MDF ve sunta arasındaki farklar ve özelliklerini karşılaştırın


MDF ve sunta en oldukça kullanılan ahşap ürünlerdir. Bugün, bu ahşap mamüllerin her ikisi de mobilya endüstrisinde, dolap yapımında ve benzer endüstrilerde birçok uygulamaya haizdir. Kimyasallar, yapıştırıcı vb. ile birleşerek pres basıncına doğal olarak tutulan bu mamüllerin yapısında elyaf, talaş ve talaş kullanılmıştır. Bu iki ürün üretim periyodu açısından benzerlikler gösterse de hususiyet ve tatbik açısından mühim farklılıklara haizdir. Aşağıda, bu iki ahşap ürünü birbirinden ayırmanın farklılıklarını, benzerliklerini ve yollarını inceleyeceğiz.


MDF ve sunta arasındaki ayrım

MDF ve sunta arasındaki fark

MDF, Orta Yoğunluklu Sunta anlama gelir. Sunta aslen bu ürünü İran’a ilk ithal eden şirketin adıdır ve bu ahşap ürünün özgün ismi “Sunta”dır. Bundan dolayı bu tür ahşap mamüller, bu isimle anılan kişiler içinde popüler hale gelmiştir. MDF ve sunta, manzara ve işlevsellik açısından birbirinden birçok farklılığa haizdir. MDF, ağaç liflerinden yapılır. Ek olarak, naturel ahşap dokusu şeklinde görünmesini elde eden pürüzsüz bir yüzeye ve kaplamaya haizdir. MDF yapısı Bu ahşap ürün, suntadan daha ağır ve hacimli görünüyor.

MDF, suntaya nazaran daha dayanıklı, sağlam, darbelere ve çatlamaya karşı dayanıklıdır. Bu özellikler, MDF’yi dolap, kapı, lavabo vb. iç mekan mobilyaları için iyi bir seçim haline getirir. MDF’nin bir öteki pozitif yanları da suntaya nazaran sünekliğinin daha iyi olmasıdır. Oldukça daha büyük bileşen parçacıklarına haiz olması sebebiyle, tahta vidalara karşı daha çok mukavemet gösterir. Ek olarak MDF’nin kesme yeteneği de suntaya nazaran daha yüksektir. MDF’nin ince lifleri yardımıyla panelleri kesildikten sonrasında daha pak ve muntazam bir görünüme haiz olacaktır.

MDF, ahşap şeklinde görünmesi ve hissedilmesi ihtiyaç duyulan mamüller yapmak için müsait bir seçimdir; Ek olarak MDF kullanması ahşaptan daha ekonomiktir. MDF yüzeyi iyi renk kabulüne haizdir ve boya kullanılmadan görünümü arttırılabilir. MDF ile karşılaştırıldığında sunta, boyanması rahat olmayan pürüzlü yüzeylere ve kenarlara haizdir. Pürüzsüz ve pürüzsüz yüzeyi sebebiyle MDF, suntaya nazaran oldukça iyi örtücülüğe haizdir ve her türlü kaplama kullanılabilir. MDF’den değişik olarak, sunta daha pürüzlü bir yüzeye haizdir ve çoğu zaman naturel ve plastik kaplamalar buna daha uygundur. Unutulmamalıdır ki hem MDF bununla beraber sunta ham ve lamine olarak satılmaktadır. MDF levhalar çoğu zaman her türlü mobilya ve mutfak dolabı yapımında kullanılır. Bilhassa MDF’nin şıklığı onu her türlü mutfak dolabı yapmak için müsait bir tercih haline getirmiştir.

MDF ve sunta arasındaki fark

Sunta, kanepeler ve muhtelif ahşap mamüller yapmak için kullanılır. Ahşap panellerin en yaygın kullanım alanları zemin, duvar alt konstrüksiyonu, şifonyer ve dolaplardaki raflardır. Sunta levhanın MDF’ye nazaran en mühim avantajlarından biri maliyet etkinliğidir. MDF, üretim periyodu ve daha çok dayanıklılık sebebiyle suntadan daha yüksek bir fiyata haizdir. Sunta şeklinde sunta da muhtelif kesafet aralıklarında üretilmekte ve mobilya yahut portatif yapılarda kullanılabilmektedir. Aşağıdaki tabloda MDF ve sunta arasındaki farkları görebilirsiniz.

Mülk Mdf tahta
Mamüllerin üretimi için bileşenler ve hammaddeler Üretim periyodu arduvaza benzer: lifler preslenir ve tazyik ve sıcaklık altında sıkıştırılır. İki ürün arasındaki ayrım, bileşen liflerinin boyutudur. MDF’de parçacıklar daha küçüktür ve netice olarak nihai ürün daha yoğun, daha kuvvetli ve daha homojendir. Sıcak preslenmiş tutkal ve bileşik reçine ile ağaç yongalarından yapılmıştır. Suntanın ahşap parçacıkları MDF’ye nazaran oldukça daha büyüktür, bu da bu iki ürünü birbirinden ayırmayı kolaylaştırır.
rezistans Suntadan daha sert ve sağlamdır Sunta, MDF’den daha sert ve daha azca dayanıklıdır.
Vida yiyecek Daha yoğun araç-gereç bileşimi sebebiyle daha çok burulmaya haizdir Yapı malzemesinin yoğunluğunun düşük olması sebebiyle vida kapasitesi azdır.
Ağırlık Tahtadan daha çok ağırlığa haizdir. Yapısındaki taneciklerin türü ve ağaç yongaları sebebiyle MDF’ye nazaran daha hafiftir.
fiyat MDF’den üretilen mamüllerin maliyeti suntadan daha yüksektir. MDF’den daha ekonomiktir.
MDF ve sunta arasındaki farklar

MDF ve sunta arasındaki benzerlikler

MDF ve sunta arasındaki fark

MDF ve sunta, kompozit ya da kompozit ahşap mamüller olarak bilinir. Bu iki ürünün bileşimi ve yapısı birbirinden oldukca değişik olsa da her ikisi de üretim sürecinde tazyik stresine maruz kalmaktadır. MDF ve suntaların en büyük pozitif yanları, ahşaba müsait ve ucuz alternatifler olmalarıdır. MDF ve suntanın bir öteki pozitif yanları ise artıklar ve ağaç parçacıkları kullanılarak üretilebilmesidir. Netice olarak, bu ürünleri kullanarak ağaçların hazzı olarak kesilmesini büyük seviyede önlemek mümkündür. Yaygın bir yanılgı, MDF’nin suntadan daha neme dayanıklı olduğu yönündedir. Bu anlatım yanlıştır ve neme karşı dayanıklılık açısından bu iki ahşap ürün hakkındaki emin bir görüş verilememektedir. Sadece müsait kaplamalar kullanılırsa her iki ürünün de su ve rutubet direnci büyük seviyede arttırılabilir.

Sunta MDF’den iyi mi ayırt edilir

MDF ve sunta arasındaki fark
MDF (üstte) ve sunta (altta)

Tahta minik ahşap parçacıklarından yapılmıştır. Bu parçacıklar ve parçalar, fenol-formaldehit ya da üre-formaldehit şeklinde yapıştırıcılar ve reçineler ile birleştirilerek tazyik ve sıcaklık altında sıkıştırılır ve nihayetinde yonga levha olur. MDF ise ağaç liflerinden yapılır. Bu lifler tutkalla birleştirilir ve presleme basıncı altında MDF levhaya dönüştürülür. Bu ahşabı birbirinden ayırmanın en rahat yolu, yapıldıkları parçacıkların ve talaşların türüne dikkat etmektir.

Sıkça Sorulan Sorular

MDF’yi suntadan ayırmanın yolu nelerdir?

MDF’yi suntadan ayırt etmek için ahşabın enine kesitini denetim etmeliyiz. Mikrofiberden yapılmışsa MDF, ağaç parçacıklarından yapılmışsa suntadır.

Sunta ya da MDF daha iyidir?

Genel hatlarıyla MDF, dayanıklılık, kaplama, vidalanabilirlik ve kesilebilirlik şeklinde özellikler açısından daha iyidir ve sunta çoğu zaman fiyat açısından daha ucuzdur. Sadece bu ahşap mamüllerin her ikisi de değerlidir ve kendilerine nazaran avantajları vardır.Source bağlantı