Kayın ağacı nedir? | Iyi mi teşhis edilir ve çeşitleri


Kayın ağacı nedir?

Kayın orta yoğunlukta bir orman ağacıdır ve geniş yapraklı kayın ağaçlarından elde edilir. Kayın pek oldukca kullanım alanına haizdir, mesela mobilya, dayanıklı ahşap zeminler, ahşap oyuncaklar, spor malzemeleri, tabaklar vb. yapımında kullanılır.

Kayın ağaçları Fagaceae familyasına aittir ve onları öteki yaprak döken ağaçlardan ayıran garip ve ayırt edici özelliklere haizdir. Kayın ağaçları en görkemli ve güzel ağaç türleri içinde yer alır ve alımlı manzaralar oluşturur.


Kayın ağaçlarının anavatanı Şimal ABD, Avrupa ve Asya’dır ve çoğu zaman yuvarlak bir taç, yüksek bir yükseklik ve ince, pürüzsüz bir kabuk ve çelik grisi bir cilt rengi ile geniş bir gövdeye haizdir. Bu ağaçlar yavaş büyür, sadece yaşları 400 yıldan fazladır.

Kayın ağaçları iyi mi belirlenir

kayın

Kayın ağaçları benzersiz, ayırt edici ve kolayca bilinebilir özelliklere haizdir. Gri, pürüzsüz bir kabuğa sahiptirler ve ağaç canlı olduğu sürece kabuk ağaç üstünde kalır. Kayın ağaçlarının gölgede düz ve geniş gövdeleri vardır ve boyları 24 metreyi aşar.

Kayın ağacı yaprakları, kabuğu ve yüksekliği ile tanımlanabilir. Kayıngiller familyasının oldukca sayıda ağacı vardır ve bu ailedeki her ağaç türü kendine özgü özelliklere haizdir ve bu özelliklere nazaran teşhis edilebilir.

kayın kabuğu;

Kayın ağacının kabuğu büyürken gri renklidir ve pürüzsüz bir yüzeye haizdir, sadece ağaç büyüdükçe kabuk dikey şeritler haline gelir ve daha pürüzlü hale gelir. Genç kayın ağaçlarının kabuğunda da yatay çatlaklar gözlemlenmiştir.

kağıt

Kayın ağaçlarının yaprak rengi oldukça parlak bir yeşildir. Yapraklar yazları tamamen koyulaşır ve 7 ila 15 santimetre uzunluğundadır.

yükselmek

Türüne bağlı olarak yüksekliği değişmiş olur, mesela Çin kayınının yüksekliği (F. İngilizce), ortalama 20 m, Japon mavi kayını (F. japonya) 24 metre ve Meksikalı bir halterci ya da hadi (F. meksika) 40 metre.

kayın ağacı türleri

kayın

Kayın ailesinde birçok gerçek ve düzmece tür vardır. Sadece bu bölümde en iyi 9 türün adları verilmiştir:

Avrupa kayını, Amerikan kayını, bakır kayını, Japon kayını, üç renkli kayını, ağlayan kayını, eğreltiotu yapraklı kayını, Asya kayını, Japon mavisi kayını

Kayın ağacının özellikleri ve özellikleri

kayın

Kayın rengi ve şekli

Ham kayının rengi dışta nefes, içte pembe, kahverengi yada kırmızı ve beyazdır. Hamur harcı zaman içinde renk değiştirecek ve birazcık daha koyulaşacak, sadece buharda piştikten sonrasında altın rengine dönecektir.

Janka zorluğu

Kayın sert bir ağaçtır, mesela, Avrupa kayın ağacının sertliği 1450 lbf (6460 N) ve Amerikan kayın ağacının sertliği 1300 lbf (5780 N)’dir; Bundan dolayı ev mefruşatı üretimi ve dış mekan uygulamaları için uygundur.

Ahşap ile çalışabilme

Bu ahşabın yapışması iyidir ve kolayca zımparalanır ve kesilir. Bu ahşap buharla yumuşar ve bükülebilir hale gelir ve orta sertlikte olmasına karşın alet ve makinelerle kolayca işlenebilir.

çürüme direnci

Çürümeye dayanıklı ahşabın birçok pozitif yanları vardır, sadece kayın ağacının küflenmeye karşı naturel bir direnci yoktur ve kolayca çürür.

Kayın ağacının mevcudiyeti ve fiyatı

Rush, dünyanın bir çok yerinde uygun fiyata büyük miktarlarda mevcuttur.

Tamamlamak

Kayın iyi bir sertliğe haizdir, sadece bu onu dayanıklı yapmaz ve ahşabı böcekler yada mantar ve çürüme saldırıları tarafınca kolayca saldırıya uğrar.

Fümigasyon işleminden sonrasında kayın ağacının özellikleri

kayın

Kayın ağacının özellikleri fümigasyon sonrası sertleşir ve kimyasal fümigasyon sonrası aşınmaya dayanıklı hale gelir ve koyu kırmızımsı kahverengi bir renge dönüşür. Fümigasyon sonrası düz kayın ve yumuşak ağaç kullanımı artmakta, döşeme ve kontrplak yapımında kullanılabilmektedir.

kayın ağacının yararları

  • İyi görünümlü: Yumuşak lifler ve muntazam doku ile yumuşak dokuma
  • Uygulanabilirlik: Çivi ve vida tutabilen orta yoğunluk ve sertliğe haizdir. Kayın ağacı lifleri rengini ve cilasını iyi korur ve güzel bir görünüme haizdir. Ek olarak kayın ağacını buharla kolayca bükebilir ve istediğiniz şekle sokabilirsiniz.
  • zor: Kayın ağacı sert ve sağlamdır ve mobilya ve döşeme için iyi bir seçimdir. Yüksek taşıma kapasitesine ve sertliğe haizdir ve kolay çizilmez ve yırtılmaz, bu da kayın döşemeyi yüksek kalitede yapar.
  • Masif parke: Kayın tamamen kuru ise dayanıklıdır, aksi halde nemi emip dışarı attıktan sonrasında büzülür ve esner.

Kayın ağacı kusurları

  • Dış mekan kullanımı için uygun değildir: hava değişikliklerine ve toza karşı direnci iyi değildir, toprak ve rutubet ile birkaç yıl temas ettikten sonrasında çürümeye adım atar; Bundan dolayı dış mekan kullanımına uygun değildirler.
  • su soğurumu: Kayın oldukca fazla rutubet emer, bundan dolayı korumalı kayın ağacı kullanmak daha iyidir, sadece fiyatı yüksektir. Rutubet emilimini önlemek için boya ve cila kullanabilirsiniz; Fakat bu pahalı.
  • Çatlaklar ve bükülmeler: Kayın ağacını cilalamadan ve cilalamadan kullanırsanız birkaç yıl sonrasında çatlar. Çatlama ve eğilmelerin ana sebebi nemdir ve nemi emdikten sonrasında kurumaya başlarsa eğilir ve ahşabın birleşim bölgeleri çatlayarak yarılır.
  • Oldukça pahalı: Dezavantajları sebebiyle öteki ahşaplara nazaran daha pahalıdır ve tertipli olarak bakımı yapılmalıdır.

kayın uygulaması

kayın

Kayın, yüksek yarma kabiliyeti sebebiyle pürüzsüz, parlak bir alevle saatlerce yanabilen iyi bir odundur. Orta ila yüksek mukavemete haizdir ve zanaatkarlar ve mobilya üreticileri tarafınca kullanılır; Şundan dolayı ince bir ahşap rengine haiz olan ve ortamdaki her renk ile uyum sağlayabilen bu ağaçtan oldukca güzel mobilyalar üretiliyor.

kayın ağacının kendine özgü bir kokusu yoktur; Bundan dolayı yatak odası mobilyası olarak kullanılabilir ve eğer ahşap kokusundan nefret ediyorsanız kayın ağacını tercih edebilirsiniz. Kayın, müzik aletleri yapımında da kullanılan bir ağaç türüdür. Kayın, akçaağaç ve huş ağacının beraber kombinasyonu, yarattıkları güzel tonlar sebebiyle varil yapımında kullanılır.

Kayın, ahşap evler ve kulübeler yapmak için kullanılır. Eski zamanlarda, Hint-Avrupa halkı kayın ağaçlarının kabuğunu dini metinler yazmak için kullandı. Kağıdın icadından ilkin, kayın tahtalar Alman topluluklarında yaygın olarak kullanılıyordu.

Gürcü ve İran kayını arasındaki fark

Gürcü kayın rengi İran kayın ağacından birazcık daha açıktır. Araştırmacıların neticeleri, İran kayın ağacının Gürcü kayın ağacına nazaran daha azca dirençli bulunduğunu ve İran kayın ağacının Gürcü kayın ağacına nazaran daha zayıf mekanik ve fizyolojik özelliklerinin bu ahşabın yoğunluğunun düşük olmasından kaynaklandığını göstermektedir. Şundan dolayı bu iki kayın ağacı türü için iklim ve coğrafi koşullar farklıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kayın ağaçlarını iyi mi tanımlarsınız?

Kayın ağacının kabuğu, yaprakları ve boyu onu ayıran özelliklerdendir.

Kayın ağacının yararları nedir?

İyi görünüm, çeşitli uygulamalar, yüksek direnç ve dayanıklılık kayın ağacının avantajlarıdır.Source bağlantı