Khaki Color – Tüm haki tonları ve uygulaması


Günlük hayatta bizlere sunulan tüm renkler içinde, birisinin hakiyi en sevilmiş olduğu renk olarak adlandırması pek sık rastlanan bir durum değildir. Eğitimsiz bir göze haki bunaltıcı bir renk benzer biçimde görünebilir, sadece 1940’ların başlangıcında İngiliz Hint Ordusu tarafınca tanıtıldığından bu yana daha yaygın hale gelmesinin iyi bir sebebi var. Aslen, bu renk, bir tek birkaç isim vermek gerekirse, birçok büyük filmin, resmin ve giyim markasının renk paletlerinin temeli haline geldi. Haki renginin ardındaki gücü daha iyi anlamanıza destek olmak için, bir sonraki yazımızda bu rengi derinlemesine inceleyeceğiz.

Haki ne renktir?

Haki çoğunlukla ilişkilendirilen bir renktir. bej benzer biçimde renklerEkru, camel, açık kahverengi ve tan birbirine karışıyor. Bu çoğu zaman toprak tonları paletindeki bir çok rengin paylaşmış olduğu benzerliklerden doğar. Daha spesifik olarak haki, sarı ve yeşilin ipuçlarıyla açık kahverengidir. Yansız, toprak tonlarını harmanlayan bu renk, ısı, rahatlık ve rahatlık duygularını çağrıştırarak, onu dünyanın dört bir tarafındaki kaplıcalar ve pansiyonlar için ideal bir renk yapıyor.

haki yeşil

Haki rengin vakit çizelgesi

Haki renginin geçmişi, bu pigmenti oluşturan naturel olarak oluşan malzemelerin istikrarlı ve zamansız bolluğu yardımıyla tarihin kendisine kadar uzanır. Aşağıda haki renginin tarihçesini ve vakit içinde günümüze kadar kullanımını anlatacağız.

Öykü

Haki renginin kökeni yada etimolojisi Hindustani dilinden kelime biçiminde gelir. xakidirekt “toprak renkleri” olarak çevrilebilir. Meşhur renk adının bu versiyonu da Farsça kelimeden oldu. hak basitçe “toprak” olarak çeviri edilen türetilmiş. Bu renk mineraller açısından oldukça varlıklı olduğundan haki, çanak çömlek, fotoğraf, heykel vb. benzer biçimde çeşitli eski sanat eserlerinde kullanılmıştır.

Bitmiş işlerde hissedilen daha naturel unsurları getirmek ve yaratmak için renk kullanıldı.

Haki renginin ana renk olarak kullanıldığı meşhur tablolara bir örnek, emekleri otoportrelerden oluşan meşhur Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun eserleridir. Öncelikli odak noktası portre olmasına karşın, onu çevreleyen doğadan ve Meksika’da bulunabilecek birçok eserden de esin aldı. Bu resimlerin hepsi olmasa da bir çok, renk paletinde – değişen derecelerde de olsa – haki içeriyordu.

haki rengi

Bununla beraber, daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, haki orduda yaygın bir renk haline geldi ve Aralık 1846’dan itibaren İngiliz İmparatorluğu’nun kuzeybatı sınırında, bugünkü Kyber’de hizmet veren İngiliz Hint Ordusu’nun bir alayı olan Corps of Guides tarafınca popüler hale getirildi. Pakhtunkhwa. Askerler pantolonlarına köri tozu, balçık ve çayı karışmasını sağlayarak üniformalarını boyayarak bu hususi rengi bulmuşlardır. Hemen sonra sert, kuru ve tozlu ortama hakim olmak için aynı renkleri ve tonları elde etmek için hepsini bir araya getirerek üniformalarına karıştırdılar. Bu, kısa süre sonrasında öteki ordular tarafınca fark edildi ve benzer şekilde kumlu ve çorak arazilerde vazife meydana getiren alaylar tarafınca benimsendi.

çağdaş Zamanlar

Bugün, birisine “Haki ne renktir?” diye sorduğunuzda, bazı belirsizliklere yol açabiliyor. Bu kısmen kelimenin kullanım şeklinden meydana gelmektedir. Kelime hala yaygın olarak renge atıfta bulunmakla beraber, bununla birlikte bir giysiye atıfta bulunmak için de giderek daha sık kullanılmaktadır. Kelimenin bu varyasyonu, 1940’larda İngiliz Hint Ordusu tarafınca, II. Dünya Savaşı’ndan sonrasında siviller içinde inanılmaz derecede popüler hale gelen, rengin yukarıda belirtilen kullanımına kadar izlenebilir. Başlangıçta haki pantolonlar aynı ismin renginde yapılırdı, sadece şimdi değişik renk çeşitleri var.

Bu, artık yaygın olarak “chinos” olarak malum haki pantolonlar için yeni bir terimin ortaya çıkmasına niçin oldu. Günümüzde haki, her türlü giyside bulunabiliyor ve giyen kişiye, uyumlu renklerle eşleştirildiğinde, moda anlayışı keskin olan her insanın takdir edeceği zarif ve şık bir toprak tonu veriyor.

haki tonları

Haki renginin ne işe yaradığını ve değişik tonlarının ne işe yaradığını daha iyi idrak etmek için görsel bir desteğe ihtiyacınız var ise, bir sonraki bölüm bilhassa ilginizi çekebilir. Hakinin tonları bir tek bu yazıda ele alınamayacak kadar fazladır, sadece aşağıdaki tabloda en popüler örneklerden birkaçını bulabilirsiniz.

haki rengi onaltılık kod RGB CMYK (%) haki rengi
koyu haki #998877 153, 136, 119 0, 7, 13, 40
eski haki #9A9186 154, 145, 134 0, 4, 8, 40
gerçek haki #B8AE98 184, 174, 152 0, 4, 13, 28
İngiliz haki #BCAF97 188, 175, 151 0, 5, 15, 26
haki #2 #C3B091 195, 176, 145 0, 7, 20, 24
Hint haki #D3B09C 211, 176, 156 0, 14, 22, 17
çöl haki #D6CDB7 214, 205, 183 0, 4, 12, 16
Haki #F0E68C 240, 230, 140 0, 4, 39, 6
açık haki #F1E78C 241, 231, 140 0, 4, 40, 5
Açık Haki #2 #FBE4AF 251, 228, 175 0, 9, 30, 2

renk haki

Haki renginin altına düşen tonlar oldukça çeşitlilik gösteriyor benzer biçimde görünse de haki renginin iyi mi yapıldığını gösteren birkaç renk bulunduğunu bilmek garip gelebilir. Hakinin pigmenti yeşil ve sarı alt tonlardan oluşsa da, bu rengin çeşitli tonlarla gelmesi birçok kişiye şaşırtıcı gelebilir. renk kombinasyonları oluşturulabilir. Mesela, beyazı kullanarak kolay varyantı seçebilirsiniz. kahverengi karışımı ve peşinden daha açık yada daha koyu bir ton oluşturmak için her iki renkten de daha fazlasını ilave edin. Haki yapmanın bir başka yolu da mavi ve turuncu benzer biçimde renkleri birleştirmek.

Renk onaltılık kod RGB CMYK (%) renk tonu
Beyaz #FFFFFF 255, 255, 255 0, 0, 0, 0
Kahverengi #964B00 150, 75, 0 0, 50, 100, 41
Mavi #0F4C81 15, 76, 129 88, 41, 0, 49
Turuncu #FFA500 255, 165, 0 0, 35, 100, 0

Bununla beraber, haki rengini yeşil ve hatta zeytin tonlarıyla karıştırmak istiyorsanız sadece bu iki renkten herhangi birine haiz değilseniz, şunları yapabilirsiniz. Yukarıdaki öteki iki tonlu kombinasyonlardan herhangi biriyle karıştırmadan ilkin kendi yeşilinizi oluşturmak için sarı ve maviyi birleştirmeniz yeterlidir. Haki rengini iyi mi yapacağınızı anladığınızda yeni rengin zenginliği aleyhinize çalışabileceğinden, idareli kullandığınızdan güvenli olun.

haki ile oy verin

Bu şekilde bir renk giymeyi planlıyorsanız, haki ile hangi renklerin uyumlu bulunduğunu bilmek önemlidir. Böylece bir tek kusursuz giyinmekle kalmaz, bununla birlikte bunaltıcı görünen bu renkten en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Hakiyi görünür spektrumdaki nerede ise her renkle eşleştirmek alışılmadık bir durum olmasa da (haki’yi öteki tüm renklerden ayıran bir özellik), hakiyi benzer şekilde naturel tonlarla, şu demek oluyor ki yeşiller, maviler -, beyaz ile eşleştirmek yaygındır. ve sarı tonları.

Artık hangi renklerin haki ile gittiğini biliyor olsanız da, hangi giysilerin hangi renkle gitmesi icap ettiğini bilmek de bir o denli mühim olabilir.

