Kapsamlı bir masa testeresi satın alma rehberi


masa testeresi satın al

Bir masa testeresi, bir marangozun satın alabileceği en pahalı ve en mühim marangoz aletidir. Bir masa testeresi, bir çok hırdavatçıda çeşitli çeşitlerde bulunan bir ağaç işleme aletidir; Bu şekilde, uygun ve verimli bir masa testeresi satın almak için kafi bilgiye haiz olmalısınız. Bu mevzu göz önüne alındığında, bu yazımızda masa testeresi alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim noktaları sunduk. bizimle kal

Masa testere çeşitleri

En yaygın olanları aşağıdakiler olmak suretiyle değişik tipte masa testereleri vardır:

Ayakta yada ayakta masa testeresi

Testere masası

Bu masa testeresi en büyük, en ağır ve en pahalı tiplerden biridir. Bu testere çoğu zaman ağır bir demir masaya ve tamamen pürüzsüz bir yüzeye haizdir. Motoru testere tablasının altındaki bir bölmeye monte edilmiş olup, testere aksları ve dişlileri ağır ve duyarlı işler için fazlaca uygundur. Düz tablalı testerelerde çoğu zaman 3HP ila 5HP motor bulunur.

Bu tip motorlu testere, konveyör, koruma vb. ile beraber 272 kilo’dan daha ağır olabilir.

Portatif masa testeresi

Testere masası

Bu testereler adından da anlaşılacağı suretiyle kolay göç eder ve bu özelliğinden dolayı daha fazlaca inşaat atölyelerinde kullanılır. Bu testere, ayakta duran bir testereden fazlaca daha hafiftir. Portatif testereler çoğu zaman alüminyumdan yapılır, motor testerenin dışına monte edilir, hareketli bir kayışı vardır ve akslar ağırlık olarak fazlaca daha hafiftir.

alenen

Kombinasyon tablosu gördüm

Testere masası

Bu testere, portatif ve ayakta duran testerenin birleşimidir ve tipine ve üreticisine bağlı olarak kendine özgü özellikleri vardır. Bazı kombine testereler, bir dökme demir ana testere tablası, ağır hizmet tipi testereler, pinyonlar ve kullanıcıya ayakta duran bir testerenin pozitif özelliklerini elde eden bir taban ihtiva eder; mesela, bu tip kombine testere, bir testere ile aynı emek harcama yüksekliğinde kullanılabilir. tabanı gördüm. Bir bileşik testere motoru çoğu zaman 2 beygir gücünden azdır.

Tablo testerenin mühim özellikleri

Testere masası

Gerilim

Şimal ABD’da, ayakta duran testerelerin bir çok 220 voltla çalışır (ağır makinelerde tek fazlı yada üç fazlı), sadece taşınabilir testerelerin bir çok 110 voltla çalışır; Zira yaygın olarak bulunurlar. Kombine testereler çoğu zaman fabrikada 110 volt güç kullanacak şekilde ayarlanmıştır, sadece birçoğu var ise 220 volt güçle de çalışabilir.

220 V elektriğin kullanılması tezgah testeresinin enerjisini büyük seviyede artırma avantajına haizdir ve ağır endüstriyel işler için idealdir.

bir duvar

Masa ve testere motorundan sonrasında masa testeresi alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim özellik çittir. Tezgahlı testere mesnedi tam (emek harcama süresince testere bıçağına tamamen paralel kalmış olarak) ve kolayca ayarlanabilir olmalıdır. Çit kullanım esnasında kayarsa, testere bıçağının ahşaba kilitlenmesine ve ek olarak iş parçasını bağlamasına niçin olabilir. Normal olarak testerenin ön ve arka kenarları süresince fazlaca sağlam ve ayarlanması zor bir çitin kullanıcıyı emek harcama esnasında yormasının haricinde tehlikeli durumlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Popüler bir Fens modeli, Case Model T’dir. T şeklindeki çitin, masanın önüne takılı ağır bir çubuğu yada kare bir tüpü ve masanın üst kısmında geniş, iki taraflı bir çiti vardır. Topun önündeki kilitleme mekanizması, çubuğu yada boruyu masa üstü süresince herhangi bir konuma kilitler ve devamlı bıçağa paralel duracak şekilde mikro olarak ayarlanabilir.

Motorlu testere seçerken çiti denetlemek için süre ayırın. Kranklanması kolay, güvenli bir halde kilitlenen ve bıçağı işin sonuna kadar muntazam bir halde hareket ettiren bir testere bulursanız, bu testere iyi bir seçim olabilir. Çitsiz bir masa testeresi seçerseniz, büyük olasılıkla onunla çalışırken mesele yaşarsınız.

Durağan(durgun) bir testere çoğu zaman hafifçe dökme demirden yapılır; Bu şekilde masa üstü duyarlı, pürüzsüz ve tamamen stabildir.

rotasyon

Normalde birçok masa testeresinde açının 0 ila 45 aşama içinde ayarlanması bıçağı sağa döndürür, sadece bazı ayakta duran masa testereleri sola dönüş mekanizması kullanır. Çit bir çok kesimde bıçağın sağ tarafında olduğundan, sola dönüş çoğu zaman daha güvenlidir. Bıçağın üst kısmında mesnetten uzaktaki sol dönüş açısı, bıçağın, bıçak açısı ile mesnet arasındaki iş parçasına zarar vermesini önler. Bazı insanoğlu bıçakları sağa döndürmeye alışkındır ve sola dönüşü zor bir ayarlama olarak görür.

Talaş toplama sistemi

Tezgah testeresi, talaş toplama sistemi kullanılarak toplanabilecek fazlaca oranda talaş üretir. Ayakta duran testerelerin çoğunda toz toplama odası bulunur, sadece kombine yada taşınabilir testerelerde çoğu zaman toz toplama odası yoktur. Bu, bir masa testeresi seçerken dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir noktadır.

dişi açı vektörü

Masa testerelerinin mühim özelliklerinden biri açı vektörüdür. İletki, açıları kolayca ayarlayabilecek ve açılar yerinde tutulduğunda durağan(durgun) kalabilecek kadar kuvvetli olmalıdır. Açılı taşıyıcı, taşıyıcı yuvalarına kolayca hareket etmelidir. Açılı konveyör hareket esnasında sıkışırsa istenilen açı değişebilir ve netice olarak iş zarar görür.

Güvenlik mevzuları

Testere masası

Masa testeresi ağaç işleme atölyesinde en fazlaca kullanılan aletlerden biridir, sadece istatistiklere gore öteki elektrikli ağaç işleme aletlerinden daha tehlikelidir. Sadece bu, masa testeresiyle emek vermeyi unutmanız gerektiği anlamına gelmez, yalnızca herhangi bir yaralanma riskini azaltmak için güvenlik yönergelerine uymanız gerekir.

pedal anahtarı

Bu, testereyi ayağınız yada dizinizle durdurmanıza ve elinizi iş parçasından uzak tutmanıza olanak tanır.

ayırma bıçağı

Bu metal bıçak, testere bıçağının derhal arkasında bulunur ve testere bıçağı ile aynı genişliktedir. İki parça kesilip testere bıçağından geçerken, yarma bıçağı ahşabın yapışmasını, sıkışmasını ve hatta iş parçasını geri teperek kullanıcının yaralanmasını önler.

Bıçak koruması

Bir çok masa testeresinde, bıçağın üstüne oturan ve bıçakla ani el yada vücut temasını önlemek için onu kapatan tek yada çift plastik parça olan bir bıçak koruyucusu bulunur. Bazı bıçak siperlikleri, çalışırken kullanıcıyı koruyacak ve kısıtlamayacak şekilde tasarlanmıştır, sadece ötekiler temel bir tasarıma haiz değildir ve çalışırken operatörü kısıtlayabilir.

Bıçak frenleri

Bazı tezgahlı testere üreticileri, ürünlerinde, vücudun bir kısmı bıçağa temas ettiğinde bıçağı durduran bir fren sistemi kullanır. Bu sistem kullanıcıya zarar vermesini engellediği için çokça övgü almıştır sadece bu özelliğin nispeten pahalı bulunduğunu da unutmamak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir masa testeresi niçin odun yakar?

Kirli testere bıçağı, ayarlanmamış parçalar, uygun olmayan bıçak kullanılması vb. benzer biçimde birçok niçin masa testeresi kullanırken bu tür sorunlara neden olur.

İtme çubuğu nedir?

İş parçasının genişliği ufak olduğunda, tahta parçasına bıçakla bastırmak için bir sap kullanmalısınız. İtme çubuğu yada tüy kargası olarak tanıyabileceğiniz bu ahşap sap, marangozun parmaklarını bıçaktan uzak meblağ. Bu aracı bir hırdavatçıdan satın alabilir yada kendiniz yapabilirsiniz.Source bağlantı