Kendi Özgür Biçimli Reçine Geodelerinizi kolayca yapın


Bu öğretici ile size reçineden iyi mi etkisinde bırakan, ışıltılı Özgür Biçimli Geodes yapabileceğinizi göstermek istiyoruz. Bu abartılı benzeri olmayan parçaları silikon yardımıyla iyi mi kolayca dökebileceğinizi ve bunun için hangi malzemelerin en uygun bulunduğunu adım adım göstereceğiz. Burada içeriden mühim bilgiler alacaksınız ve sanat çalışmalarınızın başarı göstermiş olması için göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan her şeyi size göstereceğiz.

Aslen bir jeod nedir?

doğadaki jeotlar

“Geode” terimi (Yunanca: γεώδης, dünyevi için geōdēs) yerbilim yada mineralojiden gelir ve mineraller ve kristallerle jeolojik süreçler tarafınca işgal edilen kayadaki yuvarlak bir boşluğu tanımlar. Jeodezler çoğu zaman soğuduktan sonrasında gaz kabarcıklarını çevreleyen volkanik lav kayalarında oluşur. Çözünmüş kuvars içeren sıcak su bu boşluklara girdiğinde, kristaller büyüyebilir ve eklenen yaratı elementlere bağlı olarak dumanlı kuvars yada ametist benzer biçimde değişik renkler alabilir. Bununla beraber, jeotlar ek olarak ametist, kuvars, akik ve yeşim taşı benzer biçimde öteki mineral türlerini de içerebilir. Geodes bulmak kolay değildir, çoğunlukla küresel yada badem biçimli taşlardır, dıştan çevredeki kayalardan neredeyse ayırt edilemezler. Pırıl pırıl iç işleyişini sadece açıldıktan sonrasında yada kesitte belli eder.

Serbest Biçimli Geode

Sanatta reçine jeotları

Organik jeotlardan esinlenerek artık reçine, dekoratif taşlar, parıltı ve doğal ki gerçek kristaller ve mineraller ile güzel reçine jeotlar yaratabilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırı yoktur ve birazcık pratikle, reçineden meydana getirilen “jeod taklitleri” aldatıcı bir halde doğadaki gerçek minerallere benzer görünür. Doğal ki jeotları fotoğraf şeklinde uygun bir boyama yüzeyine yada bizim durumumuzda olduğu benzer biçimde özgür bir biçim olarak da dökebilirsiniz. Bu tür özgür biçimli jeotlar ek olarak, mesela tablolar halinde mükemmel bir halde daha çok işlenebilir. Bu tarz şeyleri süslü bardak altlığı olarak da kullanabilirsiniz.

Stilden bağımsız geode

Bu malzemeyi reçine jeotunuz için öneriyoruz

Ana araç-gereç: epoksi reçine

Başarıya ulaşmış reçine jeotları oluşturmak için doğru reçineyi seçmek oldukca önemlidir. Muhteşem bir fiyat/performans oranına haiz olan Dipon Epoxyplast ile oldukca güzel deneyimler yaşadık.

Dipon EpoxyPlast epoksi reçine, 3kg
 • Almanya’da üretilen kristal berraklığında, solvent içermeyen epoksi reçine
 • Oldukça azca hava kabarcığı oluşumu, İşlem süresi ortalama 30 dakika
 • 2 kısım reçinenin 1 kısım sertleştiriciye rahat karışım oranı

Amazon’da görüntüle

Epoksi reçineyi renklendirmek için bunu kullanabilirsiniz.

DecorRom epoksi boya seti
 • Epoksi reçineyi saydam bir halde renklendiren (beyaz ve siyah hariç) 15 sıvı yoğun epoksi reçine pigmenti içeren set
 • Değişik renkler, daha çok renk varyasyonu oluşturmak için birbirleriyle karıştırılabilir.
 • yüksek konsantrasyonlu renkler, epoksi reçine ile kolayca karışabilen

Amazon’da görüntüle

Epoksi reçine için Hemway pigment tozu
 • Hemway, en geniş toz renk pigmentlerinden birine haizdir.
 • Hemway pigment tozu solmaya ve solmaya karşı dayanıklıdır
 • Reçine yada dökme ortamı ile karıştırmak için muhteşem

Amazon’da görüntüle

daha çok araç-gereç

jeot sanatı

Özgür Biçimli Reçine Geodes için adım adım talimatlar

Yüzey hazırlığı

Jeotunuzu özgür biçim stilinde dökmeye başlamadan ilkin, uygun bir alt katman hazırlamanız gerekir. Bunun için suntaya yapıştırdığımız saydam bir vinil duş perdesi öneriyoruz.

