Modern iç dekorasyon stili hakkında bilmenizde fayda olacak her şey!


Kendinizi en rahat hissedeceğiniz muhteşem dekorasyon stilini seçmek kolay olmayabilir. Zevkler farklıdır ve daha uygun bir seçim elde etmek için iç dekorasyon stillerinin çeşitleri hakkında informasyon sahibi olmanız gerekir. Sadelik önceliğinizse ve çağıl dekorasyon tarzıyla ilgileniyorsanız, o vakit modern seçimi seçin.

Birçoğumuz iç dekorasyonu soğuk, sınırı olan bir alan olarak hayal ederiz; Sadece günümüz evlerinde yer edinen çağıl tarzlardan biri de modern biçim olarak adlandırılan, karanlık ve kaos yaratmadan sıcak ve samimi bir atmosfer yaratan tarzdır. Evin yanı sıra bu biçim ofisler, mağazalar, loft daireler ve geleneksel evler için de uygundur.

Modern biçim nedir?

Dekorasyon alanında çağıl kelimesi, mobilyadan halıya, dekorasyona kadar tüm unsurlarında sadeliğin görüldüğü, cam ve çelik şeklinde malzemelerin karışımı, muntazam hatları, mütevazi renkleri olan bir mekanı ifade eder. Çağıl dekorasyon tarzının özellikleri içinde pürüzsüzlük, parlaklık, cilalılık, şeffaflık ve çağıl dünyanın inatçılığını ifade eden geometrik şekillerin kullanımı sayılabilir. Bu yoldam, modernizmin hareketini ve dinamizmini betimleyen geometrik ve çağıl şekillerin bir karışımıdır.

Modern dekorasyon seçimi, sadelik, zarafet ve doku ve yumuşak çizgilerin kullanımının birleşimidir. Bu tarzda, alan ekipmandan daha çok sergileniyor.

Modern iç dekorasyon tarzında her şey çağıl ve modern stiller ile uyumlu olup, renk ve şekillere odaklanılarak güzel ve canlı bir atmosfer yaratılır.

Çağdaş dekorasyon stili

renklerin kullanımı

Modern dekorasyon stilinde etkisiz renkler, siyah ve beyaz ana renklerdir. Siyah çoğu zaman bir odanın modern stilini tanımlamak için kullanılır ve etkisiz renklerle kontrast oluşturan parlak ve yürekli renklerle daha güzel görünür. Duvarları etkisiz bir renge boyayarak, yürekli aksesuarlar için uygun bir zemine haiz olacaksınız. Pencereler ve duvarlar pastel renklerle renklendirildiyse, saçaklar ve pencere çerçeveleri etkisiz bir renkte seçilmelidir. Duvarların rengi açık ise mekanın her yerinde daha koyu renkler kullanılmalıdır.

Çağdaş dekorasyon stili

Çizgiler ve boşluk

Modern iç dekorasyonun en göze çarpan ve ayırt edici unsuru çizgilerdir. Çizgi, bu stile kimlik kazandıran bir unsurdur. Bu dekorasyon tarzında düz dikey ve yatay çizgiler ve eğri çizgiler belirgindir. Bu çizgiler mimari detaylarda kullanılır ve öteki unsurlar içinde yürekli kütleler, yüksek tavanlar, rahat pencereler ve fotoğraf ve heykellerdeki geometrik şekiller bulunur.

Duvarlardaki, mobilyaların arasındaki ve üstündeki boş alan, dekoratif dekorasyonlarla doldurmak için en iyi yerdir. Modern iç dekorasyonda “azca iyidir” kuralına uyulmalı ve her parça benzersiz ve özeldir.

Bu dekorasyon tarzında yapısal öğeler kullanın. Mesela, tavan panjurları, kırık tuğla ve açık borular şeklinde unsurlar, modern bir dekorasyon stilinin kabul edilebilir unsurlarıdır. Daha çok dikkat çekmek için bu yapısal bilgileri zıt bir renge boyayın ve gizlemek için duvar rengiyle eşleştirin.

Çağdaş dekorasyon stili

Modern tarzda mobilyalar

Mobilyalar etkisi altına alan olmalı ve bununla beraber eğriler ve fırfırlar olmadan rahat olmalıdır. Pürüzsüz ve rahat geometrik şekiller, bu dekorasyon tarzında mobilyalar için en iyi seçimdir. Mobilya kumaşı çoğu zaman siyah, beyaz ve etkisiz renklerdedir ve kumaşı daha çekici kılmak için pamuk, keten ve ipek şeklinde organik lifler kullanılır. Geometrik kırlentler, mobilyalara daha çok renk ve doku katar.

Bu dekorasyon stilinde arka plan için bir temel renk seçin ve bunu mobilyalar için kullanın. Kanepe ve sandalyenin tabanı bu tarzda görünür ve mümkün olduğunca ahşap damarlar, bordürler, püsküller ve dekoratif detaylar kullanmamalısınız. Sadelik ve canlılık, modern dekorun ayırt edici özellikleridir.

döşeme

Modern zeminler, ahşap, fayans ve vinil şeklinde rahat ve çıplak olmalıdır. Ses ve ısı kontrolü için ticari bir halı kullanmak en iyisidir. Renk ve doku eklemek için geometrik yada düz halılar kullanın.

Çağdaş dekorasyon stili

Aydınlatma ve Sanat Tabloları

Bu tarzda ışık kullanımı oldukça önemlidir. Bundan dolayı cam duvarlar, geniş pencereler şeklinde unsurlar ve avize abajurlar, tavan lambaları şeklinde ışık kaynakları kullanmalısınız.

Vurgulu yada düz aydınlatma duvarları aydınlatır. Tadilat yada yeni evlerde dolaylı yada gizli saklı aydınlatma kullanın. Aydınlatma armatürlerinde renkli ve metalik unsurlar kullanın.

Duvardaki işaretler ve posterler için bir spot ışığı kullanın. Bu, duvardaki resme daha çok dikkat çekecektir. Oymalar ve sanatla alakalı süslemeler bir direk yada kural üstüne doldurularak göz hizasında olmalıdır.

Parlak, mat siyah, organik ahşap yada metal fotoğraf çerçeveleri sanat için iyi seçeneklerdir. Açık oturum sayısı çoksa, büyük bir açık oturum hissi vermek için bu tarz şeyleri birbirine yakın istifleyin. Pek oldukça değişik dekorasyon ile modern stili bozmayın. Bu tarzda açık ve boş alanlar, yerleştirildikleri dekordan daha önemlidir.

Çağdaş dekorasyon stili

Modern tarzda mutfak

Modern iç dekorasyon, aslına bakarsak havalı ve heybetli dekorasyonlardan uzak, rahat bir yaklaşımdır. Sakinleştirici griler, nötrler ve beyazların karışımı, mutfağa devamlı sevilecek ve sevilecek klasik bir görünüm verir. Bu renkleri mutfakta organik malzemelerden yapılmış geleneksel zeminler ve parlak ya da mat dolaplar ile kombinleyebilirsiniz.

Çağdaş dekorasyon stili

Modern tarzda oturma odası

Modern stili kalıcı kılan, çağıl sadeliğe olan bağlılığıdır. Çizgilere, geometrik şekillere ve alımlı renklere gösterilen hususi ilginin yanı sıra, çağıl oturma odası zevki ifade etmek ve bir eğlence duygusu uyandırmak için en iyi yerdir. Bundan dolayı bu odayı süslemeler, tablolar, halı, yastık, oymalı kandil ve çiçeklik kullanımı ile evin öteki bölümlerinden ayırmak daha iyidir.

Çağdaş dekorasyon stili

Modern biçim yatak odası

Yatak odasında düz çizgiler dahil olmak suretiyle modern dekorun tüm ilkelerini kullanabilirsiniz. Çağıl yatak odasında, yatak odasının iç kısmına daha çok çekicilik katan halı ve aksesuarlarda renk ve doku kullanın.

Fırfırlar, püsküller, fırfırlar yada yatak odasını karıştıran herhangi bir şeyden kaçının.

Çağdaş dekorasyon stili

Modern tarzda banyo

Modern bir banyo dekor stili oluştururken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan ilkelerden biri, zeminlerde, mobilyalarda ve öteki detaylarda kullanılabilecek geometrik şekiller şeklinde benzersiz desen ve şekiller kullanmaktır. Yukarıdaki fotoğrafta, yuvarlak bir ayna ile sert kenar ve köşelerin tesirini nötralize eden modern tarzda bir banyo görebilirsiniz.

öteki tasarım öğeleri

Bu yoldam, çağıl stile oldukça benzer ve bundan dolayı bu stille karıştırılabilir. Sadece modern modern yoldam, kıvrımlı şekillerin de kullanıldığı özgür bir stildir. Bu biçim mütevazi olmakla beraber, duvarlar için açık renkler ve zemin için koyu renkler ile rahat bir atmosfer yaratır.

Modern dekorunuzda metal, taş ve cam kullanın ve yumuşaklık ve ısı eklemek için pencereler, yastıklar ve kilimler için düz renkli ekoseler kullanın. Sadelik üstüne kurulu olan bu stilde heybetli süslemeler kullanmak yasaktır.

Sadelik, modern tarzın ana özelliklerinden biridir. Bundan dolayı mümkün olduğunca renkli ve kalabalık tasarımlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tarzda formlar sadeliği bozmadan ve süslemeler eklenmeden kullanılmalıdır. İki tonlu tasarımlar bu yoldam için en iyi seçimdir. Mesela siyah deri bir koltukta çizgili yastıklar, düz bir zeminde leopar desenli bir yastık ya da tek renkli mobilyaların altında çizgili bir kilim.

Modern dekorasyon tarzında çiçekler ve bitkiler çiçeklik içinde büyük ve mütevazi olmalıdır. Geniş yapraklı büyük çiçekler minik olanlardan daha uygun olacaktır. Mümkünse, yerdeki çiçekler üstünde odaklanmış ışık kullanın. Daha çok organizasyon ve zarafet için renkli taşları saksı toprağının üstüne yerleştirin.

Yiyecek takımları mümkün olduğunca yeni ve çağıl olmalıdır. Piyasada geometrik şekillere ve koyu renklere haiz birçok yiyecek ekibi bulunmaktadır. Gümüş eşyalar, peçeteler, yolluklar ve masa süsleri kullanarak goblen oluşturun.Source bağlantı