Matkapla odun kesmek ve püf noktaları


Bir proje üstünde çalışırken ansızın bir yada iki başka araca ihtiyacınız bulunduğunu fark ettiğiniz, sadece bu araçların sizin için mevcut olmadığı başınıza gelmiş olabilir. Yaratıcı bir çözüm düşünmeniz ihtiyaç duyulan yer burasıdır. Çalışırken karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlardan biri, testere olmadan odun kesme ihtiyacıdır!


Bu durumda, bir matkap kullanabiliyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bir sonraki bölümde, matkapla odun kesmenin adımlarını özetlemek gerekirse açıklıyoruz.

Bir matkapla odun kesebilir misin?

İdeal olarak, ahşabı kesmek için bir testere ve iş parçasını delmek için bir matkap kullanılır. Her her neyse, bu aletler yukarıdaki amaçlar için tasarlanmıştır ve orijinal kullanımlarının dışındaki amaçlar için kullanmak işi daha da zorlaştırır, sadece kimi zaman projeleriniz için bir testereniz olmaz yada bütçeniz yetmez ve yalnız bir matkap sizin için kullanılabilir. Bu durumda, ahşabı matkapla kesmek için birkaç numara kullanabilmeniz gerekir.

Testere odun kesmek için en iyi alet olsa da, hususi matkaplarla matkap da kullanabilirsiniz. Bu matkaplar keskin dişlere ve kenarlara haizdir, arka arkaya birden fazla delik oluşturur ve ahşabı iyi keser. Matkap ne kadar keskin olursa, ağaç o denli iyi kesilir.

şarjlı matkap

Bir matkapla odun iyi mi kesilir?

Bir matkapla odun kesmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Kesme çizgisini işaretleyin

Yapılacak ilk şey, ahşabın yüzeyindeki kesim çizgisini işaretlemektir. Bu çizgi size tam olarak nerede kesim yapacağınızı gösterecek, böylece işiniz daha doğru olacaktır. Bunu düz bir kenar yada tebeşirle yapabilirsiniz.

Güvenlik ekipmanı kullanın

İşe başlamadan ilkin işyerinde lüzumlu alet ve güvenlik ekipmanlarını kullanın. Bu tür projelerde akılda tutulması ihtiyaç duyulan en mühim şey, talaşların gözünüze kaçmaması için gözlük takmak.

Kask

İşaretli çizgi süresince bir delik açın

Kalem yada tebeşirle çizdiğiniz çizgiyi takip edin ve üstünde birkaç delik açın. Delikleri mümkün olmasıyla birlikte birbirine yakın olacak şekilde delin. Tüm yüzeyi aşındırdıktan sonrasında, delikler kağıt havlulardaki boşluklara benzer görünmelidir.

Gerekirse, kesim hattı süresince ahşabın yüzeyi, kesim hattı süresince deldikten sonrasında çıkarabileceğiniz kadar yumuşak olana kadar daha çok delik açın.

Kenar zımparalama

Deliklerden meydana gelen çapaklar, ahşabın kenarlarını pürüzlü ve düzensiz hale getirir. Çalışmanıza kaba zımpara kağıdı yada elektrikli zımpara ile başlayın ve işin kenarlarını istediğiniz seviyede düzeltin.

Hatalardan kaçınılmalıdır

Matkapla odun keserken birkaç mühim noktaya dikkat etmelisiniz.

  • Değişik tipte matkap seçenekleriniz var ise, bir matkap kullanın; Zira her döngüde daha çok odun keserler, talaşı ve öteki minik odun parçalarını temizlerler.
  • Motorlu testere ile odun keserken acil etmeyin; Zira bu iş bir testereden daha yavaş yapılır.
  • Son olarak, doğru ağaç işleme aletlerine yatırım yapın.
  • Bir matkap ucuyla odun kesebilseniz de, bu yöntem testere yerine iyi bir alternatif değildir ve tavsiye edilmez. Projelerinizde oldukca fazla ağaç kesmeniz gerekiyorsa, iyi bir demir testeresi satın almak için yatırım yapmalısınız.
ev egzersizleri

Matkabı testereye dönüştürün

Hususi adaptörler yardımıyla kolon testere, daire testere, daire testere vb. şeklinde bir delme aleti kullanabilirsiniz. Bu adaptörler çoğu zaman kullanıcının aletle çalışmasını ve aletin taşınmasını kolaylaştırmak için ergonomik bir tutamağa haizdir. Bu adaptörlerin yardımıyla matkap, testere olarak, ahşap ve metal kesmek için kullanılabilir. Bu adaptörlerin mekanik yapı tasarımı, matkabın testere benzer biçimde çalışmasını sağlar, aletin verimini ve etkinliğini arttırır ve elbet zamandan ve enerjiden tutum sağlar.

2,5-4 santimetre çapında dairesel kesimler için, marangozlar delmek için dairesel yada delgeç seçerler ve büyük delikler açmak için başka bir çözüm kullanmaları gerekir, bu da matkabı testereye dönüştürmektir. Kademeli rotor, metal silindirin dış kenarına yerleştirilmiş ve oldukca fazla tork üreten dişlere haizdir. Bu yüzden, dişi delik yada kademeli matkap ucu kullanımı, MDF’yi matkapla kesmek ve ek olarak ahşap, cam, metal vb. kesmek için uygundur. Aletin kaymasını, sarsılmasını ve sekmesini önlemek için taşlama makinesini matkaba muntazam bir halde sabitlemek gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir matkapla odun kesebilir misin?

Bu soruya yanıt verilirken denilir ki: Yöntemi iyi biliyorsanız evet.

Bu ahşabı matkapla kesmek için hangi matkabı kullanmalıyım?

Bu, çeşitli matkaplarla yapılabilir, sadece bir delgeç en iyi seçenektir.Source bağlantı