 • Bunu yapmak için perdeyi suntadan birazcık daha büyük kati ve tahtanın alt tarafına yapışkan bantla yapıştırın. Vinil perde birazcık kırışıyorsa ve %100 düzleştirilmemişse bu problem değil.
 • Şimdi bir işaretleyici ile referans fotoğrafı kullanarak istediğiniz jeot şeklini çizin.
 • Artık bir silikon pres kullanarak sıhhi silikonu belirtilen biçim süresince püskürtebilirsiniz. Beş dakika sonrasında ilkine başka bir silikon tabakası uygulayabilirsiniz. Geodenizin ortasında boşluk olmasını istiyorsanız ortasına silikondan bordür yapabilirsiniz (jeotla aynı şekilde, bir tek minik boyutta). Örneğimizde, jeod ortada kapalıdır.
 • Şimdi parmağınızı birazcık sabunlu suyla ıslatın ve silikon kalıbın içini parmağınızla düzeltin. Bu, jeotunuzun ondan sonra keskin kenarlar olmadan mümkün olduğunca düz bir kenara haiz olması için gereklidir.
 • Mesela epoksi sert bir masa için oldukca büyük yada kalınca bir jeot dökmek istemiyorsanız, iki kat silikon çoğu zaman yeterlidir. Bu durumda, jeodun lüzumlu kalınlığa ve kararlılığa haiz olması için birkaç silikon kenar katmanı gerekir. Silikona bağlı olarak ortalama 45 dakika sonrasında kalıp kullanıma hazırdır.

reçine jeodes talimatları

Karışım reçinesi

Reçineyi üreticinin talimatlarına nazaran karıştırın. Şimdi reçineyi, jeotunuz için seçilen renk sayısına nazaran ayrı plastik kaplara doldurun ve renk pigmentlerini reçineye karıştırın. Aşağıdaki pigment markalarını öneriyoruz: Mükemmel sonuçlar veren DecorRom, Hemway ve Jacquard. Reçineye parıltı yada sözde mika pulları ilave ederek jeotlarınızda coşku verici dokular ve efektler yaratabilirsiniz.

Lüzumlu epoksi reçine miktarını hesaplamanın en kolay yolu, reçine hesaplayıcımızı kullanmaktır.

Özgür Biçimli Geode Dökümü

Emek harcama yüzeyinizin %100 düz olduğundan güvenilir olun, aksi halde reçine düzensiz akacaktır. Bir su terazisi ile çapraz olarak da dökmeden ilkin bunu deneyin. Alt yüzey tam olarak düz değilse, suntanın altını kaplamak için tahta spatula kullanabilirsiniz.
Artık keyifli kısma hazırsınız:

 • Dışarıdan içeriye doğru çalışın. Merkeze ulaşana kadar her rengi ayrı ayrı ve birer birer jeot şekli süresince bir halkaya dökün. Doğal ki, ondan sonra değişik şeffaflıklara haiz mükemmel renk gradyanları yaratarak renkleri de dökebilirsiniz.

Reçine Geode Eğitimi

 • Hava kabarcıklarını önlemek için reçineyi daima bir ısı tabancası yada Bunsen brülörü ile özetlemek gerekirse ısıtmalısınız. Mükemmel bir yan tesir olarak, coşku verici ve naturel renk gradyanları ve desenleri de oluşturabilirsiniz. Sadece reçineyi oldukca fazla ısıtmamaya dikkat edin, aksi takdirde epoksi reçine yanar ve deformasyona uğramış olur.

Serbest Biçimli Geode Eğitimi

 • İlk reçine tabakası tam olarak istediğiniz benzer biçimde değilse yada hala düzensizlikler var ise endişelenmeyin: üstüne ondan sonra ikinci bir reçine tabakası dökülecek ve düzensiz alanlar düzeltilecektir.
 • Artık jeodun ortasındaki reçineye ayna külçeleri, dekoratif taşlar yada kristaller serpebilirsiniz. Bu, tipik ve hatasız Geoden görünümünü sağlar.
 • İlk kat reçine sertleşir sertleşmez (üreticiye ve reçine tipine bağlı olarak 4 ile 24 saat içinde) ikinci kat renkli reçineyi dökebilirsiniz. İkinci katmanın fikri, çarpmaların ve optik kusurların ikinci bir geçişte düzeltilebilmesidir.

serbest biçimli jeod talimatları

 • İlk kat reçineden yada görünüm açısından belirli alanlardan aslına bakarsan memnunsanız, ikinci kat için son kat olarak renkli reçine yerine saydam reçine kullanabilirsiniz. Sadece jeotunuzun renk yoğunluğunu ve derinlik tesirini artıracağından, ikinci kat için renkli epoksi reçine de kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Keyfinize bağlı olarak artık dekoratif taşlar yada kristaller benzer biçimde öteki 3B öğeleri ekleyebilirsiniz.
 • Jeodun mümkün olmasıyla birlikte tozsuz sertleşebilmesi için üstüne yeterince büyük bir karton kutu koymak en iyisidir. Et voilà – ilk Free Biçim Geode’unuz hazır!

reçine jeodes talimatları

Geode’u silikon kalıptan çıkarın

Jeotunuzun tamamen kürlenmesini sağlamak için 24 saat beklemenizi tavsiye ederiz. Reçine sertleştiğinde, bir elinizi vinilin arkasına kaydırabilmeniz için bandı bir kenardan çıkarın. Bu, jeotu arkadan dışarı itmenize müsaade edecektir. Şimdi mümkünse silikonu vinilden çıkarmadan jeodu silikon kenardan dikkatlice ayırın.

Dikkat: Geodenizin kenarları keskin olabilir, bu yüzden kendinizi kesmemeye dikkat edin. Gerekirse, jeod tamamen kurur kurumaz keskin kenarları zımpara kağıdı ile zımparalayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, bitmiş jeotunuza hususi bir keçeli kalemle vurgular ekleyebilirsiniz.

Silikon vinile yapıştığı sürece silikon kalıp yine yine kullanılabilir. Silikon kenarın bir kısmı gevşemişse, o kısmı kati ve silikonu o bölgeye yine uygulayın.

Reçine jeod eğitimi

Video Eğitimi Özgür Biçimli Reçine Geodes

Her şeyi birazcık daha net hale getirmek için sizin için bir video rehber de oluşturduk:

Size ilk Free Biçim Geode’unuzu oluşturmada kucak kucak sevinç ve başarılar diliyoruz. En mühim şey, bunu yaparken eğlenmenizdir. Mutlu Geoding!

Detaylı bir araç-gereç sıralaması, reçine sanatı tekniğindeki ilk adımlarınız için bir öğretici ve yapıları olan reçine resimleri için bir öğretici ayrı makalelerde bulunabilir.

Portre düzlük sanatı

FlatLand Sanat | Christi ve Madison Ninemire

FlatLand Artistry’nin arkasında ABD, Teksas’tan bir anne-kız ikilisi olan Christi ve Madison Ninemire var. İkisi, oldukca çeşitli teknikler kullanarak büyüleyici reçine jeotları yaratır. Geode sanatına olan büyük tutkusu, tabiat sevgisinden meydana gelmektedir. Christi’nin eskiden kendisine büyük bir uzmanlık kazandıran kendi sanat malzemeleri işi vardı. Bugün bu bilgiyi kendi sanatını yaratmak için kullanıyor. Eğitimli bir kaynakçı olan Madison, jeot sanatını sergilemek için çelik heykel stantları tasarlıyor. Madison şu anda ilk çocuğunu bekliyor ve yakında yeni bebeği, kocası ve üç üvey çocuğuyla beraber Texarkana’ya taşınacak. Christi mutlu bir evliliğe haizdir ve iki evladı ve bir üvey oğlu vardır. Madison ve Christi’ye esin veren sanatçılar içinde Mitch Gobel, Crystal Ma, Liza Vaughn ve Karen Cain içeriyor. Talep üstüne, Christi ve Madison da bireysel siparişler almaktan ve satın alan gereksinimlerine nazaran nefes kesici reçine sanat eserleri üretmekten mutluluk duyar.

https://www.instagram.com/flat_landartistry/

www.flatlandartistry.com

Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz