Merdiven kullanımı ve kullanım alanları hakkında bilmenizde fayda olacak her şey! | Merdiven türleri hakkında data edinin.


Merdiven, birçok inşaat projesinde yada ev onarımında kullanılan lüzumlu bir araçtır. Sadece bu kolay ve yaygın olarak kullanılan vasıta, doğru kullanılmadığı takdirde birçok riski de bununla beraber getirecektir. Bu yüzden, seçmeden ilkin, bu cihazın güvenli ve meşru olup olmadığını belirlemelisiniz. Merdiven kullanımı esnasında pek oldukca kaza meydana gelebilir ve bu kazaların meydana gelmesine neden olan en mühim sebepler içinde şunlar yer alır:

Doğru merdiveni seçmek için mühim ipuçları

Ağırlık taşıma kapasitesi

Doğru aleti seçmenin iş güvenliği üstünde büyük tesiri vardır ve merdivenler de bir kural dışı değildir. Merdiven seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlardan biri de ağırlık taşıma kapasitesidir. Her merdivenin sınırı olan bir taşıma kapasitesi vardır ve izin verilen ağırlıktan fazlasını taşıması durumunda kullanıcının düşmesine ve yaralanmasına niçin olur.

yükselmek

Merdiven seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ve güvenliğinde oldukca mühim rol oynayan bir öteki husus da yüksekliğidir. Merdivenleri kullanırken meydana gelen kazaların birçoğu merdivenin kısalığından meydana gelmektedir. Birçok kullanıcı yeni ve uygun bir merdiven oluşturmak yerine uygun yüksekliğe ulaşmak için uzun bir nesnenin üstüne kısa bir merdiven koymakta ve bunun sonucunda talihsiz vakalar meydana gelmektedir.

cinsellik

Beden malzemesi, seçim yaparken ve satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mühim özelliktir. Yüksek mukavemete ek olarak, merdiven hafifçe ve taşıması kolay olmalıdır. Kabloları tutuyorsanız yada elektrik kablolarının yakınında çalışıyorsanız, cam elyafı seçtiğinizden güvenli olun.

kuralların gücü

Mühim bir gösterge, tabanın gücüdür. Merdiven ayakları birbirinden doğru mesafede tasarlanmalı ve yerleştirilmeli, tazyik ve darbelere karşı yüksek dayanıklılığa haiz olmalıdır. Bazı merdiven türlerinin dengede durmalarını engellemiş olan bir taban kilidi vardır.

merdivenler

Bir öteki mühim husus da merdiven sayısıdır. Ek olarak merdiven alanı ayağınızı kolaylıkla üstüne basabileceğiniz şekilde olmalıdır. Ek olarak merdiven yüksekliğinin 35 santimetre’yi geçmemesine dikkat ediniz.

merdiven türleri

Genel olarak evsel ve endüstriyel merdivenler olarak ayrılabilen değişik merdiven türleri vardır. Kullanımlarına nazaran başka bir merdiven sınıflandırması da vardır:

temel

İlk ve en erişilebilir merdiven tipi, beden malzemesine ve yüksekliğe nazaran piyasada fiyatlandırılan ve satılan kolay olandır.

teleskopik

Teleskopik merdiven en mühim ve en oldukca satan merdiven çeşitlerinden biridir.Yüksekliği ayarlanabilir ve yüksekliği bir yükseklik kilidi ile sabitlenebilir.Kolay teleskopik ve katlanır teleskopik olmak suretiyle iki kategoriye ayrılır.

katlanabilir

Bu merdiven adından da anlaşılacağı benzer biçimde bu aygıt katlanabilir ve her kullanımdan sonrasında açılıp kapanabilir ve genel katlanır yapısı yardımıyla depolama için daha azca yer gerektirir.

Merdiven, birçok inşaat projesinde yada ev onarımında kullanılan lüzumlu bir araçtır. Sadece bu kolay ve yaygın olarak kullanılan vasıta, doğru kullanılmadığı takdirde birçok riski de bununla beraber getirecektir.

Merdiven kullanmanın tehlikeleri

hasarlı bir merdiven kullanmak

Kazaların bir öteki sebebi de eski ve yıpranmış merdivenlerin kullanılmasıdır. Bu aletin de pek oldukca alet benzer biçimde kullanım ömrü vardır ve bir süre sonrasında eskir. Aşınmış merdivenleri kullanmak tehlikelidir ve kolayca kırılabilir ve onarılamaz hasara niçin olabilir.

Herhangi bir hasarı önlemek için kullanmadan ilkin merdiveni denetim ettiğinizden güvenli olun. Herhangi bir hasar görürseniz, bir tamirciye götürün yada yenisiyle değiştirin.

uygunsuz kullanım

Merdiven kullanımından meydana gelen kazaların sebeplerinden biri de insan hatasıdır. Merdiveni asla üretici tarafınca tavsiye edilenden değişik bir halde kullanmayın ve üstünde herhangi bir değişim yapmayın.

Merdiven kullanırken üç temas noktasını asla göz ardı etmeyin. o şekilde ki tırmanırken iki ayak ve bir el yada iki el ve bir ayak merdivene temas etmelidir. İhtiyacınız olan tüm aletleri bir alet kemeri kullanarak yanınızda taşımaya çalışın yada destek olarak birinin aletleri size getirmesini sağlayın. İstediğiniz yerden uzaktaysanız, merdivenden inin ve taşıyın.

yanlış yerleştirme

Merdiveni yerleştirdiğiniz yüzey sert ve pürüzsüz olmalıdır. Kilitlenmemiş bir kapıya bakacak şekilde yerleştirmeyin.

Merdiveni kullanırken kaymasını önlemek için birinin merdiveni tutması yada uygun bir tabana haiz olması en iyisidir.

Merdiveni kullanmanın doğru yolu

Merdiven kolay bir vasıta olarak bilinir ve bu yüzden pek oldukca şahıs onun tehlikeli doğasının bilincinde değildir. Bu aleti kullanırken tedbir alınmazsa, kullanıcının düşmesine, ciddi şekilde yaralanmasına ve hatta ölümüne niçin olacaktır. Merdiven kullanmanın risklerini azaltmak için aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 • İki şahıs asla aynı anda bir merdivene tırmanmamalıdır.
 • Merdivenlerden yukarı yada aşağı gitmeyin.
 • Kullanmadan ilkin ayakkabı tabanlarını paklayın.
 • Bir alet kemeri kullanın yada aletleri gizlemesi için bir yardımcıya bırakın.
 • Ani hareketlerden kaçının ve yavaşça tırmanın.
 • Düz bir yüzeye yerleştirin.
 • Elektrik işleri için metal merdivenler kullanmayın.
 • Merdiveni bir direğe yada direğe yaslamaktan kaçının.
 • Ağır yada büyük yükleri kaldırmak için kullanmayın.
 • Merdivenin ortasında durun ve üstüne eğilmekten kaçının.
 • Bir alet kemeri kullanın yada aletleri gizlemesi için bir yardımcıya bırakın.
barış

merdiven iyi mi kullanılır

Yerde iki ayakla denge kurmanın o denli da zor olmadığını düşünebilirsiniz; Sadece birçok şahıs dikkatsizlik ve güvenlik talimatlarına uymama sebebiyle merdivenden düşerek yaralandı. Kullanırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan güvenlik ipuçları şunları ihtiva eder:

Uygun yükseklik

Son basamakta durmak düşmeye niçin olur. Yükseklik, işinizi yapmak için son basamakta durmak zorunda kalmamanız için kafi olmalıdır. Bu yüzden merdiven alırken daha uzun bir model seçmek daha doğru olacaktır.

Eller özgür olmalıdır

Aletlerinizi ve ekipmanınızı alet kemerine asın. Merdiveni çıkarken eller özgür olmalı ki iki elinizle her iki tarafı da tutabilesiniz.

sağ açı

Merdivenin tabanı duvara yakın yerleştirilmelidir. Merdiven ile duvar arasındaki mesafenin fazla olması düşmenize niçin olabilir. 4’e 1 kuralına uyun: Her metre yükseklik için taban duvardan 30 santimetre uzakta olmalıdır.

Yerde iki ayakla denge kurmanın o denli da zor olmadığını düşünebilirsiniz; Sadece birçok şahıs dikkatsizlik ve güvenlik talimatlarına uymama sebebiyle merdivenden düşerek yaralandı.

kilitleri deneyin

Sürgülü merdivenleri kullanırken kilitleri sabitlediğinizden güvenli olun.Source bağlantı