Kömür kazısı nedir? | mekanizma


Kömür, sondajın performansında fazlaca mühim rol oynayan parçalarından biridir. Son yıllarda, birçok elektrikli el aletinde fırçasız motorlar kullanılmaktadır. Bu motorlar kömür içermez ve mıknatıslar vasıtasıyla elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Bununla beraber, günümüzde matkaplar da dahil olmak suretiyle fazlaca sayıda elektrikli aletin motor mahfazasında kömür kullanılmaktadır; Bu yüzden, kömür ve kömür motorlarının özellikleri, avantajları ve dezavantajları hakkında data sahibi olmak önemlidir. Aşağıda sondaj kömürü ve değişik türleri hakkında data vereceğiz.


Kömür kazısı nedir?

Kömür ocakları

Kömür, elektrikli aletlerin tel bağlantıları ile statik ve hareketli parçaları içinde elektrik akımı oluşturan bir parçadır. Aslen kömür, elektrikli aletlerin elektrikli ve mekanik bileşenleri arasındaki arayüz rolünü oynar. Bu parçanın varlığı cihazın toplayıcısının kıvılcım çıkarmadan çalışmasını sağlar. Sondaj kömürü blokları çoğu zaman bir ila birkaç karbon parçasından oluşur. Sondaj kömürü, bir süre sonrasında etkinliği azalan ve değiştirilmesi ihtiyaç duyulan bir sarf malzemesidir. Kömür sürtünme ile aşındığında ve verimini kaybettiğinde değiştirilmelidir. Matkap kömürü sürtünmesi kaçınılmaz olsa da matkabınızı doğru ve ilkeli kullanarak ömrünü ve dayanıklılığını artırabilirsiniz. Kömürün durumu ne kadar iyi olursa, makinenin motorunun performansı ve verimliliği o denli yüksek olur.

Kömür, doğru akım motorlarının en mühim parçalarından biridir ve sağlığına daima dikkat etmelisiniz. Maden kömürünün bozulmasının çeşitli emareleri olabilir. Kömür parçalanması ve sürtünmenin bir emaresi, delme performansının düşmesidir. Matkabınızın dönüş hızında bir düşüş olursa yada delmeye adım atmak için onu sallamanız gerekirse, kömürün delmede başarısız olma ihtimali vardır. Ek olarak, matkabınız yanık kokuyorsa yada içinde kıvılcımlar var ise, matkap kömürünü değişiklik yapma zamanı gelmiş olabilir. Matkabı fazlaca kullanıyorsanız arada sırada kömürün durumunu denetim etmelisiniz. Sondaj kömürünün kullanım süresi dolmuşsa derhal değiştirilmelidir; Şundan dolayı kömür arızası motora zarar verebilir. Elbet kıvılcım şeklinde emareler yalnızca kömürle ilişkili değildir ve kollektör arızası yada gazla çalışan ocaklar şeklinde çeşitli sebepleri olabilir. Sondaj kömürünün ömrünün ne vakit biteceğini öğrenmek istiyorsanız Sondaj Kömürünün Sonunun İşaretleri başlıklı makaleyi okuyun.

Son yıllarda elektrikli alet motorlarının tasarımında birçok gelişme olmuştur. Yeni motorlar fırçasız olarak tasarlanmıştır ve kömür yada komütatör içermez. Fırçasız motorların ömrü ve verimliliği daha uzundur ve hızları ve torkları eski modellere bakılırsa fazlaca daha yüksektir. Fırçasız motorlarda sargılar hareketli parçanın (dönen parça) üstüne değil, motorun statoru olan stator üstüne yerleştirilmiştir.

Sondaj kömürü çeşitleri

Kömür ocakları

Sondaj kömürü dört çeşit grafit kömürü, elektrik kömürü, reçine kömürü ve maden kömürü ihtiva eder.

grafit kömürü: Grafit kömürü en eski linyit kömürü türlerinden biridir. Bu tür kömürün çoğu zaman fazlaca fazla gücü vardır, sadece daha eski düşük devirli motorlar için daha uygundur; Şundan dolayı bu malzemenin oluşturduğu yüksek sürtünme, çağdaş vites değiştiriciler için uygun değildir.

Elektrolitik kömür: Bu kömür türü dünyadaki ilk kömür örneklerinden biridir ve çoğunlukla eski elektrikli ev aletlerinde bulunur. Elektrolitik kömür, düşük dönme hızına, düşük elektrik akım yoğunluğuna ve düşük orta gerilime haiz motorlar için uygundur.

matkap ucu satın al

Nefes kömür: Bu tür kömür, grafit ve reçinenin birleştirilmesiyle yapılır. Reçine kömürü, elektrik akımına karşı büyük bir dirence haizdir ve büyük bir fizyolojik güce haizdir. Ek olarak bu kömür türü yağlı ve sabunlu bir görünüme haizdir.

Maden kömürü: Bu tür kömür, organik grafit ve bakır, gümüş, çinko ve kurşun şeklinde toz minerallerin karışımından yapılır. Metalürjik kömür, elektrik akımına karşı yüksek direnci sebebiyle çeşitli kullanımlara uygun olduğu şeklinde, endüstriyel kullanımlar ve yüksek kuvvetli motorlar için de uygundur.

Her ocak markası için kömür değişik mı?

Kömür ocakları

Matkap kömürü, değişik matkap marka ve modellerine göre farklılık gösterir. Bu parçanın değişik boyut, biçim ve modelleri mevcuttur ve kömür kazıcının marka ve modeline bakılırsa uygun parçayı seçmelisiniz. Değişik kömür modellerinin bağlantıları da farklıdır. Devletimizde birçok kömür şirketi her türlü elektrikli el aletini üretmekte ve tedarik etmektedir. Nasr Kömür Üretim Şirketi, çeşitli vasıta markaları için kömür üreten şirketlerden biridir. Nasr briket Bosch, Hilti, Krone, Makita, Ronix şeklinde fazlaca çeşitli elit markaların ürünleri için mevcuttur. Ronix markası, kömür ürünlerine ek olarak, öteki elektrikli el aletleri markalarını da pazarlamıştır. Ronix matkap kömürü Bosch, Makita, Hitachi, Metabo vb. markaların ürünleri için de üretilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ocaklardaki kömürün işi nedir?

Kömür, elektrikli aletlerin tel bağlantıları ile statik ve hareketli parçaları içinde elektrik akımı oluşturan bir parçadır.

Sondaj kömürü çeşitleri nedir?

Kömür dört tip grafit, elektrolitik, reçine ve mineral olarak mevcuttur.

Kömür kazısının bittiğini iyi mi anlarız?

Matkap yavaş dönme hızına sahipse, yanık kokusu yada kıvılcımlar var ise, matkaptan kömür çıkmış olabilir.Source bağlantı