Mutfağa ve dekorasyonuna uygun 7 renk


Mutfak renk seçim rehberi

İç mimarlara gore mütevazı renkler, sıcak yansız renkler ve parlak renkler mutfakta rahatlatıcı bir his yaratıyor. Bu renkler, dolapların rengi ve yansıyan ışıkla beraber evinizin kıymetini ikiye katlayacak. Aşağıda mutfak dekorasyonuna uygun renkleri tanıtacağız.

Mutfak renk ilkeleri

Mutfak dekoru rengi

Koyu, yansız renkler ve mavi, yeşil, mor, leylak şeklinde öteki soğuk renkler ve aynı aileden öteki renkler iştah açmaz ve mutfak için pek uygun değildir. Doğal ki, mutfak dekorunun rengini seçmenin sahibinin kişisel zevkine bağlı bulunduğunu anlatmaya gerek yok. Mesela hepimizin bilmiş olduğu şeklinde siyah mutfağa pek yakışmıyor; Sadece dolap ve ışıkların çelik rengi ile birleştiğinde fazlaca güzel bir kombinasyon oluşturuyorlar.

Ek olarak okuyun: Uygulama, kapı ve çekmece tipleri açısından dolap tiplerinin tanıtımı ve eksiksiz karşılaştırması

Sıcak ve yansız renkler

Kahverengi gardırop

Pek fazlaca yansız rengin bakış açısından bunaltan olduğu doğrudur, sadece öteki renklerle beraber daha iyi bir dekorasyon tesiri yaratacaktır. Etkisiz renkler kırmızı, sarı yada turuncu ile birleştiğinde sıcak renklere, yeşil, mavi ve mor ile birleştiğinde soğuk renklere dönüşür.

Yukarıdaki mutfak fotoğrafında yansız renklerin karışımı kullanılmış ve camel bronz zemin renginin yanı sıra kahverengi dolap öne çıkıyor.

kırmızı

kırmızı dolap

Mutfağı dekore etmek için hepimiz kırmızıyı seçmez; Mutfağına renk katmak isteyenler hariç. Birçok koyu rengin bulunmuş olduğu bir mutfakta bu renk, kasvet ve kasvet hissini ortadan kaldırır ve çelik renkli ev aletlerinin bulunmuş olduğu mutfakta bir odak noktası oluşturur.

Ek olarak okuyun: Mutfak alanınızı büyütmenin ve daha büyük göstermenin yolları

Kırmızıyı dekorasyonda kullanmak, kaya tırmanışı kadar zor ve tehlikelidir. Bu yüzden mutfak dekorunuzda bu rengi doğru bir halde kullanabilmelisiniz. Kırmızı rengin gri ve çelik tonlarıyla birleşmesi mutfağı zarif ve güzel kılıyor.

kahverengi

Kahverengi gardırop

Size rustik bir biçim çağrıştırabilecek renklerden kabul edilen kahverengi, zeytin yeşili ile kombinlenirse tarlaların yanında yer edinen villa evlere fazlaca yakışabilir. Etkisiz renkleri sevenler için kahverengi, mekanda güvenlik hissi yaratan iyi bir seçimdir.

Kahverengi birçok renk ile kombinlenebilir. Tıpkı yukarıdaki mutfak fotoğrafında olduğu şeklinde, duvarın kırmızımsı kahverengisi, dolapların kahverengisiyle oynar. Yeşil ada dolabı bile bu renk ailesinde kendini iyi konumlandırmayı başarıyor. Daha ilkin kahverenginin alev ateş bir rakibiyseniz, koyu kahverengiye yönelmenizi tavsiye ederiz.

beyaz

beyaz gardırop

Beyaz, dekorasyonda en fazlaca tercih edilen renklerden biridir. Christopher Peacock şeklinde bazı tasarımcılar mutfakta tamamen beyaz dekor kullanıyor. Beyaz dolaplar, beyaz bir duvar, beyaz bir tavan ve hatta beyaz bir tezgah.

Mutfakta termofoil MDF dolap kullandıysanız yukarıdaki fotoğraftaki bu dekorasyon stilinden esin alın. Beyaz tabureler, beyaz saatler ve minik beyaz aksesuarlarla tasarlanmış yepyeni bir biçim. Bu yatıştırıcı beyaz tarzın çekiciliğini çelik bir avize ile ikiye katlayın.

krem yada açık sarı

sarı dolap

Birçok ev sahibi ve iç mimar, sarının bir mutfağı dekore etmek için en uygun renklerden biri olduğuna inanıyor. Bir çok ahşap dolapla güzel bir kombinasyon oluşturan bu renk, beyaz şeklinde ışık yaratarak neşeli bir atmosfer sağlar. Daha koyu bir tonla koyu sarılar, geleneksel ve klasik mutfaklara daha hoş bir hava katar.

Ek olarak Okuyun: Akrilik Dolap ve Lake Dolap Karşılaştırması? Hangisi daha iyi?

mavi

mavi dolap

Bir zamanlar sönük bir renk olarak görülen mavi, artık mutfaklara en fazlaca yakışan renkler sıralamasında içeriyor. Dekorasyonda oldukça cezbedici olan mavi renk, sınırı olan sayıda ve bordür rengi ile minik mutfağınıza ayrı bir güzellik katabilir.

Maviyi mutfak dekorasyonunda kullanmak istiyorsanız birazcık daha idareli ve bordür rengi olarak kullanın.

Elbet mutfak renk ve desen çeşitliliği yukarıdakilerle sınırı olan kalmamış, yalnız birkaçından bahsedilmiştir. Dolabın rengi ve seçimi hakkında bir deneyiminiz yada fikriniz var ise, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Yapışkan kağıtSource bağlantı