Kendi Özgür Biçimli Reçine Geodelerinizi kolayca yapın


Bu öğretici ile size reçineden iyi mi etkisi altına alan, ışıltılı Özgür Biçimli Geodes yapabileceğinizi işaret etmek istiyoruz. Bu abartılı eşi olmayan parçaları silikon desteği ile iyi mi kolayca dökebileceğinizi ve bunun için hangi malzemelerin en müsait bulunduğunu adım adım göstereceğiz. Burada içeriden mühim bilgiler alacaksınız ve sanat çalışmalarınızın başarı göstermiş olması için göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan her şeyi size göstereceğiz.

Aslına bakarsak bir jeod nelerdir?

doğadaki jeotlar

“Geode” kavramı (Yunanca: γεώδης, dünyevi için geōdēs) yerbilim ya da mineralojiden gelir ve mineraller ve kristallerle jeolojik süreçler tarafınca işgal edilen kayadaki yuvarlak bir boşluğu tanımlar. Jeodezler çoğu zaman soğuduktan sonrasında gaz kabarcıklarını çevreleyen volkanik lav kayalarında doğar. Çözünmüş kuvars içeren sıcak su bu boşluklara girdiğinde, kristaller büyüyebilir ve eklenen yaratı elementlere bağlı olarak dumanlı kuvars ya da ametist benzer biçimde değişik renkler alabilir. Bununla beraber, jeotlar ek olarak ametist, kuvars, akik ve yeşim taşı benzer biçimde öteki mineral türlerini de içerebilir. Geodes bulmak rahat değildir, sıklıkla küresel ya da badem biçimli taşlardır, dıştan çevredeki kayalardan hemen hemen ayırt edilemezler. Pırıl pırıl iç işleyişini sadece açıldıktan sonrasında ya da kesitte belli eder.

Serbest Biçimli Geode

Sanatta reçine jeotları

Naturel jeotlardan esinlenerek artık reçine, dekoratif taşlar, parıltı ve doğal ki reel kristaller ve mineraller ile güzel reçine jeotlar yaratabilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırı yoktur ve birazcık pratikle, reçineden meydana getirilen “jeod taklitleri” aldatıcı bir halde doğadaki reel minerallere benzer görünür. Doğal ki jeotları fotoğraf benzer biçimde müsait bir boyama yüzeyine ya da bizim durumumuzda olduğu benzer biçimde özgür bir biçim olarak da dökebilirsiniz. Bu tür özgür biçimli jeotlar ek olarak, mesela tablolar halinde mükemmel bir halde daha çok işlenebilir. Bu tarz şeyleri süslü bardak altlığı olarak da kullanabilirsiniz.

Stilden bağımsız geode

Bu malzemeyi reçine jeotunuz için öneriyoruz

Ana araç-gereç: epoksi reçine

Başarıya ulaşmış reçine jeotları kurmak için doğru reçineyi kura çekmek fazlaca önemlidir. Muhteşem bir fiyat/performans oranına haiz olan Dipon Epoxyplast ile fazlaca güzel deneyimler yaşadık.

Dipon EpoxyPlast epoksi reçine, 3kg
 • Almanya’da üretilen kristal berraklığında, solvent içermeyen epoksi reçine
 • Oldukca azca hava kabarcığı oluşumu, İşlem süresi ortalama 30 dakika
 • 2 kısım reçinenin 1 kısım sertleştiriciye bayağı karışım payı

Amazon’da görüntüle

Epoksi reçineyi renklendirmek için bunu kullanabilirsiniz.

DecorRom epoksi boya seti
 • Epoksi reçineyi saydam bir halde renklendiren (beyaz ve siyah hariç) 15 sıvı yoğun epoksi reçine pigmenti içeren set
 • Değişik renkler, daha çok renk varyasyonu kurmak için birbirleriyle karıştırılabilir.
 • yüksek konsantrasyonlu renkler, epoksi reçine ile kolayca karışabilen

Amazon’da görüntüle

Epoksi reçine için Hemway pigment tozu
 • Hemway, en geniş toz renk pigmentlerinden birine haizdir.
 • Hemway pigment tozu solmaya ve solmaya karşı dayanıklıdır
 • Reçine ya da dökme ortamı ile karıştırmak için muhteşem

Amazon’da görüntüle

daha çok araç-gereç

jeot sanatı

Özgür Biçimli Reçine Geodes için adım adım talimatlar

Yüzey hazırlığı

Jeotunuzu özgür biçim stilinde dökmeye başlamadan ilkin, müsait bir alt katman hazırlamanız icap eder. Bunun için suntaya yapıştırdığımız saydam bir vinil duş perdesi öneriyoruz.

 • Bunu yapmak için perdeyi suntadan birazcık daha büyük kararlı ve tahtanın alt tarafına yapışkan bantla yapıştırın. Vinil perde birazcık kırışıyorsa ve %100 düzleştirilmemişse bu problem değil.
 • Şimdi bir işaretleyici ile referans fotoğrafı kullanarak arzu ettiğiniz jeot şeklini çizin.
 • Artık bir silikon pres kullanarak sıhhi silikonu belirtilen biçim süresince püskürtebilirsiniz. Beş dakika sonrasında ilkine başka bir silikon tabakası uygulayabilirsiniz. Geodenizin ortasında boşluk olmasını istiyorsanız ortasına silikondan bordür yapabilirsiniz (jeotla aynı halde, yalnız minik boyutta). Örneğimizde, jeod ortada kapalıdır.
 • Şimdi parmağınızı birazcık sabunlu suyla ıslatın ve silikon kalıbın içini parmağınızla düzeltin. Bu, jeotunuzun ondan sonra keskin kenarlar olmadan olası olduğunca düz bir kenara haiz olması için gereklidir.
 • Sözgelişi epoksi sert bir masa için çok önemli ya da kalınca bir jeot dökmek istemiyorsanız, iki kat silikon çoğu zaman yeterlidir. Bu durumda, jeodun lüzumlu kalınlığa ve kararlılığa haiz olması için birkaç silikon kenar katmanı icap eder. Silikona bağlı olarak ortalama 45 dakika sonrasında kalıp kullanıma hazırdır.

reçine jeodes talimatları

Karışım reçinesi

Reçineyi üreticinin talimatlarına gore karıştırın. Şimdi reçineyi, jeotunuz için seçilen renk sayısına gore ayrı plastik kaplara doldurun ve renk pigmentlerini reçineye karıştırın. Aşağıdaki pigment markalarını öneriyoruz: Mükemmel sonuçlar veren DecorRom, Hemway ve Jacquard. Reçineye parıltı ya da lafda mika pulları ilave ederek jeotlarınızda coşku verici dokular ve efektler yaratabilirsiniz.

Lüzumlu epoksi reçine miktarını hesaplamanın en rahat yolu, reçine hesaplayıcımızı kullanmaktır.

Özgür Biçimli Geode Dökümü

Emek verme yüzeyinizin %100 düz olduğu için güvenli olun, aksi şekilde reçine gayri muntazam akacaktır. Bir su terazisi ile çapraz olarak da dökmeden ilkin bunu deneyin. Alt yüzey tam olarak düz değilse, suntanın altını kaplamak için tahta spatula kullanabilirsiniz.
Artık keyifli kısma hazırsınız:

 • Dışarıdan içeriye doğru çalışın. Merkeze ulaşana kadar her rengi ayrı ayrı ve birer birer jeot şekli süresince bir halkaya dökün. Doğal ki, ondan sonra değişik şeffaflıklara haiz mükemmel renk gradyanları yaratarak renkleri de dökebilirsiniz.

Reçine Geode Eğitimi

 • Hava kabarcıklarını önlemek için reçineyi devamlı bir sıcaklık tabancası ya da Bunsen brülörü ile yani ısıtmalısınız. Mükemmel bir yan tesir olarak, coşku verici ve organik renk gradyanları ve desenleri de oluşturabilirsiniz. Sadece reçineyi fazlaca fazla ısıtmamaya dikkat edin, aksi takdirde epoksi reçine yanar ve deformasyona uğramış olur.

