Kırık bir ampulü vida başından çıkarmanın 3 rahat yolu


Kafalıktaki ampulün kırılması her insanın karşılaşacağı şeylerden biridir. Başlığa ve avizeye zarar vermeyen kırık bir ampulü çıkarmanın 3 güvenli yolu vardır.

Akkor ampuller kimi zaman yerleştirildikleri yerde kırılır ve etrafa saçılır. Burada karşılaştığımız problem, zor ve tehlikeli bir iş olan ampulü soketten yada kapaktan çıkarmaktır. Bir ampuldeki kırık parçalar ve elektrik çarpması riski, herhangi bir işlem yapmadan ilkin bir değil iki kez düşünülmesi ihtiyaç duyulan şeylerdir. Her neyse ki, kırılmış bir ampulü manuel müdahale olmadan çıkarmanın yolları vardır ve ihtiyaç duyulan alet yada malzemeye bağlı olarak bunlardan minimum biri sizin için çalışacaktır.

Ampulü ince bir kuyrukla çıkarmak, pişmemiş patates yada ampul değiştirici kullanmak güvenli yöntemlerdir ve aşağıda her birini açıklayacağız.

İlk adımda, elektrik çarpması ve elektrik çarpması riskinden kaçınmak için sayaca giden elektrik akımı kesilmelidir. Başucu lambaları şeklinde rahat kablo bağlantısına haiz lambalar için fişlerini çekmeniz yeterlidir, sadece avizeler şeklinde karmaşık kablo bağlantısına haiz lambalar için ilkin elektrik düğmesini kapatmanız ve peşinden elektriği kesmeniz gerekir.

Üstüne ihtimaller içinde cam parçalarının düşmesi için zemini bir branda ile örtmek en iyisidir, aksi takdirde işi bitirdikten sonrasında alanı süpürün.

Başlamadan ilkin koruyucu gözlüklerinizi ve koruyucu eldivenlerinizi takının.

Akkor ampullerin geri dönüşümü yararlı olsa da tavsiye edilmez; Şundan dolayı akkor lambaların filaman ve metal kısımlarını baloncuklarından ayırmak zor olsa gerek. Akkor ampuller toksik madde içermez ve cıva şeklinde tehlikeli toksik maddeler içeren öteki ampul türlerinin aksine, uygun şekilde atılmalı ve geri dönüştürülmelidir. Bu yüzden ampulün keskin kısımları tam içine gelecek şekilde beze sarın ki çöp poşetini yırtmasın ve hiç kimseye zarar vermesin, sonrasında güvenli bir halde çöp kutusuna atın.

Lüzumlu malzemeler ve araçlar:

  • dar kuyruk
  • pişmemiş patates
  • lamba değiştirici
  • branda
  • Koruma gözlüğü
  • Güvenlik eldivenleri

Dar bir kuyruk kullanarak kırık ampulü çıkarın

dar kuyruk

İnce bir kuyruğa haiz kırık bir lambayı çıkarmak oldukça kolaydır sadece bu yöntemi başlığa ve avizeye zarar vermemek için yavaş ve dikkatli bir halde yapmanız gerekir. İnce bir uç kullanarak, lamba tabanının metal kenarını dikkatlice kavrayın ve lamba tabanını vidadan ayırmak için yavaşça saat yönünün tersine çevirmeye çalışın. Gerekirse, lamba tabanının metal kenarını hafifçe bükerek ona daha iyi erişin ve ince bir uçla güvenli bir halde sabitleyin. Hareket ettiremiyorsanız, lamba tabanının öteki kısımlarını bükmeyi deneyin ve sallanana yada parçalara ayrılana kadar öncekiyle aynı şeyi yapın. Sonrasında artıklardan kurtulun.

Pişmemiş patates kullanarak kırık ampulü çıkarın

patates

okul günlerini hatırla; öğretmeniniz patates kullanarak bir ampul yaktığında; Sadece bir patates, bir ampulü yakmaktan daha fazlasını yapabilir; Patateslerin yardımıyla kırık ampulü prizden çıkarabilirsiniz. Bunu yapmanın iki değişik yolu vardır.

ilk yol

Orta boy bir patatesi ikiye bölün, yüzeydeki fazla nemi bir kağıt havluyla kurulayın ve ampulün tabanına mümkün olduğunca derin bir halde bastırın. Ampulün fitili ve kırık camı, patates ve lamba tabanının muntazam bir halde bağlanması için patatese tam olarak yerleştirilmelidir. Ampulün tabanını çıkarmak için patatesi saat yönünün tersine çevirin. Başın ıslak kısımlarını tamamladıktan sonrasında. Avizeyi tamamen kurutun.

kırık lamba

ikinci yol

İlk yöntem işe yaramadıysa, ikinci yöntemi kullanabilirsiniz. İkinci yöntem, patates ile kırık soğan tabanı içinde daha kuvvetli bir bağlantıya dayanır ve bu şekilde kırık soğan tabanını çıkarmak için kullanılır. Bunun için patatesin öteki yarısını silindir şeklinde kati. Silindir ebadı, lamba tabanının metal kısmı için uygun olmalıdır. Bundan önceki yöntemde patatesler metal kısmın çevresine yerleştirilirken bu yöntemde tam ortasına yerleştiriliyor. Yerine oturana kadar sıkıca itin, peşinden patatesi saat yönünün tersine çevirerek çıkarın.

Ampul değişiklik yapma aparatını kullanarak kırık ampulü çıkarın

kırık lamba

Bir ampul değiştiriciniz olabilir, sadece yoksa, bir tane edinmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu aygıt standart ve mini ampulleri değiştirebilmek için kullanılabilir. Bu aygıt, lambanın tabanına kolayca takılan plastik bir bölüme haizdir ve önceki yöntemlerde olduğu şeklinde saat yönünün tersine çevirerek çıkarabilirsiniz. Lamba değişiklik yapma cihazlarının değişik türleri vardır; Daha uzun saplı bir tür seçmeniz önerilir bundan dolayı lambaya ulaşmanın zor olduğu bazı durumlarda daha uzun saplı lamba değiştiriciler size destek olabilir.Source bağlantı