Resina epoxi para madera – Ideas creativas con resina y madera

Epoksi reçine veya reçine, neredeyse tüm diğer malzemelerden daha fazla olanak sunar. Ahşapla kombinasyon halinde, çok çeşitli ilginç olası tasarımlar gerçekleştirilebilir: Koruyucu tabaka olarak epoksi reçine ile kaplanmış ahşap; reçine döküm ahşap; reçine ile birleştirilmiş ahşap masalar; ve daha fazlası. Burada size reçine ve ahşabı birleştirmenin farklı olanaklarını gösteriyoruz ve ayrıca size özel talimatlar, fikirler ve tavsiyeler veriyoruz.

İçindekiler

 • 1 Reçine ürünlerinin farklı özellikleri
 • 2 Epoksi reçine için öneriler
  • 2.1 Epoksi Reçine Ahşap: Malzeme Listesi
   Epoksi reçineyi ahşapla birlikte veya ahşap üzerinde kullanmak için ihtiyacınız olan aşağıdaki şeyler: Reçineyi karıştırmak için karıştırma kabı Tahta çubuklar Sıcak Hava Tabancası veya Bütan Meşale Silikon yağlayıcı Sıhhi silikon Silikon tabanca Kağıt Zımpara kağıdı Eksantrik zımpara Parlatma makinesi Plastik
   cila Sert balmumu yağı Su terazisi Koruyucu plastik Nitril eldivenler Solunum cihazı Koruyucu gözlük Seçtiğiniz ahşap  Adım 1 – Ahşabı hazırlayın
   Ahşap, kaplamadan önce veya epoksi reçine gömmek için hazırlanmalıdır: Zımparalanmış Yağdan
   arındırılmış
   Yağ ön işlemi yapılmamış
   Tüy/tüy veya gevşek ağaç kabuğu parçaları yok Küçük parçalar elle zımparalanabilir. Ahşap masa gibi daha büyük yüzeylerde, zımpara izlerini önlemek için zımpara kullanılması önerilir.
   Bir ipucu: Dökmeden önce, ahşabın yüzeyinin düz olup olmadığını su terazisi ile kontrol edin. Epoksi reçine akışkan özelliğinden dolayı sadece bir yerde akacak ve istenildiği gibi yayılmayacaktır.

   Adım 2: Reçineyi karıştırın
   İki bileşen (reçine ve sertleştirici) tek bir kapta karıştırılmalıdır. Her şeyi birkaç dakika çok iyi karıştırmak çok önemlidir. Kürlenme işleminin istenildiği gibi olmasını sağlamanın tek yolu budur. Sonunda, çizgileri olmayan homojen bir sıvı olmalıdır. Ancak o zaman renk eklenebilir.
   Sıvıyla temas etmemek için nitril eldiven giyin.
   Karışım oranı ambalajın üzerindedir. Piyasada üç farklı sistem vardır: 1:1 oran, 2:1 oran ve 4:1 oran. Epoksi reçine genellikle, miktarı tam olarak belirlenmiş reçine ve sertleştiriciden oluşan bir pakette satılır.
   Karıştırma, plastik veya tahta bir çubukla karıştırıldığında en iyi sonucu verir. Hava kabarcıklarını önlemek için dikkatlice karıştırdığınızdan emin olun.
   Artık reçine karışımını uygulamaya, dökmeye veya doldurmaya hazırsınız.

   Uygulama 1: ahşabı yalıtmak
   Epoksi reçine ahşabı yalıtmak ve su geçirmez hale getirmek için mükemmeldir. Bunu kullanmanın bir yolu, masa üstlerini, mutfak tahtalarını veya mobilyaları mühürlemek için kullanmaktır. Ancak mutfak tezgahları, ahşap zeminler veya diğer uygulamalar için de geçerlidir. Uygulama olanakları neredeyse sınırsızdır.

   Ahşap nasıl mühürlenir

 • 3 Uygulama 2: epoksi reçine ahşabın doldurulması ve onarılması
 • 4
 • 5 Uygulama 3: Ahşabı reçineye dökün (Reçine Döküm)
 • 6 Ahşap ile kontrast oluşturmak için renklendirici reçine
 • 7 Son adım – resmi cilalayın, yağlayın veya boyayın
 • 8 Süreç Zorluğu: İpuçları ve Püf Noktaları
 • 9 Gerekli epoksi reçine miktarının hesaplanması – tivarati epoksi hesaplayıcı
 • Reçine ile çalışırken 10 sağlık ipucu
 • 11 Reçine / epoksi reçine hakkında daha ilginç makaleler

Reçine ürünlerinin farklı özellikleri

Epoksi reçine veya reçine, karıştırıldığında birkaç saat içinde sertleşen ve daha sonra kesilebilen , taşlanabilen ve cilalanabilen iki bileşenli bir malzemedir . Polyester reçineler ve poliüretan reçinelerin aksine, epoksi reçine kürlenme sırasında çok daha az büzülür. Diğer tüm ürünler birkaç saat veya gün sonra ahşaptan çekilebilir, bu nedenle uygun değildirler. Farklı uygulamalar için ürünler var ve burada doğru ürünü seçmek önemlidir .

Tutarlılık

 • Kaplama katmanları için düşük kalınlıkta epoksi reçineler
 • Dökümhane kalıpları veya reçine çerçeveleri için kalın epoksi reçineler .

UV koruması / Sararma direnci

Reçineler UV radyasyonuna farklı tepki verirler . Reçine görünüşte genellikle berraktır; güneş ışığında sarı olma eğilimindedir ve artık tamamen şeffaf değildir. Bu nedenle, UV ışınlarına dayanıklı, dış mekan kullanımı için olan ve sararmaya karşı dayanıklılığını garanti eden özel epoksi reçineleri vardır. UV koruma katkı maddeleri de sararmayı en aza indirmek için kısmen eklenebilir. Reçinenizi boyarsanız, renge bağlı olarak UV koruması mutlaka gerekli değildir.

katı yüzeyler

Hamur sertleştikten sonra büyük farklar oluyor . Bazı ürünler sertleştikten sonra oldukça yumuşaktır, bazıları ise çizilmeye ve hatta sıcaklıklara karşı daha dirençlidir . Mutfak tezgahları, masa tablaları ve daha yüksek mekanik strese maruz kalan diğer ürünler gibi faydacı ürünler için daha yüksek kaliteli bir reçine satın almaya değer .

İpucu: Reçinenin iyi kürlenmesi için belirtilen karışım oranına tam olarak uyduğunuzdan emin olun .

Epoksi reçine için öneriler

Aşağıdaki profesyonel ürünlerde hata yoktur ve iyi sonuçları garanti ederiz. Düşük büzülme , iyi akışkanlık ve iyi uyumluluk ile karakterize edilirler :

Ahşap için Resinpro Şeffaf Epoksi Reçine
 • Ürün, sertleşmeden sonra hava kabarcıklarının varlığını azaltan düşük bir viskoziteye sahiptir.
 • Parlak ve şeffaf bir yüzey için neme karşı mükemmel direnç.

Amazon’da görüntüle

6 kg Epoksi reçine 2K iki bileşenli Ahşap Cam Şeffaf laminasyon için Masa zemini için epoksi reçine Terra Aquarium Shapes Design UV Stabil yapıştırıcı
Fantasy Craft Fantasy Volume Döküm 3 Kg, Büyük Çamaşırlar İçin İki Bileşenli Epoksi Reçine (+5cm), Tamamen Şeffaf ve UV Filtreli

Epoksi Reçine Ahşap: Malzeme Listesi

Epoksi reçineyi ahşapla birlikte veya ahşap üzerinde kullanmanız için gerekenler:

 

Adım 1: Ahşabı hazırlayın

Ahşap, kaplamadan önce veya epoksi reçineye gömülmek üzere hazırlanmalıdır:

 • zımparalanmış
 • yağdan arındırılmış
 • Yağ ön işlemi yok
 • Kabartmak/saç veya gevşek kabuk parçaları yok

Küçük parçalar elle zımparalanabilir . Ahşap masa gibi daha büyük yüzeylerde, zımpara izlerini önlemek için zımpara kullanılması önerilir.

Bir ipucu: Dökmeden önce, ahşabın yüzeyinin düz olup olmadığını su terazisi ile kontrol edin. Epoksi reçine akışkan özelliğinden dolayı sadece bir yerde akacak ve istenildiği gibi yayılmayacaktır.

Adım 2: Reçineyi karıştırın

İki bileşen (reçine ve sertleştirici) tek bir kapta karıştırılmalıdır . Her şeyi birkaç dakika çok iyi karıştırmak çok önemlidir . Kürlenme işleminin istenildiği gibi olmasını sağlamanın tek yolu budur. Sonunda, çizgileri olmayan homojen bir sıvı olmalıdır . Ancak o zaman renk eklenebilir .

Sıvıyla temas etmemek için nitril eldiven giyin.

Karışım oranı ambalajın üzerindedir. Piyasada üç farklı sistem vardır: 1:1 oran, 2:1 oran ve 4:1 oran. Epoksi reçine genellikle, miktarı tam olarak belirlenmiş reçine ve sertleştiriciden oluşan bir pakette satılır.

Karıştırma, plastik veya tahta bir çubukla yapıldığında en iyi sonucu verir . Hava kabarcıklarını önlemek için dikkatlice karıştırdığınızdan emin olun .

Artık reçine karışımını uygulamaya, dökmeye veya doldurmaya hazırsınız.

Uygulama 1: ahşabın sızdırmazlığı

Epoksi reçine, ahşabı mühürlemek ve su geçirmez hale getirmek için mükemmeldir. Bunu kullanmanın bir yolu, masa üstlerini, mutfak tahtalarını veya mobilyaları mühürlemek için kullanmaktır. Ancak mutfak tezgahları, ahşap zeminler veya diğer uygulamalar için de geçerlidir. Uygulama olanakları neredeyse sınırsızdır.

Ahşap nasıl mühürlenir

Adım 1’deki gibi ahşap yüzeyi hazırladıktan ve reçine karışımını karıştırdıktan sonra işe başlayabilirsiniz. En büyük zorluk, malzemenin akışkanlığıdır: sertleşmediği sürece, yapabildiği her yerde akacaktır.

 • Bu nedenle, bir epoksi masa yapmak istiyorsanız, reçinenin kenarlardan taşmaması ve zemine damlamaması için kenarları birbirine bantlamalısınız.
 • Epoksiyi ahşap yüzeye dökün ve bir macun bıçağı veya mala ile tüm yüzeye yayın. Gerekli miktarı doğru hesaplarsanız, akış özellikleri nedeniyle otomatik olarak düzlenen tamamen kaplanmış bir yüzey elde edersiniz.
 • Hava kabarcıkları sıcak hava kurutucusu veya Bunsen kaynak makinesi ile giderilebilir.
 • Sıvının koyulaştığını fark ettiğiniz anda çalışma durdurulmalıdır, aksi halde homojen bir yüzey elde edilemez.
 • Büyük nesnelere ve yüzeylere girmeden önce bir test parçası üzerinde alıştırma yapılması tavsiye edilir. Bu, prosedürler ve kullanım hakkında bir fikir verecektir. Tüm ahşap yüzeyi mühürlemek için en fazla yarım saatiniz olduğundan, zaman faktörü de göz ardı edilmemelidir.

Uygulama 2: epoksi reçine ahşabın doldurulması ve onarılması

Eski yıpranmış ahşap parçaları, çürümüş tahtalar veya budaklı ahşaplar genellikle marangozlar için ilginç olmayan kakmalardır. Ahşabı reçine ile doldurmak için sanatsal kullanım için mükemmeldir.

Ahşabın epoksi reçine ile doldurulması

Ahşabı doldurma ve onarma talimatları

Delikleri ve dolguları reçine ile doldurmak istediğiniz bir tahtanız varsa, önce deliğin sürekli olmadığını ve reçinenin alttan dışarı akıp akmadığını kontrol edin. Bunu önlemek için delikleri yüksek kaliteli bir yapışkan bantla kapatabilir veya daha sonra kolayca çıkarılabilen sıhhi silikon kullanabilirsiniz.

Artık delikleri reçine karışımıyla doldurabilirsiniz. Burada ahşabın renkleri ile doldurulmuş alanlar arasında bir kontrast elde etmek için reçineyi renklendirmeye değer. Geceleri veya siyah ışık altında parlayan sıra dışı renkler bile heyecan verici olasılıklardır.

Sertleştikten sonra yüzey zımparalanmalıdır.

Uygulama 3: Ahşabı reçineye dökün (Reçine Döküm)

Güzel ahşap parçaları tamamen reçine ile dökülebilir . Bunun için yeşil damarlı ahşap parçaları veya halkalı ince ahşap parçaları idealdir. Örneğin epoksi reçineden takılar yapılabilir ; Parçayı döndürmek için kullanın veya sadece dekoratif bir parça oluşturun .

Ahşap reçineye nasıl dökülür

Bunu yapmanın iki yolu vardır:

 • Silikon kalıp kullanabilirsiniz. Epoksi döküm için her boyutta ve şekilde özel silikon kalıplar bulunmaktadır. Tahta parçası istenildiği gibi silikon kalıba yerleştirilir ve daha sonra kalıba epoksi reçinesi dökülür. Kalıbın boyutuna bağlı olarak, reçinenin fazla ısınmaması için birkaç tabakanın dökülmesi gerekir; Sertleştikten sonra silikon kalıp döküm üzerine dikkatlice yerleştirilir ve tekrar tekrar kullanılabilir.
FineGood Silikon Reçine Kalıpları
 • Yüksek kaliteli silikon kalıplar
 • Kullanımı ve temizliği kolay: Esnek silikon, epoksi reçinesi sertleştiğinde römorku çıkarmak için kalıbı döndürmeniz yeterlidir
 • Teslimat kapsamına 3 farklı mücevher döküm kalıbı dahildir.

Amazon’da görüntüle

Woohome 43 Pz Silikon Reçine Kalıp
 • Farklı silikon kalıplar: Farklı uygulamalar için 22 farklı silikon kalıp
 • Çeşitli montaj aksesuarları içerir

Amazon’da görüntüle

 • Kendin bir kalıp yapıyorsun. Bunun için, sıhhi silikon ve silikon pres ile sızdırmaz hale getirilen ve ardından silikon sprey ile püskürtülen reçine kaplı plakalar kullanılır . Kaplamalı plakalar kullanmazsanız, reçine plakalara yapışacak ve kalıp çıkmayacaktır.

ahşap epoksi reçine

Ahşap ile kontrast oluşturmak için reçine boyama

Reçine hem şeffaf hem de renkli olarak çok iyi kullanılabilir . Saydam renklerden, metalik efektlere, opak likit renklere kadar pek çok olasılık var. Normal akrilik renkler su içerdikleri için uygun değildir. Aşağıdaki renkler tüm epoksi reçinelerinde karıştırılabilir.

sıvı boyalar

UV Epoksi Reçine Boyası 18 Renk
 • Epoksi reçine için 18 farklı parlak renk
 • Reçine ile rengin homojen bir karışımı için sıvı pigmentler
 • Son derece konsantre, güzel renkler elde etmek için birkaç damla yeterlidir.

Amazon’da görüntüle

Pırıltılı 15 Renkli Sıvı Sedefli Pigmentler
 • Seçtiğiniz rengi oluşturmak için birleştirilebilen güzel 15 renkli metalik efektli sedefli sıvı pigmentler
 • Epoksi reçine ile kullanımı kolaydır – sadece karışık epoksi reçineye birkaç damla damlatın ve karıştırın

Amazon’da görüntüle

Renk pigmentleri ve tozlar

Hemway Ultra-Sparkle Luxury Renkli Toz Pigment
 • Hemway, en geniş pigmentli toz renklendirici ürün yelpazesinden birine sahiptir.
 • İstenilen orana ulaşılana kadar bu karışımı reçineye yavaşça karıştırabilirsiniz.
 • Hemway pigment tozu solmaz ve solmaz, bu nedenle çalışmalarınız uzun bir süre sonra bile parlamaya devam eder.

Amazon’da görüntüle

Toz Pigmentler, 15 Renk Doğal Mika Tonları
 • Yoğun renkler: Renk pigmentleri, yüksek parlaklığa sahip 15 farklı mat renkte sunulur.
 • Toksik olmayan renk pigmentleri sağlık için iyidir ve kullanımı daha güvenlidir

Amazon’da görüntüle

Sertleştikten sonra taşlama işi

Daha fazla güvenlik için, reçine yüzeyini zımparalamadan ve cilalamadan önce bir hafta beklemenizi öneririz. Saygın sertleştirici reçine, yüzeyde hala biraz sert olabilir ve bu da çok iyi bir sonuca yol açmaz.

Nesnenin veya yüzeyin boyutuna bağlı olarak, küçük nesneler için ince taneli zımpara kağıdı kullanılabilir . Hawerk zımpara kağıdı hem kuru hem de ıslak zımparalama için kullanılabildiği için kendini kanıtlamıştır. Zımpara izi kalmaması için ince taneye ulaşana kadar her zaman kaba taneden başlayarak zımparalamanız gerektiğini dikkate almalısınız .

Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için, masalar, zeminler, tezgahlar vb. gibi daha büyük yüzeylerde bir zımpara kullanılmalıdır. Zımpara makinesi sadece dönmez, aynı zamanda titreşim ona çok daha ince bir zımparalama deseni verir . Ayrıca zımparalama, zamanın küçük bir kısmında yapılır ve bazı yerlerde daha fazla zımpara yapma riski çok daha azdır.

Son adım – resmi cilalayın, yağlayın veya boyayın

ahşap mühür epoksi reçine

Epoksi reçine mutlaka bir yüzey işlemi gerektirmez. Ancak seçilen uygulamaya bağlı olarak yanındaki ahşap hala ham ve işlenmemiş durumdadır. Ayrıca, epoksi reçine ince zımpara izleri içerebilir ve derinlik etkisi hala optimal değildir. Burada aşağıdaki adımlar uygulanabilir:

 • Bir bez üzerine biraz ince polisaj macunu alın ve epoksi reçine üzerinde dairesel hareketlerle ovun. Bu, yüzeyi parlatacak ve reçinenin yüzeyindeki taşlama izlerini kaldıracaktır . Macunu ve cilayı ahşabın üzerine sürmemeye dikkat edin, aksi halde ahşabın gözenekleri tıkanabilir. Daha büyük yüzeyler için cila makinesi kullanılması tavsiye edilir.
 • Parlatma pastasını artık kalıntı kalmayana kadar dikkatlice silin . Yüzey şimdi güzel bir şekilde parlamalıdır.
 • Hala memnun değilseniz, lütfen ilk adımı tekrar yapın.
 • Şimdi ahşabın son bir işleme ihtiyacı var . Epoksi reçine ayrıca bir cilayı da tolere etmelidir . Bir bezle tüm yüzeye serbestçe uygulanan yüksek kaliteli bir ahşap yağı kullanır . Etki etmesi için birkaç dakika bekletin ve sonra kurutun. Bir vernik de kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda, diğer ara adımlar ve sonunda ek cilalama gereklidir.

Süreç Zorlukları: İpuçları ve Püf Noktaları

Epoksi döküm reçineleri ile çalışmanın sakıncaları vardır . En karmaşık sorunları sizin için listeledik. Onlardan nasıl kaçınacağınızı veya nasıl çözeceğinizi size anlatacağız.

Epoksi reçine ahşaba yapışır mı?

Evet, epoksi reçine her zaman hemen hemen her yüzeye yapışır. Reçine ne kadar ince olursa, ahşabın gözeneklerine nüfuz etmesi o kadar kolay olur ve yapışması o kadar iyi olur. Daha viskoz epoksi reçinesi, onu emmek yerine bir tabaka oluşturur.

Epoksi reçine çok çeker mi?

Özellikle çok ucuz epoksi reçinelerde, sertleşme sırasında reçinenin çekmesi meydana gelebilir ve bu, neredeyse tüm yüzeyde ufalanma veya çatlamaya neden olabilir . İşte sadece bir tavsiye: önce reçinenin davranışını bir test parçası üzerinde test edin ve gerekirse daha kaliteli bir ürün satın alın.

Epoksi reçine ahşaba batar

Özellikle ahşap gibi gözenekli yüzeylerde önceden yüzeyin sızdırmaz hale getirilmesi çok önemlidir. Ayrı bir ürün gerekli değildir, ahşabın yüzeyine ince bir reçine tabakası uygulayabilir ve sertleşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece ahşabın yüzey işlemine mükemmel ve olması gerektiği gibi hazırlanmış olur.

Erimiş reçinede çok sayıda kabarcık

İki reçine bileşeni dikkatlice karıştırıldığında hava kabarcıkları üretilir. Bu pek önlenemez. Döküm işleminden sonra bir Bunsen brülörünü veya sıcak hava kurutucusunu yüzey üzerinde hızlı hareketlerle yönlendirmeniz yeterlidir ve kabarcıklar yükselip yok olacaktır. Çok inatçı hava kabarcıkları için kürdan da kullanabilir ve hava kabarcıklarını eritebilirsiniz. Saç veya toz da bu şekilde alınabilir. Ancak, yüzeyin sıvı kalması ve tekrar düzleşmesi önemlidir.

Bir ipucu: Isı kaynağı ile aynı yerde çok uzun süre kalmayın, aksi takdirde reçinenin rengi bozulabilir ve tekrar sıvılaşabilir. Bu çekici olmayan noktalara dönüşebilir.

Optimum işleme sıcaklığı

İdeal olan, malzemeyi yaklaşık 20 santigrat derecede mümkün olduğunca az nemle işlemek. Bu size kalite kaybı olmadan en iyi sonuçları verir. Çatlak veya düzensizliklerin oluşmaması için ortam sıcaklığının sertleşme işlemi tamamlanana kadar sabit kalması gerekir. Farklı formüller olduğundan, burada ilgili üreticinin verilerini okumanız önerilir.

Reçine, döküm sırasında aşırı derecede ısınır.

Kullanılan reçineye bağlı olarak, uygulanan kat başına  tavsiye edilen kalınlık yaklaşık 1 cm – 2 cm’dir . Çok kalın katmanları eritmek istiyorsanız reçineyi kaynatabilirsiniz. Bu nedenle daha ince katlar dökülmeli ve sertleşmesi beklenmelidir. Sonra başka bir katman dökülür vb. Bu, yüzeye istenen kalınlığı verecektir.

Epoksi reçine çok çabuk sertleşir

Farklı reçinelerin farklı sertleşme süreleri vardır . Ayrıca, karışım miktarı arttıkça kürlenmenin daha hızlı gerçekleşmesi prensibi uygulanır . Bu nedenle, maddeyi bölmek ve böylece erken sertleşmeyi önlemek faydalı olabilir.

Kürlenme sonrası bulutlu görünüm

Bu, aşağıdaki üç nedenden dolayı olabilir:

 • Epoksi reçinesi zaten çok eski ve süresi dolmuş
 • Verilen karışım oranını tam olarak takip etmediniz .
 • Daha düşük kaliteli bir reçine kullanıyorsunuz

 

epoksi ahşap

Sararma önleme

Şeffaf veya kristal berraklığında epoksi reçinenin parlaklığını ve şeffaflığını koruyabilmesi için sarı korumalı özel bir reçine satın alınması gerekir. Renkli reçine mutlaka sararmaya karşı koruma gerektirmez.

Epoksi reçine depolama

Karıştırılmamış epoksi reçine, üretimden itibaren yaklaşık 12 ay gibi nispeten kısa bir raf ömrüne sahiptir. Bu nedenle malzemeyi kullanım ömrü içerisinde satın alırken ve işlerken dikkat edilmesi önemlidir. Depolamadan dolayı kalite kaybı yaşamamak için yaklaşık 10-30 derecede muhafaza edilmelidir.

Sertleştirilmiş epoksi reçine güvenli midir?

Sertleştikten sonra epoksi reçinesi kimyasal olarak nötrdür ve bu nedenle gıda ile temasa uygundur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu malzeme aynı zamanda protezler, akvaryum dekorasyonu, yemek tankları, mutfak tezgahı kaplamaları ve çok daha fazlası için kullanılır. Ancak, aşağıdakileri dikkatlice okumanızı öneririz. Bu, üreticiye ve sisteme bağlı olarak değişebilir. Gıda onayı için bir sertifika var, ancak pahalı ve sadece birkaç üretici tarafından kullanılıyor.

Gerekli epoksi reçine miktarının hesaplanması – tivarati epoksi hesaplayıcı

Reçine nispeten pahalı olduğundan ve karıştırılan reçinenin hemen işlenmesi gerektiğinden, optimal miktarın karıştırılması daha da önemlidir. Bunu yapmak için tivarati.com’da istenen alan için gerekli reçine miktarını hesaplayan bir epoksi reçine hesaplayıcı oluşturduk.

Reçine ile çalışırken sağlık ipuçları

Epoksi reçine üreticileri bunu açıkça belirtmese de bu ürünleri sadece iyi havalandırılan alanlarda kullanmalısınız. Ayrıca, potansiyel olarak alerjik maddelerle temastan kaçınmak için her zaman uygun filtreli bir solunum cihazı ve nitril eldiven takmanız önerilir.

Nasum Gaz Önleyici Yarı Maske Solunum Cihazı
 • Reçine işlenirken zehirli dumanlar üretilebileceğinden, odalarda reçine işlerken bir solunum cihazı takmanızı öneririz.
 • Profesyonel reçine toksik olmamayı vaat etse bile, sağlığın her şeyden önce geldiğine ve olumsuz etkilerin ortadan kaldırılabileceğine inanıyoruz.

Amazon’da görüntüle

Pudrasız Tek Kullanımlık Nitril Eldiven
 • Cildiniz asla reçine ile temas etmemelidir. Nitril eldiven giyin ve sıradan lateks veya vinil eldiven kullanmayın
 • Uvex nitril eldivenler asitler, alkaliler ve reçine dahil diğer kimyasallarla temas için tasarlanmıştır

Amazon’da görüntüle

Dräger X-pect 8120 Koruyucu Gözlükler
 • Elbette reçine gözünüze kaçmamalıdır.
 • Bu nedenle epoksi reçine ile çalışırken kendinizi korumak için koruyucu gözlük takmalısınız.

Amazon’da görüntüle

Reçine / epoksi reçine hakkında daha ilginç makaleler

Reçine / epoksi reçine teknolojisi hakkında talimatlar mı arıyorsunuz?

Bunları da sevebilirsiniz