Motorlu bir kanepenin iyi mi yapılacağına dair video eğitimi


Kanepe iyi mi yapılır?

Kanepe yapmanın değişik yolları vardır: geleneksel ve çağdaş olanlar dahil. Geleneksel kanepe, çiçek tasarımı ve işlemeli ahşap yada düz ahşap ile yapılır, minder direkt kumaşa dikilir ve altına yay yerleştirilir. Herhangi bir nedenle geleneksel bir kanepenin minderi yada kumaşı kaybolur yada yırtılırsa, tüm kanepenin tekrardan onarılması gerekir. Kanepeleri ve salıncakları onarım etmenin edinim ve beceri gerektirdiğini anlatmaya gerek yok.

Çağdaş modellerde yay, minderden ayrılmıştır ve değiştirilebilir minderler ve yaylara haizdir. Günümüzde evlerde çoğunlukla görülen çağdaş koltuklar tertipli, bakışımlı kesimlere ve hatlara haizdir. Bu yazıda yapım yönteminin daha rahat olması sebebiyle geleneksel modele bakılırsa yapımı fazlaca daha kolay olan çağdaş kanepe yapım yöntemi tanıtılmaktadır.

Devam etmeden ilkin, rahat bir halde iyi mi ahşap kanepe yapılacağına dair kısa bir video izleyin.

standart boyutlar

3’lü kanepe 85″ genişliğinde, 35″ derinliğinde ve 35″ yüksekliğindedir. Kanepenin maksimum uzunluğunun 215,9 santimetre olması tavsiye edilir, bu miktarın fazlası kanepenin taşınmasında sorun yaratacaktır. Kanepenin derinliği 76 ile 88 santimetre içinde, tavsiye edilen yükseklik ise 76 ile 91 santimetre arasındadır.


Artık kanepenin boyutları hakkında genel bir fikriniz olduğuna bakılırsa, birazcık daha ayrıntıya bakalım. Oturma yüksekliği mobilyaların tasarımına bakılırsa değişmekte olup, çoğu zaman zeminden oturma minderinin tepesine kadar 45 santimetre’dir. Doğal ki kanepenin bu bölümünün ölçüleri 33 ile 50 santimetre içinde değişmekte ve kişinin zevkine ve boyuna bakılırsa seçilmektedir. Ne kadar yükseğe oturursanız, bacağınız o denli yüksekte asılı kalır.

Oturma derinliği, yataklı kanepenin ön tarafının arka kısmına kadar olan ölçüsü olup, standart ölçüleri 50 ile 53 santimetre arasındadır. Koltuk sırtlığının oturma yüksekliğine uygun ölçü 38 santimetre olmakla beraber koltuk tasarımına bakılırsa değişim göstermektedir.

Kanepenin ölçü ve ebatlarında bir öteki mühim nokta ise eğimidir. Kanepelerin bir çok bacakları dinlendirmek için önde 90-100 aşama, arkada 5 aşama (resmi kanepelerde 15 aşama) açı meydana getirecek şekilde yapılır.

kumaş

Koltuk kumaşı seçimi tamamen zevk meselesidir. Bildiğiniz suretiyle koltuk kumaşı düzgüsel kumaşlardan daha kalınca olduğundan hususi iğne ile dikilmesi gerekmektedir. Bu kanepe üretim yönteminde mikrofiber kumaş kullanılmaktadır. Bu kumaş nispeten incedir ve düzgüsel bir tekerlek ve rahat bir iğne ile dikilebilir.

Seviyor

Kanepe yapımı öğretici

Tasarıma aşina iseniz, kendi kanepenizi tasarlayabilirsiniz. Bu yapım yönteminde yeni tarzdan esin alınarak kolayca taşınabilir. Cep telefonunu şarj ederken yakındaki minik bir masaya yerleştirmek için kanepenin tasarımında bir USB bağlantı noktasını da düşünebilirsiniz.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepe yapımında ek bölgeleri (kasık ve dil şeklinde) kullanmaya karar verirseniz, bunu her şeyden ilkin ve tasarım esnasında düşünmelisiniz.

Lüzumlu malzemeler ve aletler

 • 24 Dişli Bıçaklı 12 Amp Daire Testere, 18 Santimetre Çap
 • Kulak koruyucu
 • Elektrikli çivi çakma makinesi
 • demir testeresi
 • mağara grubu
 • Lastik tokmak
 • testere bıçağı
 • ahşap tonoz
 • Üçgen çelik cetvel
 • Dokuma polyester bant
 • Cep raptiye
 • boru kelepçesi
 • USB konektörü ve kablosu
 • Kanepenin oturma yeri ve arkası için köpük şilte
 • Kanepenin altındaki bar 5 santimetre uzunluğunda ve 49 m uzunluğundadır.
 • Rompally kumaş
 • kanepe fermuar
 • Ahşap pano 5x10x243 santimetre
 • Ahşap plakalar 5 x 15 x 243 santimetre
 • Ahşap boya ve macun
 • Cep bağlantı vidası

ahşap şablon

Artık ihtiyacımız olan tasarıma, boyuta ve araçlara haiz olduğumuza bakılırsa, kanepeyi yapma zamanı. Adım atmak için, kanepe tasarımınıza bakılırsa ahşabı ölçün ve kati. Ölçümleri iki kez deneyin ve güvenilir olmak için kanepe tasarımını tekrardan çizin. Arkasından tahta üstüne boyutları çizin ve kati.

Kanepe yapımı öğretici

2×4 kütük kesimi

Kanepe yapımı öğretici

Ahşap sekme bağlanmaya hazır

Kanepe yapımı öğretici

Büyük duyarlılık gerektiren bağlantılı damak hazırlığı.

Bu kanepe yapım yönteminde, en kuvvetli ahşap bağlantı noktalarından önde gelen zıvanalı bir bağlantı kullanmak istiyoruz. Öte taraftan vidaya ihtiyacımız yok ve bu size daha çok sevinç verecektir. Kısa bir süre sonrasında parçalanmayacak sağlam mobilyalar hayata geçirmeye karar verirseniz, yapılacak en iyi şey zıvana ve oluk bağlantılarını kullanmaktır.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepenin arka kısmındaki çıta yapıştırılmış ve klipslerle birleştirilmiştir.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepenin tabanı yapıştırılmış ve klipslerle birleştirilmiştir.

Kanepenin öteki kısımlarında vidaların görünmemesi ve daha güzel bir görünüme haiz olması için cep birleştirme sayfası kullanılmaktadır. Sinüs bağlantısı, dil ve damak bağlantısı kadar güçlüdür.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepenin tutacağı için kontrplak levhaları kati.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepe tutamacını takmak için metal vidalar kullanın. Zira koltuk kulpunu değiştirmeniz gerekirse kolayca açabilirsiniz.

Kanepe yapımı öğretici

Bir tahta parçası, iki ahşabı kanepenin kulpuna bağlama görevi görür ve bunun içinde bir cep eklemi kullanılır.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepe şablonunu hazırladıktan sonrasında kanepe kılıfını hazırlamamız gerekiyor. Fakat bu işten ilkin polyester bant olan altyapıya ihtiyacımız var.

Kanepe yapımı öğretici

Polyester bandı resimde gösterildiği şeklinde şablonun üstüne çekin ve bandın ucunu bir çivi ile şablona tutturun.

Kanepe yapımı öğretici

Prosedür, ilkin bandın bir tarafını tahtaya tutturmaktır. Arkasından, daha güvenli hale getirmek için, çubuğu hususi bir tahta aletle çekin ve ucunu yine koltuk pervazına çivileyin. Polyester bantlar elle iyi çekilemez. Doğru yapmış olursanız, şeritler vurulduğunda davul benzeri bir ses çıkarır. Basıncın bir çok kanepenin tabanına uygulandığından, kanepenin arkasına bakılırsa tabanda daha çok şerit kullanın.

Çizmek yerine tabana bir tahta parçası koyup üstüne köpük tamponlar koysam diye düşünüyor olabilirsiniz. Sadece polyester bant kullanmanın köpük şilte üstünde daha azca baskı oluşturduğunu ve sonrasında gevşeyeceğini bilmelisiniz.

Sadece kanepenizi daha ucuza yaptırmaya karar verirseniz ve uzun süre kullanmayı planlamıyorsanız, polyester şeritler yada yaylar yerine ahşap paneller kullanabilirsiniz.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepenin kumaşını ve alt astarını bitirdikten sonrasında sıra şilte ve örtüyü yapmaya geliyor. Bu yöntemde 6 tane çekyat kullanılmaktadır. Oturma alanı için 3 ve sırt için 3. Köpüğü satın aldıktan sonrasında bigün demlenmesine izin verin. Bu süre zarfında kanepe örtüsünü hazırlayabilirsiniz.

Kanepe yapımı öğretici

Kanepe örtüsü boyutları: 71 x 60 x 15 santimetre

Kanepe örtüsü ölçüleri: 60 x 40 x 12 santimetre

Çekyat boyutları: 73 x 63 x 16 santimetre

Not: Kanepe örtüsünün boyutu küçükse, köpük şilte içe katlanır; Bundan dolayı, kaplamanın doğru boyutlarından güvenilir olun.

Sünger şiltenin kılıfın içine sığması için rulo yapmış olup sağlam plastik torbalara sıkıştırmanız gerekir. Sünger şilte sağlamsa, kılıfın içine tazyik uygulamadan sığdırmak neredeyse imkansızdır.

Kılıfın her bir tarafı için 1,5 santimetre fazladan kumaş bırakın.

Şapka kumaşının aynı boyutta olmasını sağlamak için yuvarlak bir iğne ile bağlayın.

Kanepe yapımı öğretici

Son aşama, kanepe şınav aşamasıdır. Bu yöntemde yalnız bir renk katmanı kullanılır; Zira kullanılan rengin ikinci bir kata ihtiyacı yoktur. Boya tabakası kuruduktan sonrasında, bir kat sızdırmazlık maddesi uygulayın.

Kanepe yapımı öğretici

Koltukta minder rengi seçimi oldukça iyi ve bu şekilde mavinin tonları kullanılmış.Source bağlantı