Metal kanatların konstrüksiyonu, montajı ve uygulaması


Metal bir çardak inşa etmek, işinizin çıktısının olabildiğince kusursuz olması için bazı inceliklerin ve noktaların dikkate alınmasını gerektirir. Öteki ülkelerde, metal çardaklar çoğu zaman hazır kitler olarak sağlanır. Meraklılar bu kitlerden hazır parçaları bir araya getirebilir ve kendi çardaklarını yapabilirler. Vatanımızda bu tür kitler mevcut değildir ve metal köşk yapım sürecinin tüm bölümlerinin kendiniz tarafınca yapılması gerekmektedir. Bir çardak inşa etme sürecinin minimum iki şahıs tarafınca yapılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Ek olarak, bu kanatları oluşturmak için lehimleme ve öteki teknik beceriler mevzusunda tam anlamıyla yetenekli olmalısınız. Bu yazımızda sizlere metal pergola yapımını öğretmeye çalışıyoruz. Bu yöntemde, inşaat adımlarının çoğunu atölyede ve kurulum ortamından uzakta gerçekleştirebilir ve peşinden inşa edilen yapıyı kurulum alanına taşıyabilirsiniz. Dayanıklı bir metal çardağın iyi mi inşa edileceğini, kurulacağını ve uygulanacağını görsel bir halde öğretmek için bizi takip edin.


Metal çardaklar kurmadan ilkin ipuçları

Çardak takmadan ilkin, ilkin onun için doğru yeri seçmelisiniz. Kanat montaj yeri tamamen düz olmalıdır. Ek olarak balkon konumunun kafi ışıklandırmaya haiz olması ve manzaraya elverişli olması tavsiye edilir. Bu ağaç modeli, kafi su direncine haiz sağlam bir yüzeye vidalanmalıdır; Bundan dolayı çardak yapmadan ilkin planladığınız yeri belirlemek gerekir. Veranda kurulumu için yer seçip hazırladıktan sonrasında, yapımı için malzemeleri hazırlamalısınız. Metal bir kiosk yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

  • köşe
  • Profil olabilir
  • sütun plakası (taban plakası)
  • galvanizli çatı sacı

Aşağıdaki vasıta ve takıları hazırlamak da gereklidir:

  • demir testeresi
  • HSS matkap ucu ile delin
  • şarjlı tornavida
  • kaynak makinesi
  • İstenilen tane ve ölçülerde cıvata ve somunlar
  • manyetik matkap (isteğe bağlı)

Metal köşk inşaat planı

Aşağıdaki fotoğraf, bu sundurmanın yan çerçevesinin bir görünümünü göstermektedir. Metal kanadınızın iskeletini oluşturmak için bu çerçevelerden iki tane yapmış olup üstte iki profil daha birleştirmeniz gerekiyor.

Ek olarak okuyun: Ahşap bir çardak ve uygun çatısı inşa etmek

Metal kanatların takılması

Bu ağacı, bir tarafı diğerinden daha yüksek olacak şekilde tasarlayın. Halk dilinde bu tür çardaklara “pergola” denir. Bu proje için metal kanat iskeletinin yapısı, ilkin iki sol ve sağ çerçeve oluşturmamız ve peşinden bu iki çerçeveyi iki profil kullanarak üstten bağlamamız gerektiğidir. Bu çardağın çatı bölümünde, üstüne çardak çatısının yerleştirildiği iki demir çerçeve daha takılmıştır.

Kolon levhası, gazebo kolon profil kutularının beton temele bağlanmasında kullanılmaktadır. Bu ağacı oluşturmak için dört sütuna ihtiyacınız var. Kolon levhası piyasada çoğu zaman 8 ila 15 mm genişliğinde ve 10×10 ila 50×50 ebatlarında bulunur. 10 yapraklık sütun panoları çardak yapmak için yeterlidir sadece ağacınızın ağırlığına ve boyutlarına bakılırsa öteki kalınlıkları da seçebilirsiniz. Milin her yaprağının dört köşesinde delikler açılmalıdır. Bu deliğin çapı, pergola ayaklarını beton yüzeye tutturmak istediğiniz vidanın ölçüsü kadar olmalıdır.

