Mutfak Feng Shui Feng Shui yiyecekleri ve püf noktaları


Mutfak evinizin kalbidir; Bundan dolayı mutfağınıza uygun bir tasarım ve düzenleme ile keyifli bir alan kazandırmak gerekir. Doğru dekorasyonu bulmanın en etkili yollarından biri feng shui kullanmaktır. Feng Shui felsefesi, birkaç bin senelik bir geçmişe haiz iç mekanı iyi mi düzenleyeceğinizi seçmenin ana yollarından biri haline geldi. Feng shui’yi kullanarak mutfak da dahil olmak suretiyle evindeki enerji akışına dikkat edebilir ve onu düzenlemenin en iyi yolunu seçebilirsiniz. Feng shui mutfağı sağlığı, bereketi ve zenginliği sembolize eder; Bu sebeple ev sakinlerinin hayatında mutfak oldukça önemlidir. Mutfak, giriş yolu ve ana yatak odası, feng shui’de bir evin üç ana bölümüdür. Bu rehberimizde mutfak için feng shui ilkelerini, feng shui renklerini ve çağıl mutfakta feng shui’nin iyi mi kullanılacağını inceliyoruz.


mutfak feng shui duvar kağıdı

feng shui mutfağı

Eski Çinliler, evin oldukca mühim bir parçası olan mutfağın güvenli, sıhhatli ve güzel bir alana haiz olması gerektiğine inanıyorlardı. Çin halkı, evlerinin iç ortamına verdikleri büyük ehemmiyet sebebiyle, feng shui ilkelerini iç tasarım ve elemanlarının düzenlenmesi için kullandılar. Eski Çinliler açık ocaklarda yiyecek pişirirdi. Mutfak alanındaki açık ateş çukurunun temiz ve güvenli tutulması gerekiyordu, ateşin yakılması ve söndürülmesi de uygun yöntemlerin kullanılmasını ve çevredeki insanların sağlığını korumak için ihtiyaç duyulan özeni gerektiriyordu. Mutfakla ilgili bazı feng shui ilkeleri de bu süreçlerle ilgilidir.

Günümüzde çağıl mutfaklarda açık şömine kullanılmamakta; Bundan dolayı eski mutfaklar şeklinde bazı feng shui kuralları uygulanamaz. Günümüzün çağıl dünyasında, Feng Shui’nin bazı kuralları daha oldukca hurafe gibidir ve bunlara uymak garip sonuçlara yol açmayacaktır. Doğal ki, bazı feng shui ilkeleri süre testini geçmiştir ve ev sahiplerinin sağlığını, zarafetini ve zenginliğini çoğaltmak için en çağıl mutfak alanında bile kullanılabilir.

Mutfakta Feng Shui İlkeleri

feng shui mutfağı

Evin tam kalbinde şu demek oluyor ki mutfakta feng shui ilkelerine uyulması, pozitif enerji akışı ve aile bireylerinin sağlığı üstünde muhteşem bir etkiye haizdir. Feng Shui, mutfakta iyi enerjinin akması için temizlik ve arınmayı vurgular. Dağınık bir mutfak evde negatif enerji yaratır ve aile bireylerinin sağlığını negatif etkisinde bırakır. Mutfak Gereçlerinin Temizliği Tezgahların yüzeyini paklayın ve değişik eşyaları saklamak için uygun bir alan ayırın. Mutfak alanınızı düzenlemek için çekmeceler ve dolap kapı kancaları şeklinde gizli saklı gizleme alanlarını kullanın. Bilhassa ufak mutfaklarda doğru aydınlatma, mutfak alanında iyi ve pozitif bir atmosfer yaratılmasında büyük etkiye haizdir. Doğru oranda ışık elde etmek için flüoresan lambaları kullanmayın ve değişik mutfak ışık seviyeleri ile denemeler yapın.

Mutfağı evin ön kapısının yanına değil, evin arka kapısına yerleştirmek en iyisidir. Ek olarak Feng Shui ilkelerine bakılırsa giriş kapısının önündeki mutfak güvensizlik ve açlık hissine niçin olur ve oturma odasını evin giriş kapısının önüne yerleştirmek daha iyidir. Mutfak kapısı yatak odasına, banyoya yada evin ana kapısına bakmamalıdır. Şöminenin öteki kapılardan görünmemesi için bir bölme yada paravan kullanın. Mutfağın rengine dikkat etmek, gaz sobasının konumu, doğru araç-gereç ile dolap seçimi, mutfağı dekore etmek için sanat eseri kullanmak vb. mutfakta feng shui’yi pozitif yönde etkileyen faktörlerdir.

Feng shui mutfak rengi

feng shui mutfağı

Her insanın zevkine bağlı olarak değişik renklere değişik tepkileri vardır. Bundan dolayı feng shui için her mutfakta belirli bir renk kombinasyonu önerilemez. Normal olarak sizi cezbeden ve kendinizi daha iyi hissetmenizi elde eden renk doğru seçimdir. Bu bölümde mutfak feng shui rengiyle ilgili fikirleri inceliyoruz.

mavi

Mavi, turuncuyu tamamlar. Sadece turuncunun aksine mavinin iştah üstünde tam tersi bir tesiri vardır. Bu sebeple mavi besinler doğada nadir bulunur. Feng shui mutfağında enerjiyi dengelemek için mavi ve turuncu renkler beraber kullanılır; Sadece oldukca fazla mavi kullanmak, yiyecekleri daha azca çekici hale getirebilir ve sevdikleri için yiyecek yapmayı seven tutkulu aşçıların cesaretini kırabilir.

Nefes sarı yada altın ışık

Toprak tonlarıyla birleşen nefes altınlar ve sarılar, güzel ve canlı bir Feng Shui mutfağı görünümü yaratır ve rahatlık, güvenlik, mutluluk, içtenlik ve rahat bir atmosfer duygusu uyandırır. Bu renkler dostluğun ve bağın renkleridir ve rüya şeklinde bir mutfak yaratır.

feng shui mutfağı

kırmızı ve turuncu

Yiyecek yeme zevki üstünde büyük tesiri olan kırmızı ve turuncu renkler, leziz ve iştah açıcı yemekler yaratmak isteyen çömez şefler için iyi bir seçimdir. Doğal ki, iştah açıcı bu renklerin mutfakta aşırı kullanılmasının aşırı yiyecek yemeye niçin bulunduğunu ihmal etmeyin; Bundan dolayı mutfakta kırmızı ve turuncu renkleri kötüye kullanmamalısınız.

siyah

Feng Shui ilkelerine bakılırsa mutfak tasarımında siyah kullanılmaz; Bu sebeple depresyona niçin olur ve mekanı daha ufak gösterir. Siyah güzel bir renktir. Sadece mutfakta bir soğukluk ve yalıtım hissini yansıtır. Bazı çağıl mutfakların tasarımında siyah ve beyaz renkler kullanılmaktadır. Feng Shui ilkelerine bakılırsa, bu mutfaklarda kontrast oluşturmak için kırmızı en iyi şekilde kullanılır. Masanın üstünde bir havlu, çaydanlık ve hatta bir kase kırmızı elma olması bu karşıtlığı yaratmak için iyi fikirlerdir.

mutfak kasuri

Buzdolabının içindeki Feng shui

Buzdolabının üstü için fazladan eşya kullanmayınız. Bu bir buzdolabı çerçevesi yada bir fotoğraf albümü değil. Buzdolabına yerleştirdiğiniz şeyler, ne kadar güzel olursa olsun, mutfağı karıştırır ve ortalığı dağıtır. Buzdolabının üstünü gereksiz şeylerle aşırı yüklemeyin. Buzdolabının üst kısmında yalnızca dekoratif öğeler kullanın; Sadece buzdolabında extra ürünleri saklamak için yer olmadığını ihmal etmeyin. Buzdolabının içindeki enerji akışını korumaya itina gösterin. Buzdolabının kapağını açtığınızda kendinizi sıhhatli ve mutlu hissedebilmeniz için buzdolabının içindeki rafları ve çekmeceleri paklayın ve yiyecekleri taze tutun. Buna vaktiniz yoksa buzdolabınızın içindeki raflardan yada çekmecelerden birini her gün paklayın ve düzenleyin. Yiyecekleri ek olarak yıkanabilir kaplarda da saklamanız gerekir.

Feng shui sobası

feng shui mutfağı

Lavabo ile gaz sobası arasındaki mesafe minimum 30 ila 60 santimetre olmalıdır. Su elementi (pelvis) ile Ateş elementi (soba) yan yana ise ilişkide çatışmaya niçin olurlar. Lavabo ile gazlı ocak içinde bir ada dolabı kullanın, böylece fena enerji birikmez. Minik bir mutfağınız var ise, lavabo ile ocak içinde bir toprak elementi (yeşil bir kilim, ufak saksılar yada yeşil şeyler şeklinde) kullanın (Su ve Ateş elementleri). Feng Shui mutfağındaki Toprak elementi, bu iki element arasındaki karşıtlığı ortadan kaldırır ve etkisiz hale getirir. Bu nokta bununla beraber buzdolabı için de geçerlidir. Mutfakta gazlı ocak ile buzdolabı içinde 30 ila 60 santimetre mesafe bırakılmalıdır.

Bakır tabakların Feng shui’si

Yiyecek pişirmek için bakır mutfak eşyaları kullanın. Feng shui ilkelerine bakılırsa bakır, kil ve ahşap tabaklar zenginlik ve huzuru çeker ve mutfak alanında pozitif enerji yaratır; Sadece mutfağın duvarına ve tavanına bakır tencere ve tabaklar asmayın zira asılan şeyler ev sakinlerinde güvensizlik duygusu yaratır.

Feng shui’de boş kaplar

Mutfağınıza bolluk ve zenginlik getirmek için boş cam kaseleri meyve ve fındıkla doldurun. Ketçap, marmelat kavanozları şeklinde boş paketlerle dolu bir buzdolabı bolluk çekmez. Pozitif enerjiyi korumak için eski yiyeceklerden kurtulun ve boş kapları doldurun. Ek olarak paketlemeden ilkin buzdolabı raflarını, yiyecek gizleme kaplarını ve et çekmecesini paklayın.

Feng shui mutfak masası

Feng shui masası

Mutfak, gaz sobası sebebiyle evinizin feng shui’sindeki Ateş elementinin bir sembolüdür. Mutfak evin kalbidir ve bununla beraber ateşin sembolüdür ve bu evinize fena talih ve negatif enerji getirebilir. En mühim feng shui ilkelerinden biri bagua haritasıdır. Bagua haritası, çevrenizdeki enerji miktarını coğrafi yönlere bakılırsa değerlendiren etkili bir feng shui aracıdır. Mutfağınızda pozitif bir enerji akışı oluşturmak için Bagua haritasını kullanabilirsiniz.

Bagua Çince’de “sekiz sembol” anlamına gelir. Feng Shui Bagua Haritası, 8 değişik coğrafi yönde 8 değişik sembol ihtiva eder. Bu sembollerin her birinin kendine özgü özellikleri ve enerjisi vardır; Bundan dolayı mutfaktaki enerji türü, evin merkezine bakılırsa coğrafi konumuna göre farklılık gösterir. Mesela, bir kuzeybatı mutfağının feng shui’si, bir batı mutfağının feng shui’si ile tamamen aynıdır; Bu sebeple her iki yönde de ortak feng shui öğesi metaldir. Bu mutfaklarda sıcak toprak renkleri, beyaz ve açık gri kullanılmıştır. Feng Shui ilkelerine bakılırsa uygun düzenleme için mutfak evin arka tarafına yada cenup yada güneybatı köşesine yerleştirilmiştir. Şimal yada kuzeydoğu feng shui mutfağı da evde pozitif bir enerji akışına niçin olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak feng shui nedir?

Feng shui kullanarak mutfaktaki enerji akışına dikkat edebilir ve onları düzenlemenin en iyi yolunu seçebilirsiniz.

Kuzeybatı mutfağının feng shui’si iyi mi?

Bu mutfaklarda sıcak toprak renkleri, beyaz ve açık gri kullanılmalıdır.Source bağlantı