Kurulun bileşimi nedir? | Marangozlukta çeşitli sunta uygulamaları


Mobilya mağazalarına girerseniz yüzeyde göreceğiniz şey kiraz, meşe, akçaağaç vb. Negatif. Aslına bakarsak masif ahşap. İnce bir sert ağaç tabakası ile kaplanmış bir sunta levhadır. Piyasadaki pahalı mobilyaların bir çok kompozit ahşap ürünlerden yapılmıştır.

Mobilya fabrikaları niçin masif ahşaba benzer kompozit ahşap ürünler kullanıyor? Yanıt açıktır, şundan dolayı bu ürünler sert ağaçtan daha ucuzdur. Bir tahta üstüne masif ahşap tabakası ile meydana getirilen kanepeler, düşük fiyat arayan tüketiciler için daha uygundur.

Breadboard yapılandırması

Sunta, yapıştırıcı ve sertleştiriciler benzer biçimde öteki kimyasallar kullanılarak birbirine yapıştırılan ve sunta haline getirilen ağaç yongalarından oluşan mühendislik ürünü bir üründür. Bununla beraber, geri dönüştürülmüş yada ahşap endüstrisindeki öteki yaygın uygulamalar için kullanılamayan ahşap malzemelerden yapıldığı için çevre dostu bir ürün olduğu söylenebilir.

tutkal satın al

Sunta, bazı sert ağaçlardan daha ağır ve yoğundur; Sadece dayanıklılığı ve rutubet direnci daha düşüktür ve rengi kolay emmez. Bu yüzden, görünümü ve ergonomik özellikleri iyileştirmek için, kalaslar daha fazlaca masif ahşap benzer biçimde görünmek için ince bir ahşap tabakası ile kaplanır. Organik ahşap kaplamalı yada yapay ahşap kaplamalı suntadan yapılmış mobilyalar, birçok kişiye masif ahşap benzer biçimde görünür. Bu ahşap ürün, rahat tasarımlara yada ahşap şekillere haiz melamin, yüksek sırlar vb. bileşik boyalarla kaplanabilir.

Tahtayı kullanma

Sunta benzeri araç-gereç

Kimi zaman tasarlanmış ahşap arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Sunta, kaba talaşların yoğun levhalara preslenmesiyle meydana getirilen işlenmiş ahşap türlerinden biridir. Bu tür ürünlerin bir öteki türü hususi kullanımlara haizdir ve yüksek kalitededir; MDF yada orta yoğunluklu lif levha olarak adlandırılır. MDF’nin üretim sürecinin suntaya fazlaca benzediği doğrudur sadece o tamamen değişik bir üründür. MDF, daha yüksek kenar kalitesi, daha iyi kesme ve kaplama özellikleri sebebiyle nispeten daha yüksek kalite düzeyine haiz mobilya ve yapılarda kullanılmaktadır.

Sunta ailesinde değerlendirilebilecek bir öteki işlenmiş ahşap türü OSB olarak adlandırılmaktadır. OSB, gözle görülebilen yongalardan oluşur. Bu tür endüstriyel ahşap, zemin, tavan ve duvar benzer biçimde temel yapılar için kullanılır; Sadece kullanımları daha fazlaca ahşap işleri ve mobilya projeleri ile sınırlıdır.

Tahtayı kullanma

Suntadan doğrama uygulaması

Çeşitli sunta formları, seri mobilya üretiminde birçok ticari kullanıma haizdir; Sadece ev marangozu, ahşap kaplamanın yapıştırıldığı emek verme gövdesi olarak dolap ve masa yapmak için kullanır. Marangozların aslen iki seçeneği vardır: Ham MDF ve plywood panelleri hazırlayıp lüzumlu boyayı uygulayabilirler yada panelleri hazır hale getirebilirler.

Suntalar ve öteki işlenmiş ahşaplar, masif ahşaplardan fazlaca değişik özelliklere haizdir ve kesme, biçimlendirme ve birleştirme için değişik teknikler gerektirir. Mesela, fazlaca kolay giren düzgüsel vidalar kuvvetli bir bağlantı oluşturmaz. Tahtayı takmak için hususi yapıştırıcı ve vidalar kullanılmalıdır. Bu malzemenin öteki özellikleri şunları ihtiva eder:

Sunta yüzeylerdeki kağıt yada Litron ve Melamin kaplamalar daire testere ile kesildiğinde çatlar. Bu problemi önlemek için ilkin bir kesme bıçağı ile ahşabın üstüne kesim planını çizin ve kesmeden ilkin çizgileri işaretleyin.

Süpürgelik kenarlarının belirgin olduğu yapılarda, bu tarz şeyleri maskelemek için kenar bandı kullanabilirsiniz. Bu şeritler çoğu zaman bir ütüyle kenara yapıştırılabilen bir ısı yapıştırıcı tabakasına haizdir. Ütünün ısısı, bandın arkasındaki yapışkanı eritir ve tahtanın kenarına yapıştırır.

Tahta ne süre kullanılmamalı?

Pek fazlaca işlenmiş ahşap ürün benzer biçimde, doğru yerde ve zamanda kullanılması gerekir. Mesela dolap rafları benzer biçimde iç dekorasyonda melamin kaplı levha kullanılmalıdır. Melaminin boyanmasına gerek kalmamıştır ve muntazam bir halde döşenirse uzun süre sağlam ve dengeli kalacaktır.

Güvenlik ipuçları

Tahtayla ilgili bir kaygı, içinde kullanılan reçinede formaldehit adında olan bir maddenin bulunmasıdır. Bu levhaların kesilmesinden meydana gelen parçacıklar yada sözde talaşlar formaldehit ihtiva eder ve solunmamalıdır; Bu yüzden, kesim esnasında güvenlik önlemlerine uyulmalıdır. Bu araç-gereç iyi havalandırılan bir alanda kesilmelidir ve maske kullanmayı asla ihmal etmeyin.Source bağlantı