılır. Lamba, değişik biçim ve tiplerde kabartma ve kalınlık yada rutubet direncinde üretilmektedir. Ahşap lamba, binanın teknik şartlarına, bulunmuş olduğu yere ve ev sahibinin zevkine nazaran seçilmelidir. Nemli bölgelerdeki yada ormanlık alanlardaki evlerde, küf ve küfün eve girmemesi için neme karşı direnci yüksek olan parçalar kullanılmalıdır.

Ahşap bir lambanın avantajları

ahşap lamba

Ahşap lambanın aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle çeşitli avantajları vardır:

 • Güzel ve naturel görünüm
 • İyi odun kokusu
 • Fena hava koşullarına dayanıklı
 • Dayanıklılık ve uzun yaşam
 • deformasyona ve yıkıma karşı direnç,
 • Çevre dostu malzemelerden yapılmıştır

Ahşap bir lambanın dezavantajları

Ahşap lambaların dezavantajları şunlardır:

 • sevgili
 • Mekanik hasara ve bozulmaya karşı zayıf
 • Su ve nemin etkisine karşı zayıf
 • Zor ve süre alıcı kurulum
 • Birkaç yılda bir tertipli olarak yapılması ihtiyaç duyulan onarım, bakım ve onarım maliyeti.

Sadece doğru ahşap türünü seçerseniz ve periyodik bakımına dikkat ederseniz rutubet ve ahşap deformasyonu problemi büyük seviyede çözülecektir. Ahşabı emprenye etmek için kimyasalların kullanılması onu güneş ışığından, rüzgardan ve yağmurdan korur. Bu maddeler, ağaç katmanlarına derinlemesine nüfuz ederek ve çiçek soğanlarının biyolojik bozulmasını önleyerek mantar öldürücü etkiye haizdir.

ahşap lamba

Lambanın boyutları nedir?

Değişik boyut ve kalınlıklarda ahşap bir lamba kullanabilirsiniz. Ilk olarak, lüzumlu toplam alanı metrekare cinsinden ölçmeli ve hesaplamalısınız. Lambalar 3.65m’den 6m’ye kadar standart uzunluklarda ve 30cm’den 40cm’ye kadar efektif genişliklerde üretilmektedir. Dış mekanlarda kullanılan ahşap kandiller ile çam yada sedir ağacının standart kalınlıkları 9,5-15 mm aralığındadır. Masonit yada sunta kullanılır, sadece daha azca dayanıklıdırlar.

Kuzu fiyat sıralaması

Yüksek kaliteli ampullere yatırım yapın. Lambanın evinizin dış cephesinin minik bir parçası olduğu doğrudur, sadece içinde mühim bir rol oynar, bu yüzden satın alırken en iyi seçeneği seçmeye çalışın ve binanızın dış tasarımını tamamlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

odun ampulü nedir

Çatı keresteleri ve duvar kaplamalarına Lambeh denir ve işi örtmek için cepheye ve çatıya çivilenmiş ahşap yada lifli çimento şeklinde parçalardır.

Ahşap bir lamba yapmak için ne tür bir ağaç kullanılır?

Çam ağacı, Noel ağacı, çam, sedir, Sibirya çamı ve İskandinav Noel ağacıSource bağlantı