Kuru testere ile ölü testere arasındaki fark nedir ve kullanımları


Kuru yada ıslak testere daha mı iyidir? Kuru testere ile demir testeresi arasındaki fark nedir? Bu iki testere fayans döşemek için en iyi kesme aletleridir, sadece hangisini seçeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu iki testere içinde seçim yapmak, onu neyle yapmanız gerektiğine, keseceğiniz malzemeye ve üstünde çalışmanız ihtiyaç duyulan alana bağlıdır. Bu yazımızda projeniz için en iyi motorlu testereyi seçmenize destek olacağız, bizi izlemeye devam edin.

Mutfak tezgahını değiştirdiğinizi yada banyo zeminini döşediğinizi, sadece karoların birbirine uymadığını hayal edin. Bir saatlik sonuçsuz çabanın peşinden hüsrana uğrar ve sonunda uzmanları aramaya karar verirsin fakat elini tut! Fayans kesmek amatör olduğunuz için oldukca zor bir iş değil ve bu işten vazgeçmeniz için hiçbir sebep yok, yalnız işiniz için doğru aleti seçmeniz gerekiyor.

fayans türleri

Değişik fayans türleri vardır. Seramik, kil ve porselen karolar, bir mağazada çoğu zaman göreceğiniz karo türleridir, sadece bunlar yalnızca örnektir ve karo türleri daha çeşitlidir.

Seramikler kum, su ve kilden yapılır ve araç-gereç kare şeklinde şekillendirilir ve peşinden nemi gidermek için bir fırında pişirilir. Porselendeki kil seramikten daha yoğundur ve kil karolar tamamen kilden yapılır. Seramik, porselen ve pişmiş toprak karolar, iç mekanlarda kullanılıyorsa sırlanır ve çatı kaplama için kullanılırsa, camsız olarak monte edilir.

Cam, kavak, beton ve taş şeklinde malzemelerin değişik kullanımları vardır ve aynı şey karolar için de geçerlidir. Belirli bir proje için hangi karoları kullanabileceğinizi yada kullanamayacağınızı söyleyen bir kaide yoktur, sadece bazı karolar belirli ortamlarda daha dayanıklıdır.

Plan boyutlarını ölçün

Planınız, döşemeniz ihtiyaç duyulan yerdir. Her projenin kendi alan zorlukları vardır; Kimi zaman daha çok karo kullanmanız gerekir ve kimi zaman daha azca yada kimi zaman fayans kesmeniz gerekir.

Projeniz için doğru sayıda fayans kullanabilmeniz için evinizin kat planının tam boyutuna haiz olmalısınız. Tüm planın alanını, iç eğimi, genişliği ve yüksekliği ölçün, peşinden örnek karodan bir kare ölçün ve projeniz için kare sayısını hesaplamak için bu sayıları kullanın. Alışılmadık alanlara dikkat ettiğinizden güvenli olun ve yapboz parçalarını toplamaya kafi gelecek kadar parçanız olduğundan güvenli olmak için fazladan parçalar sipariş edin.

fayans kesmek

Kuru testere ve inşaat demiri testeresi arasındaki fark

Döşenmiş alanın, döşemenizin iki katı büyüklüğünde net bir sınırı olmayabilir. Bu problemi çözmek için tek uygun çözüm karoları kesmektir. Kuru testere ve ıslak testere sizin için en iyi seçeneklerdir. Kuru testerelerle çalışmak uzun süre alıyor ve kesim oldukca kırılgan değil fakat rahatça çalışabilirsiniz. Pistonlu testereler daha azca süre alır ve daha kırılgan kesim yapar, sadece bunlarla çalışmak o denli rahat değildir.

Kuru testere nedir?

Kuru testere ve inşaat demiri testeresi arasındaki fark

Bu testere alet kutusunda olmalıdır; Kuru çubuk testereler, çubuk yukarıdan aşağıya doğru uzanan otomobil krikolarına benzer. Fayanslar kesiklere yerleştirilir ve işaretlenir ve peşinden işaretler süresince kesilir.

Kuru testereler, ıslak testerelere nazaran daha uzun bir ayarlama süresi gerektirir. Ilkin karoları seçmeniz ve peşinden bu tarz şeyleri kesiciye yerleştirmeniz gerekir. Fayansları işaretleyin ve işaret süresince kati. Bazı sert karolar iyi işaretlenmez ve bir işaretleme çarkı kullanmanız gerekir, mesela cam karoları çeşitli işaretleme çarklarıyla işaretleyebilirsiniz. Bu karoları işaretlemek için, çatlamamaları için birazcık bastırmanız gerekir. İşaret süresince fayans kesmek devamlı kolay değildir; Kimi zaman işaretleme yeterince derin değildir ve kimi zaman karolar işaretler süresince kırılmaz.Şimdi birçok karo için bu zorlukları yaşadığınızı hayal edin.

Kuru testere özellikleri

Bu testerelerin birçok pozitif yanları vardır. Testereden daha ucuzdur, taşınabilirdir ve fayans döşeme mevzusunda yetenekli olmanız gerekse de kullanımı karmaşık değildir.

Bu testereler minik projelerde, pürüzsüz kenarlı projelerde yada pürüzsüz karoların kullanıldığı projelerde en iyi sonucu verir. Proje daha küçükse, daha azca karonun kesilmesi gerekecektir. Eğimli çizgileri kesmek için bu testereleri kullanmayın. Daha yumuşak karolar ek olarak işaretlemeden sonrasında daha iyi bir arada durur.

testere nedir?

Kuru testere ve inşaat demiri testeresi arasındaki fark

Büyük projeleriniz için kuru testere uygun değilse ıslak testere kullanmalısınız. Bu testereler insan gücüne dayanmak yerine elektrikle çalışır ve ilk bakışta masa testerelerini çağrıştırır. Dönen elmas bıçak karoları keser ve kılavuz karoları düz meblağ.

Kesme bıçağının etrafındaki karoların üstüne su püskürtülür, böylece karolar duman çıkarmaz yada yanmaz. Bazı masalarda su deposu vardır ve ötekiler bir su kaynağına bağlıdır. Islak testereler karoları tamamen düz keser; Eliniz hareket etmiyorsa, kılavuz muhteşem kesimler yapmanıza destek verir ve birazcık becerikliyseniz karoları karmaşık şekillerde bile kesebilirsiniz. Kuru testereler yalnızca düz kesimler yapar; Sadece gönye testereler bununla beraber kavisli kesimler de yapabilir.

Daha çok ayrıntıya bakın

Testere en sert fayansları kesmek için kullanılır ve bu testerenin elmas bıçağı en sert fayansları bile kesebilir. El testeresi ile cam karoları kestiğinizde ne kadar kuvvetli bulunduğunun farkına varmazsınız.

Islak testereler, daha büyük projelerde kuru testerelerden oldukca daha iyi performans gösterir. Bu testereler yardımıyla fayansları daha süratli, daha kolay ve daha kırılgan kesebilirsiniz, size yalnız testereyi çalıştırmak ve emek verme alanını hazırlamak kalır. Büyük odaları yada karmaşık planlı odaları döşemek için bu testereleri kullanın.

Islak testerelerin ana dezavantajları, ihtiyaç duyulan beceri ve boyutlarıdır. Çoğu zaman oldukça büyüktürler ve onları muntazam bir halde iyi mi ayarlayacağınızı öğrenmek süre alır. Çalışmaya başlamadan ilkin güvenlik ipuçlarını dikkate aldığınızdan güvenli olun. Dekupaj testeresi kullanın ve baskı ve hareketle düz çizgiler halinde kesme alıştırması yapın. Değişik ıslak testere türleri vardır. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak, doğru türü satın alın.

Kuru testere ve inşaat demiri testeresi arasındaki fark

Bu kılavuz, ıslak ve kuru testereleri tanıtmak için iyi bir başlangıçtı. Malzemeler, proje boyutu ve kullanıcı becerileri seçiminizi etkisinde bırakır. Sadece bu iki tip testere içinde seçim yapmak devamlı kolay bir iş değildir.

Para, program, karo türü ve daha fazlası şeklinde faktörler doğru aracı seçmede etkilidir. Vaktiniz yoksa, en uygun motorlu testereyi alacak kadar paranız var mı? İşte burada desteğe geliyoruz. Uzmanlarımız, istediğiniz projeye nazaran karar vermenize destek olacaktır. Size doğru aracı sağlayacağız.

Daima fayans üstünde çalışıyorsanız, her iki testereyi de satın almak mantıklıdır. Daha büyük, daha karmaşık projeler için bir dekupaj testeresi kullanın. Kuru testere, daha pürüzsüz fayansları ve daha minik projeleri kesmek için de iyi bir seçimdir. Muhtemelen kendinizi her iki araca da gerekseme duyduğunuz durumlarda bulacaksınız. Bundan dolayı, herhangi bir duruma hazırlıklı olmak devamlı daha iyidir. Her türlü motorlu testereyi satın almak için Sazokar internet sayfasına başvurabilir ve gerekseme duyduğunuzda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru testere nedir?

Kuru testere, yukarıdan aşağıya doğru uzanan bir çubuğu olan bir otomobil krikosu gibidir. Fayanslar kesiklere yerleştirilir ve işaretlenir ve peşinden işaretler süresince kesilir.

Testere daha oldukca ne hakkında?

Bu bir elektrikli testere ve ilk bakışta masa testeresi şeklinde görünüyor. Dönen elmas bıçak karoları keser ve kılavuz karoları düz meblağ.Source bağlantı