Obje Üstüne Akrilik Dökme – tivarati.com


Bu yazımızda size obje ve eşyalara akrilik dökerken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini ve objelerin çeşitli yüzey özelliklerinin akrilik dökümünüze ne benzer biçimde tesirleri olabileceğini göstereceğiz. Zorluklar nedir ve obje dökümleriniz hangi ürün ve malzemelerle en iyi sonucu verir? Sizin için tüm cevaplarımız var!

Akrilik döküm için hangi nesneler uygundur?

Temel olarak, neredeyse istediğiniz her şeyi dökebilirsiniz. İyi bir netice alabilmek için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Ve daima olduğu benzer biçimde burada da aynı şey geçerli: iyi hazırlık her şeyin başı ve sonudur.Üstüne döktüğünüz tüm nesnelerin sağlam olduklarından, devrilmediklerinden ve kendi renklerinde olmadıklarından güvenli olun! Bardaklar yardımıyla nesnenizi bardakların üstüne yerleştirebilir yada araç-gereç izin veriyorsa “ayak” olarak pinboard pimleri kullanabilirsiniz. Pano pimlerini dik duran tarafa eşit şekilde takının ve nesneniz sağlam bir tutuşa haiz olacak ve damlayan boyada durmayacaktır.

Obje dökümümüz için kullandığımız ürünler:

nesnelerin yüzey özellikleri

  • Nesneler kesinlikle toz ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Aksi takdirde, nesne üstündeki rengin uzun süre dayanmama yada mühim seviyede değişme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
  • Mümkün olmasıyla birlikte pürüzsüz bir yüzey bir avantajdır. İlk başta bunu bu şekilde hayal edemezsiniz, bu sebeple boyanın pürüzlü bir yüzeyde tutunması icap ettiğini yada düz bir yüzeyde boyanın “aşağı kayması” icap ettiğini kendiliğinden düşünürsünüz. Bununla beraber, pürüzlü bir yüzeyde, herhangi bir oluk ve tümsek ile beraber, renk ve bununla beraber efektler yada renk gradyanları kaybolur. Pürüzsüz bir yüzeyde ise temiz, eşit renkli bir görüntü elde edersiniz.

pleksiglas

Pleksiglası çevrimiçi olarak sipariş edebilir yada bir hırdavatçıda istediğiniz boyutta kesebilir ve derhal evinizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Pleksiglas, ön işlem gerektirmemesi benzer biçimde büyük bir avantaja haizdir.

Odun

İşlenmemiş ahşap üstüne akrilik döküldüğünde, boyayı tam anlamıyla emmesini beklemelisiniz. Ek olarak, kurutma işlemi esnasında renk değişmeye başlayabilir. Bunun hiçbir koşulda başınıza gelmemesi için, ahşabı evvel cilalamanız için bir ipucu veriyoruz. Burada yalnız boyanın iyice kurumasına izin verdiğinizden güvenli olmalısınız. Ahşabı hangi renge boyamak istediğinize istediğiniz benzer biçimde karar verebilirsiniz. Bilhassa ahşap için piyasada bulunan beyaz boyayı kullanıyoruz.
Bununla beraber, zımparalanmış ahşap kullanmaya karar verirseniz, iyi bir netice elde etmek için evvel cilalamanın kesinlikle lüzumlu olması gerekmez.

ahşabın üzerine dökülen akrilik
Sol: Ham ahşap disk – ne zımparalanmış ne de verniklenmiş. orta: Boya hala ıslak olduğu sürece, döküm hakikaten iyi görünüyor. sağda: Kurutma işleminden sonrasında Renkler ahşaba büyük seviyede nüfuz etmiş ve parlaklığını yitirmiştir. Ahşap yapı tamamen tekrardan ön plana çıkmıştır.

Bardak

Cam ile çalışmak istiyorsanız renklerinizi fazlaca ince karıştırmamaya dikkat edin. Aksi halde renkler ürününüze yapışmayabilir. Cam üstüne akrilik dökmenin güzel yanı, herhangi bir vakit alıcı hazırlık emek vermesi yapmadan nesnenizi bireysel olarak güzelleştirmeye başlayabilmenizdir. İster çiçeklik ister eski abajurlar olsun, fikirlerinizin sınırı yok.
Bizlerden minik bir ipucu olarak: Birazcık daha beyaz ilave edin. Bu, öteki renklerin daha iyi öne çıkmasını sağlar ve öğeniz (bilhassa abajurlar ve ışıklı öğelerle) daha çok parlaklık kazanır ve karanlık görünmez.

cam üzerine dökülen akrilik
sol: azca beyaz içerikli cam küre. Renkler birazcık nefes ve koyu görünüyor. Sağa: Daha çok beyaz içeriğe haiz cam top. Burada renkler kendi içlerine giriyor ve her şey genel olarak daha parlak yada daha aydınlık görünüyor.

çanak çömlek

Her çeşit seramiği dökmek de mümkündür. Mesela plakalarda, boyanın ortaya fazlaca sıkı bir halde akması ve burada toplanması problemi vardır. Bundan dolayı fazlaca sıvı karıştırılmayan renkler tavsiye edilir. Bir başka mükemmel seçenek de ham seramik figürler ve her türlü nesne üstüne dökülen akriliktir.Bu dekoratif araç-gereç çoğu zaman çanak çömleklerden birazcık daha pürüzlüdür. Sadece yapı, evvel beyazlatmanız gerekecek kadar kaba değildir. Renk gradyanlarının kaybolması yada renklerin solması burada ahşapta olmasıyla birlikte aşırı değildir, sadece kaba seramik de rengi bir halde emer. Fakat bu çok da fazla fena değil, bu sebeple sonuçta bunu pek göremiyorsunuz.

Gessoboards / ahşap boyama tahtaları

Gessoboards yada ahşap boyama tahtaları da idealdir. Buradaki avantaj, panoların evvel beyaza boyanmış olması ve derhal başlayabilmenizdir. Burada yalnız yeterince boyaya dokunduğunuzdan güvenli olmalısınız. Çerçeveler ortalama 5 santimetre genişliğinde olduğundan ve tamamen boya ile kaplamak için birazcık daha fazlasına ihtiyacınız var. Aksi takdirde, çerçeveye evvel beyaz boya uygulayabilirsiniz. Bu size birazcık daha hareket alanı sağlar ve boyanızın kenardan devamlı akmasına izin veremezsiniz.

Epoksi reçine / reçineden yapılmış dökme nesneler

Birazcık daha maceraperestseniz, epoksi reçineden yapılmış döküm objeli varyant da var. Sadece bu, fazlaca iyi bir hazırlık, teknik data ve birazcık ergonomik gerektirir. Reçine, beraber karıştırılan iki bileşenden oluşur. Sertleşmeden ilkin reçineyi ne kadar süre kullanmanız gerektiği üreticiye göre farklılık gösterir. Reçine hala sıvı olduğu sürece, sonrasında kolayca çıkarabileceğiniz herhangi bir şekle dökebilirsiniz. Biz kişisel olarak silikon kalıpları tercih ediyoruz bu sebeple reçineyi kalıptan kolaylıkla çıkarabiliyorsunuz ve sonrasında kalıpları yalnız kısa bir süre su ile temizlemeniz kafi oluyor. Ve 24 saatlik kuruma süresinin arkasından reçine objenizi kolayca dökebilirsiniz.

kafatası üzerine sıvı boyama
Solda: Epoksi reçineden yapılmış, tuvale yapıştırılmış ve sonrasında dökülmüş döküm kafatası. Sağa: Minik epoksi reçine topları, bir buz kalıbına dökülür ve kuruduktan sonrasında dökülür.

mobilya ve mobilya parçaları

Bir ihtimal evinizde minik bir mücevher kutunuz, eski bir kutunuz, tepsiniz yada minik bir mobilyanız var mı? Artık beğenmeyeceğiniz, eski görünen ve yeni bir kat boya gerektiren mobilyalardaki neredeyse her şey Akrilik Dökme için uygundur. Boya ile temas etmemesi ihtiyaç duyulan bölgelerin maskelenmesi ve kuruma sürecinde sabırlı olunması önemlidir.

Mobilyaları dökerken objenize uygun herhangi bir akrilik döküm tekniğini kullanabilirsiniz. İster flip bardak, kirli dökme, su birikintisi dökme yada girdap tekniği olsun, yaratıcılığınızı özgür bırakın!

Bu şekilde bir ürün elbet tamamen dekoratif bir üründen daha çok kullanıma doğal olarak olacağından, son kat için standart bir akrilik saydam kaplama öneriyoruz. Bunu iki kez uygulamak da en iyisidir. Bu, öğeye aşınma, rutubet ve solma emarelerine karşı belirli bir koruma sağlar.

akrilik dökme mobilya
Adım 1: Boya ile temas etmemesi ihtiyaç duyulan alanların maskelenmesi önemlidir.
Adım 2: Dökmeye başlayın. Boyayı nesnenin üstüne yavaşça eğerek gösterim ve arkasından boya tamamen kuruyana kadar sabırla bekleyin.
3. Adım: Berrak cila ile cilalandıktan sonrasında mücevher kutusu yeni bir ihtişamla parlıyor

Hangi yüzeyler döküm için daha azca uygundur?

Mesela, straforu dökmek hakikaten zor olsa gerek. Üçüncü kez beyazlatıp döktükten sonrasında bile netice gene de yanlıştır. Straforun doğası ve yapısı gereği boya ile emek vermesi zor olsa gerek. Yapı her kurutma işleminden sonrasında tekrardan ortaya çıkar.

Sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Akrilik Dökülen tüm nesneler, onları korumak için son bir vernikle işlem görmelidir. Ek olarak renkler eski parlaklığına kavuşur ve solmaya karşı korunur. Verniği uygulamak için silikon makyaj süngeri kullanıyoruz. Sadece bu şekilde bitirilen objeler yalnız dekoratif amaçlı kullanıma uygundur. Nihai vernik, eşyalarınızı ne hava koşullarına dayanıklı ne de kullanım emarelerine karşı dayanıklı hale getirir. İstenirse yada gerekliyse uygun bir akrilik vernik kullanılmalıdır. (örn. mobilya parçaları yada tabaklar için) Bu, nesnenizin kullanım emarelerine ve neme karşı yeterince korunmasının tek yoludur.

Denemenizde bolca eğlenceler ve iyi şanslar diliyoruz!

konuk yazar portre kniffwerk

Sina Kather ve Stephan Fleischer | BIÇAK İŞİ

KNIFFWERK’in arkasında Hannover’den genç bir çift olan Sina ve Stephan var. Akrilik boya verildiği için ikisi de resme geldi. Ondan sonra kendinize şunu sordunuz: «Akrilik ile gerçekte başka neler yapılabilir?» Akışkan resimle bu şekilde tanıştılar ve o zamandan beri ellerine geçen her şeyi deniyorlar. Sina ve Stephan için insanların eserlerinden keyif alması ve resimlerinde yeni şeyler keşfetmeye devam etmesi – ve birinin de akıcı resimden esin alması önemlidir.

KNIFFWERK hakkında daha fazlasını öğrenin:

https://www.instagram.com/kniffwerk

Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz