Makita markasının zamanı, ürünleri ve başarıları


Makita dünyaca meşhur markalardan biridir ve bu markayı bilmeyeni bulamazsınız. Şirket ilk olarak 1915’te Japonya’da elektrikli aletleri satmaya ve onarım etmeye başladı. Arkasından 1935 senesinde ilk ürününü elektrik motoru yaparak piyasaya sürdü, 1938 senesinde şirketini resmen tescil ettirdi ve hemen sonra 1958 senesinde ilk elektrikli ve elektrikli aletleri piyasaya sürdü.

Yeni kurulan Makita firmasının ürün yelpazesini genişletmesi uzun sürmedi ve pazarın gereksinimlerini öğrenerek ve dünyadaki son olarak teknolojiyi kullanarak binin üstünde değişik endüstriyel alet üretmeyi başardı. Ek olarak kaliteli ürün ve satış sonrası hizmetler sunarak müşterilerini memnun etmeyi başarmıştır.

Makita ürünleri

Makita ürünleri genel olarak şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Portatif aletler: anahtar, kolay matkap, darbeli matkap, beton kırma ve yıkım, tornavida ucu, portatif tornavidalar, daire testere, gönye testere, ağaç işleme makinesi, ağaç işleme makinesi ve metal kesmek için makaslar.
  • Elektrikli el aletleri: darbeli matkap, matkap, planya, testere, kesici, freze bıçağı, elektrikli çim biçme makinesi, üfleyici, elektrikli süpürge, yüksek basınçlı temizleyici, lazer terazisi ve ölçüm aleti.
  • Benzinli aletler: elektrik motoru, elektrikli testere, çim biçme makinesi, üfleyici ve tırpan
  • Ürünler ve yan ürünler: kahve makinesi, megafon, tekerlekli sandalyeler, süpürgeler, ufak müzik setleri, battaniyeler ve ceketler
Makita

Makita’nın ana hedefi taşınabilir aletler üretmektir ve bu yüzden 2003 yılına kadar hisselerinin ortalama %52’si matkap, tornavida, zımpara vb. aletlerin üretimine harcanmıştır. Ek olarak bu şirket, ızgara, ızgara vb. portatif ağaç işleme aletleri üretimi alanında da etkinlik göstermektedir. 2003 yılına kadar satışların ortalama %19’u bu aletlere ayrılmıştı.

Bu firmanın bir öteki etkinlik alanı da, 2003 yılı sonuna kadar satışların ortalama %1’ini oluşturan testere, rende vb.

Makita yan kuruluşları

mactik

2002 senesinde Makita, kalıp üretim deneyimini ve teknoloji uygulamasını kullanarak Maktec markası altında yeni takımları piyasaya sürdü. Maktec, Makita ve teknoloji kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir ve bu ürünleri sağlamanın amacı, aletleri Asya pazarlarında makul bir fiyata satmak ve genel ve ustalaşmış olmayan tüketicilere hitap etmekti. Bu ürünleri üretirken üretim maliyetlerini düşürerek ürünün tüketiciye nihai fiyatını düşürmeye çalışmışlar sadece bu Maktek alet ve ürünlerinin kaliteli olmadığı anlamına gelmemektedir.

Makita elektrikli el aletleri nerede yapılır?

Makita

Makita ürünleri Avrupa ve ABD devletlerinde uygun fiyatlıydı, bu yüzden 1970’in sonuna kadar alet pazarının beşte birini işgal edebildiler. Bugün Almanya, ABD, İngiltere, Belçika, Singapur, Avusturya, Brezilya, Romanya, Tayland ve Çin benzer biçimde değişik ülkeler Makita’nın hissedarıdır ve bu ülkelerde şirketleri bulunmaktadır.

Makita

Bu ürünlerin kalitesi değişik mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Hayır demek zorundayız. Bundan dolayı Makita’nın benzersiz özellikleri içinde yüksek kalite, tasarım ve kırılgan mühendislikten bahsedebiliriz. Makita ürünlerinin kalitesi uzmanlar ve deneyimli tasarımcılar tarafınca denetim edilmiş ve tüm hususi testler yapılmış ve internasyonal standartları elde etmeyi başarmıştır.

Makita

Sıkça Sorulan Sorular

Makita elektrikli el aletlerinde SSP ne anlama geliyor?

SSP, Kolay Katı Güç anlamına gelir ve SSP Makita elektrikli el aletleri, ustalaşmış ve endüstriyel aletlerine kıyasla daha düşük bir fiyat etiketine haizdir. Doğal ki bu düşük fiyat, bu ürünlerin kalitesiz olduğu anlamına gelmez, sadece malları daha pahalı hale getiren teknolojiler kullanmazlar.

Mavi ve yeşil Makita ürünleri arasındaki fark nedir?

Makita ürünleri mavi ve yeşil olmak suretiyle iki renkte satılmaktadır.Görünümdeki bu fark oldukça yakın olmakla beraber dikkatli bir halde ayırt edebilirsiniz. Bu fark, yeşil renkli olan ve bazılarının üstünde SSP yazısı bulunan Makita SSP ürünlerinin farkıdır.

Makita brushless motorundaki farkın sebebi nedir?

Makita markası, en gelişmiş araçları, güncel detayları ve deneyimli profesyonelleri kullanarak, bilhassa motor denetim sisteminin değişik ve muhteşem tasarımı yardımıyla, değişik kalitede fırçasız motorları pazara başarıyla sunmuştur.

Makita

Makita markası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Makita aletlerini evde mi yoksa işte mi kullanıyorsunuz? Makita’nın kalitesinden ne kadar memnun kaldınız? Bu markayı seçmenizin sebebi nedir? Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi yorumlar kısmında bizlerle ve kullanıcılarımızla paylaşın.Source bağlantı