Serbest Biçimli Geode Eğitimi

 • İlk reçine tabakası tam olarak arzu ettiğiniz benzer biçimde değilse ya da hala düzensizlikler var ise endişelenmeyin: üstüne ondan sonra ikinci bir reçine tabakası dökülecek ve gayri muntazam alanlar düzeltilecektir.
 • Artık jeodun ortasındaki reçineye ayna külçeleri, dekoratif taşlar ya da kristaller serpebilirsiniz. Bu, tipik ve hatasız Geoden görünümünü sağlar.
 • İlk kat reçine sertleşir sertleşmez (üreticiye ve reçine tipine bağlı olarak 4 ile 24 saat içinde) ikinci kat renkli reçineyi dökebilirsiniz. İkinci katmanın fikri, çarpmaların ve optik kusurların ikinci bir geçişte düzeltilebilmesidir.

serbest biçimli jeod talimatları

 • İlk kat reçineden ya da manzara açısından muayyen alanlardan aslına bakarsan memnunsanız, ikinci kat için son kat olarak renkli reçine yerine saydam reçine kullanabilirsiniz. Sadece jeotunuzun renk yoğunluğunu ve derinlik tesirini artıracağından, ikinci kat için renkli epoksi reçine de kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Keyfinize bağlı olarak artık dekoratif taşlar ya da kristaller benzer biçimde öteki 3B öğeleri ekleyebilirsiniz.
 • Jeodun olası olmasıyla birlikte tozsuz sertleşebilmesi için üstüne yeterince büyük bir karton kutu dercetmek en iyisidir. Et voilà – ilk Free Biçim Geode’unuz hazır!

reçine jeodes talimatları

Geode’u silikon kalıptan çıkarın

Jeotunuzun tamamen kürlenmesini sağlamak için 24 saat beklemenizi tavsiye ederiz. Reçine sertleştiğinde, bir elinizi vinilin arkasına kaydırabilmeniz için bandı bir kenardan çıkarın. Bu, jeotu arkadan dışarı itmenize müsaade edecektir. Şimdi mümkünse silikonu vinilden çıkarmadan jeodu silikon kenardan dikkatlice ayırın.

Dikkat: Geodenizin kenarları keskin olabilir, bu nedenle kendinizi kesmemeye dikkat edin. Gerekirse, jeod tamamen kurur kurumaz keskin kenarları zımpara kağıdı ile zımparalayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, sonlanmış jeotunuza hususi bir keçeli kalemle vurgular ekleyebilirsiniz.

Silikon vinile yapıştığı sürece silikon kalıp yine yine kullanılabilir. Silikon kenarın bir bölümü gevşemişse, o bölümü kararlı ve silikonu o bölgeye yine uygulayın.

Reçine jeod eğitimi

Video Eğitimi Özgür Biçimli Reçine Geodes

Her şeyi birazcık daha net hale getirmek için sizin için bir video klavuz de oluşturduk:

Size ilk Free Biçim Geode’unuzu oluşturmada kucak kucak sevinç ve başarılar dileriz. En mühim şey, bunu yaparken eğlenmenizdir. Sevinçli Geoding!

Detaylı bir araç-gereç sıralaması, reçine sanatı tekniğindeki ilk adımlarınız için bir öğretici ve yapıları olan reçine resimleri için bir öğretici ayrı makalelerde bulunabilir.

Portre düzlük sanatı

FlatLand Sanat | Christi ve Madison Ninemire

FlatLand Artistry’nin gerisinde Amerika, Teksas’tan bir anne-kız ikilisi olan Christi ve Madison Ninemire var. İkisi, fazlaca muhtelif teknikler kullanarak büyüleyici reçine jeotları yaratır. Geode sanatına olan büyük tutkusu, tabiat sevgisinden meydana gelmektedir. Christi’nin eskiden kendisine büyük bir ihtisas kazandıran kendi sanat malzemeleri işi vardı. Bugün bu bilgiyi kendi sanatını yaratmak için kullanıyor. Eğitimli bir kaynakçı olan Madison, jeot sanatını sergilemek için çelik heykel stantları tasarlıyor. Madison şu anda ilk çocuğunu bekliyor ve yakında yeni bebeği, kocası ve üç üvey çocuğuyla beraber Texarkana’ya taşınacak. Christi sevinçli bir evliliğe haizdir ve iki evladı ve bir üvey oğlu vardır. Madison ve Christi’ye esin veren sanatçılar içinde Mitch Gobel, Crystal Ma, Liza Vaughn ve Karen Cain yer ediniyor. Istek üstüne, Christi ve Madison da bireysel siparişler almaktan ve satın alan ihtiyaçlarına gore soluk kesici reçine sanat eserleri üretmekten saadet duyar.

https://www.instagram.com/flat_landartistry/

www.flatlandartistry.com

Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz