kelepçe nedir? | Ağaç işleme kıskaçlarıyla iyi mi çalışılacağına dair bilmenizde fayda olan ipuçları ve püf noktaları!


kelepçe nedir?

Mengene yada marangoz mengenesi marangozluk, demircilik, kaynak vb. atölyelerde hızı ve güvenliği arttırmak için kullanılan en mühim destek araçlardan biridir. Bir tek iki parçayı bir arada tutmak için kullanılan bir ağaç işleme kelepçesi değil, bununla beraber presleme, şekillendirme ve montaj işleri için de kullanılır.

Ahşap kenet çeşitleri ve kullanımları

Daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, parçaları bir arada tutmak, birleştirmek ve hareket ettirmek için kelepçeler kullanılır. C-kelepçeleri, boru kelepçeleri, pense, balık, altıgen, paralel, el ağaç işleme vidaları, Gonia kelepçeleri, açık oturum kelepçeleri, adam kelepçeler, kollu kelepçeler ve dar kelepçeler. Gab, bunların her biri belirli bir amaç için kullanılan her tür marangozluk mengenesi olduğuna dikkat çekti.

Kelepçeler, parçaları birbirine sabitlemek, birleştirmek ve hareket ettirmek için kullanılır. Boyut, görünüm ve dayanıklılık açısından değişik ağaç işleme kelepçeleri vardır.

Öteki bir sınıflandırmada ağaç işleme kenetleri emek harcama mekanizmalarına nazaran aşağıdaki dört gruba ayrılır:

 • sıkıştırma klipsi
 • gerginlik kelepçesi
 • Dikey tutma klipsi
 • Yatay tutamak kelepçesi

sıkıştırma klipsi

Ağaç işleme kelepçelerinin bir türü, kesme ve delme esnasında parçaları bir arada tutmak için kullanılan yatay baskı kelepçesidir. Sıkıştırma kelepçesinin avantajlarından biri makul ağırlığı ve yüksek kapasitesidir. Yatay baskı kelepçesi, kırılgan bir açıda kırılgan kesimler için idealdir.

gerginlik kelepçesi

Gerdirme klipsi bir kaldıraç benzer biçimde çalışır ve değişik ağırlıktaki çeşitli öğeleri taşımak ve saklamak için uygundur. Bazı germe klipsi türleri, 500 lbs’ye kadar olan öğelerin ağırlığını destekleme özelliğine haizdir.

Yatay tutamak kelepçesi

Yatay kulplu mengene, kalıp, matkap ve fars matkabı ile bağlantı kurma özelliğine haizdir ve oldukca sayıda kola haizdir, parçalara basarken yüksek kapasiteye haizdir. Bu kelepçenin ağırlığı oldukça uygundur ve yüksek mukavemeti ile fazla kuvvet uygulamanıza gerek kalmaz.

Dikey tutma klipsi

Öteki bir mengene türü ise, Durken, Farsi Bur ve matkap kalıplarındaki yatay saplı mengene benzer biçimde kullanılan dikey saplı mengenedir. Dikey tutamak kelepçesi, parçaların doğru şekilde kesilmesinde ve plakanın doğru şekilde delinmesinde mühim bir rol oynar. Bu klipsin avantajları hafifliği ve yüksek depolama kapasitesidir.

Emek verme mekanizmasına bağlı olarak, ahşap işleme kelepçeleri dört kelepçe grubuna ayrılır: yatay, dikey, germe ve sıkıştırma. Durkan makinesinde, Farsça Bur ve zımbalama kalıbında dikey kulplu mengene ve yatay kulplu mengene kullanılmaktadır.

Ağaç İşleme Kelepçeleriyle Iyi mi Çalışılacağına Dair Bilmeniz Ihtiyaç duyulan İpuçları!

Emek verme hızını çoğaltmak için ağaç işleme vidası kullanın

El vidası, çeşitli kullanımları sebebiyle her atölyede bulunan eski ağaç işleme araçlarından biridir. Bir tek birkaç vida ve kullanışlı raylarla birkaç tahta kalası kolayca bir arada tutabilirsiniz. Ağaç işleme el vidasını kullanmak oldukca kolaydır, yalnız iş parçasının kalınlığına nazaran ayarlayın ve iyice sıkın.

İşçinin uzunluğunu çoğaltmak için kontrplak yada kontrplak kullanın

Kimi zaman ahşap işleme mandallarının uzunluğu, büyük ahşap kalaslar için kullanılamayacak kadar kısadır. Bu durumda, mürettebatın uzunluğunu çoğaltmak için kontrplak yada kontrplak kullanmak daha iyidir. Normal olarak bu yöntemin yalnız düşük ve hafifçe basınçlar için uygun olmasına dikkat edin.

Çerçeveyi gerilmiş tutun

Marangozluk ve endüstri atölyelerinde düzene dikkat etmek oldukca önemlidir ve bu amaçla atölyenin fazlalık alanlarını en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Bu boşluklardan biri marangoz masasının altındadır. Bu amaçla, bir tahta parçası alıp masanın altına yapıştırabilirsiniz, böylece boru şeklindeki kelepçeyi ve sıkı çerçeveyi saklayacak bir yeriniz olur.

Ağaç işleme kelepçe kolu için plastik parçalar kullanma

Aletin kaymasını önlemek için kaymaz bir kavramaya haiz olmak oldukca önemlidir. Çalıştığınız ağaç işleme kelepçesinin sapı kör yada tırtıklıysa, onu kapatmak için mutfak eldiveni benzer biçimde bir plastik parçası kullanabilirsiniz.

Pense saklamak için bir düzenleyici kullanın

Oldukça fazla penseniz var ise, klipsleri tutmak ve düzenlemek için bir vasıta kullanmak en iyisidir. Bunun için ahşap klipsleri havlu askısına asabilir, bu sayede klips yayına olan baskıyı azaltabilir, dağılmasını yada zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Ahşap klipsler yerine bir akvaryum yapıştırma makinesi kullanın

Tek elle çalışabileceğiniz bir kıskaç ihtiyacınız var ise akvaryum yapıştırma makinesinden yardım almanızı tavsiye ederiz. Bu makine ile çalışmanın tek problemi, belirli ölçülere haiz olması ve kalınca yada uzun ahşap levhalarla çalışmaya uygun olmamasıdır.

Aynı anda birden fazla doğrama kelepçesi kullanma

İş parçasını yatay olarak sabitlemenin bir yolu, aynı anda bir paralel mengene ve bir el vidası kullanmaktır. Bunun için iş parçasının altındaki iki paralel mengeneyi kapatıp el vidaları ile emek harcama tezgahına sabitlemek yeterlidir.

Kavisli ve dar parçaları tutmak için dar bir çerçeve kullanın

Kıvrımlı ahşap parçaları, ince ahşap parçaları vb.

Ahşap parçaları boyamak ve yapıştırmak için T-renk örneklerini kullanın

T-çubuklar, ağaç işlemede en yaygın kullanılan aletler arasındadır. Bir kutu dolabı benzer biçimde bir projeyi boyamak yada yapıştırmak istediğinizde bu renk örneklerini kullanmak oldukca uygundur. Bunun için T şeklindeki sehpayı emek harcama tezgahına, zemine yada … üstüne yerleştirmek ve arkasından lüzumlu iş parçasını üstüne vidalamak yeterlidir.

kelepçe

Pers ve eğik eklemi tutmaya uygun klips

Aynı anda dört tane ahşap işleme mengenesi kullanarak, Farsça eklemi kolayca sıkıca bir arada tutabilirsiniz. Ek olarak kullanılan tahta parçası hafifçe ise bunun için yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Masa kelepçesi yerine boru kelepçesi kullanma

Tezgahınızda kelepçe yoksa bunun için boru kelepçesi kullanabilirsiniz. Bir tek tübüler stenozun yukarıdan aşağıya doğru tazyik uyguladığına dikkat edin. Ek olarak masanın yan tarafına kurarsanız üçüncü kişi olarak kullanabilirsiniz.

kelepçe

Lastiği sıkı tutmak için plastik bir tüp kullanın

Birkaç ahşap parçasını bir arada tutmak ve yapıştırmak için bir çerçeve kelepçesi kullanıyorsanız, çerçeve kelepçe borusuna ahşap tutkalı bulaşmamasına dikkat etmelisiniz şundan dolayı kelepçe üstünde kalan ahşap tutkalı, kelepçenin hareketli parçasının muntazam şekilde oturmasını önleyecektir. . Bu amaçla, koruyucu olarak plastik bir tüp kullanmak en iyisidir.

sac kesme

Ek olarak sac kesme ve testerelemenin zor bir iş bulunduğunu ve kesme işinin kenarlarının yontulmuş ve pürüzlü olabileceğini de bilmelisiniz. Bunun için levhayı yada metal levhayı iki tahta levha arasına yerleştirmek ve kesmek yeterlidir. Doğal ki bu yöntemin yalnız ince sac kesmek yada metal delmek için işe yaradığına ve daha kalınca sacları işlemediğine dikkat etmelisiniz!

Silindirik bir tahta parçasını tutmak için bir el vidası kullanmak

Çalıştığınız tahta parçası silindirik ise, yerinde tutmak için bir el vidası kullanın. Silindirik parçaları sabitlemek için el vidası kullanmak zımparalamayı, yuvarlamayı ve kesmeyi kolaylaştırır.

Çerçeveyi sıkıca sabitleyin

Bir ağaç işleme kelepçesi türü, piyasada değişik boyutlarda bulunan borudur. Bir ağaç işleme projesi için uzun bir boru kullanmanız gerekiyorsa, borunun başlangıcını ve sonunu bantlayın ve iki parçayı metal bir burç kullanarak birbirine bağlayın.

kelepçe

Bir Gonia klipsi kullanın

Gonia ve ahşap projelerin hizalanması oldukca önemlidir ve bu amaçla bir Gonia kelepçesi kullanmak en iyisidir. Bu kelepçe, ahşap çerçeveleme marangozu için idealdir.

Ağaç işleme kelepçelerini çıkarın

Bir ahşap işleme kelepçesi, tahtaya uyguladığı basınçla tahtaları kenetler, bu da ahşaba zarar verebilir yada üstünde iz bırakabilir. Bunun olmasını önlemek için bir parça köpük yada plastik bir ped kullanabilirsiniz.

kelepçe

Uygun ahşap işleme kelepçesini seçin

Ağaç işleme mengenesi seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, seçilen mengene tipinin projeye uygun olmasıdır; Ağaç işleme mengenesi seçerken mengenenin sağlamlığına ve ağırlığına, mengenenin boyutlarına, kullanım kolaylığına, mengenenin uzunluğuna ve mengene açıklığına dikkat edilmelidir.

Ağaç işleme kelepçelerini kullanmak için güvenlik ipuçları

Güvenlik ipuçlarına uymak, marangozluk işi yaparken daima göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan şeylerden biridir. Bu ipuçlarından bazıları için bizimle kalınca:

Ağaç işleme kelepçesi, kelepçenin mukavemetine ve ağırlığına, boyutlarına, kullanım kolaylığına ve kelepçe açıklığının uzunluğuna ve genişliğine nazaran seçilmelidir.

 • Koruyucu gözlük ve eldiven kullanın.
 • Yapılacak işin cinsine ve boyutlarına nazaran marangoz mengenesi seçiniz.
 • Ahşap yüzeye zarar vermemek için köpük yada lastik tampon kullanın.
 • Hasarlı yada bükülmüş klipsleri kullanmayın.
 • İş parçasını sıkıştırmadan ilkin, kelepçenin doğru konumda olduğundan ve iş parçasının tüm parçalarına eşit tazyik uygulandığından güvenilir olun.
 • Kelepçeyi sıkın.
 • Kelepçeyi yalnızca ahşap parçaları geçici olarak saklamak için kullanın ve işiniz bittiğinde açın.
 • Mengenenin hareketli kısımlarını tertipli olarak yağlayın ve çalışırken tahta parçası üstünde yağ izi kalmayacak şekilde iyice paklayın.

Kelepçe kullanımında yukarıdaki püf noktalarını ve güvenlik ipuçlarını takip ederek, ağaç işleri oldukca daha kolay hale gelir. Ahşap işleme kelepçelerinin kullanımıyla ilgili herhangi bir sorunuz yada deneyiminiz var ise, bu tarz şeyleri yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.Source bağlantı