Pantolon ve muhtemelen bir kaban için kullandığınız hakiyi giysinizin ana rengi olarak kullanmak popüler hale geldi. Birçok insan ya beyaz ya da açık renkli ayakkabılar giyer. Alternatif olarak, daha koyu varyantı da seçebilirsiniz, sadece bir pastel renk. Gömlek söz mevzusu olduğunda, pek oldukça insan herhangi bir giysiye göze çarpması kolay, ince bir pastel görünüm veren daha açık tonları tercih etme eğilimindedir.

Bununla beraber, kullanıcıya şık, sofistike ve zarif bir biçim kazandıran tonlarca değişik renk kombinasyonu vardır. En popüler renk kombinasyonları içinde haki ve neredeyse tüm mavi tonları bulunur. Hakinin kullanıcıya sunmuş olduğu oldukça yönlülük yardımıyla, mavinin ton yelpazesi bebek mavisinden kobalt mavisine kadar değişmektedir. İlk renk bir rahatlama ve rahatlık duygusu uyandırarak giyenin daha dost canlısı ve dingin görünmesini sağlarken, ikinci renk bunun yerine bir otorite ve güvenilirlik duygusu aktarabilir. Böylece kullanıcı bir ev partisinde yada ofiste doğru notayı basabilir.

Mavi renk onaltılık kod RGB CMYK (%) mavinin tonu
bebek mavisi #89CFF0 137, 207, 240 43.147, 0, 6
kobalt mavisi #0047AB 0, 17, 171 67, 39, 0, 33

karşı tarafında renkli daireler kırmızı rengimiz var listemizdeki en açık renk olsa da bu şekilde bir kombinasyonun ne kadar iyi gittiğine hayret edeceksiniz. Bu renk kıyafetinizde oldukça öne çıkmış olduğu için, ister kravat yada kemer benzer biçimde bir tek bir kırmızı dokunuş kullanın, ister gömlek benzer biçimde giysinizin olmazsa olmaz bir parçası olarak kullanın, fark yaratacağınızdan güvenli olabilirsiniz. yada pantolon.

Daha ilkin bahsedilen renge benzer şekilde, kırmızının derhal her tonu, temel dayanağımız olan haki rengi için muhteşem bir tamamlayıcı olabilir. Sadece en çarpıcı tonlardan ikisi pembe ve bordo. Kırmızının toplumumuzda haiz olduğu tarih sebebiyle, giyen kişinin çevresinde uyandırdığı duygular iki yönde olabilir. Şundan dolayı kırmızı, aşk ve romantizmle ilişkilendirildiği benzer biçimde kan ve savaşla da ilişkilendirilir. Aslen tarih, kırmızıyı aşk tanrısı kadar şeytanla da ilişkilendirmiştir. Bununla beraber, haki ile eşleştirildiğinde, kullanıcının yada dost çevresinin aklına gelen ilk şeyin çekince olmadığını söylemek güvenlidir. Kullanıcı kendini iyi mi gösterirse göstersin, bu rengi haki ile giydiğinde, nerede ise her ortamda iyi görüneceğinden güvenli olabilir.

kırmızı renk onaltılık kod RGB CMYK (%) kırmızı tonları
gül #FF007F 255, 0, 127 0, 100, 50, 0
bordo #800000 128, 0, 0 0, 100, 100, 50

Haki renginin arkasında sizin de anlayabileceğiniz benzer biçimde bu yazıya sığdıramadığımız bir oldukça detay ve tarih var. Sadece, naturel dünyamızda rengin anlamını, tarihini ve kullanımlarını araştırmanızda size destek olabileceğimizi umuyoruz. Khaki haberimizi okumak için vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz ve yakında yeniden görüşmek dileğiyle!

sıkça Sorulan Sorular

Haki adını iyi mi aldı?

Haki adı aslen toprak yada toz anlamına gelen eski Farsça kelimelerden türemiştir. Bu terim hemen sonra benzer söyleniş, anlam ve kullanımlara haiz Urduca ve Hindustani kelimelere esin verdi. Terim hemen sonra 1840’larda Hindistan’da İngiliz Ordusu tarafınca benimsendi ve burada askeri üniformalar için temel renk olarak kullanıldı.

Haki ne vakit popüler oldu?

Haki renginin ilk gerçek popülaritesi, İngiliz Kızılderili askerlerinin pantolonlarını çevredeki manzarayla harmanlamadan ilkin sık sık köri tozu, balçık ve çayla boyadıkları 1840’ların ortalarından kalmadır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz