Marangoz vida çeşitleri ve kullanımları + resimler


Ahşap işçiliğine başladığınızda işinizin çivileneceğini düşünüyor muydunuz? Bir vidanın daha eksiksiz bir vasıta olduğu doğrudur, sadece fazlaca fazla güç gerektirmeyen projeler için bir vida kullanılabilir. Değişik çivi türleri bulunduğunu ve her türün belirli bir amaç için kullanıldığını biliyor muydunuz? Ağaç işlemede hususi alet yapılırken vida ve çivi arasından hangisi seçilmelidir? Vida çeşitleri nedir?
İşin türüne ve projeye nazaran doğru çivi seçimi fazlaca önemlidir. Çivilerin bir çok demir yada çelikten yapılır ve numarasına nazaran değil ağırlığına nazaran satılır. Bir çok çivi türü paslanmayı önlemek için galvanizlenir.

İlk çivi milattan birkaç bin yıl ilkin yapılmıştır. Ortadoğu’da çivi kullanımı, inşaatlarda demir çivilerin kullanıldığı 3000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Geçmişte el yapımı çiviler kullanılıyordu, bu yüzden çiviler geri dönüştürülecek kadar değerliydi, el yapımı çivileri çıkarmak için kütük evleri yakıyorlardı. İnsanoğlu bugüne dek iki parça tahta yada metali birbirine tutturmak için çividen daha kolay ve etkili bir alternatif bulamamıştı.

tırnak tipi

Tırnağın görünümü ve dokusu, incelerken aklınızda bulundurmanız ihtiyaç duyulan ilk şeydir. Bir çok çivi için araç-gereç parlatılmış yada galvanizli çeliktir. Galvanizli çiviler neme karşı dayanıklıdır ve hususi galvanizli çiviler daha fazlaca ahşap işleri bittikten sonrasında boyanması ihtiyaç duyulan sert ahşaplar için kullanılır.

Perçinleri hazırlamak için pirinç, bakır, alüminyum, çelik, paslanmaz çelik vb. çeşitli malzemeler kullanılabilir. Çelik çivilerin bir çok kaplanmıştır; Bu tırnakların kaplama malzemesi, tırnağın ahşap dokuya batmasını elde eden vinildir. Fosfat, tırnak performansını çoğaltmak için değişik tırnak tiplerini kaplamak için de kullanılır. Tırnakta kılıf yoksa kırılgan tırnak yada kılıfsız çivi olarak adlandırılır.

tırnak boyutu

17. yüzyılda tırnakları ölçmek için bir kuruş terimi kullanılıyordu, bundan dolayı 100 çivi 4p değerindeyse buna 4d çivi, 100 çivi 5p değerindeyse 5d çivi olarak adlandırılıyordu. Bu benzetme fazlaca eski olmasına karşın ABD Birleşik Devletleri’nde hala kullanılmaktadır. Genel olarak, 4d çivinin uzunluğu ortalama 38 mm’dir ve 16d, 88 mm’dir.

2 x 30, çivinin 30 mm uzunluğunda (tırnak başı hariç) ve 2 mm çapında olduğu anlamına gelir.

vida türleri

yuvarlak çivi

Adından da anlaşılacağı şeklinde, bu çivi kolayca dövülebilen yuvarlak bir başlığa haizdir. Bu çivi ahşabın içine fazlaca fazla saplanırsa ahşabın yarılmasına niçin olur. Yuvarlak başlı cıvata, yapı ve işlevin estetikten daha mühim olduğu genel amaçlar için kullanılır.

Oval başlı çivi

Oval başlı tırnak resmi

Oval uçlu bir çivi, ahşabın yarılmasına niçin olmaması haricinde yuvarlak başlı bir çiviyle nerede ise aynıdır. Bu çivinin başı ana çivilerden daha düzdür ve ahşabın yüzeyine yumuşak bir halde oturur. Beyaz çivi daha fazlaca işin görünümünün mühim olduğu bağlantılarda kullanılır.

Ek olarak okuyun: Değişik vida türleri ve bunların iyi mi kullanılacağı

duvar çivisi

inşaat çivi resmi

Bu çiviler, taş ve ahşabı yapıştırmak şeklinde şeyler için mükemmeldir. Duvar vidaları, daha çok güç ve paslanmaya karşı direnç için çinkodan yapılmıştır. Çinko, tırnakların sert yüzeylere nüfuz etmesini sağlar.

vernik

Fotoğraf

Bu çivi, işin görünümünün fazlaca mühim olduğu projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitirme çivisi ahşabın yüzeyine saplanır ve ahşabın yüzeyinde fazlaca hafifçe bir boşluk oluşturur. Bu çivi, başının fazlaca daha minik olması haricinde yuvarlak başlı çiviye fazlaca benzer.

Geniş başlı saplama

Geniş başlı saplama

En eski perçin türlerinden biri, antik çağlardan beri yaygın olarak kullanılan ve çoğunlukla antika ve antika eşyalarda görülen geniş başlı perçinlerdir. Bu çivinin çapı gövdesinin iki katı ve uç açısı 60 aşama olduğundan geniş başlı çivi olarak adlandırılır.

sarmal çivi

sarmal çivi

Bildiğiniz şeklinde, ahşabın içine vidalanan bir metal parçası, ahşap ve MDF vidaları şeklinde kuvvetli ve sağlam bir bağlantı oluşturabilir. Bu amaçla aynı özelliklere haiz spiral gövdeli çiviler yapılmıştır. Vidalar keskin uçlarından dolayı ahşaba batar ve birkaç saat sonrasında oluşan boşluğu ahşap doldurur. Kendiliğinden kılavuzlanan vidalar yada havşa başlı vidalar çoğu zaman yüksek kaliteli çelikten yapılır ve sert ve dayanıklı ahşap için uygundur.

çatı çivileri

çatı çivisi fotoğrafı

Bu çivi, paslanmayı önlemek için galvanizli olduğundan dış mekan kullanımı için idealdir. Bu vida, İzogam ve öteki çatı kaplama başlıklarını takmak için kullanılır ve düz bir başlığa ve çeşitli boyutlara haizdir.

ayakkabı çivisi

ayakkabı çivisi

Bu çivi fazlaca minik ve dardır ve çoğu zaman çivileme ve kontrplak birleştirme vb. işlerde kullanılır. Bu çivi fazlaca küçüktür, bu yüzden onunla çalışmak fazlaca zor olsa gerek.

çelik çivi

çelik çivi

Beton çivi olarak da adlandırılan çelik çiviler, beton duvarları çivilemek ve iki parça ahşap yada metal parçayı birleştirmek için kullanılır. Bu çivi hava koşullarına dayanıklıdır ve hem kaplamalı hem de kaplamasız çeşitleri mevcuttur.

Ek olarak okuyun: Çekiç türleri, kullanımları ve resimlerine giriş

alçıpan çivi

Alçıpan çivi resmi

Alçıpan vidaları, kağıt yöntemini yırtmadan sıvaya nüfuz edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu çiviler nispeten pürüzsüz, yuvarlak bir başlığa haizdir ve duvar pervazına ortalama bir inç kadar nüfuz eder. Ağaç işleme projeleri için alçıpan çivi yada vida kullanmak iyi bir düşünce değildir.

damızlık

damızlık

Bu çivi zile benziyor ve kanepenin üst kısmında kullanılıyor. Bakır, bronz ve krem ​​renkleri bulunan bu çivi dekoratif olduğundan daha fazlaca dekoratif işlerde kullanılmaktadır.

başsız çivi

başsız çivi

Bu çivi, düzgüsel yada delikli çivilere fazlaca benzer ve dar bir gövdeye haizdir. Bu vida daha fazlaca hafifçe ahşap işlerinde kullanılır ve çapı en fazla 2 santimetre olan iki ahşap parçasını birbirine bağlayabilir. Bu çivinin başı yoktur, dolayısıyla bu çivinin kullanıldığı durumlarda ahşabı cilalamak daha kolaydır.

Pnömatik çivi çakma makinesi başsız çivileri ahşaba hava basıncıyla çaktığı ve çivinin başı ahşapta görünmediği için bu ahşap işleri bitirmek fazlaca daha kolaydır.

Geleneksel zemin çivisi, düzgüsel geleneksel zemin çivisine fazlaca benzer ve onun şeklinde köşeli bir şekle ve kaba bir tasarıma haizdir. Bu iki vida arasındaki tek fark kafalarının şeklidir. Bu vida düz bir başlığa haizdir ve vintage seçimi zeminlerde kullanım için idealdir.

Halka şeklindeki çivi

Fotoğraf

Bu çivi, şaftının etrafındaki halkalar sebebiyle vidaya fazlaca benzer ve şaftın etrafındaki halkalar ahşapla daha kuvvetli bir bağlantı sağlamış olduğu için en iyi ağaç işleme çivilerinden biridir.

Çift başlı çivi

Çift başlı çivi

Beton kalıp yapmak için çift başlı bir çivi (keskin bir çift başlı çivi) kullanılır ve onun yardımıyla geçici yapılar için ahşap çerçeveler yapabilirsiniz. Bu vidanın görünümünden de anlaşılacağı suretiyle uç kısmında biri ahşabın haricinde konumlanmış ve yapıdan dışarı çekilmesini elde eden iki başı vardır.

çivilenmiş

çivilenmiş

Bu tür çiviler bayağı çivilere fazlaca benzemez, sadece çekiçle çakılır. Bu çivinin ucu, çivi çakıldıktan sonrasında içinden bir ip, kablo, tel vb.nin geçebileceği kavisli bir eke haizdir. Öteki durumlarda kolye olarak da kullanılabilir. Montaj malzemesi karbon çeliğinden yapım edilmiş olup rutubet şeklinde hava koşullarındaki değişikliklere karşı dayanıklıdır.

