Kelebek vida nedir ve uygulaması nedir?


Raf, ayna ya da fotoğraf çerçevesini bitirip montaja geldiğinizde duvar ve tavan yapısına ve taşıma gücüne gore uygun kilit ya da kilit seçmelisiniz. Vidalar, cıvatalar ve ankrajlar değişik tip, boyut ve malzemelerde üretilmekte ve her biri belirli bir uygulamada kullanılmaktadır. İki yada daha çok nesneyi mekanik olarak ve kalıcı yada geçici bir bağlantı olarak birbirine bağlamak için çeşitli konektörler ve bağlantı elemanları kullanılır. Genel olarak, bağlantı elemanları kalıcı ve geçici olmak suretiyle iki türe ayrılır. Her türlü çivi ve vida kalıcı ve tek kullanımlık bağlantı elemanlarıdır. Bu parçalar, iki nesneyi yada parçayı kalıcı olarak bağlamak için tasarlanmıştır. Bu bağlantı elemanlarının çıkarılmasıyla kurulan bağlantı kaybedilir. Öte taraftan, geçici konektörler çıkarılabilir ve yine kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Cıvata ve somun benzer biçimde bu parçalar değişik endüstrilerde ve ürünlerde kullanılmaktadır; Bu sebeple bu bağlantılar ile parçalar ayrılarak yine birleştirilebilir. Geçici bağlantı elemanları dişli (vida, vida vb.) yada dişsiz (cıvata, rondela vb.) şeklinde yapım edilmektedir.

dişli konektörler

Bu bağlantılar, kolay kurulum ve demontaj için değişik parçaları birleştirmek için kullanılır. Üç ana dişli bağlantı elemanı tipi cıvata, vida ve somundur.

Cıvataların dikey bir kısmı vardır ve çoğu zaman öteki ucunda dişli bir uç bulunan altıgen şeklindedir. Ek olarak çoğu zaman somunlu ve kimi zaman pullu olarak üretilirler. Cıvataları yerinde tutmak için somunlar ve rondelalar kullanılır. Vidaların her iki ucu dişlidir ve başları yoktur. Bu bağlantı elemanları, iki parçayı içten dişli deliklerle birbirine bağlar.

alenen

Vidalar vidalara benzer ve bir uçta bir baş, öteki uçta bir diş vardır. Vidalarla temel fark, kullanıldıkları tiptir. Cıvatalar çoğu zaman dişli bir iç deliği sıkmak için kullanılır. Kutu başlı vidalar, makine vidaları, ağaç vidaları, kelebek vidalar benzer biçimde değişik türleri vardır.

Pervane vidası uygulaması

Kelebek vida

Çeşitli ankrajlar, kayışlar yada ankraj cıvataları, yüzeye dik bir ağırlık taşıyan bölüm oluşturmak için düzmece yapının karşı tarafında oluşturulan birkaç kanatçık ihtiva eder. İlk olarak, kanatlar vidayı yerleştirmek için katlanır ve peşinden gövdenin öteki tarafında yarıklarla açılır.

Fan vidası yada düzmece yapıları kullanmak için ilkin fan vidasının katlanmış kanatlarının içine girebilmesi için vidanın tipine ve boyutuna gore minik yada geniş bir kılavuz delik açmalısınız. Bu vidaların değişik tip ve boyutları için değişik matkaplar kullanılmaktadır. Ek olarak, kelebek ankrajları kullanmak için çoğu zaman vidayı takmadan ilkin çıkarmanız ve vidayı yine kilide takmadan ilkin asılacak nesneyi sıkıştırmanız gerekir. Büyük bir pilot delik açmanız gerekirse, vidayı montaj deliğine tam olarak oturtmak da zor olabilir.

Diyelim ki kılavuz deliklerini açtıktan sonrasında TV sehpasını duvara monte etmek istiyorsunuz. Ilk olarak kanatçıkları çıkarmanız ve peşinden buradaki TV ayağı olan parçayı vida başı ile kanatçıkların arasına yerleştirmeniz gerekiyor. Vida başını tel kanca olarak kullanıyorsanız bunu yapmanıza gerek kalmamıştır. Kanatlar takıldıktan sonrasında, kanatları içe doğru katlamak için parçanın ortasına bastırın. Kilidi duvara yada asma tavana takıldığı yerde dönmeyecek şekilde sıkıca tutunuz. Kanatlar gövdenin öteki tarafında olduğunda, vidayı gidebildiği kadar desteğin içine doğru itin.

Avizeyi tavana kelebek dübel çivisi ve kelebek avize kancası ile monte edin

Kelebek vida

Avizenin ağırlığına gore yanlış olmayan ana tavana avizeyi monte etmek için çeşitli vidalar yada kelebek kancalar kullanın. Asma tavanlara ağır avizeler monte etmek istiyorsanız kelebek vida ve kanca kullanın. Asma tavanlar minik bir kalınlığa haizdir ve bu sınırı olan alanlarda vida takmak zor olsa gerek. Bu kadar minik bir alanda çivi kullanmak doğru değildir zira kalınlığı azca olan tavan onu iyi tutamaz ve bunun sonucunda en küçük bir basınçla çiviler düşer. Bu yüzden bir kelebek vida kullanın. Fan vidası çatı yüzeyinde açılarak çatı yüzeyi ile yatay ve enine temas ederek basıncın çatı yüzeyinde yayılmasına niçin olur. Sarkıt avizeyi asma tavana monte etmek istiyorsanız ve tavanda zincir yoksa kelebek avize kancasını kullanın.

Vidalar hedef bölüme takılır ve sabitlenir. Pervane vidaları ve iki yada dört kanatlı pervaneler plastik ve metal olmak suretiyle iki tipte üretilmektedir. Düşük mukavemetli cepheler ve içi boş duvarlar oluşturmak için vidalar ve plastik fan plakaları kullanılır. Kelebek cıvata rulosu, kiriş yapılarında ve asma duvarlarda her türlü bağ için kullanılır.

Değişik boyutlarda fan vidaları

Kelebek vida

Fan vidaları metal, çelik ve plastik tiplerde olup, kullanım amacına gore değişik boyut ve ölçülerde üretilmektedir. Vida uzunluğu, kanat genişliği, kanat sayısı, vida başı genişliği, vida başı şekli, vida ağırlığı, kapalı ve açık durumdaki vida boyutları değişik modellerde farklıdır. Mesela bazı modellerde fan vidasının boyutları asma tavanlar için açık durumda ortalama 1 x 7,5 x 10 santimetre, kapalı durumda 1 x 1,3 x 10 santimetre’dir. 4 ve 5 santimetre uzunluğundaki kelebek çiviler çoğu zaman çanak çömlek ve içi boş tuğla bloklarda kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Vida çeşitleri nedir?

Üniversal dübel, çekiç, kelebek, dübel, tecnaf ve çatı kaplama

Çivi takarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar nedir?

Vida ve cıvata seçimi derinliğe, desteklenebilecek ağırlığa ve duvar malzemesine bağlıdır.Source bağlantı