Karıştırma Epoksi Reçine – Epoksi reçineyi karıştırmak için 12 nihai ipucu [Tutorial]


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Müsait reçine karışımı, reçine işlemede başarının ya da başarısızlığın anahtarıdır. En iyi neticeleri aldığınızdan güvenli olmak için, bu yazıda sizin için en iyi 12 epoksi karıştırma ipucunu derledik.

Tepe #1: Doğru karışım payı

Evvela epoksi reçineyi karıştırırken, reçinenin üreticisine bağlı olarak değişik karışım oranlarına haiz olabileceğini bilmelisiniz. 1:1 ve hatta 2:1 oranındaki reçine ve sertleştirici ile alakalı genel bilgilere ayrıca, üreticinin detayları ara ara 100:45 şeklinde mühim seviyede daha kompleks varyantlar da ihtiva eder.

Bundan dolayı karıştırma işlemine başlamadan ilkin ambalaj üstündeki müstahsil talimatlarını dikkatlice okumalısınız. Bu talimatlara uymazsanız, reçine amaçlandığı şeklinde çalışmayabilir ya da sertleşmeyebilir. Epoksi reçine hesaplayıcımız, optimum karışım oranını belirlemenize destek olacaktır.

ebook epoksi reçine

Tepe #2: Ağırlık yerine hacme bakılırsa karıştırın

Üreticiye bağlı olarak, reçine ve sertleştiricinin kesafet bakımından farklılık göstermesi mümkündür. Bu, kesinlikle aynı ağırlığa haiz olmadıkları anlama gelir. İki bileşen şimdi bir terazi ile ağırlıkça ölçülür ve 1:1 oranında karıştırılırsa, değişik ağırlıklara haiz oldukları için karışım oranının aslen yanlış olması mümkündür. Bu problem, karıştırdığınız kütlesi artırıyor.

Tepe: Bileşenleri karıştırırken reçine ve sertleştiricinin hacmini ölçmek için bir standardize kabı kullanın. Tahsisat gelen malzemenin yoğunluğu önemsizdir.

Kullanılan standardize kabının ölçeği, doğru bir standardize sağlamak için olası olan en minik kullanılabilir parçaya haiz olmalıdır. Ilkin reçineyi norm kabına koyun ve birazcık bekleyin. Bu, malzemenin yüzeyinin düzleşmesini sağlar. Sonrasında tam olarak aynı oranda sertleştirici ekleyebilirsiniz.

reçine nasıl karıştırılır

Tepe #3: Ortam sıcaklığını gözlemleyin

Dökme reçine, ısıya oldukca hassas bir malzemedir. Bundan dolayı reçineyi karıştırırken ortam sıcaklığına da dikkat etmelisiniz.

  • 20°C’nin altındaki ortam sıcaklıklarında reçine oldukca daha yavaş sertleşir. Ayrıca, yüzeyde amin kızarması isminde olan mumsu bir katman oluşabilir. Bu, epoksi reçinesi daha çok işlenmeden ilkin çıkarılmalıdır. Ve bu kaldırma son aşama can sıkan olabilir. Isı 20°C’nin mühim seviyede dibine düşerse, reçinenin kristalleşmeye başlaması da mümkündür.
  • 20°C’nin üstündeki ortam sıcaklıklarında reçinenin tepki süresi mühim seviyede artar. Ve bu bir tek kemikleşme süresi için değil, hem de malzemenin daha çok işleneceği vakit için de geçerlidir. Bundan dolayı, oldukça yüksek sıcaklıklarda daha uzun muamele süresine haiz bir ürünün tercih edilmesi öneri edilir.

Epoksiyi dış mekanda kullanıyorsanız, ısı gece süresince düşerse kemikleşme süresinin de mühim seviyede uzayabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ek olarak ısı farklılıklarından meydana gelen çiy, araç-gereç yüzeyinin standardını negatif etkileyebilir.

Tepe #4: Nemin işlemedeki görevi

Sertleştirici, reçine kadar sıcaklığa hassas olarak hava temasına reaksiyon verir. Bundan dolayı rutubet %65’in üstüne çıktığında şişeyi sertleştirici kapalı bırakmalısınız. Malzemeyi derhal kullanmazsanız nitelik düşer.

Bu tesir, şişeye her oksijen girdiğinde ve sertleştirici ile reaksiyona girdiğinden, şişe yeniden yeniden açılıp kapatıldığında da kaynaklanır. Aynı nedenle, iki bileşenli reçine ve sertleştirici yalnızca tamamen pak aletlerle işlenmelidir. Bu, kabın içerisinde bir reaksiyonu önlemenin tek yoludur.

Tepe: %70’in üstündeki rutubet seviyelerinde istenmeyen yan etkisinde bırakır oluşabileceğinden bu durumda epoksi reçine kullanılmamalıdır.

Rutubet payı %6’dan fazla olan yüzeylerde (beton zemin şeklinde) tatbik yapılacaksa bu yüzey öncesinden astarlanmalıdır.

Epoksi reçinenin optimum halde işlenebilmesi için, ilkin 20 ila en çok 25°C ortam sıcaklığında ortalama 12 saat saklanmalıdır. su banyosu kullanarak doğru ısı. Bu adım, tatminkar bir netice için son aşama önemlidir, bu sebeple oldukca soğuk olan reçine işlenirken göze hoş görünmeyen sütsü çizgiler ya da kabarcıklar oluşabilir. Bunların sonrasında çıkarılması oldukca zor olsa gerek.

Malzemenin ısıtılmasıyla akış özellikleri mühim seviyede iyileştirilir. Sadece yukarıda bahsedilmiş olduğu şeklinde yüksek sıcaklıkların da muamele süresi üstünde tesiri vardır. Temel olarak, karışımın sıcaklığındaki her 10°C artışta muamele ve kürlenme süresinin yarıya indiğine dikkat edilmelidir.

Tepe: Yalnız reçinenin sıcaklığı değil, karışımın döküleceği yüzeyin sıcaklığı da dikkate alınmalıdır. Bu, muayyen bir noktaya kadar temperlenmiş reçinenin sıcaklığının mühim seviyede altındaysa, kemikleşme negatif etkilenebilir. Optimum sonuçlara ulaşmak için ısı ve rutubet olası olduğunca durağan(durgun) tutulmalıdır.

Epoksi ve sertleştirici oranı nedir?

Tepe #5: Bileşenlerin dikkatli bir halde karıştırılması

Sonrasında cazibeli, kullanılabilir bir netice elde etmek için reçine ve sertleştiricinin iyice karıştırılması oldukca önemlidir. Yeterince dikkatli değilseniz, reçinede tam olarak kürlenmemiş, yapışkan noktaların oluşması ya da bir iş parçası içerisinde şiddet seviyelerinin değişmesi riski vardır.

Çoğu zaman oldukca fazla olan bileşenleri karıştırırken dikkat edin reçine pimleri blender sürahisinin kenarına kadar Bu, karışım oranını etkileyebileceğinden, kafi araç-gereç elde etmek için oldukca azca oranda reçine ve sertleştiriciyi karıştırmamalısınız.

Tepe #6: Bileşenleri karıştırmak için doğru alet

Reçine ve sertleştiriciyi karıştırmak için en müsait alet düz kenarlara haiz olmalıdır. Bu ek olarak karıştırma hunisinin tabanına ve yanlarına yapışan malzemeyi iyice karıştırmanıza imkan tanır. Düz bir spatulanın azca oranda epoksi reçine için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu, bir karıştırma çubuğuna benzer halde çalışır. Oldukça minik miktarlar için ucuz bir tahta spatula kullanabilirsiniz. Hususi epoksi reçine karıştırıcılar, birkaç defa kullanılabilme avantajına haizdir. Ek olarak oldukca fazla havanın karışmasını önlemelidirler. Sadece, bu karıştırıcılar bir tek orta oranda reçineyi karıştırmak için öneri edilir.

Tepe: Oldukça oranda epoksi karıştırmak istiyorsanız, ağzı olan bir kova kullanmalısınız. Bu kovada, iki bileşen, ekli bir karıştırıcı bulunan bir matkapla kolayca karıştırılabilir.

Tepe #7: Yalnız yüksek kaliteli epoksi reçineleri kullanın

Epoksi reçine satın alırken, ucuz bir ürüne yönelmek isteseniz bile, daima kaliteli bir ürüne yatırım meydana getirmeye kıymet. Geriye dönerek bakmış olduğunuzda, ucuz mamüller işlenmeden ilkin çoğu zaman sarardığı ya da sertleşmediği için bu satın aldığınıza pişman olmuş olursunuz. Epoksi reçine satın alırken ilke geçerlidir: ucuza alırsan iki defa alırsın.

reçine ve sertleştirici

Tepe 8.: Yalnızca ahenkli reçineler kullanın

Aynı üreticiden reçine ve sertleştirici çoğu zaman en iyi halde eşleştirilir. Hem bir bununla birlikte değişik üreticilere ilişik değişik ürünleri karıştırırken, aşırı sıcaklık oluşumu şeklinde beklenmedik kimyasal reaksiyonlar meydana gelebilir. Bundan dolayı, bileşik reçine ile çalışırken, yalnızca aynı üreticinin ya da markanın birbirine yönelik ürünlerini kullanmalısınız.

PROMARINE, ProArt epoksi reçine sağlar
  • Sanat projeleri için hususi olarak geliştirilmiş, muhteşem renk kararlılığı
  • 1:1 karışım oranında kullanması oldukca basit, %100 katı, sert kabuk kaplama
  • Oldukça parlak ve kristal berraklığında, tamamen sızdırmaz çözümünüz, muhteşem hava tahliyesi

Amazon’da görüntüle

Tepe #9: Yalnızca ahenkli boyaları kullanın

Bütün boyalar ahenkli değildir epoksi ya da öteki reçineler ile. Bundan dolayı epoksi reçineyi renklendirirken bir tek müsait renk pastaları, boyaları ve pigmentleri kullanmak son aşama önemlidir. Bununla alakalı detaylı bilgiyi Epoksi reçine boyası ek makalemizde bulabilirsiniz.

epoksi nasıl karıştırılır

Tepe #10: Önerilen karışım oranına uyun

Reçinenin sertleştiriciye oranını hazzı olarak değiştirirseniz, optimum sonuçlar bekleyemezsiniz. Karışıma müstahsil tarafınca öneri edilenden daha çok sertleştirici eklerseniz, araç-gereç çoğu zaman sertleştikten sonrasında daha azca sert ve sağlam olur. Oldukça fazla reçine eklerseniz, yüzey yapışkan hale gelebilir ya da araç-gereç asla sertleşmeyebilir.

Tepe #11: Epoksi reçineye hiç su eklemeyin

Reçine sıvı şekilde olduğu sürece rutubet ile münasebet etmemelidir. Minik miktarlarda bile, bunun son ürünün kalitesi üstünde negatif bir tesiri olabilir. Bundan dolayı karıştırmadan ilkin hem karıştırma kabının bununla birlikte kullanılan karıştırıcıların mutlaka pak ve kuru bulunmasına dikkat edilmelidir.

Tepe #12: Karıştırmak için yeterince büyük kaplar kullanın

Kimyasal reaksiyonlar, epoksi reçinesini karıştırırken sıcaklık üretir. Bu, lafda ekzotermik reaksiyondan meydana gelmektedir. Bu reaksiyonun kapsamı reçineye, karışım miktarına ve en son karıştırma kabının yüksekliğine bağlıdır. İşte dikkate katılması ihtiyaç duyulan birkaç şey.

  • Reçine ve sertleştiricinin karıştırma miktarı sınırlıdır. Bu aşılmamalıdır. Şüpheniz var ise, daha azca oranda reçineyi bir yerine iki defa karıştırın ya da üreticiye bir kerede kolayca ne kadar reçine karıştırabileceğinizi problem.
  • Bu muamele için yeterince büyük bir karıştırma kabı seçerseniz, karıştırma esnasında oluşan sıcaklık mühim seviyede azalır. Bu, daha uzun yerine daha geniş olmalıdır.
  • Düşük reaktif döküm reçineleri karıştırıldıklarında daha azca sıcaklık üretirler. Büyük miktarlarda reçine karıştırmak istiyorsanız, projeniz için seçmeniz ihtiyaç duyulan reçine budur.

epoksi reçine ve sertleştirici

Epoksi reçinenin karıştırılmasıyla alakalı sonucumuz

Epoksi reçineyi karıştırmak, iki bileşeni karıştırmaktan oldukca daha fazlasıdır. Ortam sıcaklığı, rutubet ya da ürün tarzı şeklinde birtakım faktörler dikkate alınmalıdır. Epoksi reçinesi nispeten pahalı olduğundan, araç-gereç işleme esnasında dikkatsizce taşınarak lüzumsuz yere israf edilmemelidir. Ve en son, listelenen noktaları izlemek sizi muhteşem bir sonuca oldukca daha yaklaştıracaktır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz