Kumaş ve giysileri kahve kullanarak naturel bir halde boyamanın 3 yolu


Yanlışlıkla kıyafetlerinize kahve döktüğünüz için başınıza gelmiş olmalı, bu yüzden kahve lekelerinin ne kadar karmaşık bulunduğunu ve kolayca çıkarılamayacağını bilmelisiniz. Fakat iyi haber şu ki, kahve rengini kumaşların ve giysilerin naturel renklendirilmesi için kullanabilirsiniz; Bu sayede evinizdeki kahverengi ve taba tonlarını her türlü kumaşa rahatça uygulayabilirsiniz.

Kahve ile kumaş boyamak, kahve ile lekelenen giysileri boyamak için ideal bir yoldur ya da bu yöntemle çarşaf, koltuk örtüsü vb. için hususi kumaşları istediğiniz renkte elde edebilirsiniz.

Doku ve lifler Bazı kumaşlar rengi ötekilerden daha iyi emer ve bu işlem nihai rengi ve kumaşın ne kadar opaklık yada hafifliğe haiz bulunduğunu etkisinde bırakır; Mesela %100 yün kumaşlar %100 pamuklu kumaşlara gore daha iyi renk alırken, pamuklu kumaşlar zaman içinde ve yıkamadan dolayı renklerini kaybederler.

Bu çalışmada beyaz kumaş kullanılması kahverengi yada nefes bir renk elde edilmesini sağlarken, renkli kumaş kullanılması sonucu mat yada kumaşın rengi sonucu etkileyebilir. Kumaşı seçtikten sonrasında bir demlik kahve demleyin ve işe koyulun.

Lüzumlu araç-gereç ve malzemeler

  • kumaş yada elbise
  • Kahve (yarı yada hazır)
  • Büyük bir kase yada leğen
  • tahta kaşık
  • sirke
Kahve

Kumaşları ve kahveyi hazırlayın

Bunun için temiz bir bez seçmek en doğrusudur. Yeni kumaşınız yada giysileriniz var ise yada bu tarz şeyleri daha ilkin yıkadıysanız, işe başlamadan ilkin nemlendirdiğinizden güvenilir olun. Kahveyi büyük bir tencerede kaynatın. Daha koyu bir renk istiyorsanız, daha koyu yada daha koyu bir kahve kullanmalısınız. Kumaşın kahvede ne kadar süre bekletildiği rengini etkisinde bırakır.

kumaşların boyanması

Kahve

ilk yol

Islak bezi yada giysiyi büyük bir kaseye koyun. Muntazam ve benzeşik bir renk elde etmek için seçeceğiniz kap, içindeki giysileri kolayca yayabileceğiniz ve kırışmayacak şekilde olmalıdır.

Sıcak kahveyi kumaşın üstüne dökün ve renk eşit dağılana kadar tahta bir kaşıkla karıştırın. Kumaşın ne kadar koyu olmasını istediğinize dikkat edin; Kumaş kahvede ne kadar uzun süre ıslatılırsa rengi o denli koyu olur.

Açık bir renk istiyorsanız yalnız birkaç dakika kafi sadece daha koyu bir renk elde etmek için minimum 15 ila 30 dakika hatta gece süresince kabın içinde bırakmalısınız.

Bezi cezveden çıkarın ve rengini deneyin. Dikkat edin, yıkama sonrası son renk gördüğünüzden daha açık olabilir.

boyama

Kahve rengini ayarla

Bezi kaptan yavaşça çıkarın.

Bir kaseyi sıcak suyla doldurun ve birkaç yiyecek kaşığı sirke ilave edin. Kahve boyalı bezi hafifçe nemli olana kadar içine yerleştirin ve peşinden sıkın. Bu adım, kahvenin renginin dengelenmesine destek sağlar.

10 dakika sonrasında bezi çıkarın ve fazla rengi çıkarmak için suyla durulayın. Çamaşırların yıkanmasından çıkan su tamamen berraklaştığında artık suyu boşaltmaya gerek kalmaz.

Yıkayıp kuruttuktan sonrasında kumaşın rengini sabitlemek için ütüleyin yada kurutma makinesi kullanın.

Kahve ile renklendirmenin öteki yolları

boyama

Bu yazıda, kahve ile tek tip bir rengin iyi mi oluşturulacağını öğrendiniz, sadece bunun için hemen sonra bahsedeceğimiz çeşitli başka yöntemler de var.

ikinci yol

Öteki bir boyama yöntemi ise kumaşı düz bir halde sermek yerine buruşturarak kumaşın bulut ve rüzgar şeklinde görünmesini sağlamaktır. Hatta tuval üstünde değişik bir renk yaratmak için bir yerine değişik kahve türleri kullanabilirsiniz. Bununla beraber netice bulutlu ve fırtınalı olacaktır.

üçüncü yöntem

Öteki bir yöntem ise beze yayılıp peşinden kahveyi istenilen bölgelere döküp bir süre bekletmek. Bunu değişik kahve renkleri ile yapabilirsiniz, böylece sonuçta çeşitli renklerde yüksek kaliteli bir emek verme olur.

Yukarıdaki adımlardan herhangi birini seçerseniz, sonunda rengin iyice oturması için kumaşı sıcak su ve sirke ile yıkamanız ve sonunda bir kurutucu yada ütü ile kurutmanız icap ettiğini bilmelisiniz.

Kahve kullanılarak meydana getirilen naturel renklendirmenin bir pozitif yanları, oluşturulan rengin ve sonucun değişik olması ve keyfinize gore değiştirilebilmesidir.

Kahve ile kumaş boyama deneyiminiz var ise yorum kısmından bizlerle paylaşın.Source bağlantı