Matkap ne işe yarar? [راهنمای خرید انواع دریل] + Otomatik görüntüler


Matkap, delik açmak, vidaları açıp kapamak ve hatta yüzeyleri tıraşlamak ve yok etmek için kullanılan en mühim ve lüzumlu aletlerden biridir. Matkap ahşap, taş, beton ve çeşitli yüzeylerde kullanılabilir. Kafi kalite ve imkanlara haiz olduğu takdirde çeşitli amaçlar için kullanılabilir.
Bu yazımızda matkap kullanımını tanıttık ve ihtiyacınıza en uygun ürünü satın almanıza destek olmaya çalıştık.

Ne için iyi bir matkap ucu almalıyım?

Kim bilir hangi matkapları satın alacağınız sorusu sizin için ortaya çıktı. Alırken piyasadaki ürün çeşitlerini göz önünde bulundurmalı ve matkabın kullanımını bilmelisiniz. Havlu ve hela sifonu takmak, bir avize takmak yada bir tek delmek benzer biçimde günlük görevleri gerçekleştirmek için bir matkap kullanmak ister misiniz? Yoksa daha büyük onarımlar ve taş yada tuğlada daha büyük delikler açmak için mi? Matkapların bir çok oldukça işlevlidir ve çeşitli alet kullanımları istiyorsanız oldukça işlevli bir makine kullanabilirsiniz. Genel olarak, uygulamanızı biliyorsanız, istediğiniz matkap türünü daha kolay bulabilirsiniz.


Dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir öteki husus da lüzumlu yüzey yüksekliğidir. Matkabın boyutu ve ağırlığı, proje üstünde çalışmak için harcayacağınız süreyi etkileyecektir. Alet ağır ve büyükse oldukça acele yorulur. Bu yüzden uzun süre çalışabileceğiniz bir egzersiz seçin.

İş için oldukça gezi ediyor musunuz? Fazlaca fazla hareket edecekseniz yada çalıştığınız yerde elektrik prizine kolayca erişemiyorsanız, elektrikli matkabı göz ardı edip şarjlı bir matkabı tercih etmek en iyisidir.

Değişik egzersiz türleri kullanın

Aşağıda, size 4 tip matkap, bunların temel özellikleri ve kullanımlarını tanıtacağız.

Kablosuz tornavida

Şarjlı tornavida uygulaması

Evimizdeki tüm minik işleri yapabileceğiniz oldukça yönlü bir ürün arıyorsanız, şarjlı tornavidalı matkabı tercih edin. Bu ürün matkap ve tornavida olarak kullanılabilir. Bu, vidayı açıp kapatmak için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu aletler, değişik tipte matkap ve tornavidaların kullanılması sebebiyle ahşap ve metal benzer biçimde değişik malzemeler üstünde kullanılabilir.

Akülü matkapların avantajları: Ahşap yada metal olarak kullanılabilir

Akülü matkabın dezavantajları: İnşaat malzemelerinde kullanıma uygun değildir, oldukça amaçlı matkaptan daha azca dayanıklılık, darbeli matkaptan daha düşük tork ve daha düşük hız.

Şarj edilebilir aletlerin kullanımı, elektrikli aletlere gore daha kolaydır; Şu sebeple güç girişine erişim, kablo uzunluğu vb. sorunları yoktur. Sadece bu tür cihazlarda çoğunlukla karşılaşacağınız sorunlardan biri de bataryasıdır. Şarj edilebilir bir pilin ömrü büyük seviyede aletin iyi mi kullanıldığına ve pilin bakımının iyi mi yapıldığına bağlıdır.

Akülü Kombi Tornavida

Akülü Kombi Tornavida

Akülü vidalama makinesi, sert yüzeylerde delmeye uygun hale getiren ek özelliklere haiz bir tornavidadır. Matkabın arkasında birbirine çarpan ve matkabı öne doğru iten iki yivli metal plaka vardır. Bu mekanizma matkabın enerjisini arttırır ve beton benzer biçimde sert yüzeylerde delik delmeyi mümkün kılar. Netice olarak, bu ürün darbeli delmeden de yararlanan oldukça amaçlı bir matkap ve elektrikli tornavidadır. Bazı oldukça işlevli matkaplarda fırçasız motor bulunur (karbonsuz); Doğrusu motorları, bobin yada kıvılcım olmayacak şekilde tasarlanmıştır ve netice olarak daha azca ısı üretirler ve daha dayanıklıdırlar ve matkabın toplam boyutu birazcık daha küçüktür.

Akülü göğüs matkabının avantajları: Her türlü duvar, ahşap ve metal yüzeylere uyumluluk, delme, açma ve civatalama ve çekiçleme kapasitesi.

Akülü göğüs matkabının dezavantajları: Fiyatı öteki delme türlerine gore daha yüksek, daha düşük tork ve daha düşük hız

Tertipli şarj, averaj pil sıcaklığı, kendinden korumalı piller kullanmak, zayıf pillerin bakımını yapmak, pili şarj etmek ve pili nemden korumak pil ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şeylerdir.

Beton delme

Beton delme uygulaması

Adından da anlaşılacağı benzer biçimde beton matkabı, beton üstünde çalışmak için idealdir. Bu tip, dönerken matkap ucunu etkileyen ve daha yoğun malzemelerde matkap ucunun daha kolay hareket etmesine destek olan bir çekiç hareketine haizdir. Ek olarak, zayıf yüzeylerde delik delmek için darbe modunu dönem dışı bırakabilirsiniz. Ek olarak konumu döndürebilirsiniz Kapatın ve mağara ve kalem benzer biçimde düz bir matkap ucu kullanın ve beton ve tuğla duvarları yok edin. Bu özellik, çeşitli amaçlarla duvarda kanal yada oluk oluşturmak için kullanılabilir. Beton matkaplarının yüksek mukavemeti boyutlarını büyüttüğü için ev kullanımı için uygun değildir.

Beton delmenin avantajları : Yapı malzemelerinde muhteşem performans, oldukça kuvvetli, çekiçle yok etme kabiliyeti

Beton Delmenin Dezavantajları: Akülü tornavidaya kıyasla sınırı olan verimlilik, büyük boyut ve ağırlık

Beton çekiç ucu bir çekiç etkisine haizdir ve dönerken ucu etkisinde bırakır, bu da ucun yoğun malzemeler içinde daha kolay hareket etmesine destek sunar. Beton matkaplarının yüksek mukavemeti boyutlarını büyüttüğü için ev kullanımı için uygun değildir.

darbeli Matkap

darbeli delme uygulaması

Darbeli matkap, beton karıştırıcıya oldukça benzer, bu ürün yüksek güce haizdir ve bir takım süratli vuruşla çalışır ve duvarlar ve duvarcılık malzemeleri üstünde çalışmak suretiyle tasarlanmıştır. Darbeli matkap ile beton mikseri arasındaki fark, darbeli matkapta matkabın dönüşünü durduramaz ve tek başına darbe işlevini kullanamazsınız. Netice olarak, bu ürün zarar görmez.

Darbeli delmenin avantajları : Yapı malzemelerinde muhteşem performans, yüksek direnme

Darbeli delmenin dezavantajları: Fazlaca amaçlı bir matkapla karşılaştırıldığında sınırı olan verimlilik

Güç kaynağına gore delme uygulaması

şarjlı matkap

şarjlı matkap

Şarj edilebilir matkaplar portatiftir ve bu tarz şeyleri kullanmak için elektrik prizi aramanıza gerek kalmamıştır. Bu matkap çoğu zaman daha ağırdır ve batarya kullanımından dolayı Basım matkabından daha ağırdır.

matkap pil voltajı

Şarj edilebilir matkap pilinin üstünde volt olarak anlatılan bir sayı yazılıdır. Bu sayı cihazın enerjisini göstermektedir. Çaba ne kadar yüksek olursa, matkap o denli kuvvetli ve sert yüzeylerde o denli fazla tork üretir.

pil kapasitesi

Akım gücü ne kadar yüksek olursa matkabı o denli uzun süre kullanabilirsiniz. Normal olarak işin türünü de göz önünde bulundurmalısınız ve iş ne kadar zorsa pil tüketimi o denli fazladır.

Lityum iyon batarya

Bir çok şarj edilebilir matkapta bir lityum iyon pil kullanılır. Bu piller çevre için güvenli olmasının yanı sıra hafifçe ve güçlüdür. Lityum iyon pili, pil ne kadar dolu yada boş olursa olsun istediğiniz süre şarj edebilirsiniz. Ek olarak bu piller kendi kendine boşalma olmaz. Doğrusu pili uzun süre dolu bırakırsanız istediğiniz süre kullanıma hazır olur ve şarjının bir tek bir kısmı azalır.

Lityum piller tamamen boşalmamalı ve mümkün olduğunca sık şarj edilmelidir. Li-ion pillerin tamamen boşalmaması gerektiği benzer biçimde tam olarak şarj edilmesi de gerekmez. Bu tür piller, %90-100 oranında şarj edilirse hızla boşalır. Bu yüzden, bu pilin ömrünü uzatmak için tamamen şarj etmekten kaçının. Li-ion piller 40°C’nin üstündeki sıcaklıklarda şarj edilmemeli yada tamamen şarj edildikten sonrasında şarj cihazında bırakılmamalıdır.

Elektrikli matkap

Elektrikli matkap uygulaması

Rahat elektrikli matkap, uzun soluklu kullanım için uygundur. Matkabın kablosuz olması, kullanıcının pili değişiklik yapmak zorunda kalmadan işini tamamlamasını ve pilin şarj olmasını bekleyerek süre kaybetmemesini sağlar. Sadece kablosuz bir aygıt kullanıyorsanız arkanızda uzun bir sıra bulunduğunu ihmal etmeyin; Bu yüzden herhangi bir yere takılmamaya dikkat edin. Akülü matkabın gücü watt olarak gösterilir. Bu sayı ne kadar yüksek olursa, inşaat malzemeleri ve duvarlar benzer biçimde sert yüzeylerde matkap o denli uygun olur; Daha azca güce haiz cihazın zayıf seviyeleri için kafi olmakla beraber.

Bir matkap satın alırken ipuçları

delme torku

delme torku

Newton metre cinsinden anlatılan matkap torku, matkabın dönme kuvvetini ifade eder. Bir matkapla çalışırken değişik sertlik derecelerine haiz değişik yüzeyler üstünde çalışıyorsanız, matkap torku değiştirebilmelidir. Tuğla benzer biçimde sert malzemeler için yüksek tork gerekir; Sadece ahşap yada sıvalı bir duvarla çalışmak için matkabın torku yüzeye zarar vermeyecek şekilde azaltılmalıdır. Bazı matkaplar 20’ye kadar değişik tork ayarına haizdir. Düşük oranda torkla başlamanızı ve kademeli olarak artırmanızı tavsiye ederiz.

delme hızı

RPM (dakikadaki devir sayısı) cinsinden görüntülenen matkabın hızı, matkap ucunun matkapta ne kadar süratli döndüğünü gösterir. Bu sayı, matkabın herhangi bir yüzeye temas etmeden ne kadar süratli döndüğünü gösterir. Çoğu zaman matkap yüzeyle temas ettikçe matkabın hızı düşer. Bazı egzersizlerde hız değiştirilebilir. Tork benzer biçimde değişkenliği, üstünde çalıştığınız malzemenin türüne bağlıdır. Düşük hız, kol sıkıştırma yada yumuşak malzemelerde delme için uygundur, sadece yüksek hız, sert yüzeylerde delme için uygundur.

darbeli delme yoğunluğu

Darbe yoğunluğu, kazının çekiçleme kuvvetini ifade eder. Ve bu sayı ne kadar yüksek olursa, darbeler o denli ağır ve kuvvetli olur. Aslına bakarsak, yüksek joule hızı, kesme ve yok etme işleminde oldukça mühim olan delme hızını artırır.

Kulp tasarımı

Matkap sapının rahatlığı oldukça mühim bir nokta şu sebeple aleti tutmak daha kolay ve çalışırken devamlı elinizin pozisyonunu değişiklik yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Ek olarak matkabın basıncını doğru noktaya kolayca uygulayabilirsiniz.

Matkap titreşim damperi

Titreşim önleyici, sürtünmeden meydana gelen enerjiyi ve matkap açıldığında oluşan ısıyı emerek alet titreşimini azaltır. Titreşim önleme yalnızca daha iyi emek verme neticeleri sağlamakla kalmaz, bununla birlikte ekip ömrünü de artırır.

Matkap pençesi

Darbeli matkapların kullanışlı özelliklerinden biri güvenlik kavramasıdır. Alete fazladan yük uygulandığında ve matkap dönerken bir şeye çarptığında, güvenlik kavraması matkabı ve matkap ucunu durdurur.

Üç otomatik sistem

Alıştırmaları değiştirebilmek için üç sistemin türüne dikkat etmelisiniz. Üç sistemden bazıları otomatiktir ve manuel olarak kolayca değiştirilebilir, ötekiler bir anahtarla sıkılır, tam bir eğitim için matkap ucunun iyi mi değiştirileceğine ilişkin makaleyi okuyabilirsiniz.

Matkap ve matkap ucunun önünde üç sistem vardır. Üç otomatik sistem, bir anahtara gerek kalmadan matkap uçlarını süratli bir halde değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

Matkabı değiştirebilmek için anahtar gerektiren üç sistemde, matkap satıldığında anahtar üstünde sağlanır. Bu üç sistem daha oldukça endüstriyel ve ağır matkaplarda kullanılmaktadır. Ilkin, anahtarı yada anahtarı üç sistemdeki deliğe sokun ve saat yönünün tersine çevirin. Bunu, üçgen sistem istenen boyuta açılıncaya ve matkabı çıkarabilecek duruma gelene kadar yapın.

Üç otomatik sistemde, ilkin üç sistemi de tamamen boşalana kadar saat yönünün tersine döndürmelisiniz. Arkasından matkap ucunu yavaşça çıkarın ve hasar olup olmadığını deneyin. Arkasından yeni matkabı düz tarafı ile üç sistemin içine yerleştirin ve üç sistemi bir elinizle tutun. Matkabı takının ve matkabın her üç sistemde de sıkı olduğundan güvenli olmak için tetiğe hafifçe basın.

Matkap derinliği göstergesi

Derinlik mastarı, deldiğiniz deliğin ihtiyaç duyulan derinliği aşmamasını sağlar. Bu yüzden, birkaç delik açtığınızda, derinlikleri aynı olacaktır.

Bu yazıda, tatbikat türlerini uygulamalarına ve güç kaynaklarına gore incelemeye çalıştık. Manyetik matkaplar yada şaft delme benzer biçimde bazı şeylerden bu yazıda bahsedilmese de ilgili makaleye başvurabilir ve tüm kılavuzunu okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ne için iyi bir matkap ucu almalıyım?

Matkabı havlu askısı ve hela sifonu takmak, avize takmak yada bir tek taş yada tuğlada delik açmak yada daha büyük delikler açmak benzer biçimde günlük işler için kullanmak ister misiniz? Çeşitli vasıta kullanımları istiyorsanız, oldukça işlevli bir aygıt kullanabilirsiniz. Genel olarak, uygulamanızı biliyorsanız, istediğiniz matkap türünü daha kolay bulabilirsiniz.

Matkap alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Tork, hız, delme darbe yoğunluğu, kol tasarımı, titreşim sönümleyici ve debriyaj, üç sistem ve delme derinliği göstergesiSource bağlantı