Dalga tokası

Dalga tokası

Bu kilit düzgüsel bir çiviye fazlaca benzemez, sadece aynı aplikatöre ve çekiciye haizdir. Dalgalı kilit, bir tarafı sivri olan dalgalı bir levhadan oluşur ve bir İran’a tahta takmak şeklinde şeyler için kullanılır.

kapak çivi

kapak çivi

Bu çivi, başı kesik bir çiviye fazlaca benzer, tek fark yuvarlak uçtur. Çivinin ucunda ahşabın dokusuna taşlanmak ve batmak için kullanılan bir delik de vardır. Sonunda tırnağı macunla kaplayabilir ve boyayabilirsiniz. Bu çivi çoğunlukla çerçeveler, kapılar ve pencereler için kullanılır.

geleneksel çivi

Geleneksel tırnakların resimleri

Bir çok insan eski evleri yenilemekle fazlaca ilgilenir ve geçmiş duygusuyla çağıl bir ev ister. Bundan dolayı geleneksel çivi, ahşap işçiliği yaşamına geri döndü. Bu çivi pürüzlü bir görünüme, yüksek mukavemete haizdir ve büyük projeler için uygundur.

Geleneksel zemin çivi çakma makinesi

Geleneksel döşeme vidalarının resimleri

perçin

perçin

Metalde daha kuvvetli bağlantılar oluşturmak için perçinin malzemesinin lüzumlu olan metalinkiyle aynı olması en iyisidir. Mesela, çelik levhaları bağlamak için alüminyum perçinler, bakır levhaları bağlamak için ise çoğu zaman bakır perçinler kullanılır. Perçin saplaması bununla beraber baş pul, pul yada geniş çiçek olarak da bilinir. Bu hususi perçin tipi, yumuşak kısım bağlandığında kırılma olasılığını azaltan bir contaya haizdir.

Paslanmaz alüminyum perçinler

Paslanmaz alüminyum perçinler

Alüminyum perçinler, çelik sacların ve çeşitli metallerin birleştirilmesinde kullanılır. Bu perçin, paslanma ve tırnak aşınması olasılığının yüksek olduğu alanlarda kullanılır. Alüminyum, korozyona karşı direnci sebebiyle değişken ve nemli hava koşullarına haiz ortamlarda kullanım için uygun bir seçimdir.

katı perçin

katı perçin

Yekpare perçin, metal bir varil şeklindedir ve fazlaca dayanıklı ve dayanıklıdır. Bu vida büyük inşaat işlerinde ve ağır ekipman yapımında kullanılır. Bu perçin, metal köprülerin ve tayyare gövdelerinin yapımında kullanılır. Bu perçinin sağlamlığı için perçin deliğinin çapı, perçinin uzun süre yerinde sağlam duracak ve gevşemeyecek şekilde dikkatlice ayarlanmalıdır.

omuz çivisi

omuz çivisi

Bu çivi daha fazlaca nailer ile kullanım için kullanılır ve ahşap parçaları yüksek hız ve hassasiyetle kolayca birleştirir. Bu tür tırnağın tırnağı fazlaca minik olduğundan boyamak fazlaca kolaydır.

bant çivi

bant çivi

Bant çiviler işin türüne nazaran değişik boyut ve tiplerde mevcuttur, işiniz için doğru modeli seçebilirsiniz. Şerit çiviler nervürlü, matkaplı ve kolay tiplere haizdir. Bir tür şerit çivi, halkaları olan ve ahşap dokuyu kesen nervürdür. Vida matkabının çentikli zinciri, vidanın ahşaba dönerek batmasına ve kolay çıkmamasına niçin olur. Bükülmüş çivileri çıkarmak için çivi çekici adında olan yaygın olarak kullanılan bir alet kullanılır. Oje çeşitlerini ve kullanım alanlarını öğrenmek için Oje nedir yazısını okuyun.

Kutulardaki, paketleme paletlerindeki vb. ahşap parçaları bağlamak için kolay bir şerit çivi kullanılır. Çubuk çivilerin avantajları içinde artan emek harcama hızı, daha yüksek sertlik ve dayanıklılık ve daha azca endüstriyel atık yer alır.

Bu sıralama, piyasadaki tüm vidaları içermez. Bir hırdavatçıya giderseniz, bu makalede ve okuyucunun sabrında tanım edilemeyecek fazlaca çeşitli vidalar görmüş olacaksınız. Bundan dolayı, bu yazımızda ahşap işçiliğinde en mühim çivi türlerini tanıttık ve inceledik. Umarız yukarıdaki yazımızı okuyarak tırnak çeşitleri ve kullanımları hakkında yararlı bilgiler edinmişsinizdir ve işiniz için doğru tırnağı kolayca seçip hazırlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Vida nedir?

Çoğu zaman sivri uçlu bir metal parçası ve iki ahşap yada metal parçasını birleştirmenin en kolay yolu.

Ondan sonra ne tür bir tırnak pası?

Bir çok çivi türü paslanmayı önlemek için galvanizlenir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı