Kek çubuğum nedir? | Kek ağacının özellikleri ve bu mevzuda lüzumlu tavsiyeler


Caicom, Akdeniz ikliminde ve çoğu zaman Portekiz, Fransa ve İtalya’nın kuru, kıyı yada dağlık bölgelerinde yetişen dalları olan büyük bir çalı yada ağaçtır. Bilimsel adıyla Montpellier akçaağaç alt türleri Acer Monspessulanum İlk olarak Fransa’nın güneyinde görüldü. Mons Pesolanos Bununla beraber Fransa’daki Montpellier şehrinin Latince adıdır. Bundan dolayı bilimsel adı Acer Monspessulanum Bu alt tür için akçaağaçlar seçilmiştir. İran’daki akçaağaç alt türleri Kürdistan Kekav yada Kekem, Kerko, Kahuk yada Kafkas Kekem, Kara Kirko yada Türkmen Kekem, Shirazi Kekkem ve Kekhem yada İran Kikum olarak bilinir ve çoğunlukla Zagrossi’nin yetiştirme alanlarında ve Kermanshah, Kürdistan illerinde büyür, Loristan, Kirman ve Gülistan. Farsça kaynakların çoğunda, bilimsel adı olan bir akçaağaç alt türüdür. Acer Monspessulanum Pastaya İran pastası yada Şirazi pastası denir. Bazı kaynaklar bu ahşabı Kerko ve alt türleri olarak da adlandırır. Acer Sineması Yada çöl akçaağaç keki denir.


Kek Ağacının Özellikleri

kek ağacım

Kikam ağacı sert ağaçlı, yaprak döken, yayılan ve yavaş büyüyen türlerden biridir ve tam gelişme sonrasında tacı 6 metre genişliğe ulaşır. Bu ağacın pürüzsüz gövdesi koyu gri renktedir ve ağaç olgunlaştıkça birazcık yivli hale gelir. Kikam minik, parlak, koyu yeşil yapraklara haizdir ve yaprakların alt yüzü yeşilimsi mavi renktedir. Kek tabakalarımın boyutu değişkendir; Sadece uzunlukları çoğu zaman 3 ila 5 santimetre’dir. Ek olarak bu ağacın yaprakları yuvarlak, kalınca ve kösele şeklinde üç lobludur. Montpelier akçaağacı yaprak döken bir ağaçtır ve yaprakları çöl akçaağaç alt türüne oldukca benzer. A.
millet Sahibi; Sütlü bir suyu olmaması farkıyla.

Kikam ağaçlarının yapraklarının rengi sonbaharda ve asitli topraklarda koyu kırmızı, kireçli topraklarda sarı yada altın turuncuya döner. Bu ağacın dalları pürüzsüz, tüysüz ve kırmızımsı kahverengi ila gridir. Beden ve ana branşının kabuğu da yivlidir ve pamuksu bir dokuya haizdir. Kikam ağacının çiçekleri nisan sonundan mayıs başına kadar ve yeni yapraklarla neredeyse aynı zamanlarda ortaya çıkar. Bu çiçeklerin rengi yeşilimsi sarıdır ve salkım salkımlıdır. Kikam’ın meyvesi bir tür “yazlık” yada kanatlı yemiştir ve çoğu zaman kısırdır. Bu ağacın meyveleri mayıs ayında dallarında kanatlı meyveler olarak belirir. Bu meyve kırmızımsı bir renge haizdir ve bir süs bitkisidir.

Bu ağacın kuraklığa dayanıklılığı öteki akçaağaçların aksine oldukca yüksektir ve bununla beraber donmuş yollarda tuza karşı hassastır. Kekim ekimden sonrasında ek sulamaya gereksinim duymaz. Toprak iyi drene edilirse, bu ağaç her türlü toprakta yetişebilir. Kicam yada Montpellier Akçaağacı yavaş yavaş minik, yapraklı bir çalıya yada yuvarlak kubbe şeklinde bir tacı olan bir ağaca dönüşür. Minik boyutu sebebiyle evlerin avlularında ve minik bahçelerde dekoratif bir yönü olan bu ağaçtan bonzai üretilebilir. Kekem ağacı sıcağı sever ve büyümesi için tam güneşe ve ılıman, ılık hava koşullarına gereksinim duyar. Bu ağaç rüzgara karşı kırılgan değildir.

Kek ağacı özellikleri

Akçaağaç türü odun ve onun alt türü olan kısam, çoğu zaman fizyolojik özelliklerine ve güzel duyu yönlerine nazaran sınıflandırılır. İki dereceli bu ahşap türü zanaat uygulamaları için özeldir. A sınıfı kereste inşaat uygulamalarında da kullanılmaktadır. Akçaağaç familyasına ilişik ağaç türlerinin yoğunluğu 620 ile 750 kilo/m3 içinde değişmektedir.

ekmek çubuğum

ekmek çubuğum

Kikam Welding Wood, kakma, kakmacılık ve marangozluk endüstrileri ve tavla, ahşap saatler, pipolar yada ahşap tabaklar şeklinde kaliteli ahşap ürünlerin yapımı şeklinde uygulamalar için uygundur. Haşlanmış odun, hususi koşullarda oluşan ağaçların nadir bir parçasıdır; Bundan dolayı kaynaklı ahşabın fiyatı, ağacın öteki kısımlarının ahşabına nazaran nispeten yüksektir. Yakacak odun tutarları, yakacak odunun kesildiği ağaca nazaran değişmektedir. Kek odunu da yakacak olarak kullanılır. Ne yazık ki son zamanlarda kikim ağacının köklerinden ve odunundan odun çıkarmak, boru ve yapıştırıcı yapmak amacıyla İran’da kikim ağaçlarının gelişigüzel kesilip yerine tekrar konmadığına tanık olduk. Bundan dolayı kıymetli İran Kikkem türleri yok olma tehlikesi altındadır ve bu soruna bir çözüm bulunması gerekmektedir.

makineler

Kek ağacı yayılımı

kek ağacım

Kek ağacı, tohumlar ve kesimler ile yetiştirmenin iki yöntemiyle çoğaltılır. Tohum ekim yönteminde olgun tohumlar soğuk formda ekilir ve bir sonraki senenin ilkbaharında çimlendirilir. Tohumu ekmeden ilkin 24 saat beklemeye alın ve peşinden tohumlar yavaşça çimlenmeye başlayana kadar 2 ila 4 ay 1 ila 8 santigrat aşama sıcaklıkta tutun. Tohum tam büyümeden sonrasında, kurumadan yeşil olarak hasat edilebilir ve derhal ekilebilir. Tohum kış sonunda çimlenmelidir. Tohum oldukca erken hasat edilirse, ya zayıf bitkiler üretir ya da asla büyümez. Fideler 20 santimetre yada daha yüksek bir yüksekliğe ulaşacak kadar büyüdüğünde, bu tarz şeyleri ayrı saksılara nakledin. Tohumların ve filizlerin toprak tabakalaşması ortalama 12 ay sürer ve bu alt türün bir çok ağacı için başarılıdır.

Kek ağacını çoğaltmanın bir başka yolu da yaz mevsiminin başlangıcında genç dalları kesmektir. Kesimler, tabanda 2 ila 3 çift yaprak ve bir çift tomurcuk içermelidir. Kesimin tabanında oldukca ince bir deri parçası kati. Köklendirme hormonu kullandıysanız, köklendirme daha kuvvetli olacaktır. Köklü kesimler yaz süresince ve yeni bir tencereye ekilmeden ilkin büyümelidir; Aksi takdirde kışı atlatabilme ihtimalleri azalacaktır.

Pasta çubuğumun özellikleri

Pastam çöl akçaağacına benziyor.akçaağaç ülke) fakat bundan daha zor ve ağır. Bu ahşabın rengi daha kırmızıdır. Bu ahşap türü, kahverengi yada açık kırmızı bir iç ahşaba haizdir ve dış ahşap, kahverengi desenlerle açık krem ​​​​rengidir. Kek ağacım ince dokulu ve güzel düğümlere haiz. Bu ahşap, dalgalı dokusu ve kendine özgü desenleri sebebiyle dekoratif amaçlar için uygundur. Cakewood’un çivi tutma kabiliyeti yüksektir; Bundan dolayı ahşap alet yapmak için uygun bir seçimdir. Bu ağaç, inşaat ahşabının kesilmesi, marangozluk (iç ve dış), hafifçe çerçeve konstrüksiyonu, ahşap tabaklar, müzik aletleri ve oymacılık şeklinde durumlarda kullanılır. Kikam ağacının fiyatı, azca bulunması sebebiyle öteki bazı ağaç türlerine nazaran daha yüksektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Pişen kekim nedir?

Lehimli ahşap, ağaç oymacılığı, kakmacılık, marangozluk ve lüks ahşap eşya endüstrisi şeklinde uygulamalarda kullanılan ve hususi koşullar altında oluşan ağaç ağacının nadir bir parçasıdır.

Kek ağacını yaymanın yolu nedir?

Kek ağacı, tohumlar ve kesimler ile yetiştirmenin iki yöntemiyle çoğaltılır.Source bağlantı