Rutubet Oranı Nedir, Tesirleri Nedir,Yüksek Rutubet Iyi mi Önlenir?

NEM ORANI
Rutubet oranı, ağaçtaki nemin yüzde olarak değeridir. Yeni kesilmiş ağaç kururken, ihtiva ettiği nemin, kuru ağırlığının %30 u miktarına düşmesine kadar aslolan boyutlarını korur. Lif doygunluk noktası olarak malum bu noktadan itibaren, kurudukça büzülmeye başlarlar. Aynı şekilde, kuru ahşapta bulunan rutubet en fazla %30 oranına kadar arttığı noktada şişme gösterir. Rutubet oranının, bu oranın üstüne çıkması daha çok genleşmeye niçin olmaz.

Rutubet hareketi, sehim (aşağı eğilme), burkulma ve çatlama seçimi biçim değişikliklerini de bununla beraber getirebilir. Ortamın bağıl rutubet değişimleri ahşabın rutubet oranını ve boyutsal hareketini etkilese de, bilhassa dış cephede kullanılan ahşap için aslolan etken yağmur sularının ahşabın içine nüfuz etmesidir. En mühim yol da enine kesitlerdeki yüzeylerdir. Boyuna kesitlere ilişkin yüzeylerin yüzlerce katı suyu absorbe etme kabiliyetine haizdir. Düşük geçirgenliğe haiz türlerde, yatay kesitten suyun girmesi yalnız hafifçe ve lokal bir ıslanmaya niçin olurken; geçirgenliği yüksek olan yumuşak ağaç türlerinde nemin dağılma hızı oldukca yüksektir. Bu yüzden rahatça %100 ve üstü rutubet oranlarına erişebilir. Ahşaba iyi, kaliteli bir emprenye işlemi uygulamak bu konudaki ilk adımlardan biridir. Ahşap ne kadar dikkatli bir halde kurutulursa da rutubet alması, çürümeye karşı emprenye işlemi uygulanmış olsa da, ahşabın özelliklerinde boya tutma kabiliyetini de etkileyecek değişikliklere sebep olacaktır. Bu yüzden bilhassa ahşabın, direkt suyla temas halinde olduğu dış cephelerde, suyun girişine karşı koyan fakat su buharının dışarı doğru çıkışına müsaade eden mikro gözenekli boyalar kullanılmalıdır. Hemel’in ürettiği Hickson Decor su bazlı nefes aldıran boyalar mikrogözeneklidir ve ahşabın nemini dışarı verir, su tutmaz. Hem de insan sağlığına ve çevreye karşı duyarlıdır, çevre dostudur. Ahşabı da korur ve uzun ömürlü olmasını sağlar.
Çağdaş ahşap binalarda kullanılan kerestenin rutubet oranının 18% üstünde olması elverişli değildir ve bazı Avrupa devletlerinde, yapı alanında kullanımına izin verilmez. Suni kurutma ekniği ile rutubet oranı %15 civarı değerlere ulaşacak şekilde kurutma fırınlarında suni kurutma yapılır.
Dış duvar iç yüzey sıcaklığı, odanın rutubet değerine karşı gelen pişmemiş noktası ısı değerinin altına düştüğünde yoğuşma başlamaktadır. Rutubete engel olmak için mekanları oldukca iyi havalandırmak ya da duvar iç yüzey ısısını pişmemiş noktası ısı değerinin üstünde tutmak gerekir.
-Evin başarı göstermiş bir halde havalandırılması ve iklimlendirilebilmesi için iklimlendirme mevzusunda ustalaşmış alanda çalışan firmalardan hizmet alınabilir.
İyi bir havalandırma, hacim içindeki rutubet miktarını azaltır. Ek olarak ev içinde çamaşır kurutmak ve oldukca fazla nebat bulundurmak da ortamdaki nemi seviyesini arttırır.
-Yoğuşmaya karşı ilk müdafa ısı yalıtımlı ve sızdırmaz konstrüksiyon ile bina yapısı içinde nemli havanın kontrolüdür. Yapı elemanları; ısı geçmiş olmasına izin vermemeli fakat buğu difuzyonuna izin vermelidir. Bu amaçla; rutubet giderici; küf önleyici, rutubet alıcı ortamdaki rutubet miktarını denetim altında tutan rutubet ölçerler ve rutubet sensörleri kullanılabilir.
–Küf ve mantar oluşumunu önleyen duvar boyaları, rutubet tutmayan, rutubet oluşturmayan, anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikli duvar boyaları tercih edilmelidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın