Lazer seviyesi ile iyi mi çalışılır ve ayarlanır


Basitçe ifade etmek gerekirse, bir lazer terazisi, yatay ve dikey eksen süresince kırmızı yada yeşil bir ışın yürüyerek elektronik bir cihazdır. Rampa üreticisi, kiriş çıkış yüksekliğini belirli bir aralıkta ayarlar, bu alet yardımıyla tüm dahili işleri yapabilirsiniz. Bir lazer seviyesi ile iyi mi çalışılacağı nispeten kolaydır ve kolayca öğrenilebilir.

Bu minik aygıt yarım kilo ağırlığındadır ve fazlaca hassastır; Bundan dolayı dikkatli bir halde tutmalı ve düşürmemeye yada eğmemeye dikkat etmelisiniz. Bu aletin kendini hizalama mekanizması fazlaca hassastır ve güvenlik şalterli modellerde bile kolayca zarar görebileceği için düşürmemeye itina gösterilmesi önerilir.

Lazer seviyeleri iyi mi çalışır?

Lazer hizalamadan yeşil yada kırmızı ışınlar yayılır; Aslen bir lazer, bir LED diyot tarafınca yayılan yüksek düzeyde odaklanmış ve güçlendirilmiş bir tür ışık huzmesidir ve bu ışınlar ne kadar ince olursa o denli iyidir. Kalınlık, diyot parametrelerine ve ışık konsantrasyonu seviyesine bağlıdır. Ultra ince kirişler doğruluğu en üst düzeye çıkarır ve 30 ila 50 metre arasındaki uzun mesafelerde bile potansiyel hatası neredeyse sıfırdır. Kirişin rengi de önemlidir; İç mekan emek harcamaları için kırmızı yada standart kullanılır, sadece bu renk açık alanlarda yada fazlaca aydınlık odalarda görünmeyebilir. Bundan dolayı, bazı lazer seviyesi modelleri, kırmızıdan dört yada beş kat daha parlak olan yeşil bir ışın kullanır.

Elektronik optik dengeleyici, herhangi bir lazer seviyesinin mühim bir parçasıdır ve manyetik yada pnömatik olarak monte edilmiştir. Manyetik ve pnömatik kompansatörler aynı şeyi yapar: aleti kendi kendine dengeler ve üretici tarafınca belirtilen özgür hareket aralığında (tipik olarak ±3-5°) hareket ederler. Lazer ışınlarının dikey ve yatay yönlerde dönme eksenine nazaran otomatik ve doğru bir halde ayarlanması fazlaca önemlidir. Bu, yalnızca aygıt yatay olarak yerleştirildiğinde yapılabilir. İzin verilen eğim marjı aşılırsa, birçok model ses yada ışık sinyalleriyle iyi çalışmayacaktır. Stabilizatör türleri ile ilgili olarak, ilk olarak ne yaptıklarını bilmelisiniz. Manyetik dengeleyiciler, dengeleyicilere benzer şekilde çalışır ve manyetik bir sistem tarafınca denetim edilen bir sarkaç ihtiva eder. Pnömatik bir dengeleyicide, sarkacın konumu pnömatik bir titreşim ayar sistemi ile belirlenir. Kuvvetli bir manyetik alanın manyetik kompansatöre tesir etmiş olduğu durumlar haricinde (transformatörün yada yüksek voltaj hattının yanında), stabilizatör ve manyetik kompansatör eşit derecede etkilidir ve kuvvetli manyetik alan sistemi bozar. Son zamanlarda, bazı balon düzleştiriciler, motor sisteminin performansının denetim edilmesi için işlemciye informasyon gönderen yerleşik elektronik sensörlere haiz elektronik dengeleyiciler kullanır. Bu seviyeler pahalı olmasına karşın, fazlaca hassastırlar.

Yeşil ışın lazer seviyeleri daha pahalıdır zira yeşil ışın daha çok güç harcar ve bu seviyelerde emek verme süresi kırmızı ışın seviyelerine nazaran 1/2 yada 2/3 oranında azalır.

Lazer seviyesiyle iyi mi çalışılacağını öğrenin

Bu bölümde lazer terazi ile emek harcamayı sizin için kolaylaştıracak ipuçlarını açıklıyoruz.

 1. İyi bir lazer seviyesi satın alın. Bosch, DeWalt, Hyundai ve Ronix, lazerli düzey üretimi alanında tanınmış markalardır. Ronix lazer terazisi ile iyi mi çalışılacağı fazlaca basittir ve balonu flakonun ortasıyla ayarlamanız yeterlidir, arkasından lazer seviyeyi, dikey çizgiyi yada noktayı gösterecektir.
 2. Kendinden düzey ayarlı bir aygıt kullanın. Çapraz lazer nivelmanları bir düzey çizgisi, bir dikey çizgi yada her ikisini birden gösterir ve çeşitli döşem ve tesviye işleri için uygundur.
 3. Lazer silahını kullanın. Bu tabancayı kullanmak, döşemeleri düzenlemek ve teras yada hangarlarda 90 derecelik açılar uygulamak için uygundur. Gunya bir çift dikey çizgi gösteriyor.
 4. Üç yada beş noktalı otomatik seviyeleme seviyesi kullanın. Ek olarak bu seviyeyi bir tripoda monte edebilir ve düzey çizgisinin sonunu işaretlemek için döndürebilirsiniz. Nokta lazer seviyeleri çizgileri göstermez, sadece ince bir çizgiye iyi bir alternatiftir. Bosch lazer terazisi ile çalışmanın yolu fazlaca rahat, bir tek iş türünüze nazaran seçmeniz gerekiyor.
 5. Kendiliğinden seviyelenen bir döner düzey kullanın. Bu seviyeler, büyük dış mekan projeleri ve temel tabanlarının yada tesviye tabanlarının yüksekliğini ayarlamak için uygundur.
 6. Lazerler parlak ışıkta iyi görülemez. Daha iyi görmek için hususi kırmızı gözlük kullanın. Mucize beklemeyin fakat gözlük lazer ışığını daha iyi görmenizi sağlar. Açık havada yada aydınlık bir alanda çalışıyorsanız bu gözlüğü kullanın.
 7. Kare yerleşim çizgilerini zahmetsizce tanımlayın. Ev yenileme ve iyileştirme projelerinde kare yerleşim çizgileri kullanmalısınız. Fayans, zemin yada duvarlar için lazer kesim kullanın. Bu hususi lazer seviyesi türüyle artı işareti benzer biçimde bir çift dikey çizgi izah edebilirsiniz.
 8. Seviyeyi tripoda monte edin. Bazı düzey modellerde tripod bulunur, sadece tripodunuz yoksa bunun için bir tripod satın alın. Tripod, lazeri kolayca en iyi yüksekliğe ayarlamanıza ve engebeli zeminde seviyelendirmenize destek sağlar.
 9. Lazer Taşıyıcı Saplama Konumları Daha ilkin mutfak dolapları kurduysanız, vidaları takmak için kabin içindeki ankraj cıvatalarının yerlerini belirlemenin ne kadar vakit aldığını bilirsiniz. Bir çekül çizgisi gösteren lazer nivoları ile bunu kolayca yapabilirsiniz.
 10. Lazer terazi yardımıyla ölçümlerinizi bir referans çizgisinden alabilirsiniz. Bir terazi yardımıyla duvardaki bir noktaya bir lazer çizgisi yansıtın ve bunu referans olarak kullanın.
 11. Lazer çizgileri yardımıyla duvarlar inşa edin. Yalnız lazer terazisini kullanın ve duvarların yerini lazer çizgileriyle işaretleyin.

lazer seviyesi iyi mi ayarlanır

Lazer seviyesinin kurulumu ve ayarlanması

Bazı seviyeler kendi kendini seviyeleme kabiliyetine haizdir ve tutarları daha yüksektir, bu yüzden Diwabat ve Hyundai lazer seviyeleri ile çalışmak fazlaca kolaydır, sadece diğerlerinde bu olanak yoktur. Bu seviyelerin emek verme şekli, otomatik seviyelendirme türlerinden birazcık daha karmaşıktır ve normal olarak birazcık vakit alan manuel ve kırılgan ayarları kullanmanız gerekir, sadece bunu ergonomik yaparak öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki kılavuz, bir torpido terazisi kullandığınızı ve bu tekniği 3 yada 5 noktalı tesviye ve döndürme cihazları için kullanmanız icap ettiğini varsayar.

 • Lazer terazisini yüzeye yerleştirin ve cihazdaki geleneksel bir balonu kullanarak konumunu manuel olarak ayarlayın.
 • İhtiyacınız olan yerde uygun bir çizgi seçebilmek için projeksiyonu açın.
 • Gerekirse yüzeyi işaretleyin. Daha büyük projelerde başka bir kişiden yardım almak gerekebilir.
 • Başlamadan ilkin makineyi hizalayın ve işaretleri yeniden deneyin.

Kendiliğinden tesviye cihazları söz mevzusu olduğunda, bir tek ölçümleri işaretlemeniz ve arkasından işaretleri iki kez denetim etmeniz yeterlidir.

Bu makaleyi okuyarak, bir lazer seviyesiyle iyi mi çalışılacağı mevzusunda yararlı bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Ek olarak lazerli terazi satın alma mevzusunda tavsiyeye ihtiyacınız var ise Sazokar Mağazası’ndaki uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Lazer hizalama türleri nedir?

Doğrusal, noktasal, döner ve kombine lazer nivoları, işin türüne ve ihtiyacınıza nazaran uygun modeli seçebileceğiniz tüm lazer nivoları çeşitleridir.

En iyi lazer hizalayıcı markaları nedir?

Bosch, DeWalt, Hyundai ve Ronix en iyi lazer seviyesi markaları arasındadır. Mekanizma Döşeme için En İyi Lazer Seviyesini Belirleyin bölümünü okuyun.Source bağlantı