Kontrplak kesmek için açık oturum testere iyi mi kullanılır? | Açık oturum testere çeşitleri


Açık oturum testere, kontrplak, melamin kaplama, MDF yada OSB şeklinde ahşap panelleri kesmek için kullanılan, değiştirilmiş bir dairesel testere stilidir. Bunların bir çok 1,5 x 2,5 metre boyutlarında satılıyor, sadece bu levhaların bir masa testeresinde hareket ettirilmesi ve kesilmesi için birazcık ağır bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor. Aksine, el ile ve kesinlikle masa testeresi kadar kırılgan olamayacak bir masa testeresi yardımıyla ahşabın kesildiğini görüyoruz.

Açık oturum testerenin avantajları

Açık oturum testere, tahta parçasını testere içinden kaldırmadan yada hareket ettirmeden bir masa testeresinin hassasiyetine haiz olabilir. Geleneksel bir açık oturum testere oldukca yer gerektirir ve çoğu zaman duvara monte edilir. Tahta parçası dikey olarak bir takım merdane üstüne yerleştirilir ve tam olarak testere bıçağının altına yerleştirilir, sonunda testere bıçağı aşağı iner ve tahta parçası tamamlanır. Yiv açmak için testere yatay ve silindirden uygun yükseklikte yerleştirilir ve peşinden silindir üstüne yerleştirilen kontrplak testere içinden geçirilir.

Bu, ev atölyeleri için yaygın bir kurulum değildir, sadece minik atölyelerde tahta blokları kesmek için idealdir. Kerestecilere giderseniz, bu dükkanların bir köşesinde duvara yapıştırılmış tahta testere görürsünüz. Bu testere seçimi, 1,5″ x 2,5″ boyutlarındaki tahta parçalarını daha minik parçalara ayırabilen ve bu tarz şeyleri müşterilere tedarik edebilen mağaza çalışanları için uygundur. Bu cihazlar kolay ve yüksek doğrulukla çalışır.

Açık oturum testereler kontrplak üstünde paralel yada dik kesimler yapabilir. Eğimli kesimler ve kenarlar için uygun değildir. Bu sayede masa testerenin açık oturum testereye bakılırsa daha çok pozitif yanları vardır.

tabakta

Açık oturum testere sistemi

Alet üreticileri, masa testerelerini saklayacak yeri olmayan minik ahşap işçileri için açık oturum testerelerin basitliğini ve doğruluğunu çoğaltmak için, kullanıcının bir kelepçe vasıtasıyla bir alüminyum ray üstüne daire testere yerleştirmesine müsaade eden bir açık oturum testere sistemi geliştirdi. Bu alüminyum ray, istenilen kontrplak üstüne her şeyi yerinde tutmak için kelepçelerle tutturulur ve sonunda bir testere ile kesim yapılır.

Ek olarak, bu tür birçok sistemde, cihazın yönlendirilmesine destek olan bir hız aşırtma programı bulunduğunu da belirtmekte yarar var.

Bu sistemlerdeki bir problem daire testerenin ortası kıskaçlara takıldığında ek iş yapılmasına niçin olması ve kullanıcının kesme esnasında bıçak ve ucun hizasına devamlı dikkat etmesi gerektiğidir. Gönye testereyi makineye ilave ettikten sonra makineden çıkarmamaya itina göstermelisiniz.

tabakta

Ev yapımı açık oturum testere

Home Pick, dairesel testere kullanımını basitleştirmek için kurulmuş ve pazarlanmış kitlerden biridir. Bıçağın kenarı ile daire testerenin kenarı arasındaki mesafeyi ölçmek ve peşinden bir mengene yardımıyla lüzumlu mesafedeki parçayı kontrplağın kenarına bağlamak yeterlidir. Ahşabı korumak için plastik saplı U yada L klipsler kullanmanızı tavsiye ederiz. Kelepçe takıldıktan sonrasında, gönye testereyi tutmak zorunda kalmadan kesebilirsiniz.

Plaka sistemi kullanmak yerine düz kenar kullanmanın ihtimaller içinde bir dezavantajı, dikkatli olmazsanız muntazam, muntazam bir kesim yerine yanlış, yanlış bir kesim görmenizdir. Birazcık pratikle, kalas kesme hassasiyetini artırabilirsiniz.

Bir açık oturum testere seçmek yada satın almak için desteğe ihtiyacınız var ise, uzmanlarımızla iletişime geçin yada yorumlar bölümünde deneyimlerinizi yada görüşlerinizi bizimle paylaşın.Source bağlantı