Minik daire testere kullanarak her türlü büyük derzleri yapın


Kütüphane döşemesini kesmek yada kontrplak kesmek için yalnızca daire testere kullanıyorsanız, daire testereyi hafife aldığınızı ve tam potansiyelinden yararlanmadığınızı söyleyebilirim. Ahşapta büyük derzler için kullanılan oluklar oluşturmak için kullanabilirsiniz.


Bir testere ile başlayın

Eklemleri kesmek için ilkin testereyi hazırlamanız gerekir. Daha iyi bir kesim için düzgüsel 24 dişli bıçağı 40 dişli bıçakla değiştirin ve testere açısını 90 dereceye ayarlayın.

Bir sonraki adım, kesim için bir kılavuz yapmaktır. Sol köşeden testerenin tabanının boyutuna ve testerenin oturmasına kadar ölçün ve 7 mm ilave edin, peşinden çuvalı işaretlediğiniz çizginin sağına yapıştırın. Tahtanın öteki tarafına topa dik olarak dar bir tahta takının (aşağıdaki şekilde gösterildiği benzer biçimde).

  • Bu kılavuz çoğunlukla büyük derzleri kesmek içindir, sadece daha ufak derzler yapmak istiyorsanız daha ufak derzleri kullanabilirsiniz.
  • Yivlerin daha derin olmasını istiyorsanız, testere motorunun daha derin yivler açabilmesi için topun yüksekliğini 2 santimetre’den 1 santimetre’ye düşürmeniz gerekir.

Kılavuzu hazırlamak ve tecrübe etmek için ilkin fazladan bir tahta parçasını emek harcama yüzeyine dik olarak sıkıştırın ve dairesel testereyi goni üstüne sıkıca bastırın ve fazladan 2 santimetre’lik parçayı kati. Artık başlamaya hazırsınız!

Fazla kısmı kati ve çıkarın

arkanı dön

Aynı yivleri gerektiren birkaç parçayı birleştirecekseniz, aynı boyutta eşit parçalar oluşturmak için ilkin bu tarz şeyleri düz bir yüzeye bantlayın. Kereste üstünde seçtiğiniz kesim boyutu, kerestenin derze sığacak genişliğine bağlıdır; Bundan dolayı, ahşabın genişliğini ölçmeniz ve kesilecek ve çıkarılacak parçayı işaretlemek için öteki ahşap üstünde iki kılavuz çizgi işaretlemeniz gerekir.

Arkasından, ahşapta istenen derinlikte oluklar oluşturmak için testereyi ayarlayın. Ahşap üstünde oluşturacağınız oluğun derinliğinin, derze girecek olan ahşabın yüksekliği ile aynı olmasına dikkat ediniz. Güvenli olmak için ilkin fazladan bir tahta parçası üstünde deneyebilirsiniz.

Yivleri kesmeye adım atmak için ilkin sol çizgiyi kati. Bunu yapmak için testereyi topun önüne koyun ve ilk çizgiyi kati. Arkasından kılavuzu işaretlediğiniz öteki çizgiye yerleştirin ve ikinci kesimi de aynı şekilde kati.

İki yan çizgi kesildiğinde, iki çizgi içinde oluklar oluşturmanın zamanı geldi. Bunun için iki ana hat arasındaki mesafede tahtaya 5 mm yada 3 mm mesafe ile oluklar açın. Çalıştığınız ağaç yumuşak ağaç ise parçalar arasındaki mesafeyi artırabilirsiniz.

Testere sehpasını ondan çıkarmayın ve çalışırken testereyi hareket ettirmeyin, böylece testere için sağlam bir taban sağlamanın yanı sıra ahşapta aynı derinlikte oluklar oluşturur.

Fazla ahşap parçalarını çıkarın

Son oluğu açtıktan sonrasında, tahta parçalarını kırmak ve çıkarmak için bir çekiç yada hatta elinizi kullanabilirsiniz. Sonunda kalan yada daha kuvvetli parçaları ayırmak için 25 mm’lik bir keski kullanabilirsiniz. Bunun için ahşabın en esnek yerinde oymak ve fazla parçaları yavaşça çıkarmak en iyisidir. İki kılavuz çizgisi arasındaki alan tamamen düz ve muntazam olmalıdır.

arkanı dön

Çubukları elle kırmak zor olabilir ve dipleri kolayca ayrılmayabilir. Bir mağara adamı kullanarak kalıntıları dışarıdan ayırabilirsiniz. Mağara ile çalışırken, işin parçası olmayan öteki parçalara zarar vermemeye ve bağlantı için yaptığınız kesiğin fazlaca derin yada fazlaca büyük olmamasına dikkat edin.

arkanı dön

Daire testere ile çalışmak için genel ipuçları

  • Bu bağlantı birazcık basınçla kolayca sıkılmalıdır. Kesim küçükse, zımpara kağıdı yada 100 grit zımpara kağıdı kullanarak kenarı birazcık daha büyük yapabilirsiniz.
  • Ahşap eklemi yapıştırmak ve gerekirse bir çivi ile iyice sabitlemek daha iyidir.
  • Daire testere, kenar süresince fazlaca ufak oluklar yada kesikler açabilir, bu da bu bağlantı için fazlaca etkilidir, sadece bu bağlantıyı bir masa testeresi ve freze ile yapmak birazcık zor olacaktır.
arkanı dön

Bir ihtimal tüm eklemler 90 derecelik bir açı gerektirmez, sadece 90 derecelik bir açılı birleştirici ile kolayca başka açılar oluşturabilirsiniz. Bunun için 90 derecelik bir dübel yerleştirmek yerine kılavuz üstünde ortalayarak iletki ve hareketli ahşap diş ile istediğiniz açıyı bulup işaretleyip istediğiniz açıyı kesebilirsiniz.Source bağlantı