Kırmızı Renk – kırmızı rengin anlamı ve iyi mi kullanılacağı


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Bir çok Batı topluluğunda kırmızı, aşkın rengidir ve kırmızının gölgesine tanımlayıcı sözcükler eklediğimizde, sözgelişi B. Scarlet, bu rengi başka bir alana taşıyor. Fakat kızıl hangi renktir? Bu yazı süresince ilerlerken bu suali cevaplamaya çalışacağız. Rengi herhangi bir tasarıma dahil edebilmeniz için kırmızı rengin anlamını ve değişik kırmızı onaltılık kodları da tartışacağız. Pek oldukca insan yürekli bir renk olduğundan kırmızıdan çekiniyor olsa da, bu makaleyi okuduktan sonrasında evinize yahut ofisinize birazcık hareket katmak için bu yürekli rengi kullanıp kullanmama hikayesinde kendinize daha çok güveneceğinizi umuyoruz.

Kızıl ne renktir?

Scarlet, hafifçe turuncu bir alemet ile parlak kırmızı bir renktir. Geleneksel kırmızı renk, vermilyondan birazcık daha azca turuncudur. Muayyen olmamakla beraber, kırmızının bir renk olarak erken kullanması 1250 yılına kadar uzanmaktadır. kırmızı bir ana renk bununla beraber çağlar süresince sanatçılar tarafınca kullanılan en popüler renklerden biridir. Kırmızı renk, turuncu tonlarından derin, şarap rengi tonlara kadar değişmiş olur. Tarih süresince kızıl rengin dünya genelinde hususi bir anlamı olmuştur. bu sıcak renk Batı kültürlerinde yaygın olarak aşkla ilişkilendirilen bu renk, dikkat çeken cazibeli bir renk olmaya devam ediyor.

kızıl rengin anlamı

Kızıl Gölge Kızıl Hex Kodu CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu kırmızı renk
Kızıl #FF2400 0, 86, 100, 0 255, 36, 0

Kırmızı Renk: Kısa Bir Tarih

8. yüzyılda M.Ö. Kırmızı boyalar kullanıldı, sadece Fars ve Asur yazılarında anlatıldığı benzer biçimde Ermeni kırmızısı olarak biliniyordu. Bu parlak kırmızı renk, İran’dan Roma’ya ihraç edildi ve Roma İmparatorluğu döneminde imparatorlar tarafınca giyilen en popüler ikinci renkti ve ilk tercihleri ​​mor oldu.

Kırmızı ve mor, muayyen boyalardan meydana getirilen kırmızı renkleri anlatım eder. Eski kültürler, bilhassa cenaze törenleri yahut arınma ritüelleri benzer biçimde törensel amaçlar için kullanılan renkli kumaşların işlenmesine büyük ehemmiyet vermiştir. Roma Katolik Kilisesi’nde kırmızı, kardinalden elde edilmiş renktir ve direkt İsa’nın kanı ve kurbanla ilişkilendirilir.

Kırmızı rengin anlamı

Kırmızı, kanın rengi olduğu için, kırmızı tonları çoğu zaman hem vehamet aynı zamanda cesaretle ilişkilendirilir. Kırmızı benzer biçimde parlak kırmızılar sıcaklık, aktivite, ihtiras, aşk ve sevinç ile ilişkilendirilir. Kırmızı renk Çin, Hindistan ve birçok Asya ülkesinde şansı ve mutluluğu simgeler.

parlak kırmızı

Meşhur tablolarda kullanılan kızıl

Derin, koyu morlardan daha yumuşak kırmızılara kadar, bu renk meşhur tablolarda yaygın olarak kullanılmıştır. Kırmızıdan bilhassa bahsedilmese de, parlak kırmızı tonu, geçmişin meşhur sanatçılarının birçok resminde görülebilir.

ile ve karşı (1929), Wassily Kandinsky

Sanatçı Vasily Kandinsky (1866 – 1944)
tamamlanma zamanı 1929
Orta Tuval üstüne yağlıboya
Boyutlar (santimetre) 80×60
Durum Guggenheim Müzesi, New York, ABD Birleşik Devletleri

Wassily Kandinsky, 20. yüzyılın en meşhur soyut sanatçılarından biridir.inci Çağ. Kandinsky’nin daha iyi malum sanat eserleri, resimlerin seyircisine değişik bir anlam anlatım eden değişik şekiller ve renkler tasvir ediyor. isminde fotoğraf ile ve karşı İngilizce’de “ile ve karşı” anlamına gelen ve 1929’da tamamlanan, kırmızı benzer biçimde kırmızı tonlar gösteriyor.

Red Hill ve Kemik (1941), Georgia O’Keeffe tarafınca

Sanatçı Gürcistan O’Keeffe (1887 -1986)
tamamlanma zamanı 1941
Orta Tuval üstüne yağlıboya
Boyutlar (santimetre) 75,6×101,6
Durum Philadelphia Sanat Müzesi, Philadelphia, Amerika

Georgia Totto O’Keeffe, büyük çiçeklerin ve New York City gökdelenlerinin güzel resimleriyle tanınan Amerikalı bir Modernist sanatçıydı. O, “Amerikan Modernizminin Anası” olarak anılmıştır. 1905’te Georgia O’Keeffe, School of the Art Institute of Chicago’da eğitimine başladı ve arkasından New York Sanat Öğrencileri Ligi’ne geçirme oldu. Kırmızı rengi ihtiva ettiği anlaşılan meşhur bir tablo 1941’de yapılma ve ismini almıştır. Red Hill ve Kemik. Bu fotoğraf, sanatçının New Mexico’daki evinin dışındaki tepeleri tasvir ediyor. O sanat eseri ile alakalı konuşan O’Keeffe şunları söylemiş oldu; “Kırmızı bir tepe, her insanın kalbine benimkine dokunduğu benzer biçimde dokunmaz. . . . Çorak [desert] boya yapmak için yağla karıştırılan aynı türden toprak benzer biçimde gözüken kırmızı tepeler.

Kırmızı Boya Iyi mi Yapılır

Kırmızı, ana renk olduğundan sıfırdan yaratılamaz; Aynı zamanda, değişik kırmızı tonları kurmak için öteki renkleri kırmızı boyaya karıştırabilirsiniz. Scarlet, turuncu bir renk tonu ile parlak, varlıklı bir kırmızı tonudur. İstediğiniz kırmızı rengi elde edene kadar eşit oranda kırmızı ve sarı kullanarak kendi kırmızı renginizi oluşturabilirsiniz.

Kırmızının değişik tonları

oldukca fazla kırmızı tonları aralarından seçim yapmak, muhteşem gölgeye karar vermek göz ürkütücü olabilir. Scarlet, vermilyondan koyu kırmızıya kadar birçok varyasyona haizdir. Bu yürekli kırmızı rengin en popüler tonlarından kimilerini listeledik.

Kızıl Hex Kodu

koyu kırmızı

Dark Scarlet olarak malum gölge, tam olarak adından da anlaşılacağı benzer biçimde – koyu, koyu kırmızı bir ton. Geleneksel kırmızıdan oldukca daha koyu, oje rengi için oldukca popüler bir seçimdir. Koyu kırmızı, çoğu zaman kestane rengi ve hatta bordo ile karıştırılabilir.

Kızıl Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu kırmızı renk
koyu kırmızı #560319 0, 97, 71, 66 86, 3, 25

Alev Kızılı

Bu kırmızı gölge, turuncu alt tonlar ihtiva eder, bundan dolayı muhtemelen isme “alev” kelimesi eklenmiştir. 2020 senesinde Flame Scarlet, Pantone tarafınca senenin renklerinden biri olarak deklare edildi.

Kızıl Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu kırmızı renk
Alev Kızılı #CD212A 0, 84, 80, 20 205, 33, 42

Kızıl ne renktir?

Orta kırmızı

Orta kırmızı ton, pembe ve kırmızının karıştırılmasıyla oluşturulur.Geleneksel kırmızı rengin bu varyasyonu, pembe bir ton olarak tanınabilir. Orta kırmızıdaki pembe, geleneksel kırmızıya kıyasla oldukca belirgindir.

Kızıl Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu kırmızı renk
Orta kırmızı #FC2847 0, 84, 72, 1 252, 40, 71

Aspir Kırmızısı

Bu kırmızı renk değişimi, aspir bitkisinin devedikeni benzeri sarıdan kırmızı tonlara kadar değişen çiçeklerinde görülebilir. Aspir bitkisinden elde edilmiş pigment, tekstilleri boyamak için de kullanılabilir. Aspirin boya olarak kullanılması eski bir Kore geleneğidir.

Kızıl Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu kırmızı renk
Aspir Kırmızısı #E83929 0, 75, 82, 9 232, 57, 41

kırmızı renk kodu

zinober

19. yüzyıla kadar vermilyon pigmenti zinober isminde olan zehirli bir mineralden yapılıyordu. Avrupa’da organik bir kırmızı boya üretmek için kullanılan böcek Kermes vermilion’dan elde edilmiş bir boya yardımıyla bu kırmızı tonuna “vermilyon” ismi da verildi.

Kızıl Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu kırmızı renk
zinober #E34234 0, 71, 77, 11 227, 66, 52

Scarlet’e Hangi Renkler Uyur?

Bej yahut beyaz ile kombinlenen kızıl, odanın haiz olduğu sıcaklığı kaybetmeden odanın odak noktası olur. etkisiz renkler devretmek. Koyu kahverengi de kızıl için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Bu eşleştirme, bilhassa bir odayı boğabilecek büyük kahverengi mobilyalarla iyi çalışır.

Kırmızı renk kombinasyonları

İç tasarımda kırmızı

Sofistike bir renk paleti için kırmızıyı bej benzer biçimde etkisiz bir renkle ve bordo benzer biçimde daha koyu bir kırmızıyla eşleştirebilirsiniz. Emekler, kırmızı tonlarının beyin aktivitesini ve fizyolojik dayanıklılığı artırdığını bulmuştur. Beyaz ve kırmızıyı mutfağa dahil etmeyi düşünürseniz, şüphesiz siz de laf sahibi olacaksınız. Kırmızının açlık hissini gösterdiğine inanmış olduğu için, mutfakta aileniz için güzel yemekler yaparak uzun saatler geçirebilirsiniz.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Kızıl #FF2400 0, 86, 100, 0 255, 36, 0
bej #F5F5DC 0, 0, 10, 4 245, 245, 220
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31

Kırmızı olan her şeyle direkt bağlantılı aşk çağrışımı sebebiyle, kırmızıyı döşek odasına dahil etmek, bir ilişkiyi güçlendirecek renk olabilir. Ihtiras ve gizemle dolu cazibeli bir renktir ve loş gri ve fildişi beyazı benzer biçimde öteki renklerle eşleştirildiğinde, kazanan olacağı kesindir.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Kızıl #FF2400 0, 86, 100, 0 255, 36, 0
fildişi #FFFFFF0 0, 0, 6, 0 100, 100, 94.1
nefes gri #696969 0, 0, 0, 59 105, 105, 105

Şişe yeşili yahut gece mavisi benzer biçimde derin renklerle dekore edilmiş bir odanız var ise, kırmızı benzer biçimde parlak bir renk eklemekten çekinebilirsiniz. Bilhassa kırlent, abajur benzer biçimde aksesuarlarda kullanıldığında mükemmel bir kontrast oluşturacağından güvenilir olabilirsiniz.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Kızıl #FF2400 0, 86, 100, 0 255, 36, 0
yeşil şişe #0F472C 79, 0, 38, 72 15, 71, 44
gece yarısı mavisi #08113B 78, 78, 0, 56 8, 17, 59

Kırmızının parlak alt tonları sebebiyle, çoğu zaman bu olağanüstü renk tonundan çekiniriz. Tekrar de evinizdeki müsait alana iyi entegre edildiğinde tesir yaratan bir renktir. Tıpkı öteki parlak renkler benzer biçimde, endişelenecek bir şey yok; Aslına bakarsak, renk o denli cüretkar ki, onu tecrübe etmek isteyebilirsiniz. Kırmızı renk, hangi ortama yerleştirilirse yerleştirilsin etkileyicidir. O halde, lütfen devam edin ve bu yürekli gölgeyi kontrol edin!

kırmızı iç

sıkça Sorulan Sorular

Kızıl ne renktir?

Scarlet, turuncunun ipuçlarını taşıyan bir tondur. Scarlet, renk tekerleğinde kırmızı şemsiyenin dibine düşüyor. Kırmızı ile yakın ilişkisi sebebiyle kuvvetli bir renktir ve hem giysi olarak aynı zamanda firma logosu olarak dikkat çeker. Çoğu zaman ihtiras yahut aşkla ilişkilendirilen bir renktir.

Kızıl renk ne algılama geliyor?

Kırmızı renk, cesareti ve tutkuyu temsil eder. Sevinç ve gücün rengidir. Pek oldukca kültürde kızıl, iyi şansı simgeler. Aslına bakarsak, Asya ülkelerindeki gelinler rengi doğurganlığın ve iyi şansın sembolü olarak giyerler. Birçok kuvvetli firma, enerji ile ilişkilendirilen yürekli bir renk olduğundan logolarına kırmızıyı dahil edecektir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz