Merdiven Zemin Kaplama – Epoksi Zemin Kaplama

Merdiven zemin kaplama mevzusunda oldukca sayıda alternatif çözüm bulunmaktadır. Bu yazıda merdivenlerimizin yüzey kaplamasında kullanılabilecek materyalleri inceleyeceğiz.

Tüm yaşam alanları içinde ve haricinde bulunan merdivenler için kullanılan kaplama materyallerinin türü ve kalitesi uzun seneler bozulmadan korunması ve güvenli şekilde kullanım için ehemmiyet arz etmektedir. Kullanılan malzemenin sıvı mukavemeti, kaymaz ve tozuma yapmayan yapıda olması, kolay uygulanması ve onarım yapılabilmesi yapılacak yatırımın uzun süre sorunsuzca amacına hizmet etmesini elde edecektir.

Evinizde yada iş yerinizde merdivenlerin kalıpları söküldükten sonrasında merdiven yüzeylerinin kaplanması problemi ile karşı karşıya kalacaksınız.

Ahşap Merdiven Kaplaması

Günümüzde çoğu zaman iç mekanlarda ahşap merdivenler tercih edilmektedir. Sadece ahşap merdivenlerin seneler içinde bakım maliyetlerinin nispeten yüksek olması ve bilhassa rutubet ve biyolojik risklerden oldukca fazla etkilenmesi sebebiyle dekoratif olarak bir zorunluluk yoksa ilk sırada düşünülmemesi ihtiyaç duyulan bir merdiven türüdür. Ahşap merdivenlerin dış ortamlarda uygulanması mümkün olmadığından yalnızca iç mekan uygulamalarında kullanılabilmektedir.

ahsap merdiven
Ahşap Merdiven

Mermer ve Granit Merdiven Kaplaması

Son zamanlarda çağdaş görünümü ve bilhassa alüminyum tırabzan kullanımı ile tercih edilen mermer yada granit merdiven uygulaması konutlar ve iş yerlerinde çokça tercih edilmektedir. Sadece son zamanlarda yükselen organik taş tutarları, yüksek işçilik maliyetleri ve kaplama materyallerinin oldukça ağır ve zor işlenebilen bir yapıda olması bu tür kaplamaların dezavantajlarıdır.

granit merdiven
Granit Merdiven Kaplaması

Epoksi Merdiven Kaplaması

Gelişen kimyasal teknolojisi, inşaat sektörünün her alanında değişik çözümler getirmektedir. İlk zamanlarda inşaatlarda kullanılan metal aksamların sıvı yalıtımında kullanılan epoksi; zaman içinde dekoratif bir yapı kaplama materyali haline geldi. İki bileşenli bir reçine olan epoksi, sınırsız renk ve desende uygulanabilmektedir. Bu pozitif yanları yardımıyla bilhassa mermer ve granit görünümlü merdivenler elde etmek hem oldukca süratli hem de oldukca ekonomik olarak mümkün olmaktadır.

epoksi merdiven kaplamasi mavi
Mavi Epoksi Merdiven Zemin Kaplama

Ek olarak işletmenizin kurumsal kimliğini yansıtan renkler kullanarak da merdiven tasarımları yapılabileceği şeklinde isterseniz dijital baskı uygulanan yüzey üstüne saydam epoksi kaplaması yapılarak inanılmaz görsellere haiz olmak {hiç de} oldukça kolay.

Gri Parlak Epoksi Merdiven Zemin Kaplama

Ek olarak epoksi kaplaması sıvı geçirmeyen ve taş şeklinde sağlam bir materyal olduğundan minimum mermer ve granit merdivenler kadar sağlam yüzeye haiz olabilirsiniz. Epoksi inanılmaz süratli uygulama yapılabilen düşük işçilik maliyetlerine haiz bir malzemedir.

Bunları da sevebilirsiniz