Khaki Color – Bütün haki tonları ve uygulaması


Günlük hayatta bizlere sunulan bütün renkler içinde, birisinin hakiyi en sevilmiş olduğu renk olarak adlandırması pek sık rastlanan bir vaziyet değildir. Eğitimsiz bir göze haki can sıkan bir renk benzer biçimde görünebilir, sadece 1940’ların başlangıcında İngiliz Hint Ordusu tarafınca tanıtıldığından bu yana daha yaygın hale gelmesinin iyi bir sebebi var. Aslına bakarsak, bu renk, yalnız birkaç isim vermek gerekirse, birçok büyük filmin, resmin ve kıyafet markasının renk paletlerinin temeli halini aldı. Haki renginin peşindeki gücü daha iyi anlamanıza destek olmak için, bir sonraki yazımızda bu rengi derinlemesine inceleyeceğiz.

Haki ne renktir?

Haki çoğunlukla ilişkilendirilen bir renktir. bej benzer biçimde renklerEkru, camel, aleni kahverengi ve tan birbirine karışıyor. Bu çoğu zaman toprak tonları paletindeki bir çok rengin paylaşmış olduğu benzerliklerden oluşur. Daha spesifik olarak haki, sarı ve yeşilin ipuçlarıyla aleni kahverengidir. Yansız, toprak tonlarını harmanlayan bu renk, ısı, refah ve huzur duygularını andırarak, onu dünyanın dört bir tarafındaki kaplıcalar ve pansiyonlar için ülkü bir renk yapıyor.

haki yeşil

Haki rengin süre çizelgesi

Haki renginin geçmişi, bu pigmenti gerçekleştiren naturel olarak oluşan malzemelerin istikrarlı ve zamansız bolluğu yardımıyla tarihin kendisine kadar uzanır. Aşağıda haki renginin tarihçesini ve zamanla günümüze kadar kullanımını anlatacağız.

Öykü

Haki renginin kökeni yahut etimolojisi Hindustani dilinden kelime biçiminde gelir. xakidirekt “toprak renkleri” olarak çevrilebilir. Meşhur renk adının bu versiyonu da Farsça kelimeden oldu. hak basitçe “toprak” olarak çeviri edilen türetilmiş. Bu renk mineraller açısından oldukça varlıklı olduğundan haki, çanak çömlek, fotoğraf, heykel vb. benzer biçimde muhtelif eski sanat eserlerinde kullanılmıştır.

Sonlanmış olan işlerde hissedilen daha naturel unsurları getirmek ve yaratmak için renk kullanıldı.

Haki renginin ana renk olarak kullanıldığı meşhur tablolara bir misal, emek harcamaları otoportrelerden oluşan meşhur Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun eserleridir. Öncelikli odak noktası portre olması durumunda, onu çevreleyen doğadan ve Meksika’da bulunabilecek birçok eserden de esin aldı. Bu resimlerin tamamı olmasa da bir çok, renk paletinde – değişen derecelerde de olsa – haki içeriyordu.

haki rengi

Aynı zamanda, daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, haki orduda yaygın bir renk halini aldı ve Aralık 1846’dan itibaren İngiliz İmparatorluğu’nun kuzeybatı sınırında, bugünkü Kyber’de hizmet veren İngiliz Hint Ordusu’nun bir alayı olan Corps of Guides tarafınca popüler hale getirildi. Pakhtunkhwa. Askerler pantolonlarına köri tozu, balçık ve çayı karışmasını sağlayarak üniformalarını boyayarak bu hususi rengi bulmuşlardır. Sonrasında sert, kuru ve tozlu ortama hakim olmak için aynı renkleri ve tonları elde etmek için hepsini bir araya getirerek üniformalarına karıştırdılar. Bu, kısa zaman sonrasında öteki ordular tarafınca ayrım edildi ve benzer biçimde kumlu ve çorak arazilerde vazife icra eden alaylar tarafınca benimsendi.

çağdaş Zamanlar

Bugün, birisine “Haki ne renktir?” diye sorduğunuzda, birtakım belirsizliklere yol açabiliyor. Bu kısmen kelimenin kullanım şeklinden meydana gelmektedir. Kelime hala yaygın olarak renge atıfta bulunmakla beraber, bununla birlikte bir kıyafete atıfta bulunmak için de giderek daha sık kullanılmaktadır. Kelimenin bu varyasyonu, 1940’larda İngiliz Hint Ordusu tarafınca, II. Dünya Savaşı’ndan sonrasında siviller içinde inanılmaz derecede popüler hale gelen, rengin yukarıda belirtilen kullanımına kadar izlenebilir. Başlarda haki pantolonlar aynı ismin renginde yapılırdı, sadece şimdi değişik renk çeşitleri var.

Bu, artık yaygın olarak “chinos” olarak malum haki pantolonlar için yeni bir terimin ortaya çıkmasına niçin oldu. Günümüzde haki, her türlü kıyafette bulunabiliyor ve giyen kişiye, ahenkli renklerle eşleştirildiğinde, moda anlayışı keskin olan her insanın takdir edeceği zarif ve şık bir toprak tonu veriyor.

haki tonları

Haki renginin ne işe yaradığını ve değişik tonlarının ne işe yaradığını daha iyi kestirmek için görsel bir desteğe ihtiyacınız var ise, bir sonraki bölüm bilhassa ilginizi çekebilir. Hakinin tonları yalnız bu yazıda ele alınamayacak kadar fazladır, sadece aşağıdaki tabloda en popüler örneklerden birkaçını bulabilirsiniz.

haki rengi onaltılık kod RGB CMYK (%) haki rengi
koyu haki #998877 153, 136, 119 0, 7, 13, 40
eski haki #9A9186 154, 145, 134 0, 4, 8, 40
reel haki #B8AE98 184, 174, 152 0, 4, 13, 28
İngiliz haki #BCAF97 188, 175, 151 0, 5, 15, 26
haki #2 #C3B091 195, 176, 145 0, 7, 20, 24
Hint haki #D3B09C 211, 176, 156 0, 14, 22, 17
çöl haki #D6CDB7 214, 205, 183 0, 4, 12, 16
Haki #F0E68C 240, 230, 140 0, 4, 39, 6
aleni haki #F1E78C 241, 231, 140 0, 4, 40, 5
Aleni Haki #2 #FBE4AF 251, 228, 175 0, 9, 30, 2

renk haki

Haki renginin dibine düşen tonlar oldukça çeşitlilik gösteriyor benzer biçimde görünse de haki renginin iyi mi yapıldığını yayınlayan birkaç renk bulunduğunu bilmek entresan gelebilir. Hakinin pigmenti yeşil ve sarı alt tonlardan oluşsa da, bu rengin muhtelif tonlarla gelmesi birçok kişiye şaşırtıcı gelebilir. renk kombinasyonları oluşturulabilir. Sözgelişi, beyazı kullanarak bayağı varyantı seçebilirsiniz. kahverengi karışımı ve peşinden daha aleni yahut daha koyu bir ton kurmak için her iki renkten de daha fazlasını ilave edin. Haki yapmanın bir başka yolu da mavi ve turuncu benzer biçimde renkleri birleştirmek.

Renk onaltılık kod RGB CMYK (%) renk tonu
Beyaz #FFFFFF 255, 255, 255 0, 0, 0, 0
Kahverengi #964B00 150, 75, 0 0, 50, 100, 41
Mavi #0F4C81 15, 76, 129 88, 41, 0, 49
Turuncu #FFA500 255, 165, 0 0, 35, 100, 0

Aynı zamanda, haki rengini yeşil ve hatta zeytin tonlarıyla karıştırmak istiyorsanız sadece bu iki renkten herhangi birine haiz değilseniz, şunları yapabilirsiniz. Yukarıdaki öteki iki tonlu kombinasyonlardan herhangi biriyle karıştırmadan ilkin kendi yeşilinizi kurmak için sarı ve maviyi birleştirmeniz yeterlidir. Haki rengini iyi mi yapacağınızı anladığınızda yeni rengin zenginliği aleyhinize çalışabileceğinden, idareli kullandığınızdan güvenilir olun.

haki ile oy verin

Bu şekilde bir renk giymeyi planlıyorsanız, haki ile hangi renklerin ahenkli bulunduğunu bilmek önemlidir. Böylece yalnız kusursuz giyinmekle kalmaz, bununla birlikte can sıkan gözüken bu renkten en iyi biçimde yararlanabilirsiniz. Hakiyi görünür spektrumdaki nerede ise her renkle eşleştirmek olağan dışı bir vaziyet olmasa da (haki’yi öteki bütün renklerden ayıran bir hususiyet), hakiyi benzer biçimde naturel tonlarla, kısaca yeşiller, maviler -, beyaz ile eşleştirmek yaygındır. ve sarı tonları.

Artık hangi renklerin haki ile gittiğini biliyor olsanız da, hangi giysilerin hangi renkle gitmesi icap ettiğini bilmek de bir o denli mühim olabilir.

Pantolon ve muhtemelen bir kaban için kullandığınız hakiyi giysinizin ana rengi olarak kullanmak popüler hale geldi. Birçok insan ya beyaz veya aleni renkli ayakkabılar giyer. Alternatif olarak, daha koyu varyantı da seçebilirsiniz, sadece bir pastel renk. Gömlek mevzubahis olduğunda, pek oldukça insan herhangi bir giysiye göze çarpması basit, ince bir pastel manzara veren daha aleni tonları tercih etme eğilimindedir.

Aynı zamanda, kullanıcıya şık, sofistike ve zarif bir biçim kazandıran tonlarca değişik renk kombinasyonu vardır. En popüler renk kombinasyonları içinde haki ve hemen hemen bütün mavi tonları bulunur. Hakinin kullanıcıya sunmuş olduğu oldukça yönlülük yardımıyla, mavinin ton yelpazesi bebek mavisinden kobalt mavisine kadar değişmektedir. İlk renk bir rehavet ve refah duygusu uyandırarak giyenin daha dost canlısı ve dingin görünmesini sağlarken, ikinci renk bunun yerine bir otorite ve güvenilirlik duygusu aktarabilir. Böylece kullanıcı bir ev partisinde yahut ofiste doğru notayı basabilir.

Mavi renk onaltılık kod RGB CMYK (%) mavinin tonu
bebek mavisi #89CFF0 137, 207, 240 43.147, 0, 6
kobalt mavisi #0047AB 0, 17, 171 67, 39, 0, 33

karşı tarafında renkli daireler kırmızı rengimiz var listemizdeki en aleni renk olsa da bu şekilde bir kombinasyonun ne kadar iyi gittiğine hayret edeceksiniz. Bu renk kıyafetinizde oldukça öne çıkmış olduğu için, talep eder kravat yahut kemer benzer biçimde yalnız bir kırmızı dokunuş kullanın, talep eder gömlek benzer biçimde giysinizin olmazsa olmaz bir parçası olarak kullanın, ayrım yaratacağınızdan güvenilir olabilirsiniz. yahut pantolon.

Daha ilkin bahsedilen renge benzer biçimde, kırmızının derhal her tonu, temel dayanağımız olan haki rengi için muhteşem bir tamamlayıcı olabilir. Sadece en çarpıcı tonlardan ikisi pembe ve bordo. Kırmızının toplumumuzda haiz olduğu tarih sebebiyle, giyen bireyin etrafında uyandırdığı duygular iki yönde olabilir. Zira kırmızı, aşk ve romantizmle ilişkilendirildiği benzer biçimde kan ve savaşla da ilişkilendirilir. Aslına bakarsak tarih, kırmızıyı aşk tanrısı kadar şeytanla da ilişkilendirmiştir. Aynı zamanda, haki ile eşleştirildiğinde, kullanıcının yahut dost çevresinin aklına gelen ilk şeyin korku olmadığını söylemek güvenlidir. Kullanıcı kendini iyi mi gösterirse göstersin, bu rengi haki ile giydiğinde, nerede ise her ortamda iyi görüneceğinden güvenilir olabilir.

kırmızı renk onaltılık kod RGB CMYK (%) kırmızı tonları
gül #FF007F 255, 0, 127 0, 100, 50, 0
bordo #800000 128, 0, 0 0, 100, 100, 50

Haki renginin peşinde sizinde anlayabileceğiniz benzer biçimde bu yazıya sığdıramadığımız bir oldukça teferruat ve tarih var. Sadece, naturel dünyamızda rengin anlamını, tarihini ve kullanımlarını araştırmanızda size destek olabileceğimizi umuyoruz. Khaki haberimizi okumak için süre ayırdığınız için teşekkür ederiz ve yakında yine görüşmek dileğiyle!

sıkça Sorulan Sorular

Haki ismini iyi mi aldı?

Haki ismi aslında toprak yahut toz anlamına gelen eski Farsça kelimelerden türemiştir. Bu terim sonrasında benzer söyleniş, anlam ve kullanımlara haiz Urduca ve Hindustani kelimelere esin verdi. Terim sonrasında 1840’larda Hindistan’da İngiliz Ordusu tarafınca benimsendi ve burada askeri üniformalar için temel renk olarak kullanıldı.

Haki ne süre popüler oldu?

Haki renginin ilk reel popülaritesi, İngiliz Kızılderili askerlerinin pantolonlarını çevredeki manzarayla harmanlamadan ilkin sık sık köri tozu, balçık ve çayla boyadıkları 1840’ların ortalarından kalmadır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz