Meşe Ağacı ve Ağaç İşlerinde Meşe Ağacı İle Çalışmak İçin İpuçları


Meşe, marangozlukta kullanılan en popüler ağaç türlerinden biridir. Bu ahşap oldukça sağlam ve dayanıklıdır ve cilalandıktan sonrasında eşi olmayan bir güzelliğe haizdir. Ek olarak bu ağaç ince ve asil işlerde kullanım için idealdir. Meşe ile emek harcamayı kolaylaştıran bazı şeyleri öğrenmek için bizimle kalınca.

Meşe türleri

Değişik meşe türleri içinde birçok fark vardır. Mesela, Avrupa meşe ağacı Amerikan meşe ağacından daha kalitelidir yada yüzyıllar öncesinden kalan oldukça sayıda bina, kilise ve vapur ağırlıklı olarak İngiliz meşesinden yapılmıştır. Normal olarak günümüzde bu güzel türlere ulaşmak oldukça zor fakat değişik dayanıklılık ve özelliklere haiz başka meşe türleri de mevcut.

Değişik Amerikan meşe türlerini karşılaştırmak istiyorsak, kızıl meşenin beyaz meşeden daha azca yaygın bulunduğunu söylemeliyiz; Zira kırmızı meşenin dokusu gözeneklidir ve bundan dolayı daha çok genleşme ve büzülme eğilimindedir.

tavsiye: Beyaz meşe ağacının dokusu daha düzgündür; Bu yüzden suya daha dayanıklıdırlar.

Meşe Doğramada Mühim Noktalar

Güzel meşe kesimleri yapmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız; Mesela, bir meşe kenarını taşlamak için, bıçağı kenara oldukça fazla bastırarak çekip işi tek adımda yapmak yerine, bu işlemi iki yada üç kez tekrarlayın ve her seferinde azca oranda talaş alın. Meşenin dokusu öyledir ki, yüksek oranda yada basınçla yüklendiğinde yiv çatlayabilir yada kırılabilir ve istenen netice oluşturulamayabilir.

Meşenin dokusu oldukça sert olduğundan keskin marangozluk aletleri kullanılmalıdır.

Meşe, süratli yanan ve bıçağa zarar verebilecek ve ahşaba zarar verebilecek bir ağaç türüdür. Keskin aletler kullanmak ve doğru emek harcama hızını seçmek bu tür sorunların oluşmasını engelleyebilir. Ahşabı yakmamak en iyisidir, sadece gerekirse yanmış kısımları zımpara kağıdı ile düzeltebilirsiniz.

meşe

meşe kaplama

Pek oldukça marangoz, meşenin ciddi bir boya yada cilalamaya gereksinim duymadığına inanır zira meşenin dokusu güzeldir ve ahşabın damarlarını göstermek daha iyidir.

Minimal bir tasarım kullanmayı yeğleyen marangozlar, birkaç aşamada zımparalamak için oldukça süre harcamak zorundadır. Zımparalamaya oldukça sert zımpara kağıdı ile adım atmak ve kademeli olarak ince zımpara kağıdı kullanmak en iyisidir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, her aşamada mümkün olmasıyla birlikte zımparadan çiziği silmeye çalışmalıdır ki meydana getirilen işin sonucu güzel ve arzu edilir olsun.

Shellac çoğu zaman meşe ağacını cilalamak için kullanılır. Meşe ağacını cilalamanın öteki bir yaygın yolu, ilkin onu yağla cilalamak ve arkasından son adım için gomalak kullanmaktır. Eğer uçlarda kir kalmışsa jelimsi bir formüle haiz dolgu macunu ile bu tarz şeyleri çıkarabilirsiniz.

Ve son yöntem, Poliüretan ile İtme makalesinde öğrettiğimiz birkaç kat poliüretan kullanmaktır.

Umarız yukarıdaki ipuçlarını takip ederek meşe ahşap işçiliğiniz eskisinden oldukça daha kolay hale gelir ve oldukça güzel işler ortaya çıkarırsınız. Ek olarak, bu alanda herhangi bir deneyiminiz yada sorunuz var ise, yorum bölümünde bizimle paylaşın.Source bağlantı