Mutfak tezgahı türlerini ve bu tarz şeyleri korumanın değişik yollarını tanıtan kapsamlı bir rehber


Mutfak masasının değişik türleri vardır ve bakımı kolay bir temizlikten daha fazlasıdır. Bu yazımızda açık mutfak dolapları temizliği yapılırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bakım şekilleri ile ilgili bazı ipuçları verdik.


Sayaç türleri

mutfak tezgahı

odun

Bilhassa yiyecekleri kesmek için tasarlanmış sağlam ahşap levhalar için aylık olarak mineral yağ kullanın. Ahşap panellerdeki lekeleri ve yanıkları limon yağı ve hidrojen peroksit ile yok edin.

mutfak tezgahı

kuvars

Kuvars sayacı çizilmeye, lekelenmeye ve ısıya dayanıklıdır. Ek olarak gözeneksizdir ve itilmesi gerekmez. Bir kuvars sayacını temizlemek için, bir macun oluşturmak suretiyle unu hidrojen peroksit ile karıştırın. Peşinden kir tamamen temizlenene kadar 24 saat lekenin üstüne koyun.

mutfak tezgahı

mermer

Mermer, öteki tezgah türlerine gore daha çok itina gerektirir. Mermer minik gözeneklere haizdir ve lekelere karşı hassastır. Mermerin parlatılmasıyla kimyasal korozyon giderilebilir ve mermer üstündeki yağ lekeleri hidrojen peroksit, metal çözücüler ve amonyak kullanılarak giderilebilir. Mermerdeki yiyecek lekelerini çıkarmak için kabartma tozu ile bulaşık deterjanını karıştırıp lekenin üstüne dökün.

Ek olarak okuyun: Açık mutfak için en iyi araç-gereç nedir?

Bulaşık deterjanı ve ılık suyu bir sprey şişesinde birleştirin ve lekenin üstüne püskürtün. Peşinden lekeyi ıslak bir havlu ile ovun ve yıkadıktan sonrasında temiz bir havlu ile kurulayın.

Koyu taşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için aseton kullanın. Birazcık pamuğu asetona batırın ve direkt lekeye uygulayın. Sadece taş açık renkliyse, %20 hidrojen peroksit solüsyonu kullanın. Lekeyi çıkardıktan sonrasında süngeri ıslatın ve taşın yüzeyini silin.

mutfak tezgahı

sabuntaşı

Sabuntaşı organik olarak gözeneksizdir ve cila gerektirmez. Mermer üstündeki çatlak ve çizikler tamamen normaldir ve bu yüzden pürüzlü bir patineye niçin olur. Yağ ile temastan meydana gelen renk değişikliği mineral yağ ile giderilebilir.

Sabuntaşının avantajları ve dezavantajları

Sabuntaşı pürüzsüz, güzel bir görünüme haizdir ve görünümü korumak için macun gerektirmez. Bu taşın geçirimsiz yüzeyi, mutfak ve banyolar için mükemmel bir özellik olan bakteri üreme şansını azaltır. Sabuntaşı çoğu zaman şöminelerde kullanılır ve yüksek ısı direncine haizdir. Bundan dolayı güveç koymak ona zarar vermez.

Sabuntaşı organik bir süreçle zaman içinde kararır; Bundan dolayı, pek fazlaca kişinin hoşuna gitmeyebilecek bir patina kullanımını gerektirir. Sabuntaşının en büyük pozitif yanları çizilmelere karşı hassasiyetidir. Dökme demir tencereyi üstüne düşürseniz bile yüzeye sıçrar, yiyecek ezilirse üstünde bıçak izleri kalır.

mutfak tezgahı

Paslanmaz çelik

Paslanmaz çelik panellerde çizikler kaçınılmazdır. Sadece alt pedlerle çiziklerin çıkarılması kolaydır. Çeliğin paslanmasını önlemek için üstüne asla sıcak tabaklar koymayınız. Pas lekesi durumunda limon suyu ve karbonatı karıştırıp lekeye uygulayabilirsiniz. Çelik yüzeyleri temizlemenin en kolay yolu çamaşır deterjanı kullanmaktır.

Paslanmaz çelik temizliğinde yapılması ve yapılmaması gerekenler

Paslanmaz çeliği temizlerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ilk şey ne yapılmaması gerektiğidir. Bazı temizleyiciler çelik yüzeylerin dış yüzeyine zarar verir ve uygun şekilde kullanılmadıkları takdirde su bile lekelenebilir. Aşağıdakiler dahil olmak suretiyle çelik yüzeyleri temizlemeyin:

  • Asla klorür içeren temizleyiciler kullanmayın.
  • Fırın temizleyicileri kullanmayın.
  • Çelik yüzeylerde çiziklere yol açabilecek bulaşık teli, metal fırçalar yada kalınca ovma süngerleri kullanmayınız.
  • Tamamen soğumadan çelik yüzeyleri temizlemeyin.
mutfak tezgahı

affetmek

Laminat yüzeydeki tüm lekeleri çıkarmak için su ve karbonatı karıştırıp 3-5 dakika lekeye uygulayın. Sadece inatçı lekeleri çıkarmak için en iyisi temiz bir bezi kir çıkarıcıya batırıp lekeye uygulamaktır.

mutfak tezgahı

suni taş (katı yüzey)

Yapay taş yüzeylerde zaman içinde oluşan çizikler hafifçe bir ovma ile giderilebilir. Sadece suni taş üstünde zaman içinde gelişen plastik benzeri patina sadece alanında uzman bir şahıs tarafınca onarım edilebilir.

Ek olarak okuyun: Laminat parke mutfak için uygun mu?

Çimento

Beton tezgahın lekelenmemesi için imalatçının bedelini montajdan ilkin iyi bir halde ödemesi gerekmektedir. Beton yüzeyi kir tutmaz hale getirmek için yılda birkaç kez tanga yağı ve cila ile parlak hale getirin.

mutfak tezgahı

seramik parça

Seramik karo ile ilgili mühim olan, en iyi diş fırçası ile mantar önleyici bir solüsyonla meydana getirilen derzini korumaktır. Fayans lekeleri, seyreltilmiş bir kir çıkarıcı solüsyonla çıkarılabilir.

mutfak tezgahı

Granit

Granit tezgahın bitişini kontrol etmek için yüzeye bir fıskiye ile birazcık su dökün. 10-15 dakika sonrasında yüzeyde kabarcık şeklinde su lekeleri kalırsa, granit yüzeyin iyi parlatıldığı sonucuna varacaksınız. Sadece granit su lekelerini emerse, mümkün olan en kısa sürede ödeyin. Granit üstündeki lekeleri çıkarmak için kabartma tozu kullanmak en iyisidir. Su lekelerini çıkarmak için kabartma tozu ve hidrojen peroksit karışımı kullanın ve yağ lekelerini çıkarmak için kabartma tozu ve su karışımı kullanın. Malzemeyi lekenin üstüne dökün ve plastik örtü ile örtün. Bigün ve geceden sonrasında yüzeyi silin ve sudan geçirin. Granit üstündeki düzgüsel lekeler en iyi şekilde bulaşık deterjanı ve su ile temizlenir.

mutfak tezgahı

Bir mutfak masasına ne zarar verebilir?

Pek fazlaca sert yüzey ve mutfak tezgahı tazyik altında çatlar. Tezgahın üstüne ağır nesneler koymak, tamiri pahalı olacak çatlaklara ve kırılmalara niçin olacaktır. Bundan dolayı, ağır yada tezgah üstü bir mikrodalga fırın satın almadan ilkin bu tarz şeyleri göz önünde bulundurmak en iyisidir.

  • Kuvvetli deterjanlar kullanın
  • Sıcak yiyecekleri masaya koyun
  • Limon suyu ve sirke şeklinde asitli yiyecekler bazı tezgah yüzeylerini lekeleyecek ve derhal çıkarılmalıdır.
  • Masada yiyecek doğrama
  • Direkt güneş ışığı ahşap ve granit yüzeylerde cilanın solmasına niçin olur.

Yukarıdaki ipuçlarına gore mutfağınız için doğru tezgah tipini seçebilir ve kolayca temizleyebilirsiniz. Bu mevzuda herhangi bir deneyiminiz var ise, yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yapışkan kağıtSource bağlantı