Metal kanatlar oluşturun

Arkasından, bir kaynak makinesi kullanarak kolon plakasını profillerin altına kaynaklamalısınız. Kanadın tüm ağırlığı kaidelerine binmiş olduğu için kolon profilinin dört tarafının da alt levhaya tamamen kaynaklanmış olmasına dikkat ediniz.

Metal kanatlar oluşturun

Kolon ve tavan profili bağlantısında daha çok direnç oluşturmak için, temas noktalarında esnek formda bir köşegen bağlantı kullanmak daha iyidir. Bunun için her iki yanından minimum 30 santimetre uzunluğunda bir profil parçasını 45 derecelik açıyla kesip tavan profili ile kolonun birleşim yerinin her iki yanında şekle bakılırsa kaynak yapmalısınız. Bunu her iki pencere için de yapın.

Metal kanatlar oluşturun

Bir sonraki adımda, aşağıda gösterildiği benzer biçimde profili kullanarak iki çatı çerçevesi yapmalısınız.

Metal kanatlar oluşturun

İki çerçeveyi birbirine bağlamak için, her iki kolonun tepesine dişi rolünü oynayacak minimum 30 santimetre uzunluğunda bir profil kaynak yapmak en iyisidir. Bunu öteki çerçeve için de yapın. Arkasından bir çardak kadar uzun bir profil oluşturun. Bu profilin ebadı, ağacın her iki tarafındaki çerçeve profilinden bir gövde ufak olmalıdır. Bu adam profilin bir ucu bir çerçevenin yuvasına, öteki ucu da başka bir çerçevenin yuvasına geçirilmelidir. Ondan sonra bir matkap (tercihen manyetik olan) kullanarak dişi ve adam bağlantı noktasında bir delik açmanız ve uygun cıvata ve somunları kullanarak bu tarz şeyleri birbirine bağlamanız gerekir. Bu aşamada metal kanat çerçevesi hazırdır.

Metal kanatlar oluşturun
Ek olarak okuyun: Odun sobası davlumbazı yapmak için kapsamlı bir rehber

Bir sonraki adımda köşeyi gösterildiği benzer biçimde ufak parçalara ayırmanız gerekiyor. Bu parçaların bir tarafı delinmeli öteki tarafı ise çatı çerçeve profillerine kaynak yapılmalıdır.

Metal kanatlar oluşturun

Arkasından, çatının yan taraflarında delikler açmanız ve cıvata ve somunları kullanarak çatı çerçevesini kanat çerçevesine tutturmanız gerekir.

Metal kanatlar oluşturun

Bu adımları tamamladıktan sonrasında sundurma iskeleti ve çatı çerçeveleri hazırlanmış olur ve bu şekilde görünür.

Metal kanatlar oluşturun

Sundurma çatısını tamamlamak için üstüne galvanizli saclar döşeyin ve vidalarla sabitleyin.

Metal kanatlar oluşturun

Metal kanatlar inşa etmenin maliyeti

Metal kanatlar oluşturun

Bu pavyonun yapısında metalin mühim görevi ve metal pazarındaki fiyatların istikrarsızlığı sebebiyle, bu projenin inşasının kati maliyeti açıklanamıyor. Bu balkonun yapımında demir kangal mühim bir rol oynar; Dolayısıyla kullanılan profilin fiyatını hesaplayarak bu proje için ortalama fiyatı hesaplayabiliriz. Bu proje toplamda ortalama 46 ila 47 metre demir profil gerektirir. Bu profilin ağırlığını hesaplamalı ve buna bakılırsa toplam proje maliyetini almalısınız. Bu tutara kalıp, galvaniz çatı, öteki araç-gereç ve demirbaş giderlerinin de eklenmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Metal kanat yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var?

Profiller, kolon sacları, galvanizli saclar benzer biçimde metal malzemeler metal pavyon yapımı için hazırlamamız ihtiyaç duyulan malzemeler arasındadır.

Çardak ne tür bir çatıya haiz olmalı?

Metal köşk çatılar için trapez, kanopi, pişmiş toprak, ampul, sinüzoidal vb. her türlü üçgen levha uygundur.

Yapışkan kağıtSource bağlantı