Marangozlukta mağaraların kullanılması ve bunların bakımının iyi mi yapılacağına dair bir rehber


Bir keski yada keski, herhangi bir marangoz için oldukca kullanışlı ve ergonomik bir araçtır. Her marangoz sanat eseri yaratmak için yüksek kaliteli aletlere gerekseme duyar, bu yüzden aletlerin kalitesi ve çeşitliliği geçmişten bugüne oldukca değişti, bugün alet mağazalarında değişik kalitede aletler bulabilirsiniz. Kaliteli aletler satın almanın yanı sıra bakımlarının ve kullanımlarının da oldukca mühim olduğu akılda tutulmalıdır. Mağara ve iyi mi kullanılacağı hakkında bilmenizde fayda olacak her şeyi öğrenmek için bizimle kalınca.


mağara

İlk adımda, bir takım çekiç ve çekiç hazırlamanız gerekir. Pahalı bir alet almanıza gerek yok, ucuz bir alet bile doğru kullanıldığında dayanıklı olabilir.

Ek olarak şunu okuyun: Mağara türleri ve bunların kullanımıyla ilgili eğitimi tek bir makalede tamamlayın

Seçeceğiniz tokmak ya da tokmak, keskiye zarar vermemek için tahta, kauçuk ya da plastikten yapılmış olmalıdır.

mağara

Piyasada her biri belirli bir uygulama için tasarlanmış değişik türde mağaralar mevcuttur. Alet seçimi, yapmak istediğiniz işin türüne bağlı olmalıdır.

Mağara bileme

Mağaranın her kullanımından ilkin ve sonrasında kenarları denetim edilmeli ve keskinleştirilmelidir. Bir tek kısa bir süre ayırarak, özensiz işlerin, şımarık işlerin vs. önüne geçebilirsiniz. Bu hasarlar emek harcama esnasında ortaya çıkmayabilir ve ahşabı cilalayıp işi tamamladıktan sonrasında iş sonucunun tamamen zarar görmüş olduğu anlaşılır.

mağara

Ağaç işleme kelepçeleri kullanın

Tahta parçasını tezgahın üstünde sıkıca tutun. Basınca iyi dayanabilen pürüzsüz, durağan(durgun) bir yüzey üstünde çalışmak önemlidir. Tahta parçasını marangoz mengenesi ile masaya tuttururken ahşaba zarar vermemeye dikkat edin. Güvenilir olmak için, tahtada kıskaçlara yer bırakmayan fazladan bir parça kauçuk yada tahta kullanmak en iyisidir.

mağara

Mağarayı iki elinizle sıkıca tutun

Bir elinizle mağarayı ahşabın kenarına sıkıca bastırın ve öteki elinizi denetlemek ve yönlendirmek için kullanın.

mağara

tavsiye: En keskin keski türleri bile ahşabın yüzeyini kesmek için birazcık güç gerektirir.

mağara

mağara iyi mi korunur

Keskiyi emek harcama yüzeyine 16 ila 20 derecelik bir açıyla tutmalısınız. Her adımda ahşabın yüzeyinden azca oranda kati; Şundan dolayı fazla ve yanlış yükleme durumunda ahşap çatlayabilir yada alet zarar görebilir.

mağara

mağara iyi mi kullanılır

  • Çalışırken bir düğüm atarsanız, vurmak için bir tokmak yada tokmak kullanın. İlk başta, mağaranın ucunu hafifçe vurun ve peşinden gerekirse daha çok baskı uygulayın.
  • Keskiyi ahşaba çapraz olarak yerleştirin, keskiyi baskın elinizle tutun ve öteki elinizle doğrultun.
  • Kesmek istediğiniz odun miktarına gore mağaranın açısı ayarlanmalıdır. Sonrasında doğranmış ahşabı ayırmak için yukarı çevirin.
  • Ahşabın büyük bir kısmını çıkarmak istiyorsanız demir testeresi kullanmalı yada deliği dikey olarak kullanmalı ve ahşabı dokusu yönünde kesmelisiniz.
  • İşi bitirdikten sonrasında, mağarayı iyice temizleyip bileyin ve pastan korumak için birazcık yağ kullanın.

Yapışkan kağıtSource